
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2021 року
м. Черкаси справа № 925/1588/20
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Довганя К.І., розглянувши без участі представників сторін, в порядку письмового провадження справу №925/1588/20 за позовом Приватного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно" в особі Відокремленого підрозділу "Черкаська ТЕЦ" до Фізичної особи - підприємця Дзюбан Віти Михайлівни про стягнення 8850,63 грн,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача 8850,52 грн. заборгованості по договору №981 про постачання теплової енергії в гарячій воді від 01.10.2010.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що відповідач належним чином не виконав взяті на себе грошові зобов`язання щодо оплати вартості отриманої теплової енергії.
Справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвала надіслана учасникам справи у встановленому порядку.
Відповідач відзиву на позов суду не надав.
Суд, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що між Відкритим акціонерним товариством «Черкаське хімволокно», в особі відокремленого підрозділу «Черкаська ТЕЦ» (далі - «Позивач» / «Теплопостачальна організація»), з однієї сторони, та Фізичною особою-підприємцем Дзюбан Вітою Михайлівною (далі - «Відповідач» «Споживач»), з другої сторони, 01.10.2010 року був укладений Договір № 981 про постачання теплової енергії в гарячій воді (далі - «Договір»), який відповідно до його п.10.4 вважається щорічно пролонгованим з дня спливу попереднього строку його дії на наступний річний строк, якщо за місяць до закінчення строку дії договору від жодної зі сторін не надійшло до іншої сторони заяви про його припинення. Жодних заяв про розірвання Договору від Відповідача не надходило.
Рішенням Загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «Черкаське хімволокно» від 20.04.2018 року змінено тип та найменування Позивача з Публічного акціонерного товариства «Черкаське хімволокно» на Приватне акціонерне товариство «Черкаське хімволокно». Позивач є правонаступником Відкритого акціонерного товариства «Черкаське хімволокно».
Згідно п.1.1 вищевказаного Договору Позивач зобов`язався постачати Відповідачу теплову енергію, а Відповідач зобов`язався оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені договором. Постачання теплової енергії здійснювалось за адресою, вказаною у додатку №1 до Договору.
Розділом 6 Договору передбачено порядок розрахунків за теплову енергію. В п. 6.1 Договору зазначено, що розрахунки за теплову енергію, що споживається, проводяться виключно в грошовій формі відповідно до встановлених тарифів.
Згідно п.2.1 Договору фактичне споживання теплової енергії за звітний період визначається на підставі показників приладів обліку.
Приміщення, яке використовує Відповідач для своєї діяльності знаходиться в житловому будинку за адресою м. Черкаси, вул. Гоголя, 389/1 і мас своє теплове навантаження, пропорційно до якого розраховується кількість спожитої теплової енергії.
Від Відповідача не надходило жодних скарг, претензій чи заперечень щодо кількості, якості та вартості отриманої теплової енергії. Тобто Позивач поставив Відповідачу теплову енергію вчасно, якісно та в повному обсязі.
Відповідач, порушивши порядок розрахунків за теплову енергію (розділ 6 Договору), не оплатив за спожиту теплову енергію.
В період з січня 2019 року по квітень 2020 року включно (також зроблено перерахунок-донарахування за теплову енергію поставлену у листопаді-грудні 2018року) Позивачем було відпущено Відповідачу теплової енергії згідно рахунків-фактур та згідно розрахунку кількості спожитої теплової енергії за договором № 981 від 01.10.2010 по тарифам, встановленим Національною комісією що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі -НКРЕКП) 5,64 Гкал, на загальну суму 8 432,07 грн. з урахуванням перерахунку за листопад-грудень 2018 року.
Тариф 1590,88 грн за 1 Гкал встановлений на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №225 від 29.12.2015 р. (зі змінами, внесеними постановою НКРЕКП від 27 02 2018п № 239)
Тариф 1048,34 грн за 1 Гкал встановлений на підставі Постанови Національної комісп, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №404 від 14.06.2018
Тариф 1160.14 грн за 1 Гкал встановлений на підставі Постанови Національної комісп. що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1796 від 11.12.2018
Тариф 952,90 грн за 1 Гкал встановлений на підставі Постанови Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №95 від
Згідно п. 3.2.2 Договору споживач (Відповідач) зобов`язаний виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в обсягах і в терміни, які передбачені договором.
У відповідності до підпункту 2 пункту 2 постанови НКРЕКП України від 17.12.2019 № 2884 «Про накладення штрафу на ПРАТ «Черкаське хімволокно» за порушення Ліцензійних умов з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, необхідності усунення порушень та здійснення заходів державного регулювання ПРАТ «Черкаське хімволокно»» зобов`язане до 01 квітня 2020р. здійснити перерахунок за категоріями «бюджетні установи», «інші споживачі», «релігійні організації» не донарахованих коштів за спожиту теплову енергію за період з 28 жовтня по 31 грудня 2018 р.
Таким чином Відповідачу проведено донарахування різниці вартості спожитої теплової енергії за тарифами, встановленими постановою НКРЕКП № 3225 від 29.12.2015 р. (зі змінами, внесеними постановою НКРЕКП від 27.02.2018р. № 239) і тарифами, встановленими постановою НКРЕКП № 404 від 14.06.2018 р.
Тариф (ціна) на теплову енергію, яку Позивач постачає за Договором Відповідачу є державною регульованою ціною, яка запроваджується органом виконавчої влади, відповідно до його повноважень у встановленому законодавством порядку (ч. 3 ст. 189. ст. 191 Господарського кодексу України).
Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» (надалі «Закон про ціни») передбачено, що державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб`єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Зміна рівня державних регульованих цін здійснюється в порядку і строки, що визначаються органами, які відповідно до цього Закону здійснюють державне регулювання цін (ч. 3 ст. 12 Закону про ціни).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (надалі - «Закон») Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - «Регулятор / НКРЕКП»), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 3 ч. 2 п. 2 - 3 Закону Регулятор здійснює державне регулювання шляхом ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг та формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом. Згідно ст. 3 ч. 3 п. 6 Закону основними завданнями Регулятора є реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг.
У відповідності до п. 13 ч. 1 ст. 17 Закону для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор встановлює державні регульовані ціни і тарифи на товари (послуги) суб`єктів природних монополій та інших суб`єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо відповідні повноваження надані Регулятору законом, та змінює їх за результатами перевірки або моніторингу.
Абзацом 7 ст. 16 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що до повноважень НКРЕКП належить, серед іншого, встановлення тарифів на теплову енергію суб`єктам природних монополій у сфері теплопостачання, ліцензування діяльності яких здійснюється НКРЕКП.
Тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб`єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими (ч. 2 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання»).
В абз. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про природні монополії» (надалі «Закон про монополії») зазначено, що суб`єкти природних монополій зобов`язані дотримуватися, зокрема, встановленого порядку ціноутворення, а також інших умов та правил здійснення підприємницької діяльності, визначених у ліцензіях на здійснення підприємницької діяльності у сферах природних монополій.
Предметом державного регулювання діяльності суб`єктів природних монополій згідно із Законом про монополії є в тому числі і ціни (тарифи) на товари, що виробляються / реалізуються суб`єктами природних монополій (абз. 1, 2 ст. 8 Закону про монополії).
Частиною 9 ст. 14 Закону передбачено, що рішення (постанови, розпорядження) Регулятора / НКРЕКП є обов`язковими до виконання суб`єктами господарювання що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.
В п. 1 ч. 1 ст. 17 Закону зафіксовано, що для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор /НКРЕКП серед шлюп), приймає обов`язкові до виконання рішення (постанови, розпорядження) з питань, що належать до його компетенції (п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону).
Під час здійснення державного контролю Регулятор / НКРЕКП мас право приймати обов`язкові до виконання суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення (п. 5 ч. 4 ст 19 Закону).
Згідно із п. 7 ч. 4 ст. 19 Закону НКРЕКП вправі за результатами перевірки або моніторингу приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк встановлений договором або законом.
Згідно ч. 1 ст. 174 ГК України господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, передбачених законом, але таких, які йому не суперечать. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей передбачених ГК України.
Відповідно до ст. ст. 525, 526, 530 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
Відповідно до ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону. Інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Крім того, п. 7.3.3 Договору за несвоєчасне виконання розрахунків за теплову енергію за умовами Договору передбачена пеня в розмірі 0,1% належної до сплати суми за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який нараховується пеня. Розмір пені відповідно до розрахунку становить 418,56 грн.
Оцінивши фактичні обставини справи та приписи вищенаведеного законодавства, суд приходить до наступних висновків.
Господарські зобов`язання між сторонами виникли на підставі укладеного договору №981 від 10.10.2010 постачання теплової енергії.
Свої зобов`язання за цим договором позивач виконав належним чином, поставивши відповідачу теплову енергію у гарячій воді.
Однак відповідач свої зобов`язання щодо повної та своєчасної оплати отриманої теплової енергії не виконав, заборгувавши позивачу на час розгляду справ 8432,07 грн.
Крім того за порушення цього зобов`язання позивач нарахував відповідачу пеню на підставі умов договору в сумі 418,56 грн.
Суд вважає, що позивач належними та допустимими доказами довів суду порушення саме відповідачем умов договору, а тому позов підлягає до задоволення.
На підставі статті 129 ГПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати - сплачений судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст.ст.233, 236-241 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця Дзюбан Віти Михайлівни (код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 на користь Приватного акціонерного товариства «Черкаське хімволокно», в особі Відокремленого підрозділу «Черкаська ТЕЦ» (18036, м. Черкаси, пр-т Хіміків, 76; код 00204033) борг в сумі 8 432,07 грн. (вісім тисяч чотириста тридцять дві гривні сім копійок), пеню в сумі 418,56 грн (чотириста вісімнадцять гривень п`ятдесят шість копійок) та 2102,00 гр. (дві тисячі сто дві гривні) сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 15.03.2021.
Суддя К.І. Довгань