
Справа № 296/1847/20
2/296/580/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" лютого 2021 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Рожкової О.С.,
за участю: секретаря судового засідання Могилевець В.С.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представник відповідача Гончарук О.М.,
розглянувши y відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Житомирі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз", третя особа: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання дій неправомірними,
В С Т А Н О В И В:
І. СУТЬ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ
1.1. 04.03.2020 ОСОБА_2 звернувся до Корольовського районного суду міста Житомира із позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз", в якому просив:
(1) визнати протиправним та скасувати рішення від 26.06.2019 комісії оператора ГРМ АТ "Оператора газорозподільної системи "Житомиргаз" про задоволення акту про порушення №1473 від 25.03.2019, викладеного в протоколі № 50 від 26.06.2019;
(2) визнати протиправним та скасувати рішення від 27.11.2019 комісії оператора ГРМ АТ "Оператора газорозподільної системи "Житомиргаз" про залишення рішення комісії від 26.06.2019 без змін, викладеного в протоколі №55 від 27.11.2019;
(3) визнати протиправними дії оператора ГРМ АТ "Оператора газорозподільної системи "Житомиргаз" щодо нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та його вартості споживачу (фізичній особі) ОСОБА_3 по особовому рахунку НОМЕР_1 за актом - розрахунком від 26.06.2019 в сумі 175 652 грн. 88 коп.
1.2. Поданий позов обґрунтовувався тим, що позивач є власником незакінченого будівництвом житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , до якого здійснюється постачання природного газу. 25.03.2019 представниками ПАТ "Житомиргаз" проведено перевірку стану обліку природного газу з побутовим лічильником, за результатами якої встановлено порушення пломб заводу-виробника, зокрема розділу XI глава 2 п. 1.3 втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), про що складено акт №1473 від 25.03.2019. Після демонтажу газового лічильника, проводилась експертиза газового лічильника, якою виявлено, що пломба заводу виробника відсутня, на її місці пломба ДП «Житомирстандартметрологія» 2011 року та лічильник 2011 року випуску на повірку не знімався. 23.04.2019 представниками ПАТ «Житомиргаз» складено ще один акт № 2605 про порушення Розділу XI глава 2 п.1 пп.3 Кодексу ГРС «Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічильника газу)». Комісією ПАТ «Житомиргаз» з розгляду актів про порушення 26.06.2019 було розглянуто Акт про порушення від 23.04.2019 №2605 та прийнято рішення про його задоволення і здійснення донарахування необлікованих (об`ємів) обсягів природного газу. Зазначає, що пломба була ціла і це підтверджується експертизою, факт її підробки не доведено, оскільки відсутні документи про пломбування у 2011 році, а так як лічильник встановлено відповідачем саме у 2011 році і до 2019 до перевірки відповідачем не знімався, то відповідачем не доведено порушень з боку позивача, як споживача, а тому оскаржувані рішення є протиправними і такими, що підлягають скасуванню.
ІІ. ПРОЦЕДУРА та ПОЗИЦІЇ СТОРІН
2.1. Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 12.03.2020 відкрито провадження у справі №296/1847/20, яку вирішено розглядати у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін у судове засідання (а.с.36-37).
2.2. 15.04.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник просить відмовити ОСОБА_2 у задоволені позовних вимог у повному обсязі. Посилаючись на те, що жодних порушень в ході здійснення перевірки вузла обліку природного газу позивача та складання акту про порушення з наступним проведенням нарахувань необлікованого об`єму природного газу не було, перевірку здійснено виключно в рамках чинного законодавства. Договірні відносини між позивачем та АТ «Житомиргаз» існують тільки в рамках типового договору. 25.03.2019 при здійсненні перевірки належного позивачу лічильника газу «Візар G6» №247670 було виявлено пошкодження пломб заводу-виробника на вказаному вузлі обліку природного газу, про що складено відповідний акт. У це й же день представниками оператора ГРМ складено акт про порушення №1438. 22.04.2019 представниками оператора ГРМ ініційоване проведення експертизи газового лічильника, який було упаковано в пакет, а позивача повідомлено про необхідність прибути на експертизу. Результати проведення експертизи відображено в акті №3084 від 23.06.2019, а саме встановлено наявність несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, яке полягало у відсутності пломби заводу-виробника. За наслідком проведеної експертизи складено акт про порушення №2605 від 23.04.2019. Рішенням комісії Оператора ГРМ від 26.06.2019 проведено нарахування необлікованих об`ємів природного газу за шість, а саме з 25.09.2018 по 25.03.2019, при цьому враховано ту опалювальну площу, яка зазначалася позивачем під час газифікації належного йому нерухомого майна (а.с.42-47).
2.3. 12.05.2020 від представника відповідача надійшло клопотання про залучення третьої особи та розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
2.4. Ухвалою суду від 07.06.2020 клопотання представника відповідача задоволено частково, здійснено перехід з розгляду справи в порядку спрощеного провадження без виклику сторін до розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін (а.с.53-54).
2.5. 03.12.2020 протокольною ухвалою суду задоволено клопотання представника відповідача, залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійний вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
2.6. Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
2.7. Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, заперечувала проти їх задоволення, посилаючись на викладені у відзиві доводи.
2.8. 14.01.2021 від третьої особи надійшли пояснення, у яких представник зазначив, що у листі НКРЕКП від 13.08.2019 №38/337 позивачу надавались роз`яснення щодо спірних питань, які є предметом розгляду справи, просив розглядати справу у його відсутності (а.с.67).
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ та ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ
3.1. 25.03.2019 представниками ПАТ «Житомиргаз» начальником відділу охорони Стецюком А.П. та майстром ОСОБА_4 , за участю споживача ОСОБА_2 , складено акт про порушення № 1473, за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_2 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: Розділ ХІ Глава 2, п.1.3. Втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); показання лічильника на дату складення акта 11538,82. До акта про порушення додається: акт перевірки. Актом визначено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього акту буде проводити засідання 24.04.2019 за адресою АДРЕСА_2 з 10.00. Споживачем вказаний акт підписаний (а.с.11).
3.2. В той же день, 25.03.2019 зазначеними представниками ПАТ «Житомиргаз» проведено перевірку стану обліку природного газу з побутовим, про що складено акт №1798, який підписаний споживачем, в якому зазначено, що в результаті перевірки встановлено порушення пломб заводу-виробника (а.с.12).
3.3. 22.04.2019 представниками ПАТ «Житомиргаз» - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1 , здійснено демонтаж лічильника Візар G-6 № 217620, що підтверджується актом про демонтаж вимірювальної техніки. Акт підписано споживачем (а.с.13).
3.4. В подальшому, 22.04.2019 представниками ПАТ «Житомиргаз» - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , в присутності ОСОБА_7 , складено протокол щодо направлення засобів вимірювальної техніки на позачергову (експертну) повірку, експертизу. В даному протоколі зазначено, що лічильник Візар G-6 № 217620 направляється на експертизу, перевірено на:
1. Наявність та цілісність пломб представника Оператора ГРМ - цілі;
2. Наявність та цілісність пломб Держповірника - в наявності;
3. Перевірка роботи лічильника (ЗВТ) на мінімальну витрату - працює;
4. Наявність/відсутність підвищеного шуму лічильника - немає;
5. Наявність/від сутність механічних пошкоджень лічильника - немає;
6. Умови розміщення ЗВТ (приміщення/вулиця) - вулиця.
Доповнення XI.2 п.1.3 споживачу необхідно звернутися АДРЕСА_3 , експертиза 23.04.2019 з 10-00 до 12-00. Заключення: лічильник опломбовано в пакет №К25257220, за доставку лічильника відповідає працівник ПАТ. Зазначений протокол також був підписаний ОСОБА_2 (а.с.14).
3.5. 23.04.2019 комісією ПАТ «Житомиргаз» у складі: голови комісії: в.о. головного метролога: ОСОБА_8 , начальника відділу лабораторних вимірів Романець Р.М., провідного інженера ОСОБА_9 , майстра відділу інспектування ОСОБА_10 , провідним фахівцем ВЕБ ОСОБА_11 , головного юрисконсульта управління ОСОБА_12 , у присутності ОСОБА_2 , проведено експертизу лічильника газу типу Візар G-6 № 217620, показники 11771,81, який знято відповідно до акта від 25.03.2019 №1473 та встановлено, що цілісність пломби на упаковці не пошкоджена. Експертизою встановлено, що на лічильнику знаходиться пломба не заводу - виробника, клеймо ДП «Житомирстандартметрологія» не пошкоджено, цілісність відлікового механізму не пошкоджено, механічні пошкодження та інше відсутні. Висновки комісії: виявлено, що пломба заводу - виробника відсутня, на її місці пломба ДП «Житомирстандартметрологія» 2011 року та лічильник 2011 року випуску. Даний лічильник з 2011 року на повірку не знімався, що стверджується актом № 3084 проведення експертизи лічильника газу від 23.04.2019, на якому відсутній підпис голови комісії: В.о. головного метролога: Сеперович Ю.В., а споживач від підпису відмовився (а.с.13).
3.6. Представниками ПАТ «Житомиргаз»: начальником відділу лабораторних вимірів Романець Р.М., майстром відділу інспектування по роботі з фізичними особами ОСОБА_10 та представником відділу економічної безпеки Зіновчук С.М., за участю ОСОБА_2 23.04.2019 складено акт про порушення № 2605. В акті зазначено, що на дату складання цього акта на об`єкті Відділ лабораторних вимірів ПАТ «Житомиргаз» встановлено порушення Кодексу ГРС, а саме Розділ XI глава 2 п.1 пп.3 «Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу)», показання лічильника газу типу Візар G-6 № 217620 -11771,81. Актом визначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно з`явитися на комісію по розгляду актів про порушення, яка відбудеться 29.05.2019 за адресою м. Житомир вул. Фещенко - Чопівського, 3-5 з 10.00. Зазначений акт підписаний представниками Оператора ГРМ. В графі «Зауваження споживача до цього акту про порушення» ОСОБА_2 викладено заперечення: «Вважаю пломби лічильника прийнятними та такими, які встановлені разом з лічильником у 2011. Відповідно до акту № 1798 перевірки від 25.03.2019 результатом виявлено цитую: «пошкодження пломби заводу - виробника», що на експертизі виявлено не було. Також хочу зазначити, що лічильник було пошкоджено під час зняття, запаковано в пакет та забрано. Я не мав доступу до лічильника впродовж 24 годин (приблизно)» (а.с.16).
3.7. 26.06.2019 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення у складі: голови комісії Колесник С.В. - директор технічний, члени комісії: Усик Л.І. - директор комерційний, ОСОБА_13 - директор з безпеки, ОСОБА_8 - головний метролог, Козир В.К. - адвокат Управління в Житомирській області АО «Правовий альянс» розглянуто акт про порушення від 23.04.2019 № 2605 та прийнято рішення про його задоволення та проведення нарахування відповідно до п.1 гл.3 розділу ХІ Кодексу ГРМ за 6 місяців, примітка: пломба завода виробника на лічильнику відсутня, вільний доступ до відлікового механізму, пошкоджений корпус, про що свідчить Витяг з протоколу № 50 (а.с.71).
3.8. Відповідно Акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (фізичній особі) від 26.06.2019, споживач ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_4 , особовий рахунок № НОМЕР_2 , проведено донарахування необлікованих (об`ємів) обсягів природного газу за несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу шляхом прихованих заходів в обсязі 14632,59 м3 вартістю 174,908,99 грн. за період з 24.10.2018 по 23.04.2019 (а.с.17).
3.9. На скаргу ОСОБА_2 щодо дій ПАТ «Житомиргаз», 13.08.2019 на адресу скаржника від сектору НКРЕКП у Житомирській області надійшли роз`яснення, у яких зазначено, що АТ «Житомиргаз» необхідно привести свої дії у відповідність до вимог чинних нормативно-правових актів та здійснити відповідний перерахунок за адресою ОСОБА_2 з урахуванням вимог положень п.1 гл.3 розділу ХІ Кодексу ГРМ в частині періоду нарахування об`єму необлікованого природного газу (а.с.18-22).
3.10. 27.11.2019 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення у складі: голови комісії Колесник С.В. - директор технічний, члени комісії: ОСОБА_14 - директор комерційний, ОСОБА_13 - директор з безпеки, ОСОБА_8 - головний метролог, ОСОБА_15 - головний юрисконсульт АО «Правовий альянс» розглянуто акт про порушення від 25.03.2019 № 1473 та прийнято рішення про його задоволення, рішення комісії залишити без змін, відсутня пломба завода виробника, встановлено пломбу ДП «Житомирстандарт метрології», лічильник на повірку з 2011 не знімався. Довідка непридатності (зовнішній вигляд, пошкоджений корпус), про що свідчить Витяг з протоколу № 55 (а.с.23).
3.11. Відповідно Акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (фізичній особі) від 26.06.2019, споживач ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_2 , за період з 25.09.2018 по 25.03.2019 проведено донарахування необлікованих (об`ємів) обсягів природного газу за несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу шляхом прихованих заходів в обсязі 13906,8 м3 вартістю 175652,88 грн. (а.с.24).
ІV. НАЦІОНАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ
4.1. Правовідносини оператора газорозподільної системи із суб`єктами ринку природного газу врегулювано Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.20158 за №2498, Законом України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 за № 39-VIII, Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 за № 2494.
4.2. Згідно з пунктом 2.1 Типового договору, оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
4.3. Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначені права та обов`язки споживача, зокрема встановлено, що споживач газу зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу, у разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
4.4. Відповідно до частини 4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
4.5. Відповідно до визначень, які надаються у частині 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання;
несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;
пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів);
4.6. Відповідно до частини 8 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи. У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.
4.7. Відповідно до частини 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
4.8. Відповідно до частин 1 та 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
4.9. Відповідно до частини 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
4.10. Згідно частин 8 та 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
4.11. Відповідно до частин 11 та 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
V. ОЦІНКА та МОТИВИ СУДУ
5.1. Між сторонами виникли правовідносини з приводу скасування рішень та визнання неправомірними дій щодо нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та його вартості споживачу (фізичній особі).
5.2. Як вже зазначалося, 25.03.2019 представниками ПАТ «Житомиргаз» складено акт №1473 про порушення позивачем п.1.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
5.3. Відповідно до п.п.3 п.1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, зокрема, належать: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
5.4. Як встановлено в ході розгляду справи та не заперечувалося представниками сторін, позивачу за адресою: м. Житомир, пров. 2-й Західний, 4 у 2011 році встановлено газовий лічильник, який з 2011 року на повірку не знімався, що також стверджується актом № 3084 проведення експертизи лічильника газу від 23.04.2019.
5.5. При цьому, суд враховує, що відповідачем не надано доказів у якому стані позивачеві було встановлено газовий лічильник, оскільки технічна документація (паспорт) на ЗВТ або протокол повірки відсутні і таке встановлення відповідними актами про пломбування не зафіксовано.
5.6. Також, відповідачем не надано доказів чи був лічильник новий, чи опломбований пломбою з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт та пломбою заводу-виробника і оскільки лічильник, який був вилучений у позивача, станом на час розгляду справи у відповідача також був відсутній, суд враховує доводи позивача, що остання повірка лічильника відбулась у 2011 році.
5.7. Крім того, суд враховує висновки експертизи лічильника газу 23.04.2019 за якими встановлено, що пломба з клеймом ДП «Житомирстандартметрологія» на лічильнику не пошкоджена, як не пошкоджено і цілісність відлікового механізму, механічні пошкодження та інше також відсутні. Факт підробки або заміни пломби, встановленої на лічильнику газу відповідачем не підтверджено.
5.8. За таких обставин, суд позбавлений можливості перевірити наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ - лічильника газу.
5.9. Таким чином, суд позбавлений можливості перевірити доводи відповідача про наявність вини позивача у здійсненні такого втручання та правомірність прийняття оскаржуваних рішень, викладених у протоколах № 50 від 26.06.2019 та №55 від 27.11.2019 а тому позовні вимоги ОСОБА_2 про визнання неправомірними та скасування рішень, викладених у протоколах № 50 від 26.06.2019 та №55 від 27.11.2019. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
5.10. Суд вважає, що позивачем вірно обраний спосіб захисту порушеного права, оскільки спірні рішення відповідача призвели до нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, його вартості споживачу (фізичній особі), у зв`язку з чим позов ОСОБА_2 в частині визнання неправомірними дій щодо нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму, обсягу природного газу та його вартості споживачу (фізичній особі) також підлягають задоволенню.
VI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
6.1. Згідно вимог пункту 1 частини 2 статті 141 Цивільного процесуального кодексу України у зв`язку із задоволенням позову з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2 522 грн. 40 коп. (840,80 + 840,80 + 840,80), оскільки позивач при зверненні до суду був звільнений від сплати судового збору на підставі ч.3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів».
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 247, 259, 263, 264, 265, 274-279, 354, 355 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
1. Позов ОСОБА_2 , задовольнити.
2. Визнати неправомірним та скасувати рішення від 26.06.2019 комісії оператора ГРМ АТ "Оператора газорозподільної системи "Житомиргаз" про задоволення акту про порушення №1473 від 25.03.2019, викладене в протоколі № 50 від 26.06.2019;
3. Визнати неправомірним та скасувати рішення від 27.11.2019 комісії оператора ГРМ АТ "Оператора газорозподільної системи "Житомиргаз" про залишення рішення комісії від 26.06.2019 без змін, викладене в протоколі №55 від 27.11.2019;
4. Визнати неправомірними дії оператора ГРМ АТ "Оператора газорозподільної системи "Житомиргаз" щодо нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та його вартості споживачу (фізичній особі) ОСОБА_2 по особовому рахунку НОМЕР_1 за актом - розрахунком від 26.06.2019 в сумі 175 652 грн. 88 коп.
5. Стягнути з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" в дохід держави судовий збір у розмірі 2 522 (дві тисячі п`ятсот двадцять дві) грн. 40 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач:
ОСОБА_2
проживає за адресою:
АДРЕСА_5
РНОКПП НОМЕР_3
Відповідач:
Акціонерне товариство "Оператора газорозподільної системи "Житомиргаз"
місцезнаходження за адресою:
м. Житомир, вул. Фещенка-Чопівського, 35
Код ЄДРПОУ 03344071
Третя особа:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання
у сферах енергетики та комунальних послуг
місцезнаходження за адресою:
03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19
Код ЄДРПОУ 39369133
Повний текст рішення складено 16.02.2021.
Cуддя О. С. Рожкова