
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2021 року Справа №480/2703/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши у спрощеному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2703/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту – ГУ ПФУ в Сумській області, Управління), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань перерахунку пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Сумській області № 13 від 19.03.2020 про відмову в перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до поданої заяви від 16.03.2020 на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18-280 від 06.03.2020;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18-280 від 06.03.2020, без обмеження її максимального розміру, починаючи з 13.12.2019.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачка працює на посаді прокурора Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області.
З 01.05.2015 вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як пенсіонер за вислугою років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014 (далі по тексту – Закон № 1697-VІІ) , їй призначено пенсію в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати без обмеження її граничного розміру.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» внесені зміни до чинної постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012, а саме працівникам прокуратури збільшено посадові оклади та надбавки за класні чини, що згідно зі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років. У зв`язку з чим позивачка 16.03.2020 звернулася до відділу з питань перерахунку пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18-280 від 06.03.2020 про заробітну плату на відповідній посаді.
Рішенням № 13 від 19.03.2020 позивачці було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019. Також, в цьому рішенні зазначено, що зміст довідки прокуратури Сумської області № 18-280 вих-20 від 06.03.2020 про заробітну плату на відповідній посаді не відповідає додатку № 1 листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 № 21-698 вих-20. Проте, в чому саме полягає невідповідність не вказано.
На думку позивачки вказане рішення є протиправним з тих підстав, що 13 грудня 2019 року Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини двадцятої ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014року №1697-VII, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Суд встановив, що ч. 20 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” підлягає застосуванню в первинній редакції, а саме:
“ 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.”
Отже, пенсія позивача підлягає перерахунку на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18-280 від 06.03.2020.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надало суду відзив на позовну заяву, де зазначає, що позивачка звернулася із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії у зв`язку з підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року за№7-р(ІІ)/2019. Управлінням відмовлено позивачці у перерахунку пенсії з тих підстав, що у рішенні Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 вказано, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом. Разом з тим, ані рішенням Конституційного Суду України, ані Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ не визначено, які саме складові заробітної плати слід враховувати при видачі довідок для проведення перерахунку пенсій.
Після 13.12.2019 нормативно-правові акти про підвищення заробітної праці прокурорським працівникам не приймалися. Також, форма довідки, яка видана прокуратурою та надана позивачкою разом із заявою про перерахунок не затверджена та не підтверджена жодним нормативно правовим актом.
Ухвалою суду від 30.04.2020 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Згідно з ухвалою від 01.06.2020 суд зупинив провадження у справі до розгляду зразкової справи №560/2120/20, провадження № Пз/9901/9/20.
Ухвалою суду від 12.03.2021 суд поновив провадження у справі.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 працює на посаді прокурора Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області.
З 01.05.2015 позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як пенсіонер за вислугою років відповідно до статті 86 Закону № 1697-VІІ, їй призначено пенсію в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати.
У зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», якою працівникам прокуратури збільшено посадові оклади та надбавки за класні чини, ОСОБА_1 16.03.2020 звернулася до відділу з питань перерахунку пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18-280 від 06.03.2020 про заробітну плату на відповідній посаді.
Рішенням № 13 від 19.03.2020 позивачці було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019. Також, в цьому рішенні зазначено, що зміст довідки прокуратури Сумської області № 18-280 вих-20 від 06.03.2020 про заробітну плату на відповідній посаді не відповідає додатку № 1 листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 № 21-698 вих-20. Проте, в чому саме полягає невідповідність не вказано.
Уважаючи зазначене рішення відповідача незаконним, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі по тексту - Закон №1789-ХІІ): прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1); обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);
призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).
До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14.10.2014 ухвалено новий Закон України “Про прокуратуру” №1697-VІІ (далі по тексту - Закон №1697-VІІ).
Частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: “Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки”.
Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII “Прикінцеві положення” Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: “Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України”;
частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року “Про прокуратуру” №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: “ 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України”.
Тобто, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України “Про прокуратуру”, оскільки законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Проте, Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Верховний Суд у постанові від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на уряд, що у свою чергу, призвело до неможливості проведення органами ПФУ перерахунку пенсій працівникам прокуратури, а також численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України. Суд у зазначеній справі визнав протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” та зобов`язав Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.
Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до чисельних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України “Про прокуратуру” та Пенсійним фондом України.
Рішенням від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
-частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
-частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
“20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки”.
Вказане рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України “Про прокуратуру”, за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії.
Не зважаючи на рішення Конституційного Суду України, ГУ ПФУ в Сумській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії.
У спірному рішенні про відмову у перерахунку пенсії відповідач посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України “Про умови оплати праці прокурорів” від 11.12.2019 №1155 за змістом п. 7 якої встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Натомість позивач просить здійснити перерахунок пенсії з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури” в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 “Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури”.
Вказана постанова є чинною та підлягає застосуванню. Таке рішення уряду є рішенням про “підвищення заробітної плати прокурорським працівникам”.
Крім того, частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.
Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з`явилася (набрала чинності) норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України “Про прокуратуру”.
Такою умовою перерахунку пенсії за вислугу років є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», якою працівникам прокуратури збільшено посадові оклади та надбавки за класні чини, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18-280 від 06.03.2020.
Суд, вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, враховує, що:
- перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;
- відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Враховуючи, що частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII набрала чинності з 13.12.2019, суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивачки є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 13.12.2019.
Стосовно вимог позивачки про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження її граничного розміру, суд зазначає, що вказані вимоги є передчасними, оскільки пенсійний орган взагалі відмовив позивачці у перерахунку пенсії, при цьому відповідачем не вирішувалося питання щодо обмеження пенсії максимальним розміром. Відтак спору щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення ОСОБА_1 у цій справі до суду не існувало.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасні.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму сплаченого судового збору в розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань перерахунку пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ в Сумській області № 13 від 19.03.2020 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до поданої заяви від 16.03.2020 на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18-280 від 06.03.2020.
Зобов`язати Головне управління ПФУ в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугою років відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII, на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18-280 від 06.03.2020, з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ПФУ в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати в сумі 840,80 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар