Ухвала суду № 95491314, 11.03.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.03.2021
Номер справи
826/9175/18
Номер документу
95491314
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

11 березня 2021 року м. Київ № 826/9175/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шевченко Н. М., розглянувши у письмовому порядку за правилами загального позовного провадження заяву позивача про забезпечення позову Громадської організації «Екопарк Осокорки» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Контактбудсервіс», Товариство з обмеженою відповідальністю «Будеволюція», Департамент культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Державна служба з питань національної культурної спадщини Міністерства культури і туризму України, Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), Управління екології та природних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Державне агентство водних ресурсів України, Комунальне підприємство «Плесо», Департамент охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Міністерство енергетики та захисту довкілля України про скасування дозволу на будівництво,

У С Т А Н О В И В :

У провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебуває справа за позовом Громадської організації «Екопарк Осокорки» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Контактбудсервіс», Товариство з обмеженою відповідальністю «Будеволюція», Департамент культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Державна служба з питань національної культурної спадщини Міністерства культури і туризму України, Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), Управління екології та природних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Державне агентство водних ресурсів України, Комунальне підприємство «Плесо», Департамент охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Міністерство енергетики та захисту довкілля України про скасування дозволу на будівництво.

Під час підготовчого засідання представником позивача подано заяву про забезпечення позову, в якій просить суд до набрання законної сили рішенням у справі:

- заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю «Контактбудсервіс», Товариству з обмеженою відповідальністю «Будеволюція», а також будь-яким третім особам виконувати будь-які будівельні роботи на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:96:001:0008;

- зупинити дію дозволу на виконання будівельних робіт «Комплексна забудова території об`єктами житлового призначення мікрорайонів 1, 2, 2а житлового будівництва «Осокорки-Центральні» у Дарницькому районі міста Києва. 2 черга будівництва. Коригування» № ІУ 113181171313 від 27.04.2018, виданого Державною архітектурно-будівельною інспекцією України ТОВ «Контактбудсервіс», ТОВ «Будеволюція» до вирішення спору по суті.

Наведені вимоги вмотивовані тим, що невжиття заходів забезпечення позову призведе до незворотного спотворення історичного ландшафту, який є зеленою зоною загального користування і є еко простором для величезної кількості рослин, птахів, тварин, комах, збереження яких є обов`язком держави. При цьому, відшкодування збитків винною стороною не зможе відновити природу.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи (ч. 1 ст. 154 КАС України).

Слід зауважити, що забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до прийняття у справі судового рішення по суті заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Статтею 151 КАС України визначено вичерпний перелік заходів забезпечення позову. Відповідно до ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Так, у вирішенні питання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів позивача щодо необхідності їх вжиття з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом забезпечення позову та його предметом; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; запобігання порушенню охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками судового процесу, у разі вжиття заходів забезпечення позову.

Необхідно зазначити, що за своєю суттю інститут забезпечення в адміністративному судочинстві є інститутом попереднього судового захисту. Метою його запровадження є гарантування виконання рішення суду у випадку задоволення позову за існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі.

Доведення наявності зазначених підстав або принаймні однієї з них, з точки зору процесуального закону, є необхідною передумовою для вжиття судом заходів до забезпечення позову у разі їх вжиття за заявою позивача.

На підтвердження викладених в поданій заяві обставин, позивачем надано копію листа Міністерства екології та природних ресурсів України від 24.05.2019, яким інформовано про необхідність здійснення оцінки впливу на довкілля замовниками планової діяльності, якою, у розумінні Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» є, зокрема, будівництво.

Також до заяви долучено витяг з кадастрового плану, карту реалізації Екопарку Осокорки та обґрунтування створення ландшафтного заказника місцевого значення «Осокорківські луки - 2» та «Осокорківські луки - 3».

Наведені пояснення та докази жодним чином не стосуються фактичних обставин, які свідчили б про реальну загрозу настання незворотних наслідків.

За недостатності наданої інформації, відсутні передумови для формування обґрунтованого висновку про те, що подальші будівельні роботи, в розрізі предмету даної справи, можуть спричинити обставини, за яких поновлення порушеного права ускладниться, або буде неможливим.

Окрім того, позивачем жодним чином не пояснюється необхідність термінового вжиття заходів забезпечення позову в адміністративній справі, загальний термін розгляду якої триває понад два роки.

Резюмуючи наведене, оскільки обґрунтування заяви про забезпечення позову обмежується загальними відомостями про територію, на якій провадить діяльність ГО «Екопарк Осокорки», без наведення суворого причинно-наслідкового зв`язку, як того вимагає тягар доведення заявника, із загрозою діяльності ТОВ «Контактбудсервіс» та ТОВ «Будеволюція» та виконанням будівельних робіт за дозволом № ІУ 113181171313 від 27.04.2018, підстави для задоволення такої заяви відсутні.

Застосовуючи той чи інший вид забезпечення позову, суд не завжди може знати про реальний стан речей та наслідки вжиття заходу для відповідача, проте суд діє на підставі доказів та фактів, наданих позивачем.

Керуючись статтями 150- 154, 241, 243, 256, 293- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

У задоволенні заяви Громадської організації «Екопарк Осокорки» про забезпечення позову відмовити.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя Н.М. Шевченко