
Копія
Справа № 560/6553/20
УХВАЛА
10 березня 2021 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Кам`янець-Подільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Департаменту соціального захисту населення Кам`янець-Подільської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за період з 2017 по 2020 роки відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №367- ХІV від 25.12.1998, у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком;
- зобов`язати Департамент соціального захисту населення Кам`янець-Подільської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 5 травня за період з 2017 по 2020 роки у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням вже виплаченої суми такої допомоги.
Ухвалою від 26.10.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 26.10.2020 суд зупинив провадження в адміністративній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20.
Ухвалою від 10.03.2021 поновлено провадження у справі.
Разом з тим, частиною 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Частиною 1 статті 120 КАС України передбачено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Згідно частини 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Верховний Суд у постанові №380/5202/20 від 18.11.2020 наголосив на тому, що предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, пов`язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, а тому строк на соціальний захист та строки звернення до суду залежать також від виду відповідного платежу як форми соціального захисту з боку держави.
Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, якщо інше прямо не передбачено законом. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, у постановах Верховного Суду від 24.04.2018 у справі №646/6250/17, від 30.10.2018 у справі №493/1867/17, від 22.01.2019 у справі №201/9987/17(2-а/201/304/2017).
Під час дослідження матеріалів адміністративної справи суд встановив, що предметом даного адміністративного позову є гарантовані нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" соціальні виплати деяким категоріям громадян, що носять регулярний характер та виплачуються один раз на рік.
Тобто, предметом позову є оскарження дій відповідача щодо нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня у зменшеному розмірі та зобов`язання нарахувати та виплатити таку допомогу, зокрема, за період з 2017 по 2019. Таким чином, спірні правовідносини, про які вказує позивач у позові, стосуються правомірності розміру виплаченої допомоги до 5 травня, у тому числі за 2017-2019, тоді як позивач звернувся до суду у жовтні 2020.
Таким чином, у разі недотримання відповідачем вимог законодавства щодо розміру виплаченої допомоги до 5 травня за вказані попередні роки, позивач повинен був довідатись про порушення своїх прав після отримання цієї допомоги у травні місяці 2017, 2018, 2019.
Отже, предмет позову охоплює період правовідносин, який виходить за межі встановлених КАС України процесуальних строків звернення до суду.
Враховуючи встановлене, суд вважає, що даний позов був поданий з пропуском строку, визначеного частини 2 статті 122 КАС України, в частині вимог про зобов`язання нарахувати та виплатити щорічну грошову допомогу до 05 травня за 2017 - 2019.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Оглядом адміністративного позову та доданих матеріалів, суд встановив відсутність заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважності підстав його пропуску.
Згідно частини 3 статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
За таких обставин, враховуючи приписи частини 13 статті 171 КАС України, позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду належним чином обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до суду в частині правомірності розміру виплаченої допомоги до п`ятого травня у 2017-2019 р.р. та доказів поважності його пропуску.
Керуючись частиною 13 статті 171, статтею 248 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький