Рішення № 95490613, 11.03.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2021
Номер справи
520/18295/2020
Номер документу
95490613
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2021 року № 520/18295/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області стосовно непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 пенсії з урахуванням довідки №32 від 25.10.2013, виданої АТ "Свитанок" за 1993-1996, та довідки №5 від 24.10.2013, виданої АТ "Свитанок" за 1993-1996;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 пенсії з урахуванням довідки №32 від 25.10.2013, виданої АТ "Свитанок", та довідки №5 від 24.10.2013, виданої АТ "Свитанок", з 22.10.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідок №32 від 25.10.2013 та №5 від 24.10.2013, виданих АТ "Свитанок". Вважаючи таку бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області протиправною, ОСОБА_1 звернулася за захистом своїх прав до суду.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі зважаючи на те, що ОСОБА_1 звернулася до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, викладеної в довільній формі, в той час, коли чинним законодавством чітко встановлені вимоги для подачі заяви для перерахунку пенсії.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 з 21.09.2013 призначено пенсію за віком, згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Пенсію було обчислено при загальному стажі 29 років 6 місяців 17 днів. До стажу не враховано період роботи з 09.02.1993 по 30.06.1996 в AT "Свитанок".

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду по справі №520/3925/2020 від 21.04.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено в повному обсязі. Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області стосовно незарахування періоду роботи у АТ "Свитанок" з 09.02.1993 по 30.06.1996 до стажу роботи ОСОБА_1 . Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 період роботи у АТ "Свитанок" з 09.02.1993 по 30.06.1996. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням періоду роботи в АТ "Свитанок" з 09.02.1993 по 30.06.1996.

Зазначене рішення Харківського окружного адміністративного суду набрало законної сили 09.09.2020.

Як зазначає ОСОБА_1 у позовній заяві та не заперечується відповідачем, 22.10.2020 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою довільної форми про перерахунок пенсії із врахуванням довідки №32 від 25.10.2013 та довідки №5 від 24.10.2013, що видана АТ "Свитанок" за періоди роботи з 09.02.1993 по 30.06.1996.

Як стверджує відповідач у відзиві на позовну заяву, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, 06.11.2020 надано відповідь позивачу, у якій відповідач відмовив ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням зазначених довідок, оскільки вона звернулася до пенсійного органу не з заявою встановленого зразка, як того вимагає чинне законодавство, а з заявою в довільній формі, що звільняє відповідача від обов`язку прийняття рішення для перерахунку пенсії позивача.

Не погоджуючь з такою бездіяльністю відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду по справі №520/3925/2020 від 21.04.2020 встановлено факт, що ОСОБА_1 працювала в період з 09.12.1993 по 30.06.1996 в АТ "Свитанок" та зараховано до трудового стажу позивача зазначений період.

Згідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судовичнства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Відповідно ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі Порядок №22-1).

Відповідно до п. 1 Порядку №22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Згідно п. 4.1 зазначеного Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Відповідно до п. 4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

З аналізу наведених норм права слідує, що підставою для призначення пенсії є заява особи встановленого зразка, а не довільної форми, та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, за результатом розгляду яких пенсійний орган приймає відповідне рішення.

Як вбачається з письмових доказів - копії заяви довільної форми та додатків доданих до неї, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки вона не зверталася до пенсійного органу із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а відтак територіальний орган ПФУ не приймав рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача.

Натомість відносини, які склалися між сторонами у даній справі, унормовані положеннями Закону України "Про звернення громадян", згідно яких відповідачем було надано письмову відповідь листом №2000-0216-8/88251 від 06.11.2020 та роз`яснено вимоги для оформлення відповідної заяви про перерахунок пенсії згідно до визначеного законом Порядку.

Аналогічна правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду України у рішенні у справі №2-а-4639/11/2414 від 06.12.2016, Постанова Верховного Суду від 20 лютого 2020 року по справі №636/863/17.

Правом на звернення до суду за захистом, наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання її прав, свобод чи інтересів. Суд повинен установити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого, вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, а позивач посилається на формальне порушення закону, в адміністративного суду відсутні підстави для задоволення позову.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов`язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з`ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.

З огляду на те, що у відповідача не виникло обов`язку прийнятя відповідного рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , а лист-відповідь на зазначену заяву несе лише інформативний характер, то і помилкові висновки позивача щодо вчинення пенсійним органом протиправної бездіяльності є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку щодо наявності підстав для відмови у задоволенні позову, оскільки позивач в порядку, встановленому Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Порядком №22-1 до органу Пенсійного фонду України з заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії не звертався, відповідно відповідачем не приймалось рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, а тому вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області є передчасними.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Горшкова