
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про заміну сторони виконавчого провадження
Справа № 500/641/19
05 березня 2021 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої Подлісної І.М., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін заяву про заміну сторони виконавчого провадження та додані до неї матеріали по справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання неправомірними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання неправомірними та скасування рішень.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.06.2019, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2019, позов ФОП ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправними та скасовано рішення комісії Головного управління ДФС України у Тернопільській області про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, стягнуто на користь ФОП ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Тернопільській області судовий збір в сумі 5763,00 грн.
04 березня 2021 року від Головного управління ДПС України у Тернопільській області до суду надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження, а саме просять: замінити сторону виконавчого провадження (боржника) в справі № 500/641/19 - Головне управління ДФС у Тернопільській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Тернопільській області (код ЄДРПОУ ВП: 44143637).
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду справу передано на розгляд судді Хрущ В.Л., але відповідно до розпорядження №81 від 04.03.2021 року протоколом повторно розподілено дану заяву у справі №500/641/19 між суддями, у зв`язку із перебуванням судді Хрущ В.Л. у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відтак заява по даній справі передана для розгляду судді Подлісній І.М.
Ознайомившись з заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні та доданими до неї документами, суд дійшов висновку, що її розгляд не потребує отримання додаткових пояснень від заявника (відповідача) та додаткових доказів.
Отож, у зв`язку з відсутністю необхідності заслухати пояснення відповідача та отримати від нього додаткові докази для вирішення питання щодо заміни сторони у виконавчому провадженні, із врахуванням достатності доказів для розгляду даної заяви, вказана заява розглянута судом без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до п.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд, розглянувши заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.06.2019, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2019, позов ФОП ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправними та скасовано рішення комісії Головного управління ДФС України у Тернопільській області про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, стягнуто на користь ФОП ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Тернопільській області судовий збір в сумі 5763,00 грн.
Рішення набрало законної сили 23 жовтня 2019 року, а виконавчий лист виданий 29 жовтня 2020 року.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Згідно із статтею 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.
Статтею 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувана у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - ЗУ) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив (ст. 15 ЗУ).
Отже, виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка його завершує. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили або за інших умов, установлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов`язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством установлено головну умову, за якої обов`язки боржника може бути перекладено на іншу особу, - це вибуття сторони виконавчого провадження.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Згідно із пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» від 18.12.2018 № 1200 (із змінами та доповненнями) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Підрозділи податкової міліції у складі Державної фіскальної служби продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до пункту 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19.06.2019 № 537 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1, в тому числі Головне управління ДПС у Тернопільській області. Постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Відповідно до цього додатку Головне управління ДФС у Тернопільській області як територіальний орган ДФС, який реорганізується, приєднано до Головного управління ДПС у Тернопільській області.
Також, здійснено розподіл повноважень між Державною фіскальною службою України та Державною податковою службою України.
Пунктом 4 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності. Тобто, Головне управління ДПС у Тернопільській області являється правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДФС у Тернопільській області, що реорганізується.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Питання Державної податкової служби» від 21.08.2019 № 682-р Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 № 893 постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком та установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту З цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Згідно із наказом Державної податкової служби України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 № 529 утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, в тому числі Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Також, відповідно до наказу Державної податкової служби України «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 N 529, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються.
Згідно із пунктом 7 Положення про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227, із змінами і доповненнями, ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління ДПС у Тернопільській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643, Головне управління ДПС у Тернопільській області (далі - ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - ДПС). ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Тернопільської області. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Тернопільській області (ЄДРПОУ 43142763). Згідно із пунктом 15 вказаного Положення ГУ ДПС утворюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів.
Враховуючи положення вищевказаних актів Кабінету Міністрів України, Головне управління ДФС у Тернопільській області, в складі якого знаходяться підрозділи податкової міліції, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції.
Здійснення функцій і повноважень з реалізації державної податкової політики, зокрема, здійснення моніторингу податкових накладних, зупинення їх реєстрації та прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, законодавством покладено на Головне управління ДПС у Тернопільській області, яке являється правонаступником прав та обов`язків Головного управління ДФС у Тернопільській області, що реорганізується, тому в справах про визнання протиправними та скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних належним відповідачем та правонаступником Головного управління ДФС у Тернопільській області є Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Зважаючи на вищезазначене, суд вважає, заяву Головного управління ДПС у Тернопільській області про заміну сторони виконавчого провадження слід задовольнити повністю та стягнути сплачений судовий збір в розмірі 5763,00 грн. на користь ФОП ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області (код ЄДРПОУ ВП: 44143637).
Керуючись статтями 52, 229, 241, 248, 262, 287, 379 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити повністю.
Замінити сторону відповідача по справі № 500/641/19 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання неправомірними та скасування рішень з Головного управління ДПС у Тернопільській області на його правонаступника Головного управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44143637).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий суддя Подлісна І.М.