
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
11 березня 2021 року м. Рівне №460/8456/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доУправління Служби безпеки України в Рівненській області про визнання дії протиправними та зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Служби безпеки України в Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та зобов`язати підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.07.2020 за посадою, відповідною або аналогічною останній штатній посаді, виходячи з наступних складових грошового забезпечення: посадового окладу (52 тарифний розряд) та окладу за військовим званням (полковник), визначеними шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідні тарифні коефіцієнти; надбавки за вислугу років у розмірі 50%; надбавки до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі у розмірі 20%; надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%; надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100%; премії у розмірі 130%.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 Управлінням СБ України в Рівненській області складена довідка про розмір грошового забезпечення від 10.08.2020 №17/140 та надана до ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області для проведення перерахунку пенсії. Разом з тим, позивач вказує, що у зазначеній довідці відсутня надбавка до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі у розмірі 20%, у зв`язку з чим, 24.09.2020 він звернувся із заявою до відповідача з проханням підготувати та надати до Головного правління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.07.2020 за посадою, відповідною або аналогічною останній штатній посаді, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, у тому числі надбавки до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі у розмірі 20%, надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100%, доплати, підвищення) та премії у розмірі 130% з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, для проведення з 01.08.2020 перерахунку основного розміру пенсії.
Вказує, що листом від 06.10.2020 № 17/К-116/12 відповідач повідомив про відсутність законних підстав для підготовки та видачі довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.07.2020 та направлення такої довідки до ГУ ПФУ в Рівненський області.
Позивач вважає, що дії Управління СБ України в Рівненській області щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Рівненський області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.07.2020 із зазначенням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення з 01.08.2020 перерахунку основного розміру пенсії протиправними та такими, що порушують приписи статей 3, 8, 9, 19, 22, 24, 46, 58, 124 Конституції України, пенсійне законодавство України, Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» від 06.09.2012 № 5207-УІ, а також гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
При цьому, щодо вимоги надати довідку станом на 01.07.2020 то позивач зазначив, що у відповіді на його запит УСБУ в Рівненській області повідомило про збільшення з 01.07.2020 розміру грошового забезпечення військовослужбовців, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, є достатньою підставою для перерахунку пенсії.
Ухвалою суду від 23.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено строк для подання відповідачами відзиву на позовну заяву.
Відповідач подав відзив, у якому заперечив проти заявлених позовних вимог. Зокрема, зазначив, що підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача №17/140 від 10.08.2020 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019, та з врахуванням положень постанови №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що була надіслана до ГУ ПФУ в Рівненській області, повністю відповідає правовим висновкам, зробленим Верховним Судом у зразковій справі №160/8324/19.
Крім того відповідач зазначив, що у період з 01.03.2018 по 01.11.2020 розміри посадових окладів та окладів за військових званням військовослужбовців УСБУ в Рівненській області не змінювалися, а відтак підстав для перерахунку пенсії позивача відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІЇ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не має.
У відповіді на відзив позивач додатково вказав, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992.
На підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 Управлінням СБ України в Рівненській області складена довідка про розмір грошового забезпечення позивача від 10.08.2020 №17/140 та подана до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Разом з тим, вважаючи, що відповідачем протиправно не зазначено у такій довідці надбавки до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі у розмірі 20%, у зв`язку з скасуванням п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018, та у зв`язку із підвищенням, на думку позивача, з 01.07.2020 розміру грошового забезпечення військовослужбовцям СБУ, останній 24.09.2020 звернувся із заявою до відповідача з проханням підготувати та надати до Головного правління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.07.2020 за посадою, відповідною або аналогічною його останній штатній посаді, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, у тому числі надбавки до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі у розмірі 20%, надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100%, доплати, підвищення) та премії у розмірі 130% з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, для проведення з 01.08.2020 перерахунку основного розміру пенсії.
У відповідь на звернення позивача відповідачем листом від 06.10.2020 №17/к-116/12 фактично відмовлено у наданні нової довідки за відсутності на те правових підстав.
Не погоджуючись з такими діями Управління Служби безпеки України в Рівненській області, ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб« ( далі -Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закону № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Зазначеного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Статтею 63 Закону № 2262-XII врегульовано питання перерахунку раніше призначених пенсій, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку покладено на Кабінет Міністрів України.
В свою чергу, Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
В той же час, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Однак, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Таким чином, суд дійшов висновку, що порядок дій відповідача та пенсійного органу у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу нової довідки про розмір його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 3-1), зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 15.02.2007 №135/13402, який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 (1522-2006-п) "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян".
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера із долученими додатковими документи, які дають право на підвищення пенсії, так і прийняття нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
ОСОБА_1 Управління Служби безпеки України в Рівненській області видано довідку №17/140 від 10.08.2020 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Разом з тим, судом не встановлено прийняття у період з 06.03.2019 по день звернення із заявою до відповідача про видачу нової довідки Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для військовослужбовців за відповідною (аналогічною) посадою позивача (на день звільнення із служби), або уведенням для відповідних категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Також позивачем, на виконання вимог ч. 1 ст. 77 КАС України, не надано суду доказів підвищення у період з 06.03.2019 по день звернення із заявою до відповідача про видачу нової довідки грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, тобто додаткових документів, які дають право на підвищення йому пенсії.
Таким чином відсутні правові підстави для підготування та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.07.2020 за посадою, відповідною або аналогічною останній штатній посаді.
В свою чергу, судом не можуть бути взяті до уваги на обґрунтування позовних вимог доводи позивача, що відповідачем протиправно не включено у довідці від 10.08.2020 №17/140 надбавки до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі у розмірі 20%, а також невірного визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, оскільки предметом даного спору є зобов`язання вчинення дій щодо підготовки та надання Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.07.2020 за посадою, відповідною або аналогічною останній штатній посаді, а не правомірність зазначення (визначення) та включення окремих видів грошового забезпечення у довідці Управління Служби безпеки України в Рівненській області від 10.08.2020 №17/140.
Враховуючи вищевикладене вище, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову належить відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат – відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Рівненській області (вул. Відінська, 4, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 20001668) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 11 березня 2021 року.
Суддя В.В. Щербаков