
Справа № 420/2378/20
УХВАЛА
12 березня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В. розглянувши клопотання ОСОБА_1 (вхід. №11822/21 від 10.03.2021р.) про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 30 квітня 2020 року по справі №420/2378/20, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2020р. по справі №420/2378/20, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити з 01.01.2018р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
На виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2020р. по справі №420/2378/20 ОСОБА_1 11.08.2020 року отримано виконавчий лист від 07 серпня 2020 року.
09.03.2021р. до Одеського окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання (вхід. №11822/21 від 10.03.2021р.) про встановлення судового контролю за виконанням рішення та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у визначений строк звіт про виконання рішення від 30 квітня 2020 року по справі №420/2378/20.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, з аналізу наведених норм вбачається, що встановлення судового контролю є правом, та у жодному разі не обов`язком суду.
Відповідно до ч.1-2 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі статтею 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Судовий контроль у формі зобов`язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Згідно правової позиції викладеної у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про огляд застосування адміністративними судами статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України" № 3 від 13.03.2017, зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання постанови, є правовим наслідком судового рішення і саме в його резолютивній частині повинно бути визначено обов`язок подати звіт, оскільки встановити судовий контроль за невиконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може лише під час прийняття постанови у справі.
При цьому, Пленум Вищого адміністративного суду України наголосив, що вказаною статтею Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої інстанції може під час прийняття рішення у справі. Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту із накладенням штрафу.
Отже, у разі звернення позивача із заявою про зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення після прийняття рішення у справі суд ухвалою відмовляє у задоволенні такої заяви.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного суду 10 грудня 2018 року у справі №807/2358/15 (адміністративне провадження №К/9901/45276/18).
З огляду на викладене, та зважаючи, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень можливе лише під час прийняття такого рішення, а також враховуючи, що встановлення зазначеного зобов`язання є правом суду, а не його обов`язком, судом не встановлено підстав для задоволення клопотання позивача – ОСОБА_1 (вхід. №11822/21 від 10.03.2021р.) про встановлення судового контролю за виконанням рішення та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у визначений строк звіт про виконання рішення від 30 квітня 2020 року по справі №420/2378/20.
Керуючись ст.ст. 47, 167, 243, 248, 256, 294, 382 КАС України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання позивача – ОСОБА_1 (вхід. №11822/21 від 10.03.2021р.) про встановлення судового контролю за виконанням рішення та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у визначений строк звіт про виконання рішення від 30 квітня 2020 року по справі №420/2378/20 - залишити без задоволення.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.256 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.