Рішення № 95487791, 12.03.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2021
Номер справи
200/5578/20-а
Номер документу
95487791
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 березня 2021 р. Справа№200/5578/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

12 червня 2020 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 42171400, 85113, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Ціолковського, 25). Просила визнати протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії за втратою годувальника, яка була призначена і нарахована з розрахунку 90% від середньомісячної заробітної плати за посадою, з якої чоловік виходив на пенсію на підставі довідки прокуратури Донецької області від 23.03.2020 №18-85-548; скасувати рішення про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі від 24.04.2020 №151389; зобов`язати здійснити перерахунок пенсії за втратою годувальника з розрахунку 90% від середньомісячної заробітної плати за посадою, з якої чоловік виходив на пенсію на підставі довідки прокуратури Донецької області від 23.03.2020 №18-85-548; виплатити різницю перерахованої та фактично виплаченої сум за попередні 12 місяців. Позов вмотивовано тим, що рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7 поновлено право на перерахунок пенсії за вислугою років пенсіонерам органів прокуратури. У зв`язку зі збільшенням заробітної плати працівників органів прокуратури позивачка звернулася до управління із заявою про перерахунок пенсії. Вважає відмову у здійснені перерахунку протиправною, а внесені зміни до ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” у період після призначення пенсії чоловіку (зокрема зменшення відсотку, обмеження граничного розміру пенсії, умови та порядок перерахунку) такими, що не підлягають застосуванню до розміру раніше призначеної пенсії.

На підтвердження сплати судового збору у сумі 840,80 грн. позивачем надана квитанція від 02.06.2020 №41.

16 червня 2020 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

05 серпня 2020 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду зупинено провадження в адміністративній справі №200/4337/20-а до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20).

15 лютого 2021 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду поновлено провадження в адміністративній справі.

Відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що заява про перерахунок пенсії із довідкою подана 16.12.2020. Рішенням №140354 від 18.12.2020 відмовлено у здійснені перерахунку, оскільки після 13.12.2019 (дата прийняття рішення Конституційним Судом №7-р/2019) нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не приймалися.

Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Костянтинівсько-Дружківському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію в разі втрати годувальника, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60 відсотків від суми середньої місячної заробітної плати за посадою, яку обіймав її померлий чоловік ОСОБА_2 на час виходу на пенсію. З протоколу про призначення пенсії померлого ОСОБА_2 вбачається, що пенсія йому була призначена на підставі Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% заробітної плати.

23 березня 2020 року прокуратурою Донецької області позивачу видано довідку №18-85-548 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) ОСОБА_2 , що враховується для перерахунку пенсій. Довідка видана на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" за нормами станом на 06.09.2017 розмір заробітної плати (грошового забезпечення) працюючого працівника за відповідною посадою – прокурор прокуратури м.Дружківка складає 30614,99 грн., в т.ч. посадовий оклад – 5660,00 грн., надбавка за класний чин – 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) – 2264,00 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі (62%) – 6276,88 грн., премія (60%) – 9840,53 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) – 2186,79 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (1/12) – 2186,79 грн.

24 квітня 2020 року Костянтинівсько-Дружківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення №151389 про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі на підставі довідки від 23.03.2020 №18-85-548 з підстав відсутності механізму перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Станом на час призначення пенсії померлому чоловіку ОСОБА_2 питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури було врегульоване положеннями статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII у відповідній редакції (далі - Закон №1789-XII).

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону №1789-XII прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.

Згідно з ч.12 ст.50-1 Закону №1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону №1789-XII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому до статті 50-1 Закону №1789-XII вносились зміни, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначалася прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, разом з тим, положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Проте, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-XII викладено у наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". При цьому на виконання законодавчих змін жодного нормативно-правового акта прийнято не було.

15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) та втратив чинність Закон №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачала чинність з 15.12.2015.

Відповідно до ч.20 ст.86 Закону №1697-VII в редакції Закону №76-VIII від 28.12.2014, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, Рішенням Другого Сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 (справа №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, визнано такими, що не відповідають Конституції України.

Конституційний Суд України у вказаному рішенні встановив, що: частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: " 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Конституційний Суд України також дійшов висновку, що оспорюване положення Закону порушує конституційні засади поділу державної влади в Україні на законодавчу, виконавчу і судову, призводить до порушення регулювання основ соціального захисту прокурорів, оскільки за його змістом регулювання порядку перерахунку призначеної пенсії працівникам прокуратури має здійснюватися актом Кабінету Міністрів України, а не законом України.

Частиною другою статті 152 Конституції України встановлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Згідно зі статтею 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 №2136-VIII, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

У Рішенні від 24.12.1997 №8-зп у справі №3/690-97 Конституційний Суд України зазначив, що частина друга статті 152 Конституції України закріплює принцип, за яким закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. За цим принципом закони, інші правові акти мають юридичну силу до визнання їх неконституційними окремим рішенням органу конституційного контролю.

У Рішенні від 30.09.2010 №20-рп/2010 у справі №1-45/2010 за конституційним поданням 252 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про внесення змін до Конституції України" від 08.12.2004 №2222-IV (справа про додержання процедури внесення змін до Конституції України) Конституційний Суд України вказав, що незалежно від того, наявні чи відсутні в рішеннях, висновках Конституційного Суду України приписи щодо порядку їх виконання, відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за цими рішеннями неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, рішення Конституційного Суду України та змінює законодавче регулювання лише для правовідносин, що матимуть місце з дати ухвалення рішення, та не може застосовуватись до правовідносин, які виникли до прийняття такого рішення.

Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20 (Пз/9901/9/20), які є обов`язковими для врахування судами в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.

Таким чином, положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, якою передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019 (справа №3-209/2018(2413/18, 2807/19), як це визначено статтею 91 Закону України "Про Конституційний Суд України", тобто з 13.12.2019.

Відтак, з 13.12.2019 Закон №1697-VII не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Як зазначив Конституційний Суд України у Рішенні №7-р(ІІ)/2019, питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Як встановлено судом для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надана довідка прокуратури Донецької області від 24.04.2020 №151389.

Проте, відповідачем не здійснено перерахунку пенсії позивачці з 13.12.2019 (з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення №7-р(ІІ)/2019), з урахуванням того, що положенням Закону України «Про прокуратуру» не передбачено механізму проведення перерахунку пенсій по втраті годувальника.

Звертаючись до положень Закону №1697-VII, останній дійсно не містить положень щодо призначення і перерахунку пенсій у разі втрати годувальника - прокурора.

Відтак, спірні правовідносини повинні вирішуватись виходячи із загальних правил призначення пенсій у разі втрати годувальника, передбачених розділом 5, ст.43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст.ст.37-50 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно із статтею 37 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює розміри пенсії у зв`язку з втратою годувальника, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім`ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім`ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

За приписами частини 1 статті 38 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім`ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім`ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону - довічно.

Стаття 44 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлює, що пенсії в разі втрати годувальника призначаються на кожного непрацездатного члена сім`ї в розмірі 30 процентів заробітку годувальника (стаття 64), але не менше соціальної пенсії, встановленої для відповідної категорії непрацездатних.

Отже, виходячи із наведеного, пенсії у зв`язку з втратою годувальника призначаються із заробітку годувальника або із пенсії годувальника, тобто в залежності від того доходу, який мав годувальник на час настання смерті (заробітну плату чи пенсію).

Відповідно до ч. 19 ст. 86 Закону №1697-VII, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім`ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім`ї.

Враховуючи, що позивачці призначено пенсію по втраті годувальника (померлого ОСОБА_2 ), що підтверджується документами наявними в матеріалах справи, суд дійшов висновку про протиправність поведінки суб`єкта владних повноважень, що виразилася у відмові здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки прокуратури Донецької області від 23.03.2020 №18-85-548.

Щодо дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії суд враховує, що частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватися з 13.12.2019. Поширення дванадцятимісячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.

Щодо визначення розміру відсотку заробітної плати, який застосовується при перерахунку пенсії, суд зазначає наступне. З протоколу про призначення пенсії померлого ОСОБА_2 вбачається, що пенсія йому була призначена на підставі Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% заробітної плати. Разом з цим, під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію в разі втрати годувальника виходячи з 60% заробітної плати померлого чоловіка ОСОБА_2 , отже, наявні підстави для визначення вказаного відсотку для перерахунку пенсії.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Аналогічна позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 року у зразковій справі про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 №560/2120/20 провадження №Пз/9901/9/20.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд враховує, що позивачем при поданні позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн. Фактично позовні вимоги задоволені, оскільки рішення управління скасовано, а зобов`язання вчинити певні дії є похідною вимогою.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень судового збору у розмірі 840,80 грн. (як за одну вимогу немайнового характеру).

Керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у здійснені перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області від 23.03.2020 №18-85-548 та скасувати рішення Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24 квітня 2020 року №151389 про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі.

Зобов`язати Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 42171400, 85113, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Ціолковського, 25) здійснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 13 грудня 2019 року перерахунок призначеної пенсії в разі втрати годувальника, виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Донецької області від 23.03.2020 №18-85-548 та виплатити різницю пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволені іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42171400, 85113, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Ціолковського, 25) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Кошкош