
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
12 березня 2021 р. Справа № 120/27/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шаповалової Т.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду україни у Вінницькій області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач). У позовній заяві позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькі області № 025450004390 від 16.09.2020 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
зобов`язати Головне управління Пенсійного України у Вінницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 08.09.2020 року пенсію за віком на пільгових умовах згідно п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькі області № 025450004390 від 16.09.2020 року йому відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішення мотивоване тим, що в ОСОБА_1 відсутній необхідний стаж роботи зі шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 2 та в призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 8 п.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» слід відмовити.
Позивач вважає таке рішення протиправним, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою від 11.01.2021 року відкрито провадження у справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Крім, того відповідачеві встановлено 15 - ти денний строк з дня вручення копії ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
29.01.2021 року на адресу суду від ГУ ПФУ у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог та зазначає, що відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу:
- для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом другим – третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дат досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту і абзацом третім – тринадцятим пункту 2 частини 2 цієї статті, страхового стажу, встановленого абзацами п`ятнадцятим – двадцять третім пункту 2 частини 2 цієї статті.
- з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року – не менше 28 років у чоловіків.
Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, зокрема пунктом 20, визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 позивач у період з 14.05.1986 року по 26.02.1990 року працював машиністом автокрана та з 28.02.1990 року по 28.05.2002 року – водієм автокрана.
Оскільки, із записів трудової книжки НОМЕР_1 не можливо встановити, що ОСОБА_1 працював водієм великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, позивачу необхідно було надати уточнюючу довідку, в якій би зазначалося: період його роботи саме на посаді водія великовагового автомобіля вантажопідйомністю 8 і більше тонн; факт безпосередньої участі в технологічному процесі на транспортуванні гірської маси на відповідних локаціях - кар`єрах, розрізах, копальнях, як це передбачено законодавством.
Проте, при розгляді його заяви про призначення пенсій, позивач не надав ні уточнюючої довідки про пільговий характер роботи, ні будь яких інших документів, які б підтверджували його роботу із шкідливими умовами праці.
З огляду на викладене відповідач вважає, що рішення від 16.09.2020 року № 025450004390 прийняте правомірно, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
08.02.2021 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій, зокрема зазначено, що твердження відповідача, що позивач не надав «уточнюючу довідку, яка б підтверджувала безпосередню його участю в технологічному процесі на транспортуванні гірської маси на відповідних локаціях – кар`єрах, розрізах, копальнях, як це передбачено законодавством» є безпідставним та незаконним, оскільки стосується призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2, а позивач звернувся за призначенням пенсії на пільгових умовах згідно п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (п. «з» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»), які передбачають, що за роботу, що безпосередньо була пов`язана на роботах із шкідливими і важкими умовами праці на будівництві житлових, технологічних, транспортних та культурно-побутових споруд, яку особа здійснює керуючи великоваговими транспортними засобами, вантажопідйомністю більше 10 тонн, працівник має право на пільгове пенсійне забезпечення при показнику вікового цензу, який складає 55 років, при наявності страхового стажу не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У вересні 2020 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
До заяви позивачем було додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номера, паспорт та трудову книжку.
Рішенням № 025450004390 від 16.09.2020 року відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 . Рішення мотивоване тим, що оскільки, із записів трудової книжки НОМЕР_1 не можливо встановити, що ОСОБА_1 працював водієм великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, позивачу необхідно було надати уточнюючу довідку, в якій би зазначалося: період його роботи саме на посаді водія великовагового автомобіля вантажопідйомністю 8 і більше тонн; факт безпосередньої участі в технологічному процесі на транспортуванні гірської маси на відповідних локаціях - кар`єрах, розрізах, копальнях, як це передбачено законодавством. Також позивачем не надано наказів про проведення атестації чи будь-яких інших документів, які підтверджують його роботу із шкідливими умовами праці.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Право на отримання пенсії в України є конституційним правом громадянина України.
Гарантування непрацездатним громадянам України права на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій передбачено Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (надалі - Закон №1788-XII) та Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV).
Відповідно до п. «з» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, після досягнення 55 років і при стажі роботи: для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Аналогічно згідно з п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу: для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеного закону постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Пунктами 1 та 2 Порядку № 637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 20 цього Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що чоловіки мають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону №1058 після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі не менше 12 років 6 місяців на посаді водія міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв , при цьому, за відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організації або їх правонаступників потрібно виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи в ОСОБА_1 станом на день звернення з відповідною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області загальний трудовий стаж складає 37 років 7 місяців 27 днів.
Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 мали місце, окрім іншого, спірні періоди його роботи, а саме:
- 14.05.1986 року по 26.02.1990 року працював на посаді машиніста автокрану Будівельно-монтажного поїзда № 649 Шляхбудтрест Південно-Західної залізниці (запис № 8);
- 28.02.1990 року по 28.05.2002 року працював водієм автокрана Жмеринської механізованої дистанції вантажно - розвантажувальних робіт Південно-Західної залізниці (запис № 11).
Суд погоджується із доводами відповідача, що вказані записи в трудовій книжці містять неточні записи про періоди роботи позивача, для підтвердження трудового стажу в розумінні вимог п.8 ч.2 статті Закону 114 N 1058-IV та самі по собі не можуть визначати право на пенсію на пільгових умовах.
Судом відповідно до наданих копій матеріалів пенсійної справи встановлено, що будь-яких інших документів чи довідок для підтвердження роботи позивача зі шкідливими умовами праці ОСОБА_1 із заявою про призначення пенсії до відповідача не подавалося.
Разом з тим, із позовною заявою до суду позивачем подано наступні документи: наказ № 8 про прийняття на роботу від 12.05.1986 року ОСОБА_1 на посаду машиніст автокрану; наказ № 6 про припинення трудового договору від 26.02.1990 року ОСОБА_1 ; наказ № 9 про прийняття на роботу від 27.02.1990 року з 28.02.1990 року по переведенню з Будівельно-монтажного поїзда № 649; наказ № 57 про припинення трудового договору від 28.05.2002 року у зв`язку з переведенням до Жмеринської дирекції залізничних перевезень;
довідку від 19.11.2020 року АТ «Укрзалізниця» філія «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель та споруд» ВСП «Жмеринське територіальне управління» про те, що ОСОБА_1 дійсно працював в Жмеринському будівельно-монтажному поїзді № 649 Південно-Західної залізниці з 13.05.1986 року по 26.02.1990 року;
наказ № 001 від 01.12.2015 року про реорганізацію підрозділів державного територіально-галузевого об`єднання «Південно-Західна залізниця» згідно з переліком.
довідку Акціонерного товариства «Українська залізниця» Регіональна філія «Південно-Західна залізниця виробничого підрозділу Жмеринська механізована дистанція навантажувально-розвантажувальних робіт № 63 від 02.11.2020 року про те, що ОСОБА_1 дійсно працював в Жмеринській механізованій дистанції вантажно-розвантажувальних робіт водієм автокрана КС 3575 А вантажопідємністю 10,0 тонн на базі вантажного автомобіля ЗИЛ 133ГЯ з 28.02.1990 року о 28.05.2002 року, приймав участь у будівництві будівель та споруд: промислових, житлових, культурно-побутових, транспорту, зв`язку;
довідку Акціонерного товариства «Українська залізниця» філія «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» виробничий структурний підрозділ «Жмеринське територіальне управління» № 2053 від 10.12.2020 року у якій зазначено, що ОСОБА_1 дійсно працював в Жмеринському будівельно-монтажному поїзді № 649 Південно-Західної залізниці машиністом автомобільного крана КС-4561 вантажопідйомністю 16 тонн на базі вантажного автомобіля Краз-257 з 13.05.1986 року по 26.02.1990 року. Під час роботи приймав участь в будівництві будівель і споруд: промислових транспорту і зв`язку, житлових, культурно-побутових;
довідку Акціонерного товариства «Українська залізниця» філія «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» виробничий структурний підрозділ «Жмеринське територіальне управління» № 24 про те, що атестація робочого місця, яка дає право на пільгову пенсію на посаду «машиніст автомобільного крана» в Жмеринському будівельно-монтажному поїзді № 649 Шяхбудтресту Південно-Західної залізниці не проводилася;
довідка Акціонерного товариства «Українська залізниця» Регіональна філія «Південно-Західна залізниця виробничого підрозділу Жмеринська механізована дистанція навантажувально-розвантажувальних робіт № 25 про те, що атестація робочого місця на посаду водій автокрана не проводилася.
Такі довідки були отримані позивачем після винесення пенсійним органом оскаржуваного рішення, а тому при розгляді заяви позивача оцінка їм відповідачем не надавалася.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, вирішуючи спір, суд перевіряє рішення суб`єктів владних повноважень на відповідність ст.2 КАС України та надає оцінку тим обставинам, які враховувалися відповідачем під час прийняття відповідного рішення.
Оскільки позивачем разом із заявою до пенсійного органу не подавалися зазначені довідки, оцінка їм відповідачем не надавалася, то суд приходить до висновку, що рішення відповідача прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України та з урахуванням наданих позивачем документів, що мають значення для прийняття рішення.
Щодо оцінки наданих до суду довідок та інших документів, які на думку позивача підтверджують його право на одержання пільгової пенсії, то суд не може враховувати їх при прийнятті рішення у справі із зазначених вище мотивів.
Разом з тим, позивач не позбавлений права повторно звернутися до пенсійного органу та подати всі наявні на даний час документи для призначення пенсії.
Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду україни у Вінницькій області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 );
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100).
Повне судове рішення складено та підписано суддею 12.03.2021
Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна