Рішення № 95468568, 24.02.2021, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
24.02.2021
Номер справи
910/19388/20
Номер документу
95468568
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

24.02.2021Справа № 910/19388/20за позовом Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області

до Антимонопольного комітету України

про визнання недійсним рішення №684-р від 05.11.2020

Суддя Зеленіна Н.І.

Секретар судового засідання Вовчик О.В.

Представники сторін: згідно протоколу судового засідання.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Військово-цивільна адміністрація міста Торецьк Донецької області звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом до Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення №684-р від 05.11.2020.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.12.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 12.01.2021.

11.01.2021 через відділ діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, яким відповідач заперечує проти задоволення позову з огляду на те, що спірне рішення відповідає вимогам чинного законодавства.

Протокольною ухвалою суду від 12.01.2021 відкладено підготовче засідання на 10.02.2021.

04.02.2021 через відділ діловодства суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій позивач наводить аргументи на спростування заперечень відповідача.

Протокольною ухвалою суду від 10.02.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 24.02.2021.

У судовому засіданні 24.02.2021 суд заслухав вступне слово представника позивача, яка підтримувала позовні вимоги та просила задовольнити позов та представника відповідача, яка заперечувала проти задоволення позову. Суд дослідив зібрані в матеріалах справи докази, заслухав пояснення представників позивача та відповідача, як щодо дослідження доказів, так і по суті позовних вимог та заперечень проти позову.

24.02.2021 у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.03.2020 у справі №55/9-2019 визнано дії військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області, що полягають у прийнятті розпорядження №366/р від 21.12.2017 про подовження дії рішення Дзержинської міської ради №6/29-5 від 29.12.2012, внаслідок чого виконавець послуг із вивезення побутових відходів у місті Торецьк отримав право на здійснення відповідної діяльності не у спосіб визначений чинним законодавством (без проведення конкурсу) на необмежений строк, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 3 ст. 50 та визначеним ч. 1 ст. 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних дії органу влади, які можуть призвести до недопущення конкуренції; зобов`язано Військово-цивільну адміністрацію м. Торецьк Донецької області припинити порушення, зазначене в п. 1 цього рішення, шляхом визначення виконавця послуг на конкурсних засадах, про що повідомити Відділення у чотиримісячний строк з дня отримання рішення.

ВЦА м. Торецьк після отримання копії рішення адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.03.2020 №55/6-р/к, звернулася до Антимонопольного комітету України із заявою на проведення перевірки рішення адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету від 16.03.2020 №55/6-р/к, зазначивши, що підставою для проведення перевірки рішення, яке оспорюється, є недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими, що визначено п. 1 ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Рішенням Антимонопольного комітету України від 05.11.2020 №684-р "Про перевірку рішення адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.03.2020 №55/6-р/к у справі №55/9-2019" постановлено рішення адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.03.2020 №55/6-р/к у справі №55/9-2019 залишити без змін.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що Рішення АМКУ є незаконним та необґрунтованим, та наявні підстави для визнання його недійсним.

Підставами даного позову є неправильне застосування норм матеріально права, що призвело до прийняття неправильного рішення.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач вказує, що спірним рішенням АМКУ та рішенням адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення АМКУ від 16.03.2020 №55/6-р/к зобов`язано ВЦА м. Торецьк припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції передбаченого п. 3 ст. 50 та визначеного ч. 1 ст. 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних узгоджених дій органу влади, які можуть призвести до недопущення конкуренції шляхом визначення виконавця послуг із вивезення побутових відходів на території м. Торецька на конкурсних засадах, тобто спонукає ВЦА м. Торецьк до вчинення дій, які не входять до її повноважень.

Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає, що при розгляді справи Комітетом правильно застосовано норми матеріального права, а тому відсутні підстави для скасування спірного рішення Комітету.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про захист економічної конкуренції", законодавство про захист економічної конкуренції ґрунтується на нормах, установлених Конституцією України, і складається із цього Закону, законів України "Про Антимонопольний комітет України", "Про захист від недобросовісної конкуренції", інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.

Стаття 3 зазначеного Закону до основних завдань Антимонопольного комітету України відносить участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб`єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження, зокрема, перевіряти суб`єктів господарювання, об`єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Дослідивши зібрані у матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації", для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації. Військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об`єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема проведення антитерористичної операції. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом.

Указом Президента України №128/2017 від 12.05.2017 "Про утворення військово-цивільної адміністрацій" утворено військово-цивільну адміністрацію міста Торецьк Донецької області.

Розпорядженням керівника ВЦА м. Торецьк №366/р від 21.12.2017 "Про продовження дії пункту 1 рішення Дзержинської міської ради від 29.12.2012 №6/29-5 "Об определении исполнителя жилищно-коммунальных услуг" продовжено дію пункту 1 Рішення № 6/29-5, який викладено в такій редакції: "Определить исполнителем услуг по уборке и вывозу бытовых отходов твердых и жидких - Автотранспортное коммунальное предприятие "Коммунальник" Торецкого городского совета" (мовою оригіналу).

Рішенням адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №55/6-р/к від 16.03.2020 встановлено, що дії військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області, що полягають у прийнятті розпорядження №366/р від 21.12.2017 про продовження дії рішення Дзержинської міської ради №6/29-5 від 29.12.2012, внаслідок чого виконавець послуг із вивезення побутових відходів у місті Торецьк отримав право на здійснення відповідної діяльності не у спосіб визначений чинним законодавством (без проведення конкурсу) на необмежений строк, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 3 ст. 50 та визначеним ч. 1 ст. 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних дій органу влади, які можуть привести до недопущення конкуренції.

Вказаним рішенням визнано дії військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 3 ст. 50 та визначеним ч. 1 ст. 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних дій органу влади, які можуть призвести до недопущення конкуренції; зобов`язано Військово-цивільну адміністрацію м. Торецьк Донецької області припинити зазначене порушення шляхом визначення виконавця послуг, на конкурсних засадах, про що повідомити Відділення у чотиримісячний строк з дня отримання рішення.

Не погоджуючись із рішенням адміністративної колегії №55/6-р/к від 16.03.2020, ВЦА м. Торецьк Донецької області подало заяву №1186/02-1.06 про перевірку рішення №55/6-р/к від 16.03.2020. Підставою для проведення перевірки позивачем зазначено: "недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими, що визначено п. 1 ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Як зазначалося раніше, рішенням АМКУ від 05.11.2020 №684-р "Про перевірку рішення адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.03.2020 №55/6-р/к у справі №55/9-2019" постановлено рішення адміністративної колегії Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.03.2020 №55/6-р/к у справі №55/9-2019 залишити без змін.

Повноваження військово-цивільної адміністрації визначені ст. 4 Закону України "Про військо-цивільні адміністрації".

Відповідно до п. 42 ч. 1 ст. 4 зазначеного закону, військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин.

Військово-цивільні адміністрації населених пунктів здійснюють делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України (ч. 2 ст. 4 закону).

Відносини, пов`язані з утворенням, збиранням і заготівлею, сортуванням, перевезенням, зберіганням, обробленням (переробленням), утилізацією, видаленням, знешкодженням та захороненням відходів, що утворюються в Україні, перевозяться через її територію, вивозяться з неї, а також з перевезенням, обробленням та утилізацією відходів, що ввозяться в Україну як вторинна сировина регулюються Законом України "Про відходи".

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про відходи", органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують, зокрема, виконання вимог законодавства про відходи; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів.

Пунктом 55 ч. 1 ст. 26 встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Згідно ч. 1, 3 ст. 351 Закону України "Про відходи" поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм і правил. Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1173 від 16.11.2011.

Відповідно до п. 4 Порядку, підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою державною адміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами у порядку, встановленому законом.

З аналізу наведеного вбачається, що визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на конкурсних засадах передбачено нормами чинного законодавства, проведення конкурсу віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування, відтак суд відхиляє доводи позивача щодо того, що у позивача відсутні повноваження на проведення конкурсу для визначення виконавця послуг.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 4 Закону України "Про захист економічної конкуренції", державна політика у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму в господарській діяльності, здійснення заходів щодо демонополізації економіки, фінансової, матеріально-технічної, інформаційної, консультативної та іншої підтримки суб`єктів господарювання, які сприяють розвитку конкуренції, здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування та органами адміністративно-господарського управління та контролю. Суб`єкти господарювання, органи влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов`язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.

Як встановлено у п. 31 рішення АМКУ, адміністративною колегією Відділення встановлено, що потенційними учасниками ринку надання послуг з вивезення побутових відходів на території м. Торецька можуть бути суб`єкти господарювання, які надають ці послуги у м. Торецьк і найближчих населених пунктах. Водночас ВЦА м. Торецьк не вжито заходів, які сприяють створенню та розвитку конкурентного середовища на ринку послуг з вивезення побутових відходів.

Відповідно до ст. 15 зазначеного закону, антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.

Антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, зокрема, визнаються дії щодо надання окремим суб`єктам господарювання або групам суб`єктів господарювання пільг чи інших переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що призводить або може призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції (ч. 2 ст. 15 закону).

Таким чином, враховуючи наведене, суд погоджується з висновками Комітету, що дії ВЦА м. Торецьк, які полягають у визначенні виконавця послуг із вивезення побутових відходів не на конкурсних засадах, визнані такими, що містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Доводи позивача щодо того, що Комітет під час розгляду справи порушив норми матеріального права, а саме неправильно встановив обов`язковість конкурсної процедури при визначенні виконавця зазначених послуг, судом відхиляються, оскільки зазначені доводи спростовані вищезазначеним та ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції", підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з`ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; заборона концентрації відповідно до Закону України "Про санкції"; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Суд вважає доводи позивача необґрунтованими, недоведеними та такими, що суперечать наявним у матеріалах справи доказам та положенням чинного законодавства України.

Суд погоджується із доводами Комітету про те, що дії ВЦА м. Торецьк, що полягають у прийнятті Розпорядження №366/р, яким АКП "Комунальник" визначений виконавцем послуг у сфері поводження з побутовими відходами у м. Торецьк без проведення конкурсу, тобто не у спосіб, визначений чинним законодавством, та на необмежений строк, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 3 ст. 50 та ч. 1 ст. 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних дій органу влади, які можуть призвести до недопущення конкуренції.

За результатом дослідження наявних у матеріалах справи доказів, доводів і тверджень учасників справи, суд дійшов висновку про те, що при прийнятті рішення 684-р від 05.11.2020 Антимонопольний комітет України повно з`ясував обставини, які мають значення для справи; при прийнятті рішення відсутні порушення або неправильне застосування норм матеріального права.

При цьому, позивачем не надано жодних доказів на спростування висновків Комітету, і фактично всі доводи позивача зводяться до оцінки норм законодавства про місцеве самоврядування, яка надана у спірному рішенні Комітетом.

Як встановлено ст. 73, 74 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Статтею 79 Кодексу передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

В порядку, передбаченому ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі.

З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає позовні вимоги недоведеними, необґрунтованими, такими, що не відповідають фактичним обставинам справи і спростовані належним чином і у встановленому законом порядку відповідачем, а відтак, заявлені вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на позивача.

Керуючись ст. 2, 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовних вимог Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області до Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення №684-р від 05.11.2020 - відмовити повністю.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом 20 днів з дня підписання повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили у порядку і строки, передбачені ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 12.03.2021.

Суддя Н.І. Зеленіна