КОПІЯ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2010 року Справа №2а-17368/09/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Верба І.О.
при секретарі Дєговцові І.О.
за участю представників:
позивача Мотов В.О.
відповідача не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу
за адміністративним позовом Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ювелір»
про припинення юридичної особи, -
ВСТАНОВИВ:
Нікопольська обєднана державна податкова інспекція звернулась до адміністративного суду із адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Ювелір» з позовними вимогами про припинення юридичної особи.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач порушує вимоги діючого законодавства, а саме, не подає податкових декларацій та документів бухгалтерської звітності з 01 жовтня 2008 року.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю.
Відповідач у судове засідання не зявився. Судом направлено на адресу відповідача, зазначену у Довідці про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (53201, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Трубників, 41), судову повістку на 15 березня 2010 року разом із копією ухвали про відкриття провадження та копією позовної заяви, проте конверт повернувся до суду з відміткою поштового відділення «за відмовою адресата від одержання». Також судом направлено судові повістки на адреси засновників товариства з обмеженою відповідальністю «Ювелір», а саме: на адресу ОСОБА_2 (конверт повернувся до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання»), ОСОБА_3 (конверт повернувся до суду з відміткою «за зазначеною адресою не проживає»), ОСОБА_4 (конверт повернувся до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання»). Відповідач процесуальним правом на участь у судовому засіданні не скористався, від отримання кореспонденції відмовився. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача.
Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи виходить, що юридична особа товариство з обмеженою відповідальністю «Ювелір» (код ЄДРПОУ 13468472) зареєстроване рішенням Виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 10 липня 1992 року, та перебуває на обліку у Нікопольській обєднаній державній податковій інспекції як платник податків та інших обовязкових платежів з 24 березня 1995 року.
Згідно статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України субєкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом. Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядок встановлений законами України, мають право звертатися до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності, такі повноваження визначені пунктом 17 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу України».
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб-підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» до функцій органів державної податкової служби належить контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення обєктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
З метою реалізації вказаної основної функції податкового органу Закон України «Про державну податкову службу в Україні» визначив право органів державної податкової служби здійснювати документальні невиїзні перевірки, а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства; одержувати у платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів державної податкової служби, встановлених цим та іншими законами України; вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства, контролювати виконання законних вимог посадових осіб органів державної податкової служби, а також припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби.
Вказана норма кореспондує з нормами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», якими визначені підстави для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи внаслідок неподання податкової звітності протягом року, оскільки тільки за умови наявності податкової звітності можливо реалізувати основну контрольну функцію податкового органу.
Поряд з цим, державні органи, згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Компетенція органів державної податкової служби поширюється на відносини в сфері оподаткування, отже й поширюється на спірні правовідносини. Чинне законодавство не передбачає можливості звернення інших субєктів владних повноважень до суду з наведених підстав, отже звернення податкового органу із заявленим позовом також повністю відповідає принципу, закріпленому статтею 124 Конституції України.
Позивач в обґрунтування позовних вимог про припинення юридичної особи відповідача посилається на положення статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб-підприємців», відповідно до якого підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, зокрема, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платник податків зобовязаний подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів).
Згідно інформації Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції відповідач не подає декларації та документи податкової звітності з 01 жовтня 2008 року, що є порушенням чинного законодавства України та порушенням законних інтересів держави.
Згідно пункту 8.6. «Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року №80, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом та у разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів податкової звітності, наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням, то керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків - про звернення до суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, постановлення судового рішення про припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Як вбачається з довідки Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції, заборгованості по платежам до бюджету товариство з обмеженою відповідальністю «Ювелір» не має.
10 грудня 2009 року начальником Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції видано розпорядження №87-р про звернення до Дніпропетровського окружного адміністративного суду щодо припинення юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Ювелір».
З огляду на викладе, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ювелір» про припинення юридичної особи задовольнити повністю.
Припинити юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «Ювелір» (код ЄДРПОУ 13468472).
У день набрання постановою законної сили направити її копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) І.О. Верба
Постанова виготовлена у повному обсязі 19 березня 2010 року
З оригіналом згідно Суддя І.О. Верба
Постанова не набрала законної сили станом на 19 березня 2010 року Суддя І.О. Верба