Рішення № 95446729, 11.03.2021, Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
11.03.2021
Номер справи
705/5038/20
Номер документу
95446729
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №705/5038/20

2/705/1086/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2021 року м. Умань

Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Гудзенко В.Л., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Уманського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення коштів,

В С Т А Н О В И В:

Позивач Уманський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення коштів, мотивуючи свої вимоги тим, що в період з 06.08.2020 по 03.11.2020 ОСОБА_1 звертався до Уманського міського центру зайнятості з метою працевлаштування, у зв?язку з чим Наказом Уманського міського центру зайнятості № НТ200806 від 06.08.2020, на підставі поданої ним заяви від 06.08.2020, відповідно до ч. 1 ст. 43 ЗУ «Про зайнятість населення», йому було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 06.08.2020 по 02.05.2021. У заяві про надання статусу безробітного від 06.08.2020 ОСОБА_1 підписався під тим, що на момент реєстрації в центрі зайнятості він проінформував про те, що не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст..4 ЗУ «Про зайнятість населення» та через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Також ознайомлений з правами та обов`язками безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, ОСОБА_1 дав згоду на використання, внесення до Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості та здійснення верифікації (перевірки) і моніторингу достовірності інформації, поданої ним для нарахування та отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття. Крім того, відповідно до пункту 4.2.7. Індивідуального плану працевлаштування безробітного №2303208600011 від 06.08.2020, ОСОБА_1 був ознайомлений з обов`язком інформувати центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення, надання соціальних послуг та припинення реєстрації, а також з необхідністю повернення службі зайнятості коштів у разі не повідомлення або несвоєчасного повідомлення зазначених.

Відповідно до Порядку здійснення верифікації та моніторингу державних виплат затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 136, Уманським міським центром зайнятості було отримано інформацію від Міністерства фінансів щодо отримання ОСОБА_1 пенсії по віку, яку було достроково призначено з 20.08.2016 р.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи ознайомленим зі своїми правами та обов`язками, як безробітного, умисно приховав факт дострокового призначення йому пенсії по віку, у зв`язку з чим незаконно отримав кошти виплачені, як допомога по безробіттю у розмірі 15572 грн. 71 коп. Тобто, він не виконав покладений на нього п.2 ст.36 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» обов`язок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення і надання соціальних послуг та незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 15572 грн. 71 коп.

Згідно наказу Уманського міського центру зайнятості №91 від 03.11.2020 «Про повернення коштів виплачених як допомога по безробіттю», додатку до наказу про розрахунок суми до відшкодування по ОСОБА_1 , сума, яка підлягає до повернення, становить 15572 грн. 71 коп.

04.11.2020 ОСОБА_1 було направлено листи за №03-05/832 від 04.11.2020, разом з копією наказу №91 від 03.11.2020 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю», та було запропоновано в 15-денний термін в досудовому порядку повернути кошти.

Станом на день звернення з даним позовом до суду, кошти боржником не відшкодовані. Оскільки, кошти виплачені відповідачу як допомога по безробіттю, були здійснені за рахунок коштів Фонду державного соціального страхування України на випадок безробіття, і відмова відшкодування відповідачем допомоги по безробіттю завдає істотної шкоди інтересам Фонду, адже це перешкоджає належному акумулюванню коштів у Фонді загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та своєчасному наданню соціальних послуг громадянам у разі їх безробіття, що обмежує гарантоване ст. 46 Конституції України право громадян на соціальний захист, позивач з даним позовом вимушений звернутися до суду.

Ухвалою судді від 20.01.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження, а також роз`яснено відповідачу право подати відзив на позовну заяву або пред`явити зустрічний позов до позивача у строк 15 днів з дня отримання копії ухвали судді про відкриття провадження у справі. Розгляд справи по суті вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Станом на 11.03.2021 року відзив на позовну заяву не надходив.

У відповідності до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог на підставі представлених доказів.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до переконання про задоволення позову на підставі наступного.

Судом встановлено, що в період з 06.08.2020 по 03.11.2020 ОСОБА_1 звертався до Уманського міського центру зайнятості з метою працевлаштування, у зв?язку з чим Наказом Уманського міського центру зайнятості № НТ 200806 від 06.08.2020, на підставі поданої ним заяви від 06.08.2020, відповідно до ч. 1 ст. 43 ЗУ «Про зайнятість населення», йому було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 06.08.2020 по 02.05.2021.

У заяві про надання статусу безробітного від 06.08.2020 ОСОБА_1 підписався під тим, що на момент реєстрації в центрі зайнятості він проінформував про те, що не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст..4 ЗУ «Про зайнятість населення» та через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Також ознайомлений з правами та обов`язками безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, ОСОБА_1 дав згоду на використання, внесення до Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості та здійснення верифікації (перевірки) і моніторингу достовірності інформації, поданої ним для нарахування та отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття.

Відповідно до пункту 4.2.7. Індивідуального плану працевлаштування безробітного № 2303208600011 від 06.08.2020 ОСОБА_1 був ознайомлений з обов`язком інформувати центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення, надання соціальних послуг та припинення реєстрації, а також з необхідністю повернення службі зайнятості коштів у разі не повідомлення або несвоєчасного повідомлення зазначеної інформації.

Статтею 22 ЗУ «Про зайнятість населення» визначено завдання функції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальних органів, до яких відносяться: здійснення контролю за використанням роботодавцями та безробітними коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері соціальної політики, державної податкової політики та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документі страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, а в разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальника забезпечення надання соціальних послуг та виплату матеріального забезпечення відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цього Закону.

Відповідно до Порядку здійснення верифікації та моніторингу державних виплат затвердженого постановою Кабінету Мінінстрів України від 18.02.2016 р. № 136, було отримано інформацію про виплати грошового забезпечення «Пенсія за віком» ОСОБА_1 , яку достроково призначено з 20.08.2016 та згідно Відомостей з реєстру застрахованих осіб про отримання соцвиплат від 15.12.2020, ОСОБА_1 в період з серпня по листопад місяць 2020 року отримував виплату грошового забезпечення «Пенсія за віком».

Згідно Акту звірки достовірності даних безробітних, розслідування страхових випадків № 2303/157 від 02.11.2020 за результатами верифікації страхових виплат від МФУ по особам від 29.10.2020, виявлено факт одночасного отримання ОСОБА_1 виплат допомоги по безробіттю та виплати грошового забезпечення «Пенсія за віком». Звіркою встановлено, що гр.. ОСОБА_1 на момент подання заяви про отримання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення з безробіття отримував пенсію за віком, призначену достроково, що суперечить вимогам ст.. 43 ЗУ «Про зайнятість населення». Особа не мала права на отримання статусу безробітного та виплати допомоги по безробіттю.

Згідно Порядку №136 органи, які здійснюють державні виплати, а також центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування банки, фонди загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування, установи, організації і підприємства, що належать до сфери управління державних органів, які є володільцями, розпорядниками та/або адміністраторами автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних інформації про реципієнтів, подають Міністерству фінансів інформацію, необхідну для здійснення верифікації та моніторингу державних виплат, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, у тому числі персональні дані.

Верифікація державних виплат здійснюється в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб`єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних в автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.

За результатами превентивної верифікації орган, що здійснює державні виплати, в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом для призначення державної виплати інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, або рекомендацію щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності, за наявності інформаційно-аналітичній платформі необхідної інформації.

Відповідно до ч.2, ч. 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно ч. 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи ознайомленим зі своїми правами та обов`язками, як безробітного, умисно приховав факт дострокового призначення пенсії по віку, у зв`язку з чим незаконно отримав кошти виплачені, як допомогу по безробіттю у розмірі 15572 грн. 71 коп. Тобто, він не виконав покладений на нього п.2 ст.36 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» обов`язок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення і надання соціальних послуг та незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 15572 грн. 71 коп.

Згідно наказу Уманського міського центру зайнятості № 91 від 03.11.2020 «Про повернення коштів виплачених як допомога по безробіттю», додатку до наказу про розрахунок суми до відшкодування по ОСОБА_1 , сума, яка підлягає до повернення, становить 15572 грн. 71 коп.

04.11.2020 ОСОБА_1 було направлено листи за №03-05/832 від 04.11.2020, разом з копією наказу №91 від 03.11.2020 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю», та було запропоновано в 15-денний термін в досудовому порядку повернути кошти.

Станом на день розгляду справи кошти боржником не відшкодовані.

Кошти виплачені відповідачу як допомога по безробіттю, були здійснені за рахунок коштів Фонду державного соціального страхування України на випадок безробіття, і відмова відшкодування відповідачем допомоги по безробіттю завдає істотної шкоди інтересам Фонду, адже це перешкоджає належному акумулюванню коштів у Фонді загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та своєчасному наданню соціальних послуг громадянам у разі їх безробіття, що обмежує гарантоване ст. 46 Конституції України право громадян на соціальний захист.

Дослідивши надані позивачем докази, суд вважає, що позов Уманського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення коштів підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 78, 81, 89, 141, 263-265 ЦПК України, ЗУ «Про зайнятість населення», ЗУ «Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», суд,

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Уманського міського центру зайнятості кошти в розмірі 15572 (п`ятнадцять тисяч п`ятсот сімдесят дві) грн. 71 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Уманського міського центру зайнятості понесені судові витрати в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

Копію рішення направити сторонам.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий Валентина Леонідівна Гудзенко