
Справа № 211/4175/20
Провадження № 2/211/400/21
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11 березня 2021 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Н.О. Сарат,
за участю секретаря судового засідання - С.М. Зоріній,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» про зобов`язання здійснити перерахунок вартості послуг з централізованого опалення ,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача КПТМ «Криворіжтепломережа» та просить суд зобов`язати відповідача - Комунальне підприємство теплових мереж "КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА" Код ЄДРПОУ: 03342184 - здійснити перерахунок вартості послуги з централізованого опалення, нарахованої відповідачем та сплаченої позивачем - ОСОБА_1 , у період із 01.05.2016 року по 01.11.2018 року за житлово-комунальну послугу - централізоване опалення. В обґрунтування позову зазначив, що він ОСОБА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 . Квартира, в якій він мешкає, опалюється за допомогою централізованого опалення. Вказана квартира використовується для проживання в них та не використовуються у підприємницькій (господарській) діяльності. Послуги з централізованого опалення, надає та здійснює Комунальне підприємство теплових мереж „КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА". Найбільш очевидним свідченням цього є квитанції на оплату послуг з централізованого опалення квартири позивача, починаючи з травня 2016 року (а щодо послуги з опалення, починаючи з опалювального періоду 2016 року), сплачені суми у яких є значно більшими (вдвічі і більше), ніж суми, сплачені позивачем, наприклад, у 2014-2015 роках.
У період часу з 01.05.2016 року по 01.11.2018 року позивачем сукупно було сплачено на рахунок Відповідача за централізоване опалення 4000 гривень 00 копійок, що підтверджується квитанціями про плату за вищевказаний період, копії яких додаються до позовної заяви. Вартість послуг із централізованого опалення в 2016 році (після набрання чинності Постановою КМУ №315, тобто після зміни в бік збільшення ціни на газ для населення та ціни на газ для виробників теплової енергії) та в 2015 році "тобто, до набрання чинності вказаної Постанови КМУ).Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.03.2019 року в справі №826/9665/16 за позовами Громадської організації "Тарифна Мобілізація", громадянки України ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України Постанова КМУ №315 від 27.04.2016 року була визнана протиправною та нечинною з моменту її прийняття, тобто з 27.04.2016 року. Зазначеним вище судовим рішенням (роздруківка якого з Єдиного державного реєстру гоових рішень додається до позовної заяви), Постанова №315 від 27.04.2016 року визнана протиправною та нечинною повністю, а не лише в частині, що встановлювала граничну роздрібну ціну на газ для населення. Таким чином, протиправним і нечинним із моменту прийняття є і підпункт 4 пункту 2 Постанови №315 щодо підвищення більше, ніж в два рази ціни на газ, який купується виробниками теплової енергії у НАК "Нафтогаз України" (з метою надання населенню послуг з централізованого опалення). Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2019 року в справі №826/9665/16 Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.03.2019 року було залишено без змін. Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.03.2019
росу в справі №826/826/16 є обов`язковим для виконання Відповідачем як виконавцем послуги централізованого опалення , тому що у вказаний вище період часу постачання послуг із централізованого опалення позивачеві у складі яких була врахована (закладена) ціна на газ, встановлена протиправною і нечинною Постановою КМУ №315. Позивач вказує, що йому побутовому індивідуальному споживачу житлово-комунальних послуг із централізованого опалення - вказані послуги в період із 01.05.2016 року по 01.11.2018 року надавалися за вартістю, до складу яких входили витрати на придбання природного газу, за ціною, визнаною судовим рішенням незаконною та економічно необгрунтованою. У силу того, що ціни (тарифи) на послуги з централізованого опалення є регульованими державою, з урахуванням того, що основна зі складових собівартості послуг (ціна на газ) визнана в судовому порядку незаконною та економічно необгрунтованою, приходимо до висновку, що ціна та сукупна вартість послуг із візованого опалення, сплачена позивачем в період із 01.05.2016 року по 01.11.2018 року, є завищеною та незаконною. А тому позивач просить суд задовольнити позов.
Ухвалою суду від 17 липня 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Від позивача надійшла заява про слухання справи за його відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягав.
Представник відповідача надав заяву про розгляд справи за його відсутності, в задоволенні позову просить відмовити з підстав викладених у відзиві на позов, а саме вказано, що позивач в своїх позовних вимогах посилається на рішення окружного адміністративного суду міста Києва №826/9665/16 від 04.03.2019 про визнання протиправною та нечинною з моменту її прийняття постанови КМУ № 315 від 27.04.2016 року. Вказана постанова вносила зміни до постанови КМУ № 758 від 01.10.2015 року. Одна до пункту 2 частини першої статті 5 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги комунальних послуг належать: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілення природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, гюстгчааня гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами. Пунктом 5 частини другої статті 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами тарифами встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. КПТМ "Криворіжтепломережа» відповідно до приписів ЗУ «Про природні монополії» відноситься до б`єктів природної монополії, а отже, відповідно до ст. З, ч. 1 ст. 4 зазначеного закону та ЗУ "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", регулюється національною комісією регулювання природних монополій, а саме Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Тарифи на послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, що надаються населенню встановлюються постановою № 1171 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.03.2015 року (зі змінами). Тарифи комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа" визначено пунктом 18 даної постанови. Вказана постанова є чинною та обов`язковою для виконання. Таким чином вищевикладене свідчить про відсутність підстав проведення перерахунку нарахувань за послугу з централізованого опалення індивідуальному споживачу АДРЕСА_1 . Також повідомляю що, у КПТМ "Криворіжтепломережа", комунального підприємства, що здійснює свою діяльність у сфері надання житлово-комунальню послуг населенню, та діє виключно в порядку та в межах встановлених чинним законодавством - відсутні повноваження щодо самостійного встановлення тарифів на свої послуги.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2002 № 15-рп/2002 кожна особа має право вільно обирати незаборонений законом спосіб захисту прав і свобод, у тому числі судовий. Можливість судового захисту не може бути поставлена законом, іншими нормативно-правовими актами у залежність від використання суб`єктом правовідносин інших засобів правового захисту. Держава може стимулювати вирішення правових спорів у межах досудових процедур, однак їх використання є правом, а не обов`язком особи, яка потребує такого захисту.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 . Квартира, в якій він мешкає, опалюється за допомогою централізованого опалення. Вказана квартира використовується для проживання в них та не використовуються у підприємницькій (господарській) діяльності. Послуги з централізованого опалення, надає та здійснює Комунальне підприємство теплових мереж „КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА".
Згідно квитанцій на оплату послуг з централізованого опалення квартири позивача, починаючи з травня 2016 року (а щодо послуги з опалення, починаючи з опалювального періоду 2016 року), сплачені суми у яких є значно більшими (вдвічі і більше), ніж суми, сплачені позивачем, наприклад, у 2014-2015 роках. У період часу з 01.05.2016 року по 01.11.2018 року позивачем сукупно було сплачено на рахунок Відповідача за централізоване опалення 4000 гривень 00 копійок, що підтверджується квитанціями про плату за вищевказаний період, копії яких додаються до позовної заяви. Вартість послуг із централізованого опалення в 2016 році (після набрання чинності Постановою КМУ №315, тобто після зміни в бік збільшення ціни на газ для населення та ціни на газ для виробників теплової енергії) та в 2015 році "тобто, до набрання чинності вказаної Постанови КМУ).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.03.2019 року в справі №826/9665/16 за позовами Громадської організації "Тарифна Мобілізація", громадянки України ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України Постанова КМУ №315 від 27.04.2016 року була визнана протиправною та нечинною з моменту її прийняття, тобто з 27.04.2016 року. Зазначеним вище судовим рішенням (роздруківка якого з Єдиного державного реєстру гоових рішень додається до позовної заяви), Постанова №315 від 27.04.2016 року визнана протиправною та нечинною повністю, а не лише в частині, що встановлювала граничну роздрібну ціну на газ для населення. Таким чином, протиправним і нечинним із моменту прийняття є і підпункт 4 пункту 2 Постанови №315 щодо підвищення більше, ніж в два рази ціни на газ, який купується виробниками теплової енергії у НАК "Нафтогаз України" (з метою надання населенню послуг з централізованого опалення). Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2019 року в справі №826/9665/16 Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.03.2019 року було залишено без змін. Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.03.2019
росу в справі №826/826/16 є обов`язковим для виконання Відповідачем як виконавцем послуги централізованого опалення , тому що у вказаний вище період часу постачання послуг із централізованого опалення позивачеві у складі яких була врахована (закладена) ціна на газ, встановлена протиправною і нечинною Постановою КМУ №315.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 Закону № 2189-VIII, до житлово-комунальних послуг належать: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги (пункт 6 частини першої статті 1 Закону № 2189-VIII).
Пунктом 5 частини другої статті 7 Закону № 2189-VIII встановлено, що індивідуальний споживач зобов`язаний: оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно пункту 1 частини другої статті 7 Закону № 2189-VIII, індивідуальний споживач зобов`язаний: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.
Відповідно до частини першої статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. Тлумачення як положень частини першої статті 714, так і інших норм глави 54 ЦК України дозволяє стверджувати, що по своїй суті договір, на підставі якого відбувається постачання теплової енергії споживачу, є видом договору купівлі-продажу.
Позивач просить суд зобов`язати відповідача здійснити перерахунок за послугу з централізованого опалення по її квартирі на підставі рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.03.2019 р. щодо визнання постанови КМУ №315 від 27 квітня 2016 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2015 року №758» протиправною та нечиною з моменту її прийняття, тобто з 27.04.2016 року, (яка втратила чинність на підставі постанови КМ № 867 від 19.10.2018 р.), суд погоджується з доводами відповідача, що зазначена постанова регулювала роздрібну ціну на природний газ для побутових споживачів, в тому й той, що придбавається для виробництва теплової енергії та її постачання побутовим споживачам,, а також для надання населенню послуги з постачання гарячої води, КПТМ «Криворіжтепломережа» є юридичною особою, господарська діяльність якої полягає у виробництві, транспортуванні, постачанні та реалізації теплової енергії споживачам м. Кривого Рогу для потреби опалення та гарячого водопостачання, а тому суд вважає можливим проведення перерахунку саме за послугу - централізоване опалення.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).
Аналізуючи вищевикладені доводи, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Згідно частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Оскільки позивач положеннями статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів» звільнений від сплати судового збору, позов йому задоволено, він в порядку, передбаченому положеннями статті 141 ЦПК України стягується з відповідача на користь держави.
На підстави викладеного, керуючись ст.ст. 509, 526, 530, 610, 629, 651, 849 ЦК України, ст.ст. 10, 12,13, 81, 141, 263, 265 ЦПК ЦПК України,суд ,-
ухвалив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» про зобов`язання здійснити перерахунок вартості послуг з централізованого опалення - задовольнити.
Зобов`язати Комунальне підприємство теплових мереж "КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА" Код ЄДРПОУ: 03342184 здійснити перерахунок вартості послуги з централізованого опалення, нарахованої Комунальни підприємством теплових мереж "КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА" та сплаченої ОСОБА_1 , у період із 01.05.2016 року по 01.11.2018 року за житлово-комунальну послугу - централізоване опалення за адресою АДРЕСА_1 .
Стягнути з Комунального підприємства теплових мереж "КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА" , код ЄДРПОУ: 03342184, адреса 50099, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пров. Дежньова, 9 на користь держави судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 11 березня 2021 року.
Суддя: Н. О. Сарат