Рішення № 95436451, 11.03.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2021
Номер справи
580/20/21
Номер документу
95436451
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2021 року справа № 580/20/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (18007, м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 4), звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить стягнути частину виплаченої одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту в розмірі 10027,73грн.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що між управлінням ДСНС України в Черкаській області та ОСОБА_1 на 3 (три) роки укладено контракт № 170/16 про проходження служби цивільного захисту та на підставі п.1 Розділу XXVI Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 20 липня 2018 року №623 позивачу виплачено одноразову грошову допомогу після укладання першого контракту в сумі 14096,00 грн. Однак, у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту, відповідача відповідно до п. 70 параграфу 4 Наказу від 09 липня 2020 року №155 Управління ДСНС України у Черкаській області звільнено зі служби цивільного захисту у запас Збройних сил України. Таким чином, згідно з пунктом 4 Розділу XXVI Інструкції відповідач повинен повернути АРЗ СП УДСНС України у Черкаській області виплачену одноразову грошову допомогу після укладання першого контракту в сумі, обчисленій у повних календарних місяцях пропорційно часу, який залишився до закінчення дії контракту, що складає 10027,73грн.

Відповідач подав відзив на позов, в якому заперечував щодо задоволення позовних вимог з мотивів пропуску строку звернення позивачем для стягнення вказаних коштів, а також подання позову неналежним позивачем.

Представником подано заперечення на відзив, в якому зазначено, що сплачена грошова допомога здійснена саме позивачем і безпосередньо з його рахунків та наголошено про відсутність пропуску строку звернення до суду.

Відповідно до ст. ст. 257, 262 КАС України справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.

21.08.2019 між управлінням ДСНС України в Черкаській області та ОСОБА_1 на 3 (три) роки укладено контракт №170/16 про проходження служби цивільного захисту, який набув чинності 21.08.2019 року.

Згідно з укладеним Контрактом, відповідач взяв на себе зобов`язання додержуватися Конституції та законів України, сумлінно виконувати вимоги Присяги служби цивільного захисту, статутів, наказів чи розпорядження керівників (начальників), свої службові обов`язки, підвищувати свою професійну майстерність, досягати позитивних результатів з фізичної підготовки.

21.08.2019 згідно наказу управлінням ДСНС України в Черкаській області №142 «Про кадрові питання» ОСОБА_1 з 21.08.2019року призначено водієм відділення життєзабезпечення групи ліквідації наслідків аварій та забезпечення життєдіяльності аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону управління ДСНС України в Черкаській області.

Також наказом встановлено, що відповідно до Інструкції «Про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 року № 623 відповідачу виплатити одноразову грошову допомогу після укладання першого контракту у розмірі 8 прожиткових мінімумів, що еквівалентно 14096 грн.

21.12.2019 аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, згідно відомостей про перерахування коштів та розрахункового листа за грудень 2019 року, ОСОБА_1 перераховано кошти в сумі 32375,18грн., з яких 14096 грн. - одноразова грошова допомога.

09.07.2020 п. 4 наказу управлінням ДСНС України в Черкаській області № 155 «Про кадрові питання» ОСОБА_1 звільнено зі служби цивільного захисту за пп. 6 п. 176 (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу. Встановлено, що вислуга років відповідача становить: 10 місяців 19 днів.

28.08.2020 за вих. № 641 ОСОБА_1 направлено лист з роз`ясненнями наказу Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 року № 623, яким затверджено інструкцію, а саме п. 4 розділу ХХVІ щодо утримання одноразової грошової допомоги після укладання першого контракту. В якому також запропоновано сплатити на рахунок відповідача грошові кошти виплаченої одноразової грошової допомоги та зазначено реквізити для внесення суми.

Відповідно до довідки, утриманню з ОСОБА_1 підлягає сума у розмірі 10027,73грн.

Крім того, позивачем здійснений розрахунок суми що підлягає поверненню з якої виключено військовий збір та строк проходження служби і включено в розрахунок 26 місяців строку до закінчення контракту.

Однак відповідач зобов`язання щодо відшкодування витрат не виконав, що стало підставою звернення до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 2 Кодексу Цивільного захисту України, аварійно-рятувальне формування - підрозділ аварійно-рятувальної служби, самостійний підрозділ, загін, центр, пожежно-рятувальний підрозділ (частина).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 101 Кодексу Цивільного захисту України, служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно приписів ст. 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Щодо проходження служби цивільного захисту може бути укладено контракт про проходження служби цивільного захисту - з особою, яка призначається на посаду рядового або начальницького складу служби цивільного захисту (п. 1 ч. 1 ст. 103 Кодексу Цивільного захисту України).

Відповідно до ч. 4 ст. 103 Кодексу Цивільного захисту України, форма, порядок і правила укладення контракту, припинення (розірвання) контракту та наслідки припинення (розірвання) контракту визначаються положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу.

При чому, п. 6 ч. 2 ст. 106 Кодексу Цивільного захисту України визначено, що контракт припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового чи начальницького складу.

Відповідно до пункту 1 розділу ХХVІ Інструкції «Про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового начальницького складу служби цивільного захисту», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 року № 623, особам рядового і начальницького складу після укладання керівником органу управління (підрозділу) з ними першого контракту та вступу до виконання обов`язків за посадою, на яку вони призначені, виплачується одноразова грошова допомога в таких розмірах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01 січня календарного року: особам рядового складу - вісім прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Відповідно до п. 2 Інструкції «Про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового начальницького складу служби цивільного захисту» виплата особам рядового і начальницького складу одноразової грошової допомоги після укладання першого контракту здійснюється на підставі наказу керівника органу управління (підрозділу), в якому вони проходять службу за контрактом, проект якого готується підрозділом персоналу.

З наказу управлінням ДСНС України в Черкаській області від 21.08.2019 №142 встановлено виплату відповідачу одноразову грошову допомогу після укладання першого контракту у розмірі 8 прожиткових мінімумів, що еквівалентно 14096 грн.

А згідно розрахункового листа за грудень 2019 року, ОСОБА_1 аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області виплачена одноразова грошова допомога в розмірі 14096 грн.

Таким чином, управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області свої зобов`язання за Контрактом виконало, що підтверджується вищенаведеними наказами.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України). Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Відповідно до п. 5 Контракту, контракт може бути припинено (розірвано) достроково з ініціативи ДСНС, а особа рядового і начальницького складу, яка проходить службу за контрактом, звільняється зі служби у зв`язку із систематичним невиконанням умов цього контракту особою рядового і начальницького складу.

Наказом 09.07.2020 управлінням ДСНС України в Черкаській області №155 «Про кадрові питання» ОСОБА_1 звільнено зі служби цивільного захисту за пп. 6 п. 176 (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до положень ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, одним з таких наслідків є відшкодування збитків.

Разом з тим, відповідач обов`язку відшкодувати грошові кошти позивачу не виконав.

Відповідно до п. 4 розділу ХХVІ Інструкції «Про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту», у разі звільнення особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту зі служби до закінчення терміну першого контракту (крім звільнених за віком, станом здоров`я, через систематичне невиконання умов контракту керівником відповідного органу управління (підрозділу) та у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) проводиться утримання виплаченої одноразової грошової допомоги після укладання першого контракту в сумі, обчисленій у повних календарних місяцях пропорційно часу, який залишився до закінчення дії контракту.

Оскільки судом встановлено, що відповідач був звільнений зі служби у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу, позивач має право на утримання з нього частини виплаченої одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту, тому суд приходить до висновку про задоволення позову та вважає за необхідне стягнути частину виплаченої одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту в розмірі 10027,73 грн.

Щодо доводів відповідача про пропуск звернення до суду з даним позовом, то останнє є необгрунтоване.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи норми вищевказаної статті, судовий збір стягненню з відповідача не підлягає, оскільки позивач у справі є суб`єктом владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 14, 77, 241-246, 255, 263, 295, КАС України суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (код ЄДРПОУ - 25576385) частину виплаченої одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту в сумі 10027 (десять тисяч двадцять сім) грн. 73 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя П.Г. Паламар