
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2021 р. Справа № 480/5346/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування вимог, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними та скасувати вимоги ГУ ДПС у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування № Ф-13422-17: від 03.07.2019 р. на суму 16473,43 грн, від 12.08.2019 р. на суму 17267,97 грн, від 03.10.2019 р. на суму 13101,43 грн, від 06.11.2019 р. на суму 13697,00 грн, від 04.12.2019 р. на суму 11259,10 грн, від 16.01.2020 р. на суму 10706,52 грн та від 14.04.2020 р. на суму 9214,09 грн. Позовні вимоги мотивує тим, що з 24.07.2008 р. до 26.11.2019 р. був зареєстрований як фізична особа-підприємець, перебував на обліку як платник податків. За час реєстрації фізичною особою-підприємцем підприємницьку діяльність фактично не здійснював, а єдиний соціальний внесок за нього сплачував роботодавець, з яким він перебуває у трудових відносинах. Однак відповідач продовжив нарахування позивачу єдиного соціального внеску як фізичній особі-підприємцю. Отже, контролюючий орган безпідставно сформував оскаржувані вимоги, тому вони підлягають скасуванню. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що спірні вимоги були сформовані відповідно до ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів. Відповідно до баз даних ГУ ДПС у Сумській області позивач з 01.01.2017 р. по 26.11.2019 р. здійснював діяльність на загальній системі оподаткування. 26.11.2019 р. ним було подано заяву додержавного реєстратора на припинення підприємницької діяльності. Відповідно до КОР платника станом на 11.09.2019 р. за позивачем рахується заборгованість за платежем "Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" в сумі 2754,18 грн.
Отже, за наявності у 2017-2019 роках державної реєстрації фізичної особи-підприємця позивач був платником єдиного внеску і зобов`язаний був нараховувати і сплачувати єдиний внесок у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування". У зв`язку з наявністю у позивача недоїмки зі сплати єдиного внеску ГУ ДПС у Сумській області було сформовано оскаржувані вимоги. Вважає, що вимоги про сплату боргу були сформовані правомірно, відповідно, підстави для їх скасування відсутні.
Крім того, зазначає, що з огляду на встановлений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" строк для оскарження вимоги про сплату єдиного внеску – протягом десяти календарних днів після надходження вимоги – позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 24.08.2008 р. позивач був зареєстрований як фізична особа-підприємець, 26.11.2019 р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення його підприємницької діяльності (а.с.11).
З 08.05.2014 р. перебуває у трудових відносинах з публічним акціонерним товариством "Сумихімпром", в якому працює водієм автотранспортних засобів 3 класу АТЦ (а.с.14).
Протягом 2019-2020 років ГУ ДПС у Сумській області були сформовані вимоги про сплату позивачем боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування № Ф-13422-17, а саме: від 03.07.2019 р. на суму 16473,43 грн, від 12.08.2019 р. на суму 17267,97 грн, від 03.10.2019 р. на суму 13101,43 грн, від 06.11.2019 р. на суму 13697,00 грн, від 04.12.2019 р. на суму 11259,10 грн, від 16.01.2020 р. на суму 10706,52 грн та від 14.04.2020 р. на суму 9214,09 грн (а.с.4-10).
Суд вважає, що дані вимоги про сплату боргу (недоїмки) є протиправними та підлягають скасуванню з огляду на таке.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі – Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) – консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п.п. 1, 4 ч. 1 ст. 4, п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Разом з тим, відносини щодо адміністрування єдиного внеску при одночасному перебуванні фізичної особи в трудових відносинах та наявності у неї статусу фізичної особи-підприємця Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" не врегульовано.
Необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, підприємницької діяльності та отримання доходу від такої діяльності, який відповідно до ст. 7 Закону і є базою для нарахування єдиного внеску. Отже, саме дохід особи від такої діяльності є базою для нарахування, проте за будь-яких умов розмір єдиного внеску не може бути меншим за розмір мінімального страхового внеску за місяць. При цьому за відсутності бази для нарахування єдиного внеску у відповідному звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу законодавство встановлює обов`язок особи самостійно визначити цю базу, розмір єдиного внеску не може бути меншим за розмір мінімальної заробітної плати.
З огляду на предмет та обставини даного спору, суд зазначає, що оскільки метою збору внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав фізичних осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, то в розумінні Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" позивач є застрахованою особою і єдиний внесок за нього в період, за який винесені оскаржувані вимоги, нараховував та сплачував роботодавець у розмірі не менше мінімального, що виключає обов`язок зі сплати в цей період єдиного внеску позивачем додатково як особою, яка має статус фізичної особи-підприємця, проте фактично господарську діяльність не здійснювала та не отримувала від неї дохід.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 04.12.2019 р. у справі № 440/2149/19, в якій сформулював правовий висновок, відповідно до якого особа, яка зареєстрована як фізична особа-підприємець, проте господарську діяльність не веде та доходи не отримує, зобов`язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування досягається за рахунок його сплати роботодавцем.
В іншому разі необхідність сплати єдиного внеску особами, які перебувають на обліку в органах ДПС і зареєстровані як фізичні особи-підприємці (однак господарську діяльність не здійснюють і доходи не отримують) та які одночасно перебувають у трудових відносинах, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), що суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску.
Як вбачається з матеріалів справи, з 28.07.2008 р. до 26.11.2019 р. позивач був зареєстрований як фізична особа-підприємець, однак підприємницьку діяльність фактично не здійснював, а єдиний соціальний внесок за позивача сплачував роботодавець, з яким він перебуває у трудових відносинах (а.с.14,25-32).
Отже, починаючи з листопада 2005 року єдиний соціальний внесок за позивача сплачував роботодавець.
Натомість відповідач всупереч нормам Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" продовжив нарахування єдиного соціального внеску.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач зазначає, що позивач, який у спірний період мав статус фізичної особи-підприємця, зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати і сплачувати єдиний внесок. Проте відповідачем не враховано, що за цей період роботодавцем позивача сплачено за нього єдиний соціальний внесок у розмірі, не нижче встановленого мінімального розміру, у свою чергу, доходу від підприємницької діяльності у позивача за спірний період не було і таку діяльність він фактично не здійснював. Доказів цього відповідачем не надано.
Крім того, що стосується зауваження відповідача щодо пропуску позивачем строку для оскарження спірних вимог, суд зазначає, що доказів належного вручення вимог позивачу відповідач не надав, у зв`язку з чим суд вважає посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду необґрунтованим.
Таким чином, дії відповідача щодо донарахування ОСОБА_1 недоїмки зі сплати єдиного внеску є протиправними, відповідно, винесення вимог про сплату боргу (недоїмки) № Ф-13422-17: від 03.07.2019 р. на суму 16473,43 грн, від 12.08.2019 р. на суму 17267,97 грн, від 03.10.2019 р. на суму 13101,43 грн, від 06.11.2019 р. на суму 13697,00 грн, від 04.12.2019 р. на суму 11259,10 грн, від 16.01.2020 р. на суму 10706,52 грн та від 14.04.2020 р. на суму 9214,09 грн не відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, перевіривши оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) на відповідність вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд вважає дані рішення необгрунтованими та такими, що підлягають скасуванню.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області 917,00 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.15,20).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13, код ЄДРПОУ 43144399) про визнання протиправними та скасування вимог – задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати вимоги Головного управління ДПС у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування:
- від 03 липня 2019 року № Ф-13422-17 на суму 16473,43 грн;
- від 12 серпня 2019 року № Ф-13422-17 на суму 17267,97 грн;
- від 03 жовтня 2019 року № Ф-13422-17 на суму 13101,43 грн;
- від 06 листопада 2019 року № Ф-13422-17 на суму 13697,00 грн;
- від 04 грудня 2019 року № Ф-13422-17 на суму 11259,10 грн;
- від 16 січня 2020 року № Ф-13422-17 на суму 10706,52 грн;
- від 14 квітня 2020 року № Ф-13422-17 на суму 9214,09 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області на користь ОСОБА_1 917,00 грн в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах