Рішення № 95434613, 10.03.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2021
Номер справи
360/83/21
Номер документу
95434613
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

10 березня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/83/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Реконструкція технологічних свердловин” про стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

11 січня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Луганській області (далі – позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Реконструкція технологічних свердловин», в якому просить стягнути з відповідача кошти за податковим боргом з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу (КБК 13030800) в сумі 1 567 232,17 грн. з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на користь Державного бюджету за наступними реквізитами: р/р UА948999980333139391000012152, код платежу 13030800, отримувач - УК у Крем.р/ОТГсмт.Красноріченське/13030800, ОКПО 37796309, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ “РТС” перебуває на обліку в ГУ ДПС у Луганській області, Рубіжанське управління, Кремінська ДПІ, (Кремінський р-н) з 17.11.2004.

Відповідач не сплачував до бюджету узгоджених сум податкових зобов`язань, що призвело до виникнення у підприємства податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на загальну суму 1567232,17 грн. основного платежу, самостійно визначеного платником за вересень 2020 року (по терміну сплати 30.10.2020) за розрахунком від 08.10.2020 за № 9256944941 на суму 559 428,24 грн. та від 08.10.2020 за № 9256945334 на суму 138 927,75 грн.; за жовтень 2020 року по терміну сплати 30.11.2020) за розрахунком від 16.11.2020 за № 9302170301 від 16.11.2020 на суму 172 926,68 грн. та від 16.11.2020 за № 9302170305 на суму 695949,5 грн.

Позивачем з метою погашення податкового боргу, відповідно до ст. 59 ПКУ, було надіслано на адресу Відповідача податкову вимогу форми «Ю » від 09.02.2020, яка відповідно до поштового повідомлення, вручена платнику - 24.02.2020. Вжиті Головним управлінням ДПС у Луганській області заходи щодо стягнення сум податкового боргу, не дали позитивного результату, сума боргу почала збільшуватись.

Незважаючи на вжиті заходи, податковий борг Відповідача залишається несплаченим.

По справі вчинені такі процесуальні дії.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 02 грудня 2020 року (арк. спр. 24-25).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.02.2021 закрито підготовче провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 10 березня 2021 року (арк.спр.54).

Представник позивача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності (арк. спр. 59).

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 58).

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Реконструкція технологічних свердловин” (ідентифікаційний код: 33264159) зареєстроване в якості юридичної особи Кремінською районною державною адміністрацією Луганської області 17.11.2004, місцезнаходження: Луганська область, м. Кремінна, вул. Титова, буд. 13, перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області (Рубіжанське управління, Кремінська ДПІ, (Кремінський р-н) з 17.11.2004, має відкриті банківські рахунки (арк. спр. 6-8).

Відповідно до інформації про наявність податкового боргу станом на 11.12.2020, розрахунку суми податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу, інтегрованої картки, ТОВ “РТС” не сплачувало до бюджету узгоджених сум податкових зобов`язань, що призвело до виникнення у підприємства податкового боргу на загальну суму 1567232,17 грн (арк. спр. 11-12).

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:

грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1);

штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).

Згідно з пунктом 54.1 статті ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до підпункту 252.1.1 пункту 252.1 статті 252 ПК України платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб`єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об`єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об`єктах (ділянках) надр.

Пунктом 257.1 статті 257 ПК України зазначено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.

Відповідно до пункту 257.2. статті 257 ПК України платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов`язань з рентної плати.

Пунктом 257.3 статті 257 ПК України зазначено, що платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки, зокрема, рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України.

За відповідачем рахується заборгованість з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на загальну суму 1567232,17 грн. основного платежу, самостійно визначеного платником за вересень 2020 року за розрахунком від 08.10.2020 за № 9256944941 на суму 559 428,24 грн.; від 08.10.2020 за № 9256945334 на суму 138 927,75 грн.; за жовтень 2020 року за розрахунком від 06.11.2020 за № 9302170301 від 16.11.2020 на суму 172 926,68 грн. та від 16.11.2020 за № 9302170305 на суму 695949,50 грн. (арк. спр. 14-18).

Наявність у відповідача податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу станом на час розгляду даної адміністративної справи підтверджена розрахунком податкового боргу (арк. спр. 9) та інтегрованою карткою (арк. спр. 31).

Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).

Головним управлінням ДПС у Луганській області з метою погашення податкового боргу, відповідно до статті 59 Податкового кодексу України було надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми “Ю” від 19.02.2020 № 11547-51, яка відповідно до поштового повідомлення вручена платнику 24.02.2020 (арк. спр. 10).

Оскільки податкова вимога від 09.02.2020 № 11547-51 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до суду дотримано вимоги статті 95 ПК України.

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Відповідно до пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 ПК України).

З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДПС у Луганській області.

Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг у загальному розмірі 1567232,17 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки відповідно до частини другої статті 139 КАС України у справах, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Реконструкція технологічних свердловин” про стягнення коштів за податковим боргом задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Реконструкція технологічних свердловин” (ідентифікаційний код 33264159, місцезнаходження: 92905, Луганська область, м. Кремінна, вул. Титова, буд. 13) кошти за податковим боргом з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу (КБК 13030800) в сумі 1567232,17 грн (один мільйон п`ятсот шістдесят сім тисяч двісті тридцять дві гривень 17 коп.) з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на користь Державного бюджету за наступними реквізитами: р/р UА948999980333139391000012152, код платежу 13030800, отримувач - УК у Крем.р/ОТГсмт.Красноріченське/13030800, ОКПО 37796309, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Тихонов