
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
01 березня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5047/20
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.
та
представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом
адвоката Варченко Катерини Григорівни в інтересах ОСОБА_1
до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом адвоката Варченко Катерини Григорівни (далі – представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі – позивач) до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі – відповідач), в якому представник позивача просить:
- визнати протиправними дії Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з липня 2020 року відповідно до заяви від 01 грудня 2020 року;
- зобов`язати Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з липня 2020 року на підставі статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 24 серпня 1990 року по 02 липня 1995 року на шахті 60 років СРСР виробничого об`єднання “Свердловантрацит”; з 05 листопада 1997 року по 17 липня 2000 року та з 26 листопада 2001 року по 31 грудня 2003 року у Державному відкритому акціонерному товаристві “Свердловськспецмонтаж”.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що позивач з 23 квітня 2019 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту “а” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Трудову діяльність позивач розпочав з 01 вересня 1982 року. Станом на 27 листопада 2020 року загальний трудовий стаж позивача складає 48 років 6 місяців 1 день, в тому числі пільговий стаж роботи за Списком № 1 відповідно до трудової книжки складає більше 17 років.
При призначенні пенсії відповідачем до пільгового стажу позивача зараховано 16 років 11 місяців 4 дні та призначено пенсію розмірі 11632,34 грн. У липні 2020 року відповідач зменшив розмір пенсії до 7274,67 грн.
01 грудня 2020 року позивач звернувся до відповідача з приводу зменшення пенсії. 21 грудня 2020 року позивач отримав відповідь, в якій відповідач зазначив, що у липні 2020 року Марківським відділом з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії перевірено правильність призначення та обчислення розміру пенсії позивача. За результатами перевірки пенсію зменшено. Відповідач не конкретизував, які періоди роботи позивача зараховано до пільгового стажу, а які виключено.
Крім цього, позивачу не доведено до відома про проведену перевірку та не надано письмову відповідь за результатами перевірки, а самочинно зменшено розмір пенсії, при стажі роботи на підземних роботах 16 років 11 місяців 4 днів.
Відповідачем виключено період роботи: на шахті 60 років СРСР виробничого об`єднання “Свердловантрацит” з 24 серпня 1990 року по 02 липня 1995 року .
У зв`язку з тим, що відповідач не надав конкретної відповіді про незараховані періоди роботи при призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, позивач вважає, що відповідачем не зараховані такі періоди роботи: з 05 листопада 1997 року по 17 липня 2000 року та з 26 листопада 2001 року по 31 грудня 2003 року у Державному відкритому акціонерному товаристві “Свердловськспецмонтаж”.
Отже, представник позивача вважає, що при коригуванні пенсії після перевірки до пільгового стажу не зараховано періоди роботи, які є спірними.
Відповідачем при призначенні пенсії на пільгових умовах пільговий стаж зараховано за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК-5).
З посиланням на норми статей 19, 46 Конституції України, статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, представник позивача вважає неправомірною відмову відповідача у зарахуванні певних періодів роботи до пільгового стажу та просить задовольнити позовні вимоги.
Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області позов не визнало, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 22 січня 2021 року за вхідним реєстраційним № 2994/2021 подало відзив на позовну заяву від 16 січня 2021 року № 1238-05-7/714, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 90-99).
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що у липні 2020 року Марківським відділом з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії перевірено правильність призначення та обчислення розміру пенсії позивача. За результатами перевірки пенсійну справу приведено у відповідність.
Стосовно виключення із загальної тривалості підземного пільгового стажу за Списком № 1, який дає право на обчислення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», періоду роботи у ДВАТ «Спецшахтомонтаж» відповідач зазначив, що згідно з статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 мають також працівники спеціалізованих управлінь, зокрема, управлінь з монтажу, демонтажу та ремонту гірничого шахтного обладнання, за умови підтвердження відповідними документами повної зайнятості протягом робочого дня на підземних роботах, пов`язаних з видобуванням корисних копалин. Відповідним документом, що підтверджує зайнятість повний робочий день у шахті, є довідка про підземні спуски у шахти на підставі табелів обліку підземних спусків-виїздів у шахти.
Враховуючи норми чинного пенсійного законодавства після перевірки періоду роботи у ДВАТ «Спецшахтомонтаж» (в подальшому - ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» ДП «Свердловантрацит», ідентифікаційний код 26350128) зараховано до загального страхового стажу за записами трудової книжки від 03 травня 1983 року серії НОМЕР_1 календарно з 01 вересня 1982 року по 28 лютого 2017 року, а до пільгового стажу за Списком № 1 за визначеними підприємством даними про спеціальний стаж в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Враховуючи те, що підприємство розташоване на території, яка не контролюється органами державної влади України, підтвердити повну зайнятість протягом робочого дня на підземних роботах довідкою про підземні спуски у шахту не надається можливим (не має можливості надати запит).
Періоди роботи на шахті 60 років СРСР в/о «Свердловантрацит» з 24 серпня 1990 року по 02 липня 1995 року не зараховані до пільгового стажу через відсутність пільгових довідок, які підтверджують пільгових характер праці.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 28 березня 2017 року № 3226/02-02/1 будь-які документи для призначення (перерахунку) пенсій (довідки, що підтверджують стаж роботи, довідки, які уточнюють пільговий характер роботи за Списком № 1 та № 2, довідки про заробітну плату, завірені первинні документи тощо), видані підприємствами, розташованими на непідконтрольній українській владі території, які перереєстровані на контрольованій території, до роботи не застосовуються.
Пільговий стаж заявнику зараховано виключно за відомостями по спецстажу індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК-5). Виходячи з цього відповідач зазначає, що вищезазначеного пільгового стажу недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
Від відповідача на виконання вимог ухвали суду від 01 лютого 2021 року надійшли письмові пояснення, оформлені листом від 24 лютого 2021 року № 1238-31-9/1902 (арк. спр. 160-161, 179-181), в яких відповідач зазначив таке.
23 квітня 2019 року ОСОБА_2 звернувся до управління з особистою заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 02 травня 2019 року пенсію позивачу призначено з 23 квітня 2019 року, загальний стаж роботи по пенсійній справі склав 32 роки 06 місяців 01 день, пільговий стаж, обчислений як працівнику, зайнятому на видобуванні вугілля у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, склав 08 років 03 місяці 26 днів. Заробітну плату враховано за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року, розмір середньомісячного заробітку для обчислення пенсії склав 14540,43 грн. Пенсійне забезпечення було проведено відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, згідно із пунктом 1 частини другої якої пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць. Розмір пенсії на дату первинного призначення склав 5963,72 грн.
Загальний стаж роботи визначено за записами трудової книжки та за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК 5) згідно зі сплатою страхових внесків; пільговий стаж обчислено згідно з записами трудової книжки та за результатами атестації робочих місць, з урахуванням індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форми ОК 5).
У листопаді 2019 року по пенсійній справі було проведено контроль призначення пенсії. Перевіркою було встановлено, що до страхового стажу враховано не весь період пільгової роботи згідно з відомостями по спецстажу індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форми ОК 5), що передбачено пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
В результаті проведеної перевірки вирішено з 01 грудня 2019 року дозарахувати до шахтарського стаж роботи, за який наявні відомості по спецстажу в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форми ОК 5). Після перерахунку стаж роботи шахтаря склав 17 років 01 місяць 12 днів. Обчислення розміру пенсії було проведено відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», якою визначено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія. Розмір пенсії після перерахунку склав 11632,34 грн.
У червні 2020 року по пенсійній справі ОСОБА_3 проведено заходи по контролю призначення пенсії. Матеріали пенсійної справи ще раз було ретельно проаналізовано. Періоди пільгової роботи ОСОБА_4 було переглянуто з урахуванням відомостей з реєстру страхувальника, з урахуванням проведення атестації робочих місць та згідно з даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форми ОК 5). Тому деякі періоди пільгового стажу обчислено за Списком № 1 (шахтарі виключено), а саме: періоди пільгової роботи на ДВАТ «Спецшахтомонтаж) (ідентифікаційний код 05400939) зараховано з 01 січня 1998 року по 17 липня 2000 року та з 26 листопада 2001 року по 31 травня 2003 року, так як основною економічною діяльністю підприємства є «будівництво будівель та споруд»; періоди пільгової роботи на ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» ДП «Свердловантрацит» (ідентифікаційний код 26350128) зараховано з 01 червня 2003 року по 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2004 року по 04 вересня 2005 року та з 21 жовтня 2005 року по 03 січня 2007 року, так як основною економічною діяльністю підприємства є «установлення та монтаж машин і устаткування»; періоди пільгової роботи на ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» (ідентифікаційний код 38066199) зараховано з 01 січня 2014 року по 30 грудня 2014 року та з 01 травня 2015 року по 28 лютого 2017 року, так як основною економічною діяльністю підприємства є «установлення та монтаж машин і устаткування».
Загальний стаж роботи по пенсійній справі склав 22 роки 06 місяців 02 дні, пільговий стаж по Списку № 1 - 16 років 11 місяців 04 дні, в тому числі робота шахтаря - 06 років 09 місяців 23 дні. Обчислення проведено відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Проведений контроль призначення вплинув на розмір пенсії ОСОБА_1 , який зменшився та з 23 квітня 2019 склав 7246,72 грн.
Ухвалою від 31 грудня 2020 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 83-84).
Ухвалами від 01 лютого 2021 року:
- призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 23 лютого 2021 року о 15 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18, І поверх, зала судових засідань № 3, та зобов`язати відповідача у строк до 17 лютого 2021 року надати для приєднання до справи в належним чином засвідчених копіях розписку-повідомлення до заяви про призначення пенсії та всі додані до заяви про призначення пенсії документи, матеріали перевірки правильності призначення пенсії ОСОБА_1 (у повному обсязі); документально підтверджену інформацію щодо періодів роботи ОСОБА_1 , які виключені з пільгового стажу за наслідками проведеної перевірки; письмові пояснення щодо підстав здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року, з 01 липня 2020 року та з 10 липня 2020 року (наявність заяв, додаткових документів про перерахунок пенсії та рішень, прийнятих за наслідками розгляду таких заяв) та щодо періодів роботи, які зараховані/незараховані по пільгового стажу позивача за Списком № 1 за наслідками проведених перерахунків, а також в чому полягає неправильне нарахування пільгового стажу при первинному призначенні пільгової пенсії пенсіонеру (арк. спр. 137-138);
- стягнуто з Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41247405, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, смт. Марківка, вул. Центральна, буд. 20) до Державного бюджету України через Державну судову адміністрацію України (отримувач коштів УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/21081100; код за ЄДРПОУ 38004897; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA118999980313090106000026007; код класифікації доходів бюджету 21081100) штраф у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят грн 00 коп.) (арк. спр. 139-140).
Ухвалою від 23 лютого 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про скасування ухвали про стягнення штрафу у справі за позовом адвоката Варченко Катерини Григорівни в інтересах ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії (арк. спр. 153-154).
Представник позивача та позивач у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином (арк. спр. 156, 156 зв., 157, 158), заявою від 24 грудня 2020 року б/н представник позивача просила розглянути справу за відсутності позивача та його представника (арк. спр. 76).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 159, 159 зв.), у відзиві на позовну заяву від 16 січня 2021 року № 1238-05-7/714 просив розглянути справу за його відсутності (арк. спр. 90-99).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) звернувся до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 23 квітня 2019 року, зареєстрованою за № 306, про призначення пенсії за віком, додавши до неї зазначені в розписці-повідомлені документи (арк. спр. 110, 182, 182 зв.).
В розписці-повідомленні до заяви від 23 квітня 2019 року про призначення пенсії за віком відсутній запис про необхідність подання позивачем не пізніше трьох місяців додаткових документів (арк. спр. 182 зв.).
Рішенням Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 02 травня 2019 року № 123850000623 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах (як працівнику, зайнятому повний робочий день на підземних роботах) з 23 квітня 2019 року довічно; розмір пенсії на момент призначення склав 5963,72 грн (арк. спр. 101-102).
Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком станом на 23 квітня 2019 року складає 32 роки 06 місяців 01 день, пільговий стаж – 8 років 03 місяці 26 днів (арк. спр. 101-102, 103-104, 114-115).
За наслідками проведеної перевірки відповідно до рішення про перерахунок пенсії від 20 листопада 2019 року № 123850000623 відповідачем з 01 грудня 2019 року здійснено перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (за віком за Списком № 1); розмір пенсії з 01 грудня 2019 року складає 11632,34 грн (арк. спр. 118-119).
Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком станом на 20 листопада 2019 року складає 32 роки 06 місяців 02 дні, пільговий стаж – 17 років 01 місяць 12 днів (арк. спр. 118-119, 120-121, 135-136).
За наслідками проведеної перевірки відповідно до рішення про перерахунок пенсії від 10 липня 2020 року № 123850000623 відповідачем з 01 липня 2020 року здійснено перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (за віком за Списком № 1); розмір пенсії з 01 липня 2020 року складає 7274,67 грн (арк. спр. 125).
Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком станом на 10 липня 2020 року складає 32 роки 06 місяців 01 день, пільговий стаж – 16 років 11 місяців 4 дні (арк. спр. 125).
З пояснень відповідача та наявних у справі документів судом встановлено, що станом на 01 липня 2020 року до пільгового стажу позивача не зараховано період роботи з 24 серпня 1990 року по 02 липня 1995 року на Шахті “імені 60-річчя СРСР” виробничого об`єднання “Свердловантрацит”, яка в подальшому перейменована у Шахту «Довжанська-Капітальна» виробничого об`єднання «Свердловантрацит», гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею та період роботи з 05 листопада 1997 року по 31 грудня 1997 року у Державному відкритому акціонерному товаристві «Свердловськспецшахтомонтаж» механіком дільниці з повним робочим днем під землею.
01 грудня 2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою від 01 грудня 2020 року про перерахунок раніше призначеної пенсії з 01 липня 2020 року відповідно до положень статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” на підставі відомостей, наявних у трудовій книжці (арк. спр. 13).
Листом від 21 грудня 2020 року № 87-92/П-21/8-1238/20 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії (арк. спр. 14-16).
Відповідно до записів у трудовій книжці від 03 травня 1983 року серії НОМЕР_1 (арк. спр. 17-32, 188-192), у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 працював:
з 24 серпня 1990 року по 02 липня 1995 року на Шахті “імені 60-річчя СРСР” виробничого об`єднання “Свердловантрацит”, яка в подальшому перейменована у Шахту «Довжанська-Капітальна» виробничого об`єднання «Свердловантарцит» гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею, що складає 4 роки 10 місяців 09 днів;
з 05 листопада 1997 року по 17 липня 2000 року у Державному відкритому акціонерному товаристві «Свердловськспецшахтомонтаж» механіком дільниці з повним робочим днем під землею, заступником начальника дільниці з повним робочим днем під землею та начальником дільниці з повним робочим днем під землею, що складає 2 роки 08 місяців 13 днів (не зараховано до пільгового стажу період роботи з 05 листопада 1997 року по 31 грудня 1997 року, що складає 00 років 01 місяць 27 днів).
До позовної заяви позивачем додано оригінали: довідки від 26 серпня 2020 року № 1356, виданої Державним унітарним підприємством Луганської народної республіки «Республіканська паливна компанія «Востоквугілля», про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній про періоди роботи ОСОБА_1 на Шахті “імені 60-річчя СРСР” виробничого об`єднання “Свердловантрацит”, у період з 24 серпня 1990 року по 29 вересня 1994 року підземним гірничим майстром дільниці № 6, з 30 вересня 1994 року по 02 липня 1995 року на Шахті “імені 60-річчя СРСР” виробничого об`єднання “Свердловантрацит” заступником начальника дільниці № 6; довідки від 26 серпня 2020 року № 1357 про перейменування підприємства, виданої Державним унітарним підприємством Луганської народної республіки «Республіканська паливна компанія «Востоквугілля», довідок від 08 серпня 2016 року №№ 274, 275, 276, виданих відокремленим підрозділом «Управління «Спецшахтомонтаж» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит», про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній про періоди роботи ОСОБА_1 у відокремленому підрозділі «Управління «Спецшахтомонтаж» Державного підприємства «Свердловантрацит», у період з 05 листопада 1997 року по 31 серпня 1998 року механіком дільниці з повним робочим днем під землею на гірничомонтажній дільниці підземній, з 01 вересня 1998 року по 16 травня 1999 року заступником начальника дільниці з повним робочим днем під землею на гірничомонтажній дільниці підземній, з 17 травня 1999 року по 17 липня 2000 року начальником дільниці з повним робочим днем під землею на гірничомонтажній дільниці підземній, з 26 листопада 2001 року по 28 жовтня 2003 року начальником дільниці з повним робочим днем під землею на підземній гірничомонтажній дільниці, з 29 жовтня 2003 року по 30 вересня 2004 року гірничим майстром з повним робочим днем під землею на підземній гірничомонтажній дільниці, 01 жовтня 2004 року по 03 січня 2007 року заступником начальника дільниці з повним робочим днем під землею на підземній гірничомонтажній дільниці, з 01 січня 2014 року по час видачі довідки гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею; довідок від 08 серпня 2016 року №№ 277, 278, 279, виданих відокремленим підрозділом «Управління «Спецшахтомонтаж» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит», про спуски-підйоми в шахту у періоди роботи з 05 листопада 1997 року по 31 серпня 1998 року, з 01 вересня 1998 року по 16 травня 1999 року, з 17 травня 1999 року по 17 липня 2000 року, з 26 листопада 2001 року по 28 жовтня 2003 року, з 29 жовтня 2003 року по 30 вересня 2004 року, з 01 жовтня 2004 року по 03 січня 2007 року у відокремленому підрозділі «Управління «Спецшахтомонтаж» Державного підприємства «Свердловантрацит» за період з 1997 року по 2007 рік та з 2014 року по 2016 рік; довідок від 15 вересня 2020 року №№ 306, 307, 308, 309, 310, виданих філією № 2 Закритого акціонерного товариства «Внешторгсервіс» Луганської народної республіки, про спуски-підйоми в шахту у періоди роботи з 05 листопада 1997 року по 31 серпня 1998 року, з 01 вересня 1998 року по 16 травня 1999 року, з 17 травня 1999 року по 17 липня 2000 року, з 26 листопада 2001 року по 28 жовтня 2003 року, з 29 жовтня 2003 року по 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2004 року по 30 вересня 2004 року, з 01 жовтня 2004 року по 03 січня 2007 року, з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2014 року, з 07 травня 2015 року по 28 лютого 2017 року у відокремленому підрозділі «Управління «Спецшахтомонтаж» Державного підприємства «Свердловантрацит» за період з 1997 року по 2007 рік та з 2014 року по 2017 рік; довідки від 15 вересня 2020 року № 311 про перейменування підприємства, виданої філією № 2 «Свердловантрацит» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Республіканська паливна компанія «Востоквугілля»; засвідчені Державним унітарним підприємством Луганської народної республіки «Республіканська паливна компанія «Востоквугілля» копії особової картки ОСОБА_1 , наказу директора Шахти “імені 60-річчя СРСР” виробничого об`єднання “Свердловантрацит” від 24 серпня 1990 року № 402/к “Про прийом, переведення, звільнення”, наказу директора Шахти “Довжанська-Капітальна” виробничого об`єднання “Свердловантрацит” від 03 липня 1995 року № 260-к “Про прийом, переведення, звільнення”, розрахункових листів ОСОБА_1 за січень 1992 року, травень 1992 року, серпень 1992 року, квітень 1993 року, липень 1993 року, листопад 1993 року, квітень 1994 року, вересень 1994 року, лютий 1995 року, червень 1995 року, табелів обліку робочого часу по Шахті “імені 60-річчя СРСР” виробничого об`єднання “Свердловантрацит” з 01 березня 1992 року по 31 березня 1992 року та з 01 травня 1992 року по 31 травня 1992 року, наказу директора Шахти “Довжанська-Капітальна” виробничого об`єднання “Свердловантрацит” від 28 лютого 1995 року № 314 «Про результати проведення атестації робочих місць»; та засвідчені відокремленим підрозділом «Управління «Спецшахтомонтаж» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит» копії наказу Державного відкритого акціонерного товариства “Свердловськспецшахтомонтаж” від 25 липня 1995 року № 314 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» з додатком № 1, листа управління праці та зайнятості населення Луганської обласної державної адміністрації від 01 жовтня 2000 року № 69/05-1352 про проведення атестації робочих місць за наказом від 05 вересня 2000 року № 245 у відповідності з вимогами Методичних рекомендацій щодо її проведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01 вересня 1992 року № 41; наказу Державного відкритого акціонерного товариства “Свердловськспецшахтомонтаж” від 05 вересня 2000 року № 245 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» з додатком № 1, наказу відокремленого підрозділу «Управління «Спецшахтомонтаж» Державного підприємства «Свердловантрацит» від 21 жовтня 2005 року № 269 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці за Списком № 1» з додатком № 1, наказу Державного відкритого акціонерного товариства “Свердловськспецшахтомонтаж” від 03 листопада 1997 року № 51/к, наказу Державного відкритого акціонерного товариства “Свердловськспецшахтомонтаж” від 17 травня 1999 року № 23/к, наказу Державного відкритого акціонерного товариства “Свердловськспецшахтомонтаж” від 17 липня 2000 року № 33/к, особової картки ОСОБА_1 (арк. спр. 41, 42, 43, 44, 45-47, 48-49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64-65, 66, 67-68, 69-71, 72, 73, 74, 75).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Абзацом третім частини першої статті 28 Закону № 1058-IV визначено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев`ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).
Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (застосовується з 1 жовтня 2017 року).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Отже, з огляду на викладене, з 01 жовтня 2017 року за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Статтею 1 Закону України від 2 вересня 2008 року № 345-VI “Про підвищення престижності шахтарської праці” (далі – Закон № 345-VI) передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості – за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз наведеної норми свідчить, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону № 345-VI) така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, та були зайняті на підземних роботах повний робочий день, а також працівники шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” (далі – Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі – Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).
Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Верховний Суд сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а зазначила, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до пункту “б” статті 13 Закону № 1788-XII.
Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі – Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Таким чином, страховий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, а страховий стаж, набутий після 01 січня 2004 року, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Пунктом 1.6, абзацом першим пункту 1.7 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку № 22-1 передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Відповідно до абзацу третього пункту 1.7 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (абзац четвертий пункту 1.7 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку № 22-1).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший” Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Згідно з пунктом 3.2 розділу ІІІ “Підготовка і подання документів для призначення пенсій” Порядку № 22-1 у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії посадова особа підприємства, установи, організації оформляє всі необхідні документи і направляє їх до органу, що призначає пенсію, за місцезнаходженням підприємства, установи, організації або передає документи працівнику для їх подачі до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). У необхідних випадках посадова особа підприємства, установи, організації надає працівнику допомогу щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. У разі якщо підготовлено не всі необхідні для призначення пенсії документи, до органу, що призначає пенсію, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково у строки, передбачені пунктом 1.7 розділу І цього Порядку.
Пунктом 3.3 розділу ІІІ “Підготовка і подання документів для призначення пенсій” Порядку № 22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, надає: роз`яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).
Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).
З системного аналізу вищенаведених норм права слідує, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви (про призначення пенсії) разом з поданими документами зобов`язаний письмово повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви додаткових документів для призначення пенсії. При цьому, перелік документів, які необхідно подати додатково, а також строк для їх подання мають бути зазначені органом, що призначає пенсію, у розписці, яка видається особі, що звернулась з заявою про призначення пенсії. Невиконання таких вимог органом, що призначає пенсію, призводить до позбавлення особи, яка звертається з заявою про призначення пенсії, права надати у тримісячний строк додаткові документи та унеможливлює перегляд розміру пенсії з дати її призначення.
Підрозділом 1 “Підземні роботи” Розділу І “Гірничі роботи” Списку № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, визначено, що правом на пільгову пенсію користуються всі робітники, інженерно-технічні робітники і службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, […] на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі робітники, зайняті повний робочий день під землею з обслуговування вищезазначених робітників та службовців […].
Згідно з пунктами 1010100а, 1010100б підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І «Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, а також керівники і спеціалісти підземних дільниць.
Згідно з пунктами 1010100а, 1010100б підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І «Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (який діяв до 16 січня 2003 року), правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, а також керівники і спеціалісти підземних дільниць.
Судом встановлено, що відповідач при прийнятті заяви позивача про призначення пенсії від 23 квітня 2019 року, зареєстрованої за № 306, письмово не повідомив ОСОБА_1 про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви додаткових документів для призначення пенсії, які наявні у позивача, чим позбавив останнього надати у тримісячний строк додаткові документи для перегляду розміру пенсії з дати її призначення, внаслідок чого відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу позивача період роботи з 24 серпня 1990 року по 02 липня 1995 року на Шахті “імені 60-річчя СРСР” виробничого об`єднання “Свердловантрацит”, яка в подальшому перейменована у Шахту “Довжанська-Капітальна” виробничого об`єднання “Свердловантрацит”, та період роботи з 05 листопада 1997 року по 31 грудня 1997 року у Державному відкритому акціонерному товаристві «Свердловськспецшахтомонтаж» механіком дільниці з повним робочим днем під землею на гірничомонтажній дільниці підземній.
Щодо додаткових документів для призначення пенсії, наявних у позивача та доданих до позовної заяви, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Згідно з частиною другою статті 14 Закону України від 20 березня 2003 року № 638-ІV “Про боротьбу з тероризмом” (зі змінами, внесеними Законом України від 05 червня 2014 року) у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року № 79-р) м. Луганськ та населені пункти Довжанського (Свердловського) району Луганської області належить до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Закон України від 18 січня 2018 року № 2268-VIII “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях” (далі - Закон № 2268-VIII) має на меті визначити особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.
У межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях діє особливий порядок забезпечення прав і свобод цивільного населення, визначений цим Законом, іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.
Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі “Ковач проти України” від 07 лютого 2008 року, пункт 59 рішення у справі “Мельниченко проти України” від 19 жовтня 2004 року, пункт 50 рішення у справі “Чуйкіна проти України” від 13 січня 2011 року, пункт 54 рішення у справі “Швидка проти України” від 30 жовтня 2014 року тощо).
Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.
Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Отже, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Крім того, відповідач має враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, “Loizidou v. Turkey”, “Cyprus v. Turkey”), а також Молдови та Росії (зокрема, “Mozer v. the Republic of Moldova and Russia”, “Ilascu and Others v. Moldova and Russia”), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Застосовуючи “намібійський виняток” у справі “Кіпр проти Туреччини”, ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у даному випадку і при обставинах, що склались у зв`язку з тимчасовою окупацією певних територій Луганської області, позивач з метою відновлення порушеного права має надати відповідачу оригінали довідок, які підтверджують пільговий характер праці, та інші наявні у нього документи, а Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області має врахувати уточнюючі страховий стаж довідки та інші документи, видані ОСОБА_1 підприємствами, установами та організаціями, що розташовані на тимчасово непідконтрольній українській владі території, оскільки їх неприйняття порушуватиме баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо перевірки правильності нарахування пенсії.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 01 березня 2021 року Державне відкрите акціонерне товариство “Свердловськспецшахтомонтаж” (ідентифікаційний код 05400939) є юридичною особою із місцезнаходженням: 94800, Луганська область, м. Свердловськ, вул. Жилова, буд. 1, основним видом діяльності якого є 29.52.4 Монтаж машин та устатковання для добувної промисловості й будівництва (арк. спр. 204-206).
Проте, суд зазначає, що відповідно до записів у трудовій книжці від 03 травня 1983 року серії НОМЕР_1 позивач працював у Державному відкритому акціонерному товаристві “Свердловськспецшахтомонтаж” у період з 05 листопада 1997 року по 17 липня 2000 року.
Згідно з інформацією, наявною в ІКІС ПФУ, відповідачем не зараховано до пільгового стажу лише період з 05 листопада 1997 року по 31 грудня 1997 року, тоді як період роботи з 01 січня 1998 року по 17 липня 2000 року на цьому ж підприємстві відповідачем до пільгового стажу зараховано (арк. спр. 135-136).
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) від 23 грудня 2020 року наявні відомості про спецстаж роботи за кодом підстави ЗПЗ013А1 за періоди з 1998 року по 2017 року (арк. спр. 34-40).
Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, який є додатком 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2010 року за № 1014/18309, визначено що з 05 листопада 1991 року застосовуються такі коди підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб: ЗПЗ013А1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці – жінкам.
Окрім того у позивача наявні додаткові документи, в яких зазначено періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Отже, період роботи позивача на Шахті “імені 60-річчя СРСР” виробничого об`єднання “Свердловантрацит”, яка в подальшому перейменована у Шахту “Довжанська-Капітальна” виробничого об`єднання “Свердловантрацит”, з 24 серпня 1990 року по 02 липня 1995 року, що складає 4 роки 10 місяців 9 днів, та період роботи на Державному відкритому акціонерному товаристві “Свердловськспецшахтомонтаж” з 05 листопада 1997 року по 31 грудня 1997 року, що складає 0 років 1 місяць 27 днів, протиправно не зараховано відповідачем до пільгового стажу.
Не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача з 01 січня 1998 року по 17 липня 2000 року та з 26 листопада 2001 року по 31 грудня 2003 року на Державному відкритому акціонерному товаристві “Свердловськспецшахтомонтаж”, оскільки матеріалами справи підтверджено зарахування цих періодів до страхового стажу на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
визнати протиправними дії Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо проведеного з 01 липня 2020 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зменшенням розміру пенсії.
зобов`язати Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2020 року з врахуванням додаткових документів для перерахунку пенсії, наявних у ОСОБА_1 , та переглядом розміру пенсії за віком з 01 липня 2020 року, із зарахуванням до страхового стажу на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періодів роботи ОСОБА_1 з 24 серпня 1990 року по 02 липня 1995 року на Шахті “імені 60-річчя СРСР” виробничого об`єднання “Свердловантрацит”, яка в подальшому перейменована у Шахту “Довжанська-Капітальна” виробничого об`єднання “Свердловантрацит”, та з 05 листопада 1997 року по 31 грудня 1997 року у Державному відкритому акціонерному товаристві “Свердловськспецшахтомонтаж”.
У задоволенні решти позовних вимог слід відмовити через їх необґрунтованість.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог (частина третя статті 139 КАС України).
Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Станом на 01 січня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становив 2102,00 грн. Тобто, за одну вимогу немайнового характеру фізична особа мала сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 840,80 грн, що підтверджено квитанцією від 24 грудня 2020 року № 74 (арк. спр. 6).
З огляду на те, що судом встановлено порушення прав позивача і спір виник внаслідок неправильних дій відповідача щодо обчислення страхового стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Варченко Катерини Григорівни в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41247405, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, смт. Марківка, вул. Центральна, буд. 20) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо проведеного з 01 липня 2020 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зменшенням розміру пенсії.
Зобов`язати Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2020 року з врахуванням додаткових документів для перерахунку пенсії, наявних у ОСОБА_1 , та переглядом розміру пенсії за віком з 01 липня 2020 року, із зарахуванням до страхового стажу на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періодів роботи ОСОБА_1 з 24 серпня 1990 року по 02 липня 1995 року на Шахті «імені 60-річчя СРСР» виробничого об`єднання «Свердловантрацит», яка в подальшому перейменована у Шахту «Довжанська-Капітальна» виробничого об`єднання «Свердловантрацит», та з 05 листопада 1997 року по 31 грудня 1997 року у Державному відкритому акціонерному товаристві «Свердловськспецшахтомонтаж».
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 09 березня 2021 року.
Суддя Т.І. Чернявська