
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2887/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадженння адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (адреса: вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006)
про визнання протиправним та скасування рішення.
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (далі- відповідач) від 27 травня 2020 року №0080975107 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яким до ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 4223,35 грн. та нараховано пеню у розмірі 2923,63 грн.
Позивачка мотивує свої вимоги тим, що своєчасно та у повному обсязі сплатила єдиний внесок за грудень 2017-листопад 2018 років. Однак, своєчасно внесені нею кошти були зараховані податковим органом значно пізніше, що обумовило безпідставне застосування штрафних санкцій та пені.
Ухвалою суду від 03 серпня 2020 року позовну заяву було залишено без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків.
Ухвалою від 25 серпня 2020 року відкрите провадження у даній адміністративній справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача позовних вимог не визнала, у відзиві на позовну заяву обмежилась лише переліченням положень закону та констатацією факту про те, що позивачці в автоматичному режимі нараховане зобов`язання зі сплати єдиного внеску.
Позивачка своїм правом на подання відповіді на відзив не скористалась.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 03 липня 2013 року та є платником єдиного податку з 01 серпня 2013 року.
27 травня 2020 року Головним управлінням Державної податкової служби у Кіровоградській області винесене рішення №0080975107 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яким до ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 4223,35 грн. та нараховано пеню у розмірі 2923,63 грн.
Такі зобов`язання нараховані позивачці у зв`язку порушенням ОСОБА_1 строку сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за грудень 2017 року-листопад 2018 року.
Не погодившись з зазначеним рішенням та стверджуючи, що своєчасно сплачувала єдиний внесок у вказані періоди, який з невідомих причин був зарахований податковим органом за кілька місяців після фактичної сплати, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI).
Пунктом 2 частини першої статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) визначається як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Частиною другою статті 6 Закону №2464-VI встановлено обов`язок платника єдиного внеску своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частин п`ятої-сьомої статті 9 Закону №2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв`язку.
Згідно з абзацом третім частини восьмої статті 9 Закону №2464-VI зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі (частина десята статті 9 Закону №2464-VI ).
Частиною дванадцятою статті 9 Закону №2464-VI визначено, що за наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до частини шостої статті 25 Закону №2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до частин дестятої та одинадцятої статті 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум; за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Згідно з підпунктом 2 пункту 2 розділу VІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених п.п 1 - 4 п. 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
З наведених положень вбачається, що штрафні санкції застосовуються до платника єдиного внеску у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску. При цьому визначальною для встановлення факту несвоєчасної сплати єдиного внеску є саме бездіяльність платника щодо перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету у встановлений законом строк.
Зазначене відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним, зокрема, в постановах від 14 листопада 2018 року ( справа № 805/3665/16-а), від 25 березня 2019 року ( справа № 823/567/17), які підлягають врахуванню в силу частини п`ятої статті 242 КАС України.
У матеріалах справи наявні копії банківських квитанцій (терміналу), якими позивачка засвідчує своєчасну сплату єдиного внеску:
1) ЄСВ за грудень 2017 року в сумі 1408,00 грн сплачено згідно квитанції 0.0.940962444 від 17 січня 2018 року;
2) ЄСВ за січень 2018 року в сумі 1638,50 грн сплачено згідно квитанції 0.0.957675094.1 від 07 лютого 2018 року;
3) ЄСВ за лютий 2018 року в сумі 1638,50 грн сплачено згідно квитанції 0.0.980675366.1 від 06 березня 2018 року;
4) ЄСВ за березень 2018 року в сумі 1638,50 грн сплачено згідно квитанції 0.0.1003052962.1 від 03 квітня 2018 року;
5) ЄСВ за квітень 2018 року в сумі 1638,50 грн сплачено згідно квитанції 0.0.1028482916.1 від 05 травня 2018 року;
6) ЄСВ за травень 2018 року в сумі 1638,50 грн сплачено згідно квитанції 0.0.1050418411.1 від 01 червня 2018 року;
7) ЄСВ за червень 2018 року в сумі 3277,00 грн сплачено згідно квитанцій 0.0.1050419095.1 від 01 червня 2018 року та №0.0.1080371957.1 від 10 липня 2018 року;
8) ЄСВ за липень 2018 року в сумі 1638,50 грн сплачено згідно квитанції 0.0. 1101497974.1.1 від 06 серпня 2018 року;
9) ЄСВ за серпень 2018 року в сумі 1638,50 грн сплачено згідно квитанції 0.0.1124590528.1 від 04 вересня 2018 року;
10) ЄСВ за вересень 2018 року в сумі 1638,50 грн сплачено згідно квитанції 0.0.1148908397.1 від 02 жовтня 2018 року;
11) ЄСВ за жовтень 2018 року в сумі 1638,50 грн сплачено згідно квитанції 0.0.1178339038.1 від 07 листопада 2018 року;
12) ЄСВ за листопад 2018 року в сумі 1638,50 грн сплачено згідно квитанції 0.0.1204286624.1 від 10 січня 2019 року.
Зазначені у вказаних квитанціях реквізити свідчать про спрямування платником – ОСОБА_1 коштів до державного бюджету на сплату єдиного внеску за відповідний період.
Натомість в інтегрованій обліковій картці платника відображене надходження вказаних сум у листопаді 2018 року (за одним платіжним дорученням) та у січні 2019 року. Відповідач не спростував того, що у листопаді 2018 року та січні 2019 року відбулося зарахування коштів, сплачених ОСОБА_1 відповідно до вказаних платіжних документів, однак не повідомив причин, з яких внесені позивачкою кошти були зараховані значно пізніше від дня їх фактичної сплати.
Суд наголошує, що ОСОБА_1 належними доказами підтвердила, що вжила всіх заходів, спрямованих на своєчасну та повну сплату єдиного внеску до державного бюджету, що унеможливлює застосування до неї штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає оскаржене рішення протиправним, а позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати в частині сплаченого позивачкою судового збору в сумі 840,80 грн належить розподілити відповідно до частини першої статті 139 КАС України, присудивши їх ОСОБА_1 з бюджетних асигнувань відповідача. Докази понесення позивачкою судових витрат на професійну правничу допомогу суду наразі не надані.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43142606, адреса: вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області від 27 травня 2020 року №0080975107 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яким до ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 4223,35 грн. та нараховано пеню у розмірі 2923,63 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати на оплату судового збору в сумі 840,00 грн. (вісімсот сорок гривень нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43142606).
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, а у разі початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. Кравчук