Рішення № 95434399, 09.03.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2021
Номер справи
320/9968/20
Номер документу
95434399
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2021 року справа №320/9968/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Київський обласний військовий комісаріат, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Київського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії;

- зобов`язати Київський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XIІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців йому було перераховано пенсію на підставі довідки, виданої Київським обласним військовим комісаріатом. Проте, на думку позивача, до такої довідки протиправно було включено лише посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років. Так, позивач стверджує, що до такої довідки необхідно включити також додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію, які входили до розрахунку його пенсії при її призначенні.

При цьому, позивач зауважив, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Таким чином, з огляду на визнання нечинними положень постанови №103, враховуючи норми Порядку №45 та постанови №704, позивач вважає, що перерахунок пенсій призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін постановою №103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву. Однак відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області (копія пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 15.05.2002). Пенсійне забезпечення призначене йому на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших, осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

З моменту постановки на пенсійний облік Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області нараховувало йому пенсію у відповідності до ч. З ст. 43 вищевказаного Закону з розміру його грошового забезпечення, враховуючи оклад за посадою, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію. Зокрема, до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які враховувалися при обчисленні та виплаті пенсії Позивача до проведення її перерахунку у 2018 році, належали надбавки за знання 1 східної мови (10%), за кваліфікацію - військовослужбовець 1 класу (8%), за особливі умови служби (25%), за виконання особливо важливих завдань (50%), роботу з таємними виробами, носіями (10%) та премія (10%), які вказані у Розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі ФК 72552 для ОСОБА_1 від 01.12.2017.

Розмір обчислених відповідно Закону № 2262-ХІІ пенсій не є незмінним. Стаття 63 цього Закону передбачає обов`язок держави за певних обставин перераховувати раніше призначені пенсії. Зокрема, частина 4 цієї статті встановлює, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

З 01 березня 2018 року відбулося підвищення грошового забезпечення діючим військовослужбовцям у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова КМУ № 704). Нею затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 цієї постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, яі мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

У зв`язку з вищевказаним підвищенням грошового забезпечення та враховуючи положення частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова КМУ № 103), пунктами 1 та 2 якої постановив перерахувати та виплачувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови КМУ № 704.

Пунктом 7 постанови КМУ № 103 Уряд зобов`язав Міністерство оборот України забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені у пункті 1 цієї постанови.

відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Відповідно до п. 2.1 Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, робота із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України здійснюється: 1) районними (міськими, районними у містах, об`єднаними районними, об`єднаними міськими) військовими комісаріатами (ТЦКСП) (територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки); 2) обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП); 3) фінансово-економічним управлінням Командування Сухопутних військ Збройних Сил України; 4) військовою частиною А 0515 у межах, наданих їй Департаментом фінансів повноважень.

На обласні військові комісаріати, згідно п. 2.6 цієї Інструкції, покладаються, зокрема, такі обов`язки:

1) оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом № 2262-ХІІ пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; 2) визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, Порядку № 45 та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1; 3) складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком № 45.

Київський обласний військовий комісаріат, відповідно до покладених на нього обов`язків, підготував стосовно Позивача довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, за встановленою додатком 2 до Порядку № 45 формою на направив її до Головного управління ПФУ у Київській області для перерахунку його пенсії. Однак, ця довідка, всупереч положень частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ та частини 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011 -XII (далі-Закон № 2011-XII), не містила додаткових видів грошового забезпечення та премії, які Позивач отримував перед звільненням з військової служби та які враховувалися йому при обчисленні розміру пенсії з моменту постановки на пенсійний облік. У ній зазначені лише основні види грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад (5 070,00 грн.), оклад за військовим званням (1410,00 грн.) та надбавка за вислугу років (3 240,00 грн.) (копія довідки № ФК72552 від 21.03.2018 додається). За таких обставин. Головне управління ПФУ у Київській області, отримавши від Київського обласного військового комісаріату цю довідку, з 01 січня 2018 року перерахувало та розпочало виплату Позивачу пенсії у значно меншому розмірі, ніж належить йому за законом.

Окружний адміністративний суд міста Києва у рішенні від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнав протиправними та нечинними пункти 1 і 2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 до Порядку №45. Відтак, з вищевказаної дати, тобто з 5 березня 2019 року, форма та зміст довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії має відповідати тій редакції додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до змін, внесених постановою КМУ № 103.

Водночас, незважаючи на втрату чинності положень пунктів 1 та 2 постанови КМУ № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 до Порядку №45, алгоритм дій, який повинен виконати Київський обласний військовий комісаріат, не змінився. Зокрема, згідно пункту 3 Порядку № 45 уповноважені органи на підставі списків готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатком 2 та у місячний строк подають їх до головних управлінь Пенсійного фонду України.

З огляду на вищезазначене та з метою поновлення порушених своїх соціальних прав. Позивач звернувся за правовою допомогою до адвоката. 21 серпня 2020 р. було направлено на адресу Київського обласного військового комісаріату адвокатський запит із клопотанням підготувати та надати до Головного управління ПФУ у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з урахуванням положень постанови КМУ №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії Позивача (копія запиту додається).

Київський обласний військовий комісаріат, надаючи відповідь на вищевказаний адвокатський запит, зазначив у листі від 08.10.2020 № 2/5/2335, що не вбачає підстав для складання та направлення до Головного управління ПФУ у Київській області запитуваної в адвокатському запиті довідки (копія листа додається).

Отже, із вищевикладеного слідує, що Київський обласний військовий комісаріат вважає свої дії законними та не вбачає правових підстав задовольняти заявлене в інтересах Позивача клопотання адвоката щодо підготовки та надання до Головного управління ПФУ у Київській області нової довідки про розмір грошового забезпечення Позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011 -XII та з урахуванням положень постанов КМУ № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Проаналізувавши системно законодавство України у військовій та соціальній сферах, вивчивши судову практику національних судів та практику Європейського суду з прав людини, суд вважає, що дії Київського обласного військового комісаріату є протиправними, що полягає у наступному.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ. Згідно частини 3 статті 43 цього Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Вказана норма міститься у розділі V «Обчислення пенсії», тобто у загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням розуміється процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Окрім того, частиною 1 статті 9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Згідно з частиною другою цієї ж статті до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Із вищевказаними нормами (ст. 43 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону №2011- XII) кореспондується положення пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей»: пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

До компетенції Кабінету Міністрів України відноситься прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Зміни, внесені постановою КМУ № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були, як уже зазначалося, визнані судом в адміністративній справі № 826/3858/18 протиправними та нечинними, а відтак з дня набрання законної сили рішення у цій адміністративній справі (з 05.03.2019) є чинною редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін. редакція передбачає зазначення у довідці не лише посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а й найменувань, сум та розмірів у відсотках усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою на момент перерахунку пенсії (форма довідки у чинній редакції).

Суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги у справі № 826/3858/18 вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватися Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ, а саме - з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій». Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та / або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відмова Київського обласного військового комісаріату щодо підготовки та направлення до Головного управління ПФУ у Київській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, створює дисбаланс пенсійного забезпечення Позивача та пенсійного забезпечення осіб, які звільняються з 01 березня 2018 року з військової служби з відповідної посади. Останнім пенсійне забезпечення нараховується з урахуванням не лише основних видів грошового забезпечення, а й його додаткових видів і премії, та виплачується у повному обсязі. Тобто за таких обставин, розмір пенсійного забезпечення рівних між собою категорій військовослужбовців ставиться у залежність від дати виходу їх на пенсію, що є дискримінаційним за своєю суттю.

Взагалі, перерахунок військових пенсій, який здійснений на підставі постанови КМУ № 103 без урахування додаткових видів грошового забезпечення та премії, є дискримінаційним порівняно з перерахунком пенсій пенсіонерів міліції (поліції), який урегульований цією ж постановою. Для пенсіонерів міліції (поліції) при здійсненні перерахунку пенсій, на відміну від перерахунку пенсій для військових пенсіонерів, збережені всі складові грошового забезпечення.

Вищезазначене свідчить про порушення Київським обласним військовим комісаріатом статті 14 «Заборона дискримінації» Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» від 06.09.2012 № 5207-УІ, дія якого поширюється на суспільні відносини у сфері соціального захисту. Зокрема, згідно статті 6 цього Закону, забороняється дискримінація з боку державних органів, їх посадових осіб.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статті 17, частини п`ятої етапі 19 Закону України від 23.02.2006 № 3477-ІУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» органи державної влади повинні дотримуватися положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати у своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі «Міллер проти Австрії», де Європейський суд з прав людини встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Європейського суду з прав людини була підтверджена і у рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996, у якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі й пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005) у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни у законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, то органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача Європейський суд з прав людини виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулася за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Конституцією України, зокрема ч. 2 ст. 55, гарантується кожному право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув зразкову справу № 160/8324/19 з аналогічним предметом спору та у рішенні від 17.12.2019, яке набрало 24.06.2020 законної сили, дійшов висновку, що дії відповідача (органу, уповноваженого Міністерством оборони України на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) щодо відмови позивачу (військовому пенсіонеру) у підготовці та наданні до територіального органу Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, є неправомірними. А відтак, суд вважає, що відповідача належить зобов`язати скласти та подати до територіального органу Пенсійного фонду України нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з урахуванням положень постанови КМУ № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплат підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Даний позовом має ознаки типової справи, у якій:

- позивачем є особа, яка отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

- відповідачем є один і той самий суб`єкт владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії);

- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління ПФУ оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії;

- позивач заявив аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального органу Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови КМУ № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов`язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-ХІІ та з урахуванням положень постанови КМУ № 704.

Підсумовуючи вищевикладене, слід дійти висновку, що дії Київського обласного військового комісаріату щодо відмови Позивачу у підготовці та наданні до Головного управління ПФУ у Київській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з урахуванням положень постанови КМУ № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії є протиправними.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог, тому вважає, що їх слід задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн, таким чином, вказані витрати підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Київського обласного військового комісаріату.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними дії Київського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07910662) щодо відмови ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Зобов`язати Київський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 07910662) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XIІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Київського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07910662) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) сплачений ним судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.