
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2021 року справа №320/9960/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у здійсненні перерахунку та виплати доплати до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати у відповідності до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок, донарахувати та виплатити за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 доплату до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому та території радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі однієї мінімальної заробітної плати у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням раніше сплачених сум.
Позов мотивовано безпідставністю відмови відповідачем у нарахуванні та виплаті позивачу в період з 01.04.2014 по 02.08.2014 пенсії, відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки у вказаний період законодавством не обмежувалось пряме застосування зазначеної норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою суду від 09.11.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що в матеріалах пенсійної справи позивача відсутні будь-які рішення суду, які зобов`язують управління здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 рік.
Також у відзиві наголошено на пропуск позивачем встановленого Кодексом адміністративного судочинства України шестимісячного стоку звернення до адміністративного суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ, я мала право на підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Починаючи з 2011 року, Законом України «Про Державний бюджет України » на відповідний рік встановлювались певні обмеження щодо застосування розмірів основної та додаткової пенсій, встановлених статтями Закону №796-ХІІ, а саме вони визначалися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, постановами №№ 745 і 1210.
З 1 січня 2015 року ЗУ "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до "Закону України про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ліквідовано категорію "зони посиленого радіоекологічного контролю". Так, з 1 січня 2015 року було припинено моє право на отримання підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ.
Натомість, з 1 січня 2014 року Законом України від 16 січня 2014 року №719-УІІ «Про Державний бюджет України на 2014 рік» (далі - Закон №719-УІІ) не було передбачено жодних змін чи обмежень для застосування розмірів доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру за ст. 39 Закону №796-ХІІ.
Водночас, Законом України від 31 липня 2014 року №1622-УІІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» (далі - Закон №1622-УІІ), який набрав чинності 03 серпня 2014 року, розділ Прикінцеві положення Закону №719-УІІ доповнено пунктом 67, яким, зокрема, встановлено, що норми і положення статей 20-23, 30, 31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону №796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету ПФУ на 2014 рік.
Тобто, враховуючи принцип пріоритетності Закону №796-ХІІ над підзаконним нормативно-правовим актом (Постанови КМУ), з 1 січня 2014 року до 02 серпня 2014 року нарахування та виплата доплати до пенсії мені як непрацюючому пенсіонеру за проживання на території радіоактивного забруднення повинно було здійснюватися у розмірі передбаченому саме ст. 39 Закону №796-ХІІ.
Вказаний висновок узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 21 лютого 2018 року у справі №619/2262/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 72366914), від 19 червня 2018 року у справі №344/14522/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР- 74820849) та від 11.09.2018 у справі №522/6810/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР -76397714).
В зв`язку з тим, що розмір отримуваних позивачем доплат в зазначений період не відповідали розміру визначеному Закону № 796-ХІІ він звернувся з письмовою заявою до відповідача з проханням провести перерахунок, донарахувати та виплатити за період 01.01.2014 року по 02.08.2014 року підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживав на території радіоактивного забруднення у розмірі, що дорівнює 1 мінімальній заробітній платі (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Головне управління Пенсійного фонду України Київської області (Таращанський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) листом від 21.09.2020 року №7036-10864/Б-02/8-1000/20 повідомило позивача про те, що немає підстав нараховувати та виплачувати йому підвищення до пенсії відповідно до ст.39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Виплати передбачені ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 2011 року, здійснюються у порядку та розмірах встановлених положеннями Постанови КМУ №745 та №1210.
Отже, виплати, які були передбачені позивачу ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і діяли в період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, відповідачем, проводилися відповідно до постанов КМУ, що визнається і самим відповідачем в його листі-відповіді, а тому в силу ст. 78 КАСУ не потребує доказуванню.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй.
Ст. 113 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України в своїй діяльності керуються Конституцією України та Законами України. Виходячи із загального законодавства України, закони мають вищий юридичний статус у порівнянні з нормативними актами Кабінету Міністрів України.
За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії слід застосовувати норми ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Тому суд вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу в проведенні таких доплат до пенсії грубо порушує законодавство та права позивача.
Щодо строку звернення до суду.
Відповідно до частин першої - третьої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи, що про порушення свого права на проведення перерахунку належних виплат за період з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року позивачу стало відомо саме з листа відповідача 21.09.2020 року №7036-10864/Б-02/8-1000/20, суд вважає, що строк звернення до суду позивачем не пропущено.
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 11.09.2018 у справі №522/6810/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 76397714), в якій вказано, що строк звернення до суду слід обчислювати з моменту отримання відмови органу Пенсійного фонду України у перерахунку та виплати пенсії.
Крім того, частина 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.
Окрім того, аналіз зазначеної статті дає підстави для висновку про наявність двох строкових обмежень стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб`єкта владних повноважень.
Оскільки, виплата пенсії позивачу в невірному розмірі за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 є наслідком протиправних дій суб`єкта владних повноважень, на спірні відносини не поширюється дія строкових обмежень в три роки, передбачених Законом №1058-ІУ, у тому числі, й щодо строку звернення до адміністративного суду.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема у постанові від 29.11.2019 у справі №608/957/16-а.
Таким чином, позивачем не пропущено строк звернення до суду з позовною заявою.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) у здійсненні перерахунку та виплати доплати до пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) у розмірі однієї мінімальної заробітної плати у відповідності до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) здійснити перерахунок, донарахувати та виплатити за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 доплату до пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому та території радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі однієї мінімальної заробітної плати у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням раніше сплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ 22933548).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.