
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2021 р. Справа№200/1093/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У січні 2021 року ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (надалі - Покровське УПФУ, відповідач) про визнання протиправними дій щодо не зарахування до спеціального (пільгового) страхового стажу, який дає право на призначення (перерахунок) пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періодів: з 10.09.1996 року по 28.02.1997 року, з 03.03.1997 року по 01.04.1999 року, з 18.11.2004 року по 07.01.2005 року, з 24.05.2005 року по 14.01.2007 року, з 25.09.2018 року по 18.11.2020 року, визнання протиправним та скасування рішення №7091 від 20.11.2020 року про відмову в перерахунку пенсії, зобов`язання з урахуванням висновків суду повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії №7091 від 18.11.2020 року із зарахуванням до спеціального (пільгового) страхового стажу, який дає право на призначення (перерахунок) пенсії за віком на пільгових умовах та у пільгових розмірах згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періодів з 10.09.1996 року по 28.02.1997 року, з 03.03.1997 року по 01.04.1999 року, з 18.11.2004 року по 07.01.2005 року, з 24.05.2005 року по 14.01.2007 року, з 25.09.2018 року по 18.11.2020 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком згідно ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку із збільшенням пільгового стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Рішенням УПФ №7091 від 20.11.2020 року відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії через те, що з моменту призначення (попереднього перерахунку) пенсії ще не минуло 2 роки, а також через відсутність 15 років пільгової роботи та нерозповсюдження на позивача Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Однак, відповідно до розрахунку стажу позивачем встановлено, що відповідач не зарахував до спеціального (пільгового) страхового стажу періоди роботи з 10.09.1996 року по 28.02.1997 року (05 місяців 19 днів), з 03.03.1997 року по 01.04.1999 року (02 роки 26 днів), з 18.11.2004 року по 07.01.2005 року (01 місяць 20 днів), а також час перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням з 25.09.2018 року по 18.11.2020 року. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на отримання належної пенсії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року було відкрито спрощене позовне провадження у даній справі та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.
04 березня 2021 рокуна адресу суду надійшов відзив представника відповідача, в якому зазначено, що рішенням УПФ від 20.11.2020 року №7091 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії у зв`язку з відсутністю права.
Так, Управлінням розглянуто заяву позивача з наданими документами та індивідуальні відомості про застраховану особу з 1999 року по 2017 року. З урахуванням вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» встановлено, що страховий стаж позивача складає 29 років 10 місяців 15 днів, стаж згідно ч. 2 ст. 114 (шахтарі) - 08 років 07 місяців 12 днів, список №1 - 10 років 08 місяців 07 днів.
Період роботи з 15.01.2007 року не враховано до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки посади позивача - «горноробочий по ремонту горных выработок на участке вентиляции и охраны труда на период ликвидации шахты» не пов`язана з видобутком вугілля.
Також, період роботи на Шахті №2 «Новогродівська» з 24.05.2005 року по 14.01.2007 року не зараховано до пільгового стажу, оскільки згідно довідки від 01.12.2015 року №2о/621 в атестації робочих місць мала місто перерва, наказ відсутній.
Період роботи з 03.03.1997 року по 31.03.1999 року в ДВАТ «Техпром» гірником з ремонту гірничих виробіток не враховано до пільгового стажу, оскільки відсутній наказ про результати атестації робочого місця, а згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань 22.10.2013 юридична особа припинена.
Крім того, позивачем не надано документів, які б підтверджували факт пільгової роботи (уточнюючі довідки та накази про результати атестації робочих місць) в ТОВ «Донпромбізнес» з 18.11.2004 року по 07.01.2005 року та ТОІ «ДОД» з 10.09.1996 року по 28.02.1997 року, а здійснити відповідну перевірку фактів роботи неможливо, оскільки підприємства знаходяться в м. Донецьк, на тимчасово окупованій території України.
Щодо періоду перебування позивача на інвалідності, відповідач зазначив, що на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії йому вже була призначена пенсія, тому зарахувати період знаходження на інвалідності внаслідок трудового каліцтва з 25.09.2018 року по 18.11.2020 року до страхового стажу не має законних підстав.
У зв`язку з чим, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Покровському УПФ та отримує пенсію за віком з 30.12.2015 року (а.с. 7-9).
18.11.2020 року позивач звернувся до Покровського УПФ із заявою про перерахунок пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Управління №7091 від 20.11.2020 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки до страхового стажу після попереднього перерахунку не зараховані періоди роботи, так як не сплачені страхові внески. Розглянувши заяву з наданими документами, індивідуальні відомості про застраховану особу з 1999 року по 2017 рік та на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» страховий стаж заявника складає 29 років 10 місяців 15 днів, стаж згідно ч. 2 ст. 114 (шахтарі) - 08 років 07 місяців 12 днів, список №1 - 10 років 08 місяців 07 днів (а.с. 26).
Листом від 12.01.2021 року №0581-02-8/412 Управління повідомило позивача, що період роботи з 15.01.2007 року не враховано до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Також, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії йому вже була призначена пенсія, тому період знаходження на інвалідності внаслідок трудового каліцтва не враховано до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с. 21-22).
Так, з розрахунку стажу позивача вбачається, що періоди роботи позивача з 03.03.1997 року по 01.04.1999 року, з 18.11.2004 року по 07.01.2005 року, з 24.05.2005 року по 14.01.2007 року не зараховані до пільгового стажу, а період з 25.09.2018 року по 18.11.2020 року не зарахований до страхового та пільгового стажу (а.с. 23-24).
З трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 вбачається, що з 10.09.1996 року по 28.02.1997 року позивач працював в ТОВ «ДОД» гірником 3 розряду з повним робочим днем в шахті; з 03.03.1997 року по 31.03.1999 року - в ДВАТ «Техпром» підземним гірником по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті; з 18.11.2004 року по 12.01.2005 року - в ТОВ «Донпромбізнес» гірником по ремонту гірничих виробок підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею; з 24.05.2005 року по 30.09.2014 року - в Селидівській дирекції з ліквідації шахт ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» підземним гірником по ремонту гірничих виробок 3 розряду на дільниці «вентиляції та охорони праці» на період ліквідації ш. №2 «Новогродівська»; з 06.10.2014 року по 06.11.2017 року - в ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» гірником по ремонту гірничих виробок 3 розряду підземним (а.с. 10-14).
Також, на підтвердження спірних періодів роботи позивачем надані: довідка, уточнююча особливий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії від 18.03.2004 року за період з 03.03.1997 року по 01.04.1999 року, акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання від 03.09.2018 року, довідки МСЕК, довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідальних записів у ній №26/621 від 01.12.2015 року за період роботи з 24.05.2005 року по 01.03.2008 року за Списком №1 та виписка про атестацію робочих місць по Ш.№2 «Новогродівська» (а.с. 20, 27-32).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним є питання підтвердження пільгового стажу роботи позивача, який дає право на призначення (перерахунок) пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 10.09.1996 року по 28.02.1997 року, з 03.03.1997 року по 01.04.1999 року, з 18.11.2004 року по 07.01.2005 року, з 24.05.2005 року по 14.01.2007 року, з 25.09.2018 року по 18.11.2020 року.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.
Заст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов`язком держави.
На підставіст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як слідує зіст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року№ 1058-IV (далі за текстом - Закон 1058) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону 1058 передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 43 Закону 1058 зазначається, що - перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.
За ст.1, п. 1 ст. 24 Закону 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
З 16.09.2008 року набрав чинності Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці", спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»№ 345-VI дія вказаного Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України.
У статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачені особливості пенсійного забезпечення. Відповідно до цієї норми мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Статтею 10 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що дія статті 8 Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Цим Законом доповнено частину 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" абзацом третім такого змісту: «Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри «прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність».
Отже, Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" запроваджено пільги пенсіонерам-шахтарям, зокрема підвищено мінімальний розмір пенсії до 80 відсотків заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Ці пільги поширюються на працівників, зазначених у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, тобто, які були зайняті повний робочий день саме на підземних роботах.
Така правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 28.01.2014 року (справа № 21-455а13) та від 24.06.2014 року (справа № 21-236а14-2).
На час роботи позивача були чинні Списки №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, від 16 січня 2003 року №36, які передбачали право на пільгову пенсію усіх робітників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах (розділ 1 підрозділ 1).
При цьому, ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
З наведеного слідує, що вказаною нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу. Такий перерахунок може здійснюватися або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і з заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.
У відповідності до ст.62 Закону 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників,затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року №58, якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Показники, зазначені у цих Списках обов`язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.
Відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Пунктом 20 Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконаної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним Фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
На підставі п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній Постановою Правління Пенсійного фонду від 10.11.2006 року №18-1 затверджений Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або вислугу років. Вказаний Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
Таким чином, основним документом, якій підтверджує стаж роботи на підприємстві є трудова книжка.
В трудовій книжці позивача, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, є відповідні записи про роботу позивача з 10.09.1996 року по 28.02.1997 року - працював в ТОВ «ДОД» гірником 3 розряду з повним робочим днем в шахті; з 03.03.1997 року по 31.03.1999 року - в ДВАТ «Техпром» підземним гірником по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті; з 18.11.2004 року по 12.01.2005 року - в ТОВ «Донпромбізнес» гірником по ремонту гірничих виробок підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею; з 24.05.2005 року по 30.09.2014 року - в Селидівській дирекції з ліквідації шахт ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» підземним гірником по ремонту гірничих виробок 3 розряду на дільниці «вентиляції та охорони праці» на період ліквідації ш. №2 «Новогродівська»; з 06.10.2014 року по 06.11.2017 року - в ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» гірником по ремонту гірничих виробок 3 розряду підземним, щоє належним доказом роботи позивача на вказаних посадах і у наведений період часу, а отже юридичний факт роботи позивача протягом вказаного періоду часу є підтвердженим належними та допустимими доказами, тому судом не приймаються доводи відповідача про неможливість зарахувати до пільгового стажу зазначені періоди роботи через відсутність підтверджуючих документів, тому що підприємство знаходяться на непідконтрольній українській владі території, оскільки спірні періоди роботи підтверджуються трудовою книжкою позивача, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи.
Щодо не врахування періоду роботи позивача з 15.01.2007 року до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки посада позивача (пряма мова, російська) - «горноробочий по ремонту горных выработок на участе вентиляции и охраны труда на период ликвидации шахты» не пов`язана з видобутком вугілля, суд зазначає, що з 24.05.2005 року по 30.09.2014 року позивач працював підземним гірником по ремонту гірничих виробок 3 розряду на дільниці «вентиляції та охорони праці», з 06.10.2014 року по 06.11.2017 року - гірником по ремонту гірничих виробок 3 розряду підземним. Зазначені посади відносяться до Списку №1 розділу 1 позиції 1.1а, що підтверджується також довідкою №26/621 від 01.12.2015 року.
Приймаючи до уваги, що пільги, передбачені Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюються на працівників, зазначених у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, тобто, які були зайняті повний робочий день саме на підземних роботах, отже періоди роботи позивача з 15.01.2007 року повинні бути зараховані до пільгового стажу позивача, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Щодо не зарахування періодів роботи до пільгового стажу позивача: на Шахті №2 «Новогродівська» з 24.05.2005 року по 14.01.2007 року, оскільки згідно довідки від 01.12.2015 року №2о/621 в атестації робочих місць мала місто перерва, а наказ відсутній; з 03.03.1997 року по 31.03.1999 року в ДВАТ «Техпром» гірником з ремонту гірничих виробіток, оскільки відсутній наказ про результати атестації робочого місця, а згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань 22.10.2013 юридична особа припинена; в ТОВ «Донпромбізнес» з 18.11.2004 року по 07.01.2005 року та ТОІ «ДОД» з 10.09.1996 року по 28.02.1997 року, так як позивачем не надано документів, які б підтверджували факт пільгової роботи (уточнюючі довідки та накази про результати атестації робочих місць), а здійснити відповідну перевірку фактів роботи неможливо, оскільки підприємства знаходяться в м. Донецьк, на тимчасово окупованій території України, суд зазначає наступне.
Зазначені періоди роботи підтверджені записами трудової книжки, що є належним доказом роботи позивача на вказаній посаді і у наведений період часу, та як вже зазначав суд, мають бути зараховані до пільгового стажу позивача. Крім того, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Також, суд зазначає, що позивачем була надана довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідальних записів у ній №26/621 від 01.12.2015 року за період роботи з 24.05.2005 року по 01.03.2008 року.
Відносно атестації робочого місця суд виходить з того, що вказана атестація здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі Методичні рекомендації).
Основна мета атестації, яка випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
З урахуванням наведеного, на думку суду відповідачем неправомірно не зараховані до пільгового стажу позивача періоди роботи з 10.09.1996 року по 28.02.1997 року, з 03.03.1997 року по 01.04.1999 року, з 18.11.2004 року по 07.01.2005 року, з 24.05.2005 року по 14.01.2007 року у зв`язку відсутністю уточнюючої довідки про підтвердження пільгового стажу та атестації робочих місць, оскільки спірні періоди роботи підтверджуються трудовою книжкою позивача, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, а також наданою позивачем випискою з наказу про атестацію робочих місць по ш.№2 «Новогродівська», а відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації і, відповідно, її документальне оформлення, покладається на керівника підприємства чи організації.
За даних обставин пенсійний орган фактично переклав відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації на позивача, що є непропорційним заявленій легітимній меті (підтвердження пільгового характеру роботи позивача), тому зазначені дії не можна вважати такими, які вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо.
Крім того, жодним законодавчим актом не заборонено враховувати періоди роботи при призначенні та нарахуванні (перерахунку) пенсій за той період, коли особа, яка набула права на пенсію, працювала на території Донецької області, а громадянин не може нести особисту відповідальність за те, що відбувається на території вказаної області, та не може відповідати за діяльність інших осіб.
Право особо на перерахунок пенсії, яке гарантоване чинним законодавством, також підпадає під дії та захист гарантованим прав, визначених ст. 1 Протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (1950 р.).
Щодо позовної вимоги про зарахування до спеціального (пільгового) стажу періоду перебування позивача на інвалідності внаслідок трудового каліцтва з 25.09.2018 року по 18.11.2020 року, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до частини 4 статті 9 Закону України «Про охорону праці» час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.
Положеннями ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено що час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Тобто, законодавець зараховує час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи тільки для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Отже, до пільгового стажу позивача зараховується період до того часу, коли позивач вийшов на пенсію за віком на пільгових умовах.
Такого правового висновку дійшов Верховний Суд, зокрема, у постанові від 18.04.2019 по справі № 392/17/17.
Приймаючи до уваги, що позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах з 30.12.2015 року, відсутні підстави для зарахування до пільгового стажу періоду перебування позивача на інвалідності внаслідок трудового каліцтва з 25.09.2018 року по 18.11.2020 року.
З урахуванням наведеного, у спірних правовідносинах, на думку суду, відповідач діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України, необґрунтовано та не пропорційно, чим порушив вимоги ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано і пропорційно.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне обрати такий спосіб захисту порушеного права позивача, як: визнати протиправними дії відповідача щодо не зарахування до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періоди роботи з 10.09.1996 року по 28.02.1997 року, з 03.03.1997 року по 01.04.1999 року, з 18.11.2004 року по 07.01.2005 року, з 24.05.2005 року по 14.01.2007 року, з 15.01.2007 року по 06.11.2017 року, визнати протиправним та скасувати рішення №7091 від 20.11.2020 року, а також зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача №7091 від 18.11.2019 року про перерахунок пенсії із зарахуванням до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періоди роботи з 10.09.1996 року по 28.02.1997 року, з 03.03.1997 року по 01.04.1999 року, з 18.11.2004 року по 07.01.2005 року, з 24.05.2005 року по 14.01.2007 року,з 15.01.2007 року по 06.11.2017 року, з урахуванням висновків суду.
Додатково до наведеного суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню у спосіб захисту права, що визначений позивачем, з урахуванням висновків суду.
Приймаючи до уваги, що позов задоволено частково, у порядку ст. 139 КАС України судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., з Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області підлягає стягненню 726,40 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періоди роботи з 10.09.1996 року по 28.02.1997 року, з 03.03.1997 року по 01.04.1999 року, з 18.11.2004 року по 07.01.2005 року, з 24.05.2005 року по 14.01.2007 року, з 15.01.2007 року по 06.11.2017 року.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №7091 від 20.11.2020 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
4. Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №7091 від 18.11.2019 року про перерахунок пенсії із зарахуванням до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періоди роботи з 10.09.1996 року по 28.02.1997 року, з 03.03.1997 року по 01.04.1999 року, з 18.11.2004 року по 07.01.2005 року, з 24.05.2005 року по 14.01.2007 року,з 15.01.2007 року по 06.11.2017 року, з урахуванням висновків суду, що викладені у цьому судовому рішенні.
5. В задоволенні іншої частини позову - відмовити.
6.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: вул. Центральна, 13, м. Мирноград, Донецька область, 85323, код ЄДРПОУ 42169323) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ), судовий збір у розмірі 726 (сімсот двадцять шість) гривень 40 копійок.
Повне судове рішення складено 04 березня 2021року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.М. Чучко