Ухвала суду № 95433694, 05.03.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2021
Номер справи
160/8101/19
Номер документу
95433694
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

05 березня 2021 року Справа №160/8101/19

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Царікова О.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 160/8101/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

21.08.2019 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги №Ф-3897-57 від 11.05.2019.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.09.2019 у справі №160/8101/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 11 травня 2019 року №Ф-3897-57 в частині суми у розмірі 17510,90 грн. В іншій частині заявлених позовних вимог відмовлено повністю. Стягнуто з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 639,79 грн.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.09.2019 у справі №160/8101/19 набрало законної сили 25.11.2019.

29.01.2020 Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист, який отримано ОСОБА_1 - 06.02.2020.

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі №160/8101/19 (вх. №14468/21 від 23.02.2021), в якій заявник просить суд:

- замінити боржника в адміністративній справі №160/8101/19 з Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015; 49000, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-а);

- розглянути питання заміни боржника без участі відповідача та його представника;

- видати новий виконавчий лист у цій справі, а виконавчий лист № 160/8101/19 від 29.01.2020 визнати таким, що не підлягає виконанню у зв`язку із припиненням боржника.

В обґрунтування означеної заяви ОСОБА_1 зазначив, що у лютому 2020 року отримав виконавчий лист в рамках адміністративної справи №160/8101/19 про стягнення з відповідача на користь позивача судового збору, який було сплачено позивачем у розмірі 639,79 грн. при подачі адміністративного позову. При цьому, заявник зауважив, що боржником у цьому виконавчому документі зазначено Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 39394856), правонаступником якого згідно постанови Кабінету Міністрів України №1200 від 18.12.2018 є Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015; 49000, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-а). Зважаючи на викладене, заявник посилається на статті 379 і 374 Кодексу адміністративного судочинства України та просить замінити боржника, видати новий виконавичий лист у справі, а виданий від 29.01.2020 виконавчий лист визнати таким, що не підлягає виконанню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.02.2021, заяву про заміну сторони виконавчого провадження у справі №160/8101/19 призначено до розгляду у судовому засіданні на 05.03.2021.

Представники сторін у судове засідання 05.03.2021 не з`явилися, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно із приписами ч. 1 і ч. 3 ст. 374 КАС України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.

При вирішенні вищезазначеної заяви, суд виходить з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" за №1200 від 18.12.2018 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок). Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) створено як юридичну особу, про що 17.05.2019 внесено запис за №10741350000085321.

Наказом Державної податкової служби України №36 від 28.08.2019, у зв`язку із розпорядженням Кабінету Міністрів України "Питання Державної податкової служби" за №682-р від 21.08.2019, керуючись Положенням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №227 від 06.03.2019, встановлено розпочати виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізації податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.

Так, постановою Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи ДПС за відповідним переліком, а також реорганізовано територіальні органи ДФС шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів ДПС за відповідним переліком.

Згідно додатків 1 та 2 вказаної постанови утворено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, до якого приєднано Головне управління ДФС у Дніпропетровській області.

Наказом Державної податкової служби України №14 від 12.07.2019 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідно до п.1 якого, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області є правонаступником усіх прав та обов`язків ГУ ДФС у Дніпропетровській області.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, державну реєстрацію юридичної особи Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проведено 01.08.2019.

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розпочало свою діяльність 03.09.2019 відповідно до наказу №17 від 03.09.2019 р. "Про початок діяльності Головного управління ДПС у Дніпропетровській області".

З вищенаведеного слідує, що відбулося публічне правонаступництво (передання адміністративної компетенції) від одних суб`єктів владних повноважень (Головного управління ДФС у Дніпропетровській області та Державної фіскальної служби України) до інших (Головного управління ДПС у Дніпропетровській області і Державної податкової служби України), останні з яких набули адміністративну компетенцію попередніх, ставши їх правонаступниками.

Станом на 05.03.2021 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856) перебуває в стані припинення.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України, держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

У частині 4 статті 379 КАС України передбачено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Суд зазначає, що заявником не надано суду доказів відкриття виконавчого провадження, а тому в силу приписів ч. 4 ст. 379 КАС України, суд вважає за можливе замінити боржника у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Щодо вимоги ОСОБА_1 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню та видати новий виконавчий лист, суд зазначає таке.

У відповідності до положень ч. ч. 1-2 ст. 374 КАС України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов`язок боржника відсутній повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Наведені підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові та процесуально-правові.

Так, зобов`язання можуть припинятися внаслідок добровільного виконання обов`язку боржником поза межами виконавчого провадження, припинення зобов`язань переданням відступного, зарахуванням, за домовленістю сторін, прощенням боргу, неможливістю виконання.

Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:

- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);

- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;

- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;

- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;

- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;

- пред`явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред`явлення цього листа до виконання.

Матеріально-правові підстави свідчать про відсутність у боржника матеріально-правового обов`язку повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

При дослідженні матеріалів справи та заяви ОСОБА_1 судом не встановлено наявності будь-якої з наведених підстав.

Враховуючи викладене, суд робить висновок, що заява ОСОБА_1 в частині визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у розумінні ст. 374 КАС України задоволенню не підлягає, оскільки означений виконавчий лист не видано помилково й обов`язок боржника (в т.ч. з урахуванням правонаступництва) не є відсутній повністю чи частково.

За таких обставин, заява ОСОБА_1 є обгрунтованою та такою, що підлягає частковому задоволенню судом.

Керуючись ст. ст. 243, 248, 374, 379 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі №160/8101/19 задовольнити частково.

Замінити боржника у виконавчому листі №160/8101/19, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 29.01.2020 з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 39394856) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 43145015).

У задоволенні іншої частини заяви відмовити повністю.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 295 КАС України.

Повний текст ухвали складений 05.03.2021.

Суддя О.В. Царікова