Постанова № 95428087, 09.03.2021, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.03.2021
Номер справи
758/1981/21
Номер документу
95428087
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 758/1981/21

3/758/2611/21

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2021 року м. Київ

Суддя Подільського районного суду м.Києва Казмиренко Л.В., за участю секретаря Шарупи В.А., прокурора Павліченко В.О., захисників адвокатів Улибіної В.О., Жогіної О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Києва справу, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в місті Києві про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , працюючої виконувачем обов`язків директора Сирецького дендрологічного парку загальногодержавного значення,

за ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч.1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП,

в с т а н о в и в:

Інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України (далі - Реєстр юридичних осіб) встановлено, що Сирецький дендрологічний парк загальнодержавного значення, ідентифікаційний код юридичної особи 33549010 (далі - Сирецький дендропарк), є юридичною особою, державною організацією (установою, закладом), засновником та органом управління якого є Міністерство з питань житлово-комунального господарства України/Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Пунктом 2 Указу Президента України від 31.05.2011 № 633/2011 зазначено, що Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (далі - Мінрегіон) є правонаступником Міністерства регіонального розвитку та будівництва України та Міністерства з питань житлово- комунального господарства України, а пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2019 № 829 «Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» зазначено, що з метою оптимізації системи центральних органів виконавчої влади та відповідно до пунктів 9 і 9-1 статті 116 Конституції України, Мінрегіон перейменовано на Міністерство розвитку громад та територій України (далі - Мінрозвитку).

Розділом 1 Положення про Сирецький дендропарк, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.10.2007 № 510 (далі - Положення) зазначено, що Сирецький дендропарк є бюджетною установою, юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням тощо. Сирецький дендропарк підпорядкований Мінрегіону (Мінрозвитку). Майно Сирецького дендропарку є державною власністю і закріплюється за ним на праві оперативного управління.

Згідно з абзацом 3 частини 2 статті 81 ЦК України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Згідно з частиною 4 статті 87 ЦК України, юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

Згідно з частиною 2 статті 167 ЦК України, держава може створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та Законом.

Таким чином, Сирецький дендропарк, у розумінні абзацу 3 частини 2 статті 81, частини 4 статті 87 та частини 2 статті 167 ЦК України, є юридичною особою публічного права.

Пунктами 3.1. та 3.2. Положення зазначено, що управління Сирецьким дендропарком здійснюється відповідно до вимог законодавства спеціальною адміністрацією, яку очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади у встановленому порядку Мінрегіоном (Мінрозвиток) за погодженням з Мінприроди.

Частиною 1 статті 12 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» від 16.06.1992 № 2456-ХІІ (далі - Закон № 2456-ХІІ) зазначено, що Управління дендрологічними парками загальнодержавного значення здійснюється їх спеціальними адміністраціями, які очолюють керівники, які призначаються за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природнього середовища.

Відомостями Реєстру юридичних осіб від 12.01.2021 встановлено, що керівником Сирецького дендропарку з 20.01.2014 є ОСОБА_1 .

Відповідно до наказу Державного секретаря Мінрегіону від 20.01.2017 № 21К/ОС, ОСОБА_1 з 20.01.2017 призначено на посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку до призначення керівника в установленому законодавством порядку.

Листом Міністерства юстиції України від 03.11.2006 № 22-48-548 зазначено, що організаційно-розпорядчі обов`язки - це обов`язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів, їх заступники, особи, які керують ділянками робіт.

Розділом 3 Положення встановлено, що директор Сирецького дендропарку відповідає за результати діяльності перед Мінрегіоном (Мінрозвиток), у межах своєї компетенції видає накази та розпорядження, визначає функціональні обов`язки працівників, призначає та звільняє з посади в установленому порядку заступників директора, головного бухгалтера, спеціалістів підрозділів та інших працівників, згідно із штатним розписом комплектує кадри наукових працівників на конкурсній основі, а інженерно-технічних та інших штатних працівників - за згодою сторін, відповідно до законодавства України тощо.

Зазначене свідчить, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку, у межах своїх повноважень здійснює діяльність, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих обов`язків, тобто є посадовою (службовою) особою.

Відповідно до статті 1 Закону №1700-VII суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Також відповідно до статті 1 Закону №1700-VII правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Підпунктом «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону №1700-VII зазначено, що особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є, зокрема, посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП встановлено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а приміткою даної статті зазначено, що суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону № 1700-VII зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону №1700-VII, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Частиною 2 статті 33 Закону № 2456-ХІІ зазначено, що дендрологічні парки загальнодержавного значення є науково-дослідними природоохоронними установами.

Частиною 1 статті 8 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII зазначено, що державними науковими установами (у тому числі науково-дослідними установами) є наукові установи, засновані на державній власності.

Згідно з частиною 5 статті 45 Закону № 1700-VII, дія розділу VII «Фінансовий контроль» цього Закону не поширюється на посадових осіб закладів, установ та організацій, які здійснюють основну діяльність у сфері, зокрема, науки (крім керівників науково-дослідних інститутів та інших наукових установ).

Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, є суб`єктом декларування та відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.

Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до положень статей 251-253 ЦК України, строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Він може визначатися рокам, місяцями, тижнями, днями або годинами. Його перебіг починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону № 1700-VII зазначено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.

Абзацом 1 пункту 1 частини 5 Розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 (в редакції наказу Національного агентства від 12.12.2019 № 168/19), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 № 959/29089, зазначено, що суб`єкти декларування подають декларації відповідно до статті 45 Закону з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку, була зобов`язана подати Декларацію не пізніше 23:59:59 годин 31.03.2018.

Листом Національного агентства від 06.02.2020 № 71-03/4127/20 зазначено, що відповідно до пункту 1 розділу III Порядку, зазначається, що усі документи, які суб`єкт декларування подав до інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ITC Реєстр), зберігаються в ITC Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині ITC Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частині ITC Реєстру відповідає фактичній даті подання документів суб`єктами декларування.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подала Декларацію лише 11.09.2020 о 14 годин 15 хвилин, тобто несвоєчасно (ІНФОРМАЦІЯ_3).

У своїх поясненнях ОСОБА_1 пояснила, що відповідно до роз`яснень щодо застосування окремих положень Закону № 1700-VII стосовно заходів фінансового контролю, затверджених рішенням Національного агентства від 11.06.2016 № 3 (далі - Роз`яснення Національного агентства), вона не є суб`єктом декларування, оскільки, обіймаючи посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку, на неї не покладено виконання обов`язків на постійній основі, а виконує свої обов`язки тимчасово, до призначення керівника в установленому законодавством порядку. На подальші запитання ОСОБА_1 відмовилась давати пояснення по відношенню до себе на підставі статті 63 Конституції України.

Також листом заступника Міністра Мінрозвитку від 29.07.2020 №7/25/13044-20 зазначено, що ОСОБА_1 виконує обов`язки директора бюджетної установи тимчасово, до призначення останнього в установленому законодавством порядку, посилаючись на пункти 3.1. і 3.2. розділу 3 Положення (директор призначається та звільняється з посади у встановленому порядку Мінрегіоном за погодженням з Мінприроди) та пункту 3 Роз`яснення Національного агентства (службові, посадові особи - суб`єкти декларування лише ті працівники, на яких покладено відповідні обов`язки на постійній основі).

Разом з цим, вказані ОСОБА_1 та Мінрозвитком обставини спростовуються наступними доводами.

Пунктом 3.3. Роз`яснення Національного агентства (втратили чинність відповідно до наказу Національного агентства від 13.02.2020 № 59/20), зазначено, що у цілях визначення суб`єктів декларування, згідно із Законом, слід застосовувати вужче тлумачення і вважати службовими, посадовими особами - суб`єктами декларування лише тих працівників, на яких покладено відповідні обов`язки на постійній основі. Наприклад, наявність у посадовій інструкції працівника (спеціаліста, головного спеціаліста тощо) положення про те, що він може виконувати певні додаткові організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські обов`язки на час відсутності керівника структурного підрозділу не є достатнім для того, щоб вважати такого працівника посадовою чи службовою собою, яка є суб`єктом декларування відповідно до Закону. Цей висновок не змінюється навіть в разі фактичного виконання таких обов`язків упродовж звітного періоду. Тобто в разі тимчасового виконання працівником організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов`язків на час відсутності керівника підрозділу у звітному періоді у нього не виникає обов`язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за цей період.

Листом керівника юридичного управління Національного агентства від 09.12.2020 №113-02/65031/20 зазначено, що у вказаному питанні роз`яснювалась ситуація, коли на працівника покладено тимчасове виконання обов`язків відсутнього (через відпустку, тимчасову непрацездатність, відрядження та з інших причин) працівника чи керівника, за якими відповідно до чинного законодавства зберігається робоче місце. Під час призначення працівника виконувачем обов`язків на вакантній посаді, така особа вважатиметься суб`єктом декларування в розумінні ст. 3 та 45 Закону № 1700-VII.

Постановою Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу PCP» від 12.09.1991 N 1545-ХІІ зазначено, що до прийняття відповідних актів законодавства України території республіки застосовуються акти законодавства Союзу PCP з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.

Пунктом 2 Роз`яснення «Про порядок оплати тимчасового заступництва» Державного комітету Ради Міністрів СРСР із питань праці та заробітної плати й секретаріату Всесоюзної Центральної Ради Професійних Спілок від 29.12.1965 №30/39 зазначено, що призначення працівника виконуючим обов`язки за вакантною посадою не допускається. Зазначене можливе лише за посадою, призначення на яку проводиться вищим органом управління. У цьому випадку керівник підприємства, установи, організації зобов`язаний не пізніше місячного терміну з дня прийняття працівника на роботу надати до вищого органу управління документи для його призначення на посаду. Цей орган у місячний термін з дня отримання документів повинен розглянути питання і повідомити керівнику про результати. У разі не затвердження на посаді працівника, прийнятого керівником не з числа працівників даного підприємства, установи, організації, йому повинна бути запропонована інша робота.

Частиною 3 статті 65 Господарського кодексу України зазначено, що для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді.

Пунктом 13 частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-ІV зазначено, що в Реєстрі юридичних осіб містяться відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, а саме відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо.

Витягом з Реєстру юридичних осіб від 14.01.2021 за кодом 392918610070 встановлено, що станом на 31.12.2017 керівником Сирецького дендропарку була ОСОБА_1 з 20.01.2014.

Статтею 21 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) зазначено, що трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Статтею 23 КЗпП України зазначено, що трудовий договір може бути укладений, зокрема, на визначений строк, встановлений за погодженням сторін.

Частиною 1 пункту 7 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9 зазначено, що згідно статті 24 КЗпП України укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника підприємства, установи, організації чи уповноваженого ним органу. Фактичний допуск до роботи вважається укладенням трудового договору незалежно від того, чи було прийняття на роботу належним чином оформлене.

Статтею 7 КЗпП України зазначено, що особливості регулювання праці, зокрема, тимчасових працівників, встановлюються законодавством.

Пунктом 1 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 24.09.1974 № 311-09 «Про умови праці тимчасових робітників і службовців» зазначено, що тимчасовими робітниками і службовцями вважаються робітники і службовці, прийняті на роботу на строк до двох місяців, а для заміщення тимчасово відсутніх працівників, за якими зберігається їх місце роботи (посада) - до 4 місяців.

Окрім цього, відповідно відомостей Реєстру юридичних осіб, станом на 12.01.2021 року ОСОБА_1 є керівником Сирецького дендропарку.

Листом Державного секретаря Мінрозвитку від 15.12.2020 № 7/23.4/19960- 20 зазначено, що ОСОБА_1 обіймала посаду директора Сирецького дендропарку з 20.01.2014 по 19.01.2017. Відповідно до наказу Мінрегіону від 19.01.2017 № 20 К/ОС «Про звільнення з посади директора Сирецького дендрологічного парку загальнодержавного значення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 звільнена з посади директора Сирецького дендропарку 19.01.2017 у зв`язку із закінченням строку дії контракту, а наказом Мінрегіону від 20.01.2017 № 21 К/ОС «Про призначення ОСОБА_1 виконуючою обов`язки директора Сирецького дендрологічного парку загальнодержавного значення» ОСОБА_1 призначено виконуючою обов`язки директора Сирецького дендропарку 20.01.2017 до призначення керівника в установленому законодавством порядку.

Листом Сирецького дендропарку від 31.12.2020 № 92 зазначено, що ОСОБА_1 відповідно до наказу Мінрегіону № 21 К/ОС від 20.01.2017 з 20.01.2017 виконує обов`язки директора Сирецького дендропарку до призначення керівника в установленому законодавством порядку.

Також згідно листа Національного агентства від 04.08.2020 № 47-05/38280/20, Національним агентством направлено ОСОБА_1 повідомлення про факт неподання Декларації, у зв`язку із чим суб`єкт декларування повинен протягом десяти днів з дня отримання повідомлення подати Декларацію.

Вищезазначеним встановлено, що ОСОБА_1 була призначена на посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку наказом вищого органу управління - Мінрегіону, обіймаючи яку, у зв`язку із спливом двомісячного терміну обіймання зазначеної посади, останню не було звільнено чи переведено, відомостей відносно якої як керівника Сирецького дендропарку при спливі вказаного терміну не було змінено у Реєстрі юридичних осіб, посада, яку вона обіймає у Сирецькому дендропарку, є вакантною та єдиною, яку вона обіймає на даному підприємстві, тобто вказане унеможливлює визначення виконання ОСОБА_1 обов`язків як тимчасових, а отже, остання обіймає вказану посаду на постійній основі в обумовлений період - з дати призначення на посаду до призначення керівника в установленому законодавством порядку, що фактично має місце з 20.01.2017 по теперішній час, зокрема, по 31.12.2020 включно.

Листом Першого заступника Міністра Мінрегіону від 08.02.2018 року №7/25-1369, надісланого на адресу підвідомчих підприємств, зокрема, керівникам державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Мінрегіону, надіслано для безумовного виконання наказ Мінрегіону від 06.02.2018 року №26 «Про деякі питання, пов`язані із поданням декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік».

Даним Листом зазначено, що керівники підвідомчих підприємств, у тому числі керівники науково-дослідних інститутів та інших наукових установ, зобов`язані виконувати вимоги ч.1 ст. 45 Закону №1700-VII. Також вказаним наказом відповідно до ч.1 ст.45 Закону наголошено на поданні особисто керівниками державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Мінрегіону, до 01 квітня 2018 року декларацій шляхом заповненої форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Водночас, відповідно до листів Національного агентства від 04.08.2020 №47-05/38280/20 та від 02.11.2020 №47-05/59326/20, до Національного агентства у 2018 році, відповідно до системи електронного документообігу, не надходили звернення від ОСОБА_1 або інших осіб від імені юридичних осіб про надання роз`яснень з приводу належності посади виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку до суб`єктів декларування чи необхідності подання ним декларацій.

Відомостями кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг «Акредитований центр сертифікації ключів» АТ КБ «ПриватБанк» встановлено, що ОСОБА_1 31.03.2017 отримала електронний цифровий підпис терміном дії до 13.03.2018, який відкликано 31.03.2018.

Також відомостями кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг інформаційно-довідкового департаменту ДПС встановлено, що ОСОБА_1 07.02.2017 року отримала електронний цифровий підпис терміном дії до 07.02.2019, строк чинності якого закінчився 07.02.2019.

Відповідно до листа Сирецького дендропарку від 31.12.2020 № 92, ОСОБА_1 в період з 01.01.2018 по 31.03.2018 не перебувала на лікарняному, у відрядженні чи у відпустці.

Листом Національного агентства від 21.12.2019 №71-03/85576/19 встановлено, що технічні несправності та перебої у роботі ІТС Реєстр, які б завадили поданню документів до ІТС Реєстр у період з 01.01.2018 по 31.03.2018 включно, мали місце з 12:00 годин по 12:40 годин 15.03.2018, спостерігалась помилка доступу до сайту httsps://portal.nazk.gov.ua, пов`язана з технічним збоєм в системі енергопостачання на технічному майданчику адміністратора ІТС Реєстр Державного підприємства «Українські спеціальні системи». Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі ІТС Реєстр, які б завадили поданню документів до ІТС Реєстр у зазначений період, не зафіксовано.

Додатком до листа Національного агентства від 02.11.2020 № 47-05/59326/20 «Послідовність дій користувача ITC Реєстр, які вчинила ОСОБА_1 в період з 01.01.2018 по 11.09.2020» встановлено, що ОСОБА_1 в період з 01.01.2018 по 31.03.2018 включно не вчиняла жодний дій у персональному електронному кабінеті ІТС Реєстр. Лише 11.09.2020 о 13:05:35 вчинено дію з заповнення/перегляду розділу 1 Декларації (ідентифікатор документа b1315773-offa-4820-a2ef-242b8fc34e46), яку 11.09.2020 о 14:15:12 успішно подано.

Відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 на виконання вимог частини 1 статті 45 Закону №1700-VII, 30.04.2017 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік, що свідчить про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства та вміння працювати у ITC Реєстр.

Указане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості у ОСОБА_1 для своєчасного подання Декларації та про відсутність поважних причин щодо її несвоєчасного подання.

Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи станом на 31.12.2017 посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку, будучи згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону №1700-VII суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону №1700-VII, несвоєчасно (11.09.2020 о 14 годин 15 хвилин), без поважних причин, маючи фізичні та технічні можливості, подала Декларацію, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Окрім того, з посиланням на вищевикладені обставини, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку, була зобов`язана подати Декларацію не пізніше 23:59:59 годин 31.03.2018.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подала Декларацію лише 11.09.2020 о 14 годин 27 хвилин, тобто несвоєчасно (ІНФОРМАЦІЯ_2 ).

Витягом з Реєстру юридичних осіб від 16.01.2021 за кодом 269521756848 встановлено, що станом на 31.12.2018 керівником Сирецького дендропарку була ОСОБА_1 з 20.01.2014.

Листом завідувача сектору з питань запобігання та виявлення корупції Мінрегіону від 01.03.2019 № 8/25/473-19, надісланого на адресу підвідомчих підприємств, зокрема, керівникам державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Мінрегіону, надіслано для безумовного виконання наказ Мінрегіону від 25.02.2019 № 46 «Про деякі питання, пов`язані з поданням декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік». Даним наказом, відповідно до частини 1 статті 45 Закону № 1700-VII, наголошено на поданні особисто керівниками державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфері управління Мінрегіону, до 1 квітня 2019 року декларацій шляхом заповненої форми на ФС дійному веб-сайті Національного агентства.

Водночас, відповідно до листів Національного агентства від 04.08.2020 №47-05/38280/20 та від 02.11.2020 №47-05/59326/20, до Національного агентства у 2018 та 2019 роках, відповідно до системи електронного документообігу, не надходили звернення від ОСОБА_1 та інших осіб від імені юридичних осіб про надання роз`яснень з приводу належності посади в.о. директора Сирецького дендропарку до суб`єктів декларування чи необхідності подання ним декларацій.

Відомостями кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг «Акредитований центр сертифікації ключів» АТ КБ «ПриватБанк» встановлено, що ОСОБА_1 13.04.2018 отримала електронний цифровий підпис терміном дії до 13.04.2019, який відкликано 31.04.2019 року.

Також відомостями кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг інформаційно-довідкового департаменту ДПС встановлено, що ОСОБА_1 11.07.2017 отримала електронний цифровий підпис терміном дії до 11.07.2019, строк чинності якого закінчився 11.07.2019 року.

Відповідно до листа Сирецького дендропарку від 31.12.2020 №92, ОСОБА_1 в період з 01.01.2019 року по 31.03.2019 року не перебувала на лікарняному, у відрядженні чи у відпустці.

Листом Національного агентства від 21.12.2019 №71-03/85576/19 щодо технічних несправностей та перебоїв у роботі ІТС реєстр, які б завадили поданню документів до ІТС Реєстр в період з 01.01.2019 по 31.03.2019 включно встановлено, що з 04.03.2019 у окремих користувачів при роботі з ІТС Реєстр спостерігались помилки, які в повній мірі були усунуті адміністратором ІТС Реєстр державного підприємства «Українські спеціальні системи» 06.03.2019 о 14 год. 40 хв. Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі ІТС Реєстр, які б завадили поданню документів до ІТС Реєстр у зазначений період, не зафіксовано.

Додатком до листа Національного агентства від 02.11.2020 №47-05/59326/20 «Послідовність дій користувача ІТС Реєстр, які вчинила ОСОБА_1 в період з 01.01.2018 по 11.09.2020» встановлено, що ОСОБА_1 в період з 01.01.2019 по 31.03.2019 включно не вчиняла жодних дій у персональному електронному кабінеті ІТС Реєстр. Лише 11.09.2020 о 14:19:54 вчинено дію з заповнення/перегляду розділу 1 Декларації (ідентифікатор документа 4а844844-9157-4dbb-be49-d1131a05c83f), яку 11.09.2020 о 14:27:46 успішно подано.

Відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 на виконання вимог ч.1 ст.45 Закону 30.04.2017 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік, що свідчить про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства та вміння працювати у ІТС Реєстр.

Указане свідчить про наявність технічної фізичної можливості у ОСОБА_1 для своєчасного подання Декларації та про відсутність поважних причин щодо її несвоєчасного подання.

Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи станом на 31.12.2018 посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку, будучи згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону №1700-VII суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону №1700-VII, несвоєчасно (11.09.2020 о 14 годин 27 хвилин), без поважних причин, маючи фізичні та технічні можливості, подала Декларацію, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Окрім того, з посиланням на вищевикладені обставини, підпунктом «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII зазначено, що особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є, зокрема, посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини 1 цієї статті.

Пунктом 2 частини 1 статті 28 Закону № 1700-УІІ зазначено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно.

Також, відповідно до статті 1 Закону №1700-VII правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині тершій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Частиною 1 статті 172- КУпАП визначено відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів. Приміткою до цієї статті визначено, шо суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону № 1700-VII.

Отже, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку, є суб`єктом відповідальності за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, встановлених Законом № 1700-VII.

Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Частиною 1 статті 41 Закону №1700-VII зазначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, діють неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої політичні погляди, ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання.

Пунктом 3.4. Положення зазначено, що директор Сирецього дендропарку, зокрема, представляє Сирецький дендропарк в органах державної влади, місцевого самоврядування, судових органах, підприємствах установах, організаціях усіх форм власності та у відносинах з трудовим колективом.

10.06.2020 Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України (далі - ДСР НП України) скеровано запит № 5151/55/02-2020 до Сирецького дендропарку «Про надання інформації та копій документів» відносно ОСОБА_1 яка будучи керівником Сирецького дендропарку, можливо порушила вимоги частини 1 статті 45 Закону №1700-VIІ.

13.07.2020 до ДСР НП України на вказаний запит надійшла відповідь Сирецького дендропарку від 09.07.2020 № 48 за підписом виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку ОСОБА_1 , яким остання відмовила у наданні запитуваної інформації та копій документів відносно себе.

У своїх поясненнях ОСОБА_1 на питання про причини відмови у наданні запитуваної ДСР НП України інформації та копій документів листом Сирецького дендропарку від 09.07.2020 № 48 зазначила, що відповідь викладено у даному листі Сирецького дендропарку. Також, на питання про причини неподання ОСОБА_1 декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 та 2018 роки остання зазначила, що не є суб`єктом декларування на підставі Роз`яснень щодо застосування окремих положень Закону №1700-УІІ стосовно заходів фінансового контролю, затверджених рішенням Національного агентства 11.08.2016 № 3 (далі - роз`яснення Національного агентства), оскільки вона обіймає посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку тимчасово та виконання даних обов`язків на неї покладено не на постійній основі. На подальші запитання ОСОБА_1 відмовилась давати пояснення по відношенню до себе на підставі ст. 63 Конституції України.

Листом виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку від 09.07.2020 № 48 зазначено, що у ДСР НП України відсутні повноваження щодо витребування у роботодавця письмових пояснень та копій документів, оскільки чинним законодавством ДСР НП України не наділений обов`язками щодо перевірки інформації, зазначеної у електронних деклараціях суб`єктів декларування, та підстави для надання інформації та копій запитуваних документів відсутні.

Проте, зазначені ОСОБА_1 підстави для відмови ДСР НП України у наданні запитуваної інформації та копій документів спростовуються наступним.

Абзацом 14 статті 1 Закону №1700-VII зазначено, що спеціально уповноваженими суб`єктами у сфері протидії корупції є, зокрема, органи Національної поліції.

Пунктом 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII зазначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень, припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення.

Підпунктом 2 пункту 6 Положення «Про Національну поліцію», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 877 зазначено, що Національна поліція для виконання покладених на неї завдань має право одержувати в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об`єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на неї завдань.

Окрім цього про належність посади виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку, яку обіймала ОСОБА_1 на час необхідності подання щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 та 2018 роки, свідчить наступне.

Листом Державного секретаря Мінрозвитку від 15.12.2020 № 7/23.4/19960-20 зазначено, що ОСОБА_1 обіймала посаду директора Сирецького дендропарку з 26.01.2014 по 19.01.2017. Відповідно до наказу Мінрегіону від 19.01.2017 № 20 «Про звільнення з посади Сирецького дендропарку загальнодержавного значення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 звільнена з посади директора Сирецького дендропарку у зв`язку із закінченням строку дії контракту. Наказом Мінрегіону від 20.01.2017 № 21 К/ОС «Про призначення ОСОБА_2 виконуючою обов`язки директора Сирецького дендрологічного парку загальнодержавного значення» ОСОБА_1 призначено виконуючою обов`язки директора Сирецького дендропарку 20.01.2017 до призначення керівника в установленому законодавством порядку.

Пунктом 3.3. Роз`яснення щодо окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, зазначено, що у цілях визначення суб`єктів декларування, згідно із Законом, слід застосовувати вужче тлумачення і вважати службовими, посадовими особами - суб`єктами декларування лише тих працівників, на яких покладено відповідні обов`язки на постійній основі. Наприклад, наявність у посадовій інструкції працівника (спеціаліста, головного спеціаліста тощо) положення про те, що він може виконувати певні додаткові організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські обов`язки на час відсутності керівника структурного підрозділу не є достатнім для того, щоб вважати такого працівника посадовою чи службовою собою, яка є суб`єктом декларування відповідно до Закону. Цей висновок не змінюється навіть в разі фактичного виконання таких обов`язків упродовж звітного періоду. Тобто в разі тимчасового виконання працівником організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов`язків на час відсутності керівника підрозділу у звітному періоді у нього не виникає обов`язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за цей період.

Листом Національного агентства від 09.12.2020 № 113-02/65031/20 зазначено, що у п.п.3.3 пункту 3 Роз`яснень щодо застосування окремих положень Закону № 1700-VІІ стосовно заходів фінансового контролю, затверджених рішенням Національного агентства 11.08.2016 № 3 зі змінами (які втратили чинність відповідно до наказу Національного агентства від 13.02.2020 № 59/20), роз`яснювалась ситуація, коли на працівника покладено тимчасове виконання обов`язків відсутнього (через відпустку, тимчасову непрацездатність, відрядження ти з інших причин) працівника чи керівника, за якими відповідно до чинного законодавства зберігається місце роботи і посада. Під час призначення працівника виконувачем обов`язків на вакантній посаді, така особа вважатиметься суб`єктом декларування в розумінні статей 3 та 45 Закону № 1700-VІІ.

Також, відповідно до листа Національного агентства від 04.08.2020 № 47-05/38280/20, Національнім агентством було направлено ОСОБА_1 повідомлення про факт неподання щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 та 2018 роки, що остання повинна подати такі декларації, а в подальшому, згідно листа Національного агентства від 22.09.2020 № 47-05/50508/20, Національним агентством встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно подано зазначені декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Зазначене свідчить, що на ОСОБА_1 , як на виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку, розповсюджуються вимоги статті 45 Закону №1700-УІІ, у тому числі, з необхідності подання щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 та 2018 роки.

Листом заступника Міністра Мінрозвитку від 24.06.2020 № 7/25/10515-20, розміщеним на офіційному загальнодоступному веб-сайті Мінрозвитку https://www.minregion.gov.ua, надісланим, зокрема, керівникам державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Мінрозвитку, роз`яснено, у тому числі, визначення понять реального конфлікту інтересів та приватного інтересу згідно з Законом №1700-VII, умови, за яких виникає конфлікт інтересів, суб`єктів відповідальності, на яких поширюються вимоги щодо запобігання і врегулювання конфлікту інтересів, а також заходи врегулювання наявного реального конфлікту інтересів.

Абзацом 12 частини 1 статті 1 Закону №1700-УІІ зазначено, що приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Абзацом 13 частини 1 статті 1 Закону №1700-VII зазначено, що реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Наявність у ОСОБА_1 службових повноважень обумовлено тим, що остання, обіймаючи посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку, наділена розпорядчими повноваженнями діяти від імені Сирецького дендропарку, зокрема, приймати рішення шляхом видання службових документів, у тому числі листів-відповідей до інших державних органів, а також є керівником державної установи, яка є розпорядником інформації та документів, що були предметом запиту ДСР НП України.

Наявність у ОСОБА_1 приватного інтересу обумовлено тим, що ОСОБА_1 не бажала бути притягнутою до відповідальності у встановленому законом порядку у зв`язку із можливим порушенням вимог частини 1 статті 45 Закону №1700-VII як виконувач обов`язків директора Сирецького дендропарку, а відсутність у ДСР НП України запитуваної інформації та копій документів може унеможливити встановлення необхідних підстав та обставин події правопорушення, що свідчить про наявність у ОСОБА_1 особистого немайнового інтересу.

Наявність суперечності між приватним інтересом особи та її службовими повноваженнями обумовлено тим, що ОСОБА_1 , як виконувач обов`язків директора Сирецького дендропарку, будучи наділеною розпорядчими повноваженнями як керівник державної установи, в якій мається інформація та документи, які були предметом запиту ДСР НП України, приймає рішення про видання службового документа - листа-відповіді на даний запит ДСР НП України, наявність приватного інтересу, при виданні якого може вплинути на його об`єктивність.

Пунктом 1 розділу 7 Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.06.2015 № 1000/5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22.06.2015 за № 736/27181 зазначено, що посадові особи підписують документи в межах своїх повноважень, визначених у положеннях (статутах) установи, положеннях про структурні підрозділи, посадових інструкціях, розпорядчому документів про розподілі обов`язків між керівником та його заступниками тощо.

Тобто, ОСОБА_1 у зв`язку із надходженням до Сирецького дендропарку листа ДСР НП України від 10.06.2020 № 5151/55/02-2020 «Про надання інформації та копій документів» відносно неї ж самої як керівника Сирецького дендропарку за фактом можливого порушення вимог частини 1 статті 45 Закону №1700-VII, відмовила ДСР НП України у наданні запитуваної інформації та копій документів листом Сирецького дендропарку від 09.07.2020 № 48 за власним підписом, чим прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів.

Частиною 5 статті 28 Закону №1700-VII зазначено, що у разі існування в особи сумнівів щодо наявності в неї конфлікту інтересів вона має право звернутися за роз`ясненням до Національного агентства. У разі якщо особа не отримала підтвердження про відсутність конфлікту інтересів, вона діє відповідно до вимог, передбачених у цьому розділі Закону.

Разом з цим, листами заступника Міністра Мінрозвитку від 29.07.2020 № 7/25/13044-20 та виконувача обов`язків керівника департаменту з питань дотримання законодавства про конфлікт інтересів та обмежень щодо запобігання корупції Національного агентства від 24.07.2020 № 30-11/35235/20 встановлено, що ОСОБА_1 не повідомляла Національне агентство чи Мінрозвитку у передбачений пунктом 2 частини 1 статті 28 Закону №1700-VII термін - не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального конфлікту інтересів, тобто не пізніше 10.07.2020.

Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку, діючи в межах своїх повноважень, всупереч між приватним та службовими повноваженнями, не повідомила у встановленому законом випадку та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів при наданні відповіді на запит спеціально уповноваженого суб`єкта у сфері протидії корупції - ДСР НП України, а саме про відмову у наданні запитуваної інформації та копій документів відносно самої себе за фактом можливого порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону №1700-VII, чим порушила вимоги п.2 ч. 1 ст. 28 Закону України №1700-VII, та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

Окрім того, з посиланням на вищевикладені обставини, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку, діючи в межах своїх повноважень, всупереч між приватним та службовими повноваженнями, не повідомила у встановленому законом випадку та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів при наданні відповіді на запит спеціально уповноваженого суб`єкта у сфері протидії корупції - ДСР НП України, а саме про відмову у наданні запитуваної інформації та копій документів відносно самої себе за фактом можливого порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону №1700-VII, чим порушила вимоги п.2 ч. 1 ст. 28 Закону України №1700-VII, та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

В судовому засіданні прокурор Павліченко В.О. вказала, що вина ОСОБА_1 за складеними відносно неї протоколами про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією №104, №105,№106, №107 повністю підтверджується наданими суду письмовими доказами і просить визнати її винною за ч. 1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6, ч. 1 ст.172-7, ч. 2 ст.172-7 КУпАп та накласти стягнення у виді штрафу в межах санкцій статей, за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 .

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала.

Захисники ОСОБА_1 адвокати Улибіна В.О., Жогіна О.О. просили провадження у справі закрити за відсутністю складу адміністративних правопорушень.

Зазначили, що ОСОБА_1 з 20.01.2017 року була призначена в.о. директора Сирецького дендропарку, що свідчить про її тимчасовий характер правовідносин і остання була впевнена в тому, що не суб`єктом декларування. З моменту призначення на посаду виконувача обов`язків ОСОБА_1 отримала офіційне роз`яснення від НАЗК щодо відсутності обов`язку особи, яка тимчасово виконує обов`язки керівника підприємства подавати декларації в розумінні Закону України «Про запобігання корупції».

Неподання декларацій, що в подальшому призвело до несвоєчасного подання декларацій за 2017-2018 роки було зумовлено наявністю роз`яснень НАЗК, які діяли в період з 11.06.2016 по 12.02.2020 та додатковими роз`ясненнями НАЗК від 21.04.2017 року про відсутність обов`язку особи, яка виконує обов`язки керівника тимчасово, подавати декларації.

Щодо складених відносно ОСОБА_1 протоколів за ст.172-7 КУпАП зазначили, що відсутність особистого інтересу ОСОБА_1 підтверджується тим, що на момент направлення листа та надання відповіді відносно ОСОБА_1 не було розпочато процедуру перевірки та спеціально уповноважений орган у сфері протидії корупції НАЗК в установленому законом порядку не направляв ОСОБА_1 будь-яких повідомлень.

Департамент стратегічних розслідувань перебрав на себе повноваження НАЗК, саме до яких відноситься здійснення контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, на момент направлення листа Департаментом стратегічних розслідувань від 10.06.2020 року НАЗК не розпочинало перевірку і не направляло в установленому законом порядку повідомлення ОСОБА_1 . НАЗК лише 04.08.2020 звернулося до ОСОБА_1 з повідомленням про необхідність подання декларації за 2017-2018 роки. І лише 22.09.2020 НАЗК Листом №47-05/50508/20 повідомила ОСОБА_1 про несвоєчасність подання декларації.

Тобто станом на 09.07.2020 (день підписання листа №48 про відмову у наданні запитуваної інформації, яка стала підставою для складання протоколу №106 від 11.02.2021) ОСОБА_1 не могла мати особистого інтересу під час виконання нею службових обов`язків, оскільки станом на 09.07.2020 відносно неї НАЗК ще не розпочало перевірку щодо неподання нею декларації за 2017-2018 роки.

Заслухавши прокурора, ОСОБА_1 та її захисників, дослідивши матеріали справ, суд дійшов наступного висновку.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Відповідно положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно диспозиції ч.1 ст.172-6 КУпАП відповідальність за вказане правопорушення настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку суд встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При вирішенні питання про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, суд приймає до уваги, що відповідно до ст. 1 Закону №1700-VII суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Підпунктом «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону №1700-VII зазначено, що особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є, зокрема, посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону №1700-VII, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відомостями Реєстру юридичних осіб від 12.01.2021 встановлено, що керівником Сирецького дендропарку з 20.01.2014 є ОСОБА_1 .

Відповідно до наказу Державного секретаря Мінрегіону від 20.01.2017 № 21К/ОС, ОСОБА_1 з 20.01.2017 призначено на посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку до призначення керівника в установленому законодавством порядку.

Пунктом 3.3. Роз`яснення Національного агентства (втратили чинність відповідно до наказу Національного агентства від 13.02.2020 № 59/20), зазначено, що у цілях визначення суб`єктів декларування, згідно із Законом, слід застосовувати вужче тлумачення і вважати службовими, посадовими особами - суб`єктами декларування лише тих працівників, на яких покладено відповідні обов`язки на постійній основі. Наприклад, наявність у посадовій інструкції працівника (спеціаліста, головного спеціаліста тощо) положення про те, що він може виконувати певні додаткові організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські обов`язки на час відсутності керівника структурного підрозділу не є достатнім для того, щоб вважати такого працівника посадовою чи службовою собою, яка є суб`єктом декларування відповідно до Закону. Цей висновок не змінюється навіть в разі фактичного виконання таких обов`язків упродовж звітного періоду. Тобто в разі тимчасового виконання працівником організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов`язків на час відсутності керівника підрозділу у звітному періоді у нього не виникає обов`язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за цей період.

Листом керівника юридичного управління Національного агентства від 09.12.2020 №113-02/65031/20 зазначено, що у вказаному питанні роз`яснювалась ситуація, коли на працівника покладено тимчасове виконання обов`язків відсутнього (через відпустку, тимчасову непрацездатність, відрядження та з інших причин) працівника чи керівника, за якими відповідно до чинного законодавства зберігається робоче місце. Під час призначення працівника виконувачем обов`язків на вакантній посаді, така особа вважатиметься суб`єктом декларування в розумінні ст. 3 та 45 Закону № 1700-VII.

Також згідно листа Національного агентства від 04.08.2020 № 47-05/38280/20, Національним агентством направлено ОСОБА_1 повідомлення про факт неподання Декларації, у зв`язку із чим суб`єкт декларування повинен протягом десяти днів з дня отримання повідомлення подати Декларацію.

Вищезазначеним встановлено, що ОСОБА_1 була призначена на посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку наказом вищого органу управління - Мінрегіону, обіймаючи яку, у зв`язку із спливом двомісячного терміну обіймання зазначеної посади, останню не було звільнено чи переведено, відомостей відносно якої як керівника Сирецького дендропарку при спливі вказаного терміну не було змінено у Реєстрі юридичних осіб, посада, яку вона обіймає у Сирецькому дендропарку, є вакантною та єдиною, яку вона обіймає на даному підприємстві, тобто вказане унеможливлює визначення виконання ОСОБА_1 обов`язків як тимчасових, а отже, остання обіймає вказану посаду на постійній основі в обумовлений період - з дати призначення на посаду до призначення керівника в установленому законодавством порядку, що фактично має місце з 20.01.2017 по теперішній час, зокрема, по 31.12.2020 включно.

Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку, була зобов`язана подати Декларацію не пізніше 23:59:59 годин 31.03.2018 та не пізніше 23:59:59 годин 31.03.2019.

ОСОБА_1 будучи директором Сирецького дендропарку в період з 20.01.2014 по 19.01.2017 року подавала декларацію за 2016 рік.

Листами Першого заступника Міністра Мінрегіону від 08.02.2018 року №7/25-1369, та завідуючого сектору з питань запобігання та корупції Мінрегіону від 01.03.2019 №8/25/473-19, відповідно до ч.1 ст.45 Закону наголошено на поданні особисто керівниками державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Мінрегіону, до 01 квітня 2018 року, до 01 квітня 2019 року декларацій шляхом заповненої форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Сукупний аналіз досліджених судом доказів знайшов факт підтвердження в діях ОСОБА_1 вчинення нею адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Частиною 1 ст. 172-7 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів. Згідно примітки до ст. 172-7 КУпАП суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції". У цій статті під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказаних повноважень.

Об`єктивна сторона даного правопорушення передбачає відповідальність за не повідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів та полягає у бездіяльності особи, яка знала про наявність у неї реального конфлікту інтересів, що можуть вплинути на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, тому повинна була повідомити у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Вказане правопорушення передбачає діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені ЗУ "Про запобігання корупції" вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст. 3 даного Закону.

Суб`єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-7 КУпАП, характеризується умисною формою вини.

Відповідно до вимог ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо припускала настання цих наслідків.

Аналіз вказаних норм приводить до висновку, що склад правопорушення за ч.1 ст.172-7 КУпАП є формальним, обов`язковим елементом його об`єктивної сторони є умисна дія, тобто умисне неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів, а тому, орган, уповноважений на складання протоколу про адміністративне правопорушення та прокурор, що приймає участь в розгляді таких протоколів судом, зобов`язані довести суду наявність в діях особи, що притягується до адміністративної відповідальності за вчинення цього адміністративного правопорушення, умислу на неповідомлення про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Так, ОСОБА_1 у зв`язку із надходженням до Сирецького дендропарку листа ДСР НП України від 10.06.2020 № 5151/55/02-2020 «Про надання інформації та копій документів» відносно неї ж самої як керівника Сирецького дендропарку за фактом можливого порушення вимог частини 1 статті 45 Закону №1700-VII, відмовила ДСР НП України у наданні запитуваної інформації та копій документів листом Сирецького дендропарку від 09.07.2020 № 48 за власним підписом, чим прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів.

Доводи захисників про порушення процедури перевірки та відсутність повідомлень від НАЗК є безпідставними, процедура перевірки узгоджується із вимогами ст. 256 КУпАП та положеннями ст. 23 ЗУ «Про національну поліцію» та ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції».

Також слід зауважити, що інкриміновані ОСОБА_1 правопорушення за частиною 1,2 статті 172-7 КУпАП не є триваючими, а подія адміністративного правопорушення у даному випадку є разовою і строк для накладення адміністративного стягнення має обраховуватись з дня його виявлення, як це передбачено частиною 3 статті 38 КУпАП.

Так, 10.06.2020 Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України (далі - ДСР НП України) скеровано запит № 5151/55/02-2020 до Сирецького дендропарку «Про надання інформації та копій документів» відносно ОСОБА_1 яка будучи керівником Сирецького дендропарку, можливо порушила вимоги частини 1 статті 45 Закону №1700-VIІ.

13.07.2020 до ДСР НП України на вказаний запит надійшла відповідь Сирецького дендропарку від 09.07.2020 № 48 за підписом виконувача обов`язків директора Сирецького дендропарку Глухової С.А., яким остання відмовила у наданні запитуваної інформації та копій документів відносно себе.

Відповідно до ч.3 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого частинами третьою - шостою статті 164-14 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Відповідно до положень ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин, в тому числі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього Кодексу.

За зазначених обставин, щодо строків виявлення Департаментом стратегічних розслідувань в діях ОСОБА_1 правопорушення, пов`язаного з корупцією, а саме отримання надісланого 09.07.2020 року листа №48, минуло понад шість місяців, то відповідно до правил частини 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення на особу, яка притягується до відповідальності не може бути накладено, а провадження у справі відповідно до правил пункту 7 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю.

На підставі викладеного, керуючись ст.36,38,256,294,

постановила:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), що становить 850 грн. 00 коп.(вісімсот п`ятдесят грн. 00 коп.).

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1, ч.2 ст. 172-7 КУпАП.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1, 2 ст.172-7 КУпАп закрити на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП у зв`язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ст. 38 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.

Суддя Л. В. Казмиренко