Ухвала суду № 95407515, 01.03.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.03.2021
Номер справи
640/24235/20
Номер документу
95407515
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про залишення позову без розгляду

01 березня 2021 року м. Київ№ 640/24235/20Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглядаючи в підготовчому провадженні адміністративну справу

за позовом Лепетиської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської областідоКабінету Міністрів Українитреті особиМиколаївська обласна державна адміністрація Миколаївська обласна радапро визнання незаконними дій, зобов`язання вчинити дії, визнання незаконними та скасування розпоряджень,В С Т А Н О В И В:

На розгляді в Окружному адміністративному суді міста Києва перебувають позовні вимоги Лепетиської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області про:

1) визнання незаконним включення Лепетиської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області до переліку спроможних територіальних громад Миколаївської області, що ввійшла до складу Березнегуватської територіальної громади (код населеного пункту - адміністративного центру територіальної громади згідно з КОАТУУ 4821155100), згідно Перспективного плану формування територій громад Миколаївської області, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15.04.2020 № 480-р «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Миколаївської області»;

2) виключення Лепетиської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області із переліку спроможних територіальних громад Миколаївської області, що ввійшла до складу Березнегуватської територіальної громади (код населеного пункту - адміністративного центру територіальної громади згідно з КОАТУУ 4821155100), згідно Перспективного плану формування територій громад Миколаївської області, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15.04.2020 № 480-р «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Миколаївської області»;

3) визнання незаконним та скасування Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.04.2020 № 480-р «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Миколаївської області» в частині включення Лепетиської сільської ради до складу Березнегуватської територіальної громади, як однієї із спроможних територіальних громад Миколаївської області, згідно Перспективного плану формування територій громад Миколаївської області, затвердженого Розпорядженням КМУ від 15 квітня 2020 року №480-р.

Під час розгляду справи в підготовчому судовому засіданні суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позову без розгляду на підставі п.1 ч.1 ст.240 КАС України, з урахуванням наступного.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.

Даний позов від імені Лепетиської сільської ради подано сільським головою Михальчук М.М.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування врегульовано Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Статтею 18-1 наведеного Закону передбачено, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Як вже зазначалось, даний позов від імені Лепетиської сільської ради подано сільським головою Михальчук М.М.

Повноваження сільського голови визначено ст.42 Закону, за змістом п.15 ч.4 якої сільський голова має право звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів.

В той же час, п.4 ч.1 ст.38 наведеного вище Закону визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать звернення до суду про визнання незаконними актів органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальної громади, а також повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування;

Разом із тим, за змістом ст.26 Закону (виключна компетенція сільських, селищних, міських рад), сільська рада не наділена повноваженнями на звернення до суду з позовом про визнання незаконним актів органів виконавчої влади.

Таким чином, оскільки предметом оскарження в рамках даного спору є акт центрального органу виконавчої влади, даний позов мав бути поданий Виконавчим органом Лепетиської сільської ради, а не самою радою.

Положеннями частини четвертої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

З системного аналізу наведених правових норм, суд приходить до висновку, що суб`єкт владних повноважень в адміністративному процесі має право на звернення до суду у порядку та у спосіб, які обмежені повноваженнями, визначеними Конституцією і законами України.

При цьому, суд зазначає, що, виходячи зі змісту статей 2, 3 КАС, суб`єкт владних повноважень не має прав, у розумінні міри свободи поведінки, а лише наділений законодавцем певними повноваженнями, необхідними для реального виконання завдань та функцій держави, що покладені на нього.

За змістом ч.3 ст.43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

В свою чергу Конституцією та законами України такого способу виконання повноважень позивача, як звернення до суду з наведеними позовними вимогами, не передбачено.

При цьому, наділення сільського голову правом на звернення до суду не означає, що позивач, як суб`єкт владних повноважень, вільний користуватись наданим правом на власний розсуд, адже за таких обставин дії позивача суперечать ч.2 ст.19 Конституції України.

Зазначені обставини вказують на відсутність у позивача владних управлінських повноважень на звернення до суду з подібними позовними вимогами, що виключає можливість розгляду і вирішення даної справи по суті заявлених позовних вимог, внаслідок відсутності, в даному випадку, у позивача адміністративної процесуальної дієздатності.

У той же час, в розумінні ч.1 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України, заміна неналежного позивача на належного є правом, в не обов`язком суду.

Оскільки Лепетиська сільська рада, яка серед іншого і створює власний виконавчий орган (п.3 ч.1 ст.26 Закону), не вчинила жодних процесуальних дій направлених на заміну неналежного позивача належним, Окружний адміністративний суд міста Києва розцінює таку поведінку первісного позивача, як відсутність зацікавленості у вирішенні спору протягом найкоротше можливого стоку по суті заявлених позовних вимог, наслідком чого є відсутність необхідності судового реагування.

З огляду на викладене, керуючись пунктом 1 частини 1 статті 240, статтями 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

УХВАЛИВ:

Позов залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя П.О. Григорович