
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2021 року справа № 823/595/17
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді: Паламаря П.Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Приват-Агро-Білозір`я" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області (далі - відповідач), в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати протиправну відмову Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12,0 га з передачею нерозподілених (не витребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 5 років кадастровий номер 7124981000:01:004:0518 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) гр. ОСОБА_1 в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району, Черкаської області, яка викладена в листі за № 1042/03-29 від 29.11.2016;
- зобов`язати Черкаську районну державну адміністрацію Черкаської області прийняти рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12,0 га з передачею нерозподілених (не витребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 5 років кадастровий номер 7124981000:01:004:0518 (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) гр. ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області.
18.04.2017 ухвалою суду відкрито провадження у справі.
11.05.2017 залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Приват-Агро-Білозір`я».
29.05.2017 поновлено провадження зупиненого на підставі ухвали суду від 16.05.2017.
22.12.2020 поновлено провадження зупиненого на підставі ухвали суду від 15.06.2017.
04.01.2021 закрито підготовче провадження та перейдено до розгляду справи по суті.
22.02.2021 перейдено до розгляду справи в порядку письмового провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувшись до Черкаської районної державної адміністрації з заявою про прийняття рішення щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12,0га з передачею нерозподілених (невитребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 5 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району, Черкаської області, та додавши до заяви оригінал самої технічної документації та копію Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, безпідставно отримав відмову. Так, відповідач відмовив у прийнятті рішення про затвердження технічної документації із землеустрою посилаючись на те, що дана земельна ділянка знаходиться у користуванні товариства з обмеженою відповідальністю «Приват-Агро-Білозір`я» на підставі розпорядження №356 від 22.11.2016 про затвердження технічної документації із землеустрою на земельну ділянку загальною площею 12га (кадастровий номер 7124981000:01:004:0518) в оренду терміном на 7 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва». Позивач вважає, що відповідь, яка викладена в листі №1042/03-29 від 29.11.2016 Черкаської райдержадміністрації є протиправною, оскільки нею порушуються його права та законні інтереси.
Позивач просив розгляд справи здійснювати за його відсутності, проте в попередніх судових засіданнях позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача надав до суду заперечення, в яких проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що земельна ділянка, щодо якої позивач просить затвердити технічну документацію із землеустрою та передачу її в оренду, вже перебуває в оренді.
В судове засідання представник відповідача не з`явився.
Представник третьої особи також надав суду заперечення проти позову, в якому зазначив, що на час надання відмови позивачу у затвердженні технічної документації із землеустрою земельна ділянка площею 12 га з кадастровим номером 7124981000:01:004:0518 перебувала в оренді в ТОВ «Приват-Агро-Білозір`я», а тому відповідачем законно відмовлено позивачу у затвердженні технічної документації із землеустрою.
В судове засідання представник третьої особи не з`явився.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
31.10.2016 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою та пакетом документів з метою затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12га. з передачею нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок (паїв) в оренду терміном на 5 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області.
Листом від 29.11.2016 №1042/03-29 відповідач відмовив у її задоволенні, оскільки спірна земельна ділянка вже знаходилась в оренді ТОВ «Приват-Агро-Білозір`я» терміном 7 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі розпорядження Черкаської РДА №356 від 22 листопада 2016 року та укладеного між Черкаською РДА та ТОВ «Приват-Агро-Білозір`я» договору оренди землі.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач звернувся до суду.
Судом також встановлено, що згідно рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 21.06.2018, залишеного без змін постановою Апеляційного суду Черкаської області від 11.09.2018 у справі №707/1021/17 у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання незаконним договору оренди землі площею 12,0 га, укладеного Черкаською РДА з ТОВ «Приват-Агро-Білозір`я» відмовлено повністю.
Крім того, згідно рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 12.03.2020, яке набрало законної сили 07.08.2020, у справі №707/1303/19 визнано незаконним розпорядження Черкаської районної державної адміністрації №355 від 22.11.2016 року, а також визнано недійсним договір оренди земельної ділянки площею 12,0000га (кадастровий номер 7124981000:01:004:0518), укладений між Черкаською райдержадміністрацією та ТОВ «Приват-Агро-Білозір`я».
Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Земельні відносини в Україні відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України від 24.10.2001 №2768-ІІІ (далі - ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (далі - Закон №899-IV) (станом на момент прийняття спірної відмови) нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Згідно з пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади, тобто відповідні районні державні адміністрації.
В той же час, у випадках, коли земельна ділянка є невитребуваною, відповідно до пункту 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2004 року № 122, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.
Згідно пункту 7 частини першої статті 13 Закону України від 9 квітня 1999 року № 586-XIV "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань використання землі, і природних ресурсів, охорони довкілля.
У свою чергу, відповідно до частини першої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно із статтею 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
-зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону;
-надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Статтею 7 Закону №899-IV встановлено, що у проекті землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) визначаються місце розташування земельних ділянок, їх межі та площі сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв), їх цільове призначення, дії обмежень (обтяжень) у використанні земельних ділянок, у тому числі земельних сервітутів.
Встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.
Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку державна реєстрація земельної ділянки площею 12,00га з кадастровим номером 7124981000:01:004:0518 за заявою ОСОБА_1 здійснена на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 19.09.2016 року, виготовленої ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
Крім того, рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 12.03.2020, яке набрало законної сили 07.08.2020, у справі №707/1303/19 визнано незаконним розпорядження Черкаської районної державної адміністрації №355 від 22.11.2016 року, а також визнано недійсним договір оренди земельної ділянки площею 12,0000 га (кадастровий номер 7124981000:01:004:0518), укладений між Черкаською райдержадміністрацією та ТОВ «Приват-Агро-Білозір`я».
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ЗК України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за кадастровим номером 7124981000:01:004:0518 зареєстрована земельна ділянка в межах Білозірської сільської ради Черкаської області площею 12 га з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва».
Суд зазначає, що за змістом пункту 13 ст. 123 ЗК України єдиною підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Таким чином враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку, що відмова Черкаської районної державної адміністрації щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12,0 га з передачею нерозподілених (не витребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 5 років кадастровий номер 7124981000:01:004:0518 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) гр. ОСОБА_1 в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області, яка викладена в листі за №1042/03-29 від 29.11.2016 є протиправною.
Щодо зобов`язання Черкаську районну державну адміністрацію Черкаської області прийняти рішення про затвердження технічної документації із землеустрою, суд зазначає таке.
Згідно з пунктами 2, 4, 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Частиною 3 статті 245 КАС України передбачено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В даному випадку суд встановив, що Черкаська районна державна адміністрація Черкаської області фактично допустила протиправну бездіяльність щодо не розгляду у встановленому законом порядку заяви ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою.
Разом з тим, у даному випадку прийняття рішення на користь позивача передбачає право відповідача діяти на власний розсуд.
Як раніше зазначалося, за результатами розгляду технічної документації Черкаська районна державна адміністрація Черкаської області наділена повноваженнями прийняти одне з рішень: про надання земельної ділянки у користування або про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Перед прийняттям відповідного рішення відповідач зобов`язаний здійснити перевірку відповідності проекту вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
За таких обставин суд вважає, що в даному випадку право позивача порушене внаслідок протиправної бездіяльності Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області, та підлягає захисту шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12,0 га з передачею нерозподілених (не витребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 5 років кадастровий номер 7124981000:01:004:0518 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) гр. ОСОБА_1 в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 139 КАС України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Черкаської районної державної адміністрації щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12,0 га з передачею нерозподілених (не витребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 5 років кадастровий номер 7124981000:01:004:0518 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) ОСОБА_1 в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області, яка викладена в листі за №1042/03-29 від 29.11.2016.
Зобов`язати Черкаську районну державну адміністрацію повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12,0 га з передачею нерозподілених (не витребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 5 років кадастровий номер 7124981000:01:004:0518 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) гр. ОСОБА_1 в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя П.Г. Паламар