
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2021 року справа № 580/5693/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Баштечківської сільської ради Уманського району Черкаської області, третя особа - виконавчий комітет Баштечківської сільської ради про стягнення середньої заробітної плати на період працевлаштування,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовною заявою до Баштечківської сільської ради Уманського району Черкаської області (19222, Черкаська область, Жашківський район, с. Баштечки, вул. миру, 8), в якій просить стягнути з Баштечківської сільської ради середню заробітну плату на період працевлаштування, але не більше шести місяців, в сумі 113 062,50 грн.
Ухвалою суду від 14.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування зазначено, позивач обиралася секретарем та головою Тинівської сільської ради. Відповідач будучи правонаступником активів та пасивів, всіх майнових прав та обов`язків Тинівської сільської ради Уманського району відмовив у виплаті середнього заробітку на період її працевлаштування всупереч вимог закону. Тому просила задовольнити позов.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволені позову повністю. В обґрунтування зазначив, що позивачка до обрання на виборну посаду не працювала, тому безпідставно звернулася з відповідним позовом. Додатково зазначив, що позивач не довела припинення діяльності Тинівської сільської ради як юридичної особи і що відповідач став її правонаступником. Тому відсутні законодавчі підстави для стягнення середнього заробітку на період працевлаштування за шість місяців.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Відповідно до Записів трудової книжки позивача серія НОМЕР_1 ОСОБА_1 13.11.1991 прийнята на посаду бухгалтера Малого підприємства «Ера» та 14.09.1992 звільнена у зв`язку із зміною місця проживання.
З 14.04.2006 обрана секретарем Тинівської сільської ради (рішення від 14.04.2006 № 1-2/V).
17.11.2010 обрана секретарем Тинівської сільської ради (рішення від 17.11.2010 № 1-2/VI).
12.11.2015 обрана сільським головою с. Тинівка (рішення сесії від 12.11.2015 № 1-1/VIІ).
05.05.2020 повноваження сільського голови закінчились на підставі п. 1 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ч. 2 ст. 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" (рішення Баштечківської сільської ради від 05.11.2020 №1-2/ VIІІ).
Довідкою Тинівської сільської ради від 02.11.2020 №138 підтверджується, що позивачу нарахована заробітна плата за два місяці роботи, які передують її звільненню:
за вересень - 18843,75грн. - 22 робочі дні;
за жовтень - 18843,75грн. - 21 робочий день;
всього заробітна плата 37867,50грн. - 43 робочі дні.
середньоденна заробітна плата в розрахунку на 1 робочий день - 876,45грн.
Згідно з рішенням відповідача від 17.03.2020 №9-5/ VIІ "Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до Баштечківської сільської об`єднаної територіальної громади" відповідачем надано згоду на добровільне приєднання територіальних громад с. Павлівка Павлівської сільської ради та с.Тинівка Тинівської сільської ради Жашківського району до Баштечківської сільської об`єднаної територіальної громади Жашківського району Черкаської області з центром у селі Баштечки.
Рішенням відповідача від 05.11.2020 №1-1/VIІІ підтверджується початок повноважень новообраних депутатів восьмого скликання у 7 округах.
Рішенням відповідача від 05.11.2020 №1-2/VIІІ "Про початок повноважень сільського голови Баштечківської сільської ради" повноваження позивача закінчилися, визнано повноваження новообраного сільського голови ОСОБА_2 .
Відповідно до рішення відповідача від 05.11.2020 №1-17/VIІІ "Про реорганізацію Тинівської сільської ради та виконавчого комітету Тинівської сільської ради шляхом приєднання до Баштечківської сільської ради та виконавчого комітету Баштечківської сільської ради" розпочато процедуру реорганізації юридичних осіб - Тинівської сільської ради та її виконавчого комітету шляхом приєднання до органів відповідача. Вирішено відповідача вважати правонаступником активів і пасивів, всіх майнових прав та обов`язків Тинівської сільської ради, а виконавчий комітет відповідача правонаступником виконавчого комітету Тинівської сільської ради. Утворено комісію з реорганізації Тинівської сільської ради та виконавчого комітету та їх зобов`язано подати на затвердження сесії відповідача акти приймання-передачі майна, основних засобів, нематеріальних активів та запасів. Призначено особу, уповноважену на вчинення дій, необхідних для державної реєстрації реорганізації Тинівської сільської ради та її виконавчого комітету шляхом внесення відповідних відомостей до ЄДР голову комісії з реорганізації ОСОБА_2 . Баштечківського сільського голову.
Рішенням відповідача від 05.11.2020 №1-19/VIІІ "Про виконання бюджетів Павлівської та Тинівської сільських рад до завершення бюджетного періоду" підтверджується, що на час проведення реорганізації вказаних сільських рад та їх виконавчих комітетів бюджети цих сільських рад, що об`єдналися, виконуються окремо до завершення бюджетного періоду. Функції головного розпорядника бюджетних коштів здійснює відповідач в особі сільського голови ОСОБА_2 . Залишки коштів на кінець бюджетного періоду бюджетів вказаних сільських рад перераховуються до бюджету відповідача на підставі платіжних доручень за підписом сільського голови.
23.11.2020 позивач звернулася заявою до Баштечківського сільського голови ОСОБА_2 про забезпечення її місцем роботи або здійснення виплати середньої заробітної плати, яку одержувала раніше на виборній посаді у Тинівській сільській раді, на період працевлаштування, але не більше шести місяців відповідно до ст.12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Про прийняте рішення просила повідомити її у передбачений законом строк та порядку.
Листом від 27.11.2020 №409 відповідач повідомив про відсутність підстав для задоволення заяви, оскільки її висновок про правонаступництво є передчасним та не ґрунтується на положеннях Конституції України, законів та підзаконних актів. У зв`язку з обранням нового сільського голови надання позивачу попередньої роботи є неможливим, а забезпечення позивача іншим місцем роботи, окрім сільського голови, буде суперечити вимогам ст.14 ЗУ №2493-ІІІ. Додатково зазначив, що на дату звернення позивача зі вказаною вище заявою відповідач згідно з випискою з ЄДР не є правонаступником Тинівської сільської ради.
Вважаючи відмову протиправною позивач звернулася з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.233 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Нарахування та виплата заробітної плати є обов`язком роботодавця.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частинами 1, 2 ст.11 Закону №280/97-ВР визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону №280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Згідно з ч.2 ст.12 Закону №280/97-ВР сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Частиною 5 ст.12 Закону №280/97-ВР визначено, що на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст.4 Закону України від 11.07.2020 №93-IV"Про статус депутатів місцевих рад" (далі - Закон України №93-IV) депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.
Інформація про підсумки виборів доводиться територіальною виборчою комісією до відома відповідної місцевої ради. Спори щодо набуття повноважень депутатів місцевої ради вирішуються судом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.6 Закону України №93-IV депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю. Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.
Позивач обиралась та працювала секретарем та головою Тинівської сільської ради на постійній основі, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.33 Закону України №93-IV у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі. З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради. Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді. Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв`язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов`язки на постійній основі.
Тобто, право на отримання середнього заробітку, отриманого на виборній посаді, має особа, якщо вона не є пенсіонером та не була забезпечена попередньою роботою, а за її відсутності - іншою рівноцінною роботою на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. Такий заробіток зберігається на період 6 місяців і підлягає виплаті з відповідного місцевого бюджету.
Доказів отримання позивачем одного зі вказаних вище видів пенсії та її працевлаштування відсутні. Щодо обставин її працевлаштування суд врахував.
Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 КЗпП України, за приписами якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Під рівноцінною роботою (посадою) треба розуміти роботу (посаду), не нижче за кваліфікацією чи посадою, за якою особа працювала до обрання на виборну посаду (відповідного голови/секретаря).
Отже, вказаними вище нормами законодавства встановлено право працівника, звільненого з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді, на одержання після закінчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи (посади) на тому ж підприємстві, в установі, організації або надання йому рівноцінної роботи (посади), а за його згоди - на іншому підприємстві, в установі чи організації.
Тобто, у разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, а надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.
Закон України №93-IV покладає на роботодавця обов`язок забезпечити депутату, строк повноважень якого завершився, надання попередньої роботи (посади) і лише в разі її відсутності - іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Як встановлено судом, позивач, як депутат обиралась на виборні посади двічі - секретарем Тинівської сільської ради та один раз сільським головою с. Тинівка до 05.11.2020, коли припинено її повноваження, як голови Тинівської сільської ради на підставі п.1 ст.42 Закону №280/97-ВР та ч.2 ст.8 Закону України від 05 лютого 2015 року №157-VII "Про добровільне об`єднання територіальних громад" (далі - ЗУ №280/97-ВР).
Проте, відповідно до записів трудової книжки позивача серія НОМЕР_1 ОСОБА_1 з 14.09.1992 звільнена з Малого підприємства «Ера» у зв`язку із зміною місця проживання та до 14.04.2006 обрання секретарем Тинівської сільської ради працевлаштована не була.
Оскільки позивач до обрання на виборну посаду працевлаштована не була то після закінчення її повноважень на виборній посаді у відповідача відсутні зобов`язання працевлаштувати її на попередній посаді або ж на іншій рівноцінній роботі (посаді) у тій же установі, або за її бажанням - в іншій, або ж виплати їй середньої заробітної плати на період працевлаштування, але не більше шести місяців.
Зазначене узгоджується з правовими висновками Верховного суду викладеним у постанові від 23.05.2018 по справі № 219/2204/2016-ц.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що Баштечківська сільська рада не є правонаступником Тинівської сільської ради, оскільки зазначені твердження суперечать Законам України та вищезазначеним рішенням самого відповідача.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Тому суд дійшов висновку про необгрунтованість заявлених позовних вимог та правомірність дій відповідача.
Відповідно до ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя П.Г. Паламар