
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
09 березня 2021 року № 520/1611/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку з 02.07.2020 року пенсії по віку з урахуванням вимог ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», застосовуючи показник середньої заробітної плати по Україні за три календарних роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії, тобто 2017-2019 роки (7763,17 грн.);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію по віку відповідно до вимог ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарних роки (2017-2019 рр.), що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії, починаючи з 02 липня 2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що пенсія за віком призначається з дня подачі заяви про призначення, позивач реалізувала своє право на пенсію шляхом подання відповідної заяви від 02 липня 2020 року. Позивач повідомила суд про те, що 27.10.2020 року вона звернулась із відповідною заявою до відповідача, в якій просила надати роз`яснення, щодо розрахунку призначеної пенсії, підтвердити врахування показника заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2017-2019 р.р.) відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Просила обчислювати заробітну плату із застосуванням показника за 2017-2019 р.р. та провести доплату з дня призначення пенсії за віком.
Відповідач листом повідомив заявника про те, що при призначенні пенсія ОСОБА_1 , обчислюється із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник у розмірі 4888,83 грн. з посиланням на те, що відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування призначення пенсії здійснюється згідно перебування на обліку у Відповідача, а саме: з 13.07.2011 року.
Вважаючи свої права порушеними позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 08.02.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження. Копія ухвали направлена сторонам по справі.
Представник відповідача у наданому до суду відзиві на позов проти вимог заявленого позову заперечував та зазначив, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що ґрунтуються на помилкових висновках позивача, оскільки з 13.07.2011 на підставі особистої заяви позивачу призначено пенсію за вислугу років, як працівнику освіти, відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» .
Відповідач зазначив, що ОСОБА_1 отримувала пенсію з 13.07.2011 року по 31.08.2011р. за вислугу років, призначену відповідно до п. «а» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». На підставі особистої заяви ОСОБА_1 та у зв`язку з працевлаштуванням виплату пенсії позивачу призупинено з 01.09.2011 року. Враховуючи те, що позивачу з 13.07.2011 року була призначена пенсія за вислугу років, сформована пенсійна справа, відкритий розрахунковий рахунок, тому при зверненні з заявою від 27.10.2020 р. ОСОБА_1 проведено не нове призначення пенсії, а перехід на інший вид пенсії - пенсію за віком.
З 02.07.2020року пенсію позивачу перераховано із заробітної плати 5742,47 грн. (середній показник за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 х 1,17 х 1,11). У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до п. «а» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 13.07.2011року, сформована пенсійна справа, та відкритий розрахунковий рахунок, їй здійснений перехід з одного виду пенсії на інший, який згідно чинного пенсійного законодавства необхідно проводити із застосуванням середнього заробітку за попередні 3 роки за 2014, 2015 та 2016 роки, на рівні 5742,47 грн., а не -7763,17 грн. як вимагає позивач.
Просив суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 27.10.2020 року звернулася до Головного управління з заявою про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, згідно якої просив перевести ОСОБА_2 на пенсію за віком з 06.07.2020 року відповідно до положень ст. 45 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням середньої заробітної плати (доходу), визначеної частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії, а саме: середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням на пенсію за віком, тобто за 2017-2019 роки в сумі 7763,17 грн. (а.с. 6)
Зазначена заява ОСОБА_1 та додані до неї документи відповідачем розглянуто та листом від 23.11.2020 № 2000-0215-8/94998 надано відповідну відповідь.(а.с. 7-8)
У наданій відповіді органом пенсійного фонду повідомлено заявника, що при призначенні пенсії, обчислюється із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник у розмірі 4888,83 грн., посилаючись на те, що відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" призначення пенсії здійснюється згідно перебування на обліку у відповідача - з 13.07.2011 року.
Як встановлено за матеріалами справи, ОСОБА_1 отримувала пенсію з 13.07.2011 року по 31.08.2011р. за вислугу років, призначену відповідно до п. «а» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». На підставі особистої заяви ОСОБА_1 та у зв`язку з працевлаштуванням виплату пенсії позивачу призупинено з 01.09.2011 року. Враховуючи те, що позивачу з 13.07.2011 року була призначена пенсія за вислугу років, сформована пенсійна справа, відкритий розрахунковий рахунок.
Не погоджуючись з діями та відмовою у відповідача у призначені їй пенсії, виходячи з обчислення заробітної плати із застосуванням показника за 2017-2019 р.р., позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею другою Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 р. (далі - Закон №1788-ХІІ) визначено наступні види державних пенсій: трудові пенсії; за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Статтею 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон №1058-ІV), який набрав чинності з 01.01.2004 року, встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Позивачу з 13.07.2011 року по 31.08.2011р. призначено пенсію за вислугу років, відповідно до п. «а» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яким встановлено нові умови призначення та перерахунку пенсій.
З 11.10.2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року № 2148-УІІІ.
Відповідно до п.4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 (далі - Закон №1058) пенсії, призначені до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-УІІІ від 03.10.2017 р., з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки, (нарівні 3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Постановою Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" від 20.02.2019 року № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 2 цієї постанови встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій з 01.03.2019р., згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Постановою Кабінету Міністрів України „Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" від 01.04.2020 року №251 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 2 цієї постанови встановлено, що у 2020 році перерахунок пенсій з 01.05.2020р., згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Звертаючись у жовтні 2020 року до пенсійного органу, позивач просив призначити їй пенсію за віком відповідно до положень ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням середньої заробітної плати (доходу), визначеної частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії, а саме: середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням на пенсію за віком, тобто за 2017-2019 роки.
Згідно з положеннями частини першої ст. 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Як вже встановлено судом, позивачу призначено пенсію за вислугу років, відповідно до п. «а» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» 13.07.2011 року.
Суд зазначає, що розмір підвищення з 1 березня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 124 та з 01.05.2020 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 251 визначається органами Пенсійного фонду в автоматизованому режимі окремо, в залежності від тривалості страхового стажу та індивідуального коефіцієнту заробітної плати з якого провадиться обчислення пенсії. Такі перерахунки проведено за матеріалами пенсійної справи.
Судом встановлено, що з 02.07.2020року пенсію позивачу перераховано із заробітної плати 5742,47 грн. (середній показник за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 х 1,17 х 1,11)
Таким чином, у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до п. «а» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 13.07.2011 року, відповідачем сформована пенсійна справа, та відкритий розрахунковий рахунок, позивачу здійснений перехід з одного виду пенсії на інший, який згідно чинного пенсійного законодавства проведено із застосуванням середнього заробітку за попередні 3 роки за 2014, 2015 та 2016 роки, на рівні 5742,47 грн., а не - 7763,17 грн. як просить позивач у адміністративному позові.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (перерахунку) попереднього виду пенсії.
За призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 звернулась вперше.
Тобто, в цьому випадку має місце не нове призначення, а перехід з одного виду пенсії на інший.
Суд також зазначає, що пенсія за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» була призначена ОСОБА_1 до 01.10.2017 р., тому заробітна плата для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" повинна визначатися з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-УІІІ від 03.10.2017 р., та Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058, тобто із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2014, 2015, та 2016 роки, в розмірі 5742,47 грн.
Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №1058-ІУ).
Згідно зі статтею 1 Закону №1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 9 Закону №1058-ІУ передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3)пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно статті 10 Закону №1058-ІУ особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Як встановлено в ході розгляду справи, в матеріалах пенсійної справи знаходиться особиста заява ОСОБА_1 від 13.07.2011 року, згідно якої позивачу призначено пенсію за вислугу років, як працівнику освіти.
З 02.07.2020 року позивача переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком за її заявою. Отже, доводи позивача спростовуються заявою від 13.07.2011 року про призначення пенсії за вислугу років та протоколом від 18.08.2011 року № 423, згідно яких ОСОБА_1 призначено та нараховано пенсію у розмірі 975,22 грн.
Щодо правомірності відмови управління врахувати, при розрахунку розміру пенсії позивача, положення ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якого повинна враховуватись середня заробітна плата по Україні за три роки, що передують зверненню за призначенням пенсі, тобто 2017-2019 роки, суд зазначає наступне.
Згідно частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Частиною другою статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведені вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена ч.2 ст.40 цього Закону для призначення пенсії.
Відтак підстави для застосування середньої заробітної плати (доходу), що визначена ч. 2 ст. 40 зазначеного Закону для призначення пенсії відсутні.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 09 березня 2021 року.
Суддя Кухар М.Д.