
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2021 р. № 520/19154/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Люботинської міської ради Харківської області (вул. Слобожанська, буд. 26,м. Люботин,Харківський район, Харківська область,62433), третя особа - Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області (вул. Слобожанська, буд. 151-А,м. Люботин,Харківський район, Харківська область,62433) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Люботинської міської ради Харківської області щодо заборони здійснення поховань по АДРЕСА_1 , а також щодо забезпечення утримання вказаного кладовища у відповідності до нормативних вимог.
2. Зобов`язати Відповідача прийняти рішення про припинення поховань, (закрити кладовище) по АДРЕСА_1 , а також забезпечити утримання вказаного кладовища у відповідності до нормативних вимог, а саме: встановити огорожу, знаки заборони, заходи очистки, інше.
В обґрунтування позову зазначено, що бездіяльність Виконавчого комітету Люботинської міської ради Харківської області щодо заборони здійснення поховань по АДРЕСА_1 , а також щодо забезпечення утримання вказаного кладовища у відповідності до нормативних вимог є протиправною та такою, що порушую права позивачки.
Ухвалою суду від 04.01.2021 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представником відповідача 25.01.2021 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачці в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що на території міста Люботин місце поховання (кладовище) по провулку Качечному не обліковується, у встановленому законом порядку не створювалося, у комунальній власності та на балансі ритуальної служби не перебуває.
Крім того відповідачем зазначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування належить прийняття рішень щодо припинення поховань (закриття) існуючих кладовищ, що мають статус місця поховання (кладовища) відповідно до вимог чинного законодавства, та в разі якщо на території такого кладовища немає вільних місць, а отже позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності виконкому Люботинської міської ради та зобов`язання забезпечити утримання кладовища по провулку Качечному міста Люботина є безпідставними з огляду на відсутність місця поховання (кладовища) в розумінні Закону України "Про поховання та похоронну справу" за вказаною адресою.
Третя особа - Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області, правом на надання пояснень не скористалася.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що як вказав позивач починаючи з 2016 року по пер. Качечний 5 та вул. Мира у м. Люботин розпочалося несанкціоновані поховання. В ході комісійного розгляду було встановлено, що поховання здійснюється на відстані 10 м від найближчого житла, кладовище не має огорожі, земельна ділянка розташована на березі відкритого водоймища, яке використовується населенням з культурно-побутовою метою.
Також встановлено, що Головне Управління держпродспоживслужби в Харківської області до виконавчого комітету Люботинськом міської ради направив лист від 21.05.2020 року з пропозиціями щодо заборони здійснення поховань по АДРЕСА_1 , а також щодо забезпечення утримання вказаного кладовища у відповідності до нормативних вимог.
Крім цього судом також встановлено, що позивачка самостійно та колективно разом з мешканцями неодноразово зверталась до Відповідача, 3-особи, а також до поліції, генерального прокурора, Харківську міську адміністрацію, Головного управління Держпродспоживслужби в Харківської області, Харківського міського голови. Усі служби визнають що поховання незаконні, але до теперішнього часу кладовище не закрито.
Відповідач листом від 29.04.2020 року, на звернення позивача про надання інформації про власника земельної ділянки біля домоволодіння АДРЕСА_3 повідомив, що відповідно до даних публічної кадастрової карти України інформація про вищевказану земельну ділянку відсутня, ділянка не оформлена, кадастровий номер не присвоєний.
Відповідач у своєї відповіді від 26.02.2018 року посилається на те, що до компетенції та повноважень комітету не входить запобігання несанкціонованих поховань у не відведених місцях, що не визначені кладовищами. Як і пошук порушників, це повноваження поліції. Комунальним підприємством ВУКГ ЛМР ХО ведеться облік поховань, що здійснюються на територіях кладовищ, які перебувають у комунальній власності на балансі підприємства і за які воно несе відповідальність.
Відповіддю відповідача від 22.12.2020 року на колективне звернення щодо закриття кладовища нам повідомлено , що місце поховань по провулку Качечний м. Люботин не є діючим кладовищем та перебуває на балансі ВУКГ Люботинської міської ради та направлені листи до поліції та до 3-ї особи ВУКГ про недопущення в подальшому надання дозволів на поховання у зазначеному місці та розроблення заходів щодо забезпечення утримання місць поховань.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Суд зазначає, що предметом розгляду справи є саме обов`язки та права відповідача щодо утримання тощо, несанкціонованого кладовища розташованого за адресою АДРЕСА_1 .
Суд звертає увагу та вказаний факт не заперечується сторонами, що за спірною адресою розташоване місця несанкціонованого поховання.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про поховання та похоронну справу".
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про поховання та похоронну справу" місце поховання - кладовище, крематорій, колумбарій або інша будівля чи споруда, призначена для організації поховання померлих. Кладовище - відведена в установленому законом порядку земельна ділянка з облаштованими могилами та/або побудованими крематоріями, колумбаріями чи іншими будівлями та спорудами, призначеними для організації поховання та утримання місць поховань.
Згідно зі ст. 23 Закону України "Про поховання та похоронну справу" для розміщення місця поховання рішенням уповноваженого органу в установленому законом порядку відповідному спеціалізованому комунальному підприємству, установі, організації в постійне користування надається земельна ділянка.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад забезпечують планування та впорядкування території місць поховання згідно з генеральними планами забудови відповідних населених пунктів та іншої містобудівної документації з дотриманням обов`язкових містобудівних, екологічних та санітарно-гігієнічних вимог.
Статтею 8 Закону України "Про поховання та похоронну справу" органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції утримання в належному стані та охорону місць поховання. Для організації (утворення), будівництва, утримання в належному стані та охорони місць поховання сільські, селищні, міські ради можуть створювати спеціалізовані комунальні підприємства.
Відповідно до ст.30 Закону України « Про поховання та похорону справу» утримання кладовищ, а також інших місць поховання забезпечують виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до п. 11 Стаття 30 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: повноваження: - забезпечення утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорони;
Аналізуючи вище зазначені положення у сукупності суд зазначає, що органи місцевого самоврядування зобов`язані вчиняти відповідні дії визначені Законом лише відносно місць поховання, а саме земельних ділянок які відведені в установленому законом порядку з облаштованими могилами та/або побудованими крематоріями, колумбаріями чи іншими будівлями та спорудами, призначеними для організації поховання та утримання місць поховань. Закону України "Про поховання та похоронну справу"
Також суд зазначає, що положення Закону України "Про поховання та похоронну справу" не містить у собі поняття несанкціонованого місця поховання та не містить механізмів, дій тощо, які повинен вчинити відповідач в разі виявленого несанкціонованого місця поховання.
Суд зазначає, що відповідно до Положення про порядок надання ритуальних послуг на території міста Люботин у новій редакції, затвердженого рішенням Люботинської міської ради від 24.01.2017 р. № 19, ритуальною службою міста є Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області (ВУКГ ЛМР ХО). Пунктами 1-2 розділу 4 Положення визначено, що в місті Люботин функціонують 12 кладовищ за адресами: вулиця Злагоди, Ревчанська, Східна, Садова, Гончарова, Полтавський шлях, Олімпійська, Змагань, Петровська, Шмідта, Нова, Княжа. Вказані кладовища є комунальною власністю, перебувають на балансі та обслуговуються ВУКГ ЛМР ХО.
Також судом встановлено, що на території міста Люботин місце поховання (кладовище) по пров.у Качечному не обліковується, у встановленому законом порядку не створювалося, у комунальній власності та на балансі ритуальної служби не перебуває.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, позовні вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльності виконкому Люботинської міської ради та зобов`язання забезпечити утримання кладовища по провулку Качечному міста Люботина є безпідставними з огляду на відсутність місця поховання (кладовища) в розумінні Закону України "Про поховання та похоронну справу" за вказаною адресою, а також відсутність прав та обов`язків позивача відносно несанкціонованого місця поховання.
Також відповідно до ч. 8 ст, 23 Закону України "Про поховання та похоронну справу" орган місцевого самоврядування може прийняти рішення про часткове або повне припинення поховання померлих (закриття) кладовища в разі, якщо на території кладовища немає вільних місць для облаштування нових могил (колумбарних ніш), а поховання померлих можливе лише на місцях родинного поховання або шляхом підпоховання в могилах за згодою користувачів місць поховання відповідно до статті 25 цього Закону.
Отже суд зазначає, щодо повноважень органів місцевого самоврядування належить прийняття рішень щодо припинення поховань (закриття) існуючих кладовищ, що мають статус місця поховання (кладовища) відповідно до вимог чинного законодавства, та в разі якщо на території такого кладовища немає вільних місць.
Враховуючи наведене, позовні вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльності виконкому Люботинської міської ради та зобов`язання закрити кладовище по провулку Качечному міста Люботина є безпідставними з огляду на відсутність місця поховання (кладовища) в розумінні Закону України "Про поховання та похоронну справу" за вказаною адресою.
Щодо посилання відповідача на положення ст. 24 Закону України "Про поховання та похоронну справу" яка визначає, що виявлені місця невідомих поховань негайно повідомляються відповідні правоохоронні органи. У разі встановлення відсутності складу кримінального правопорушення виявлені місця невідомих поховань підлягають обстеженню, вивченню та обліку відповідними виконавчими органами сільських, селищних, міських рад та органами охорони культурної спадщини в порядку, встановленому законодавством.
Суд зазначає, що вище зазначена норма регулює питання саме виявлення місця невідомого поховання, а в даному випадку питання стосується поховання відомих осіб у несанкціонованому та не виділеному для цього у встановлений спосіб місці.
Отже суд приходить до висновку, що положення вище зазначеної статті не розповсюджуються на спірні правовідносини.
Крім цього суд зазначає, що згідно положень ст. 8 Закону України "Про поховання та похоронну справу" місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за додержанням санітарних правил у галузі поховання, а також правил благоустрою, вирішують відповідно до закону питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховання, здійснюють інші повноваження, передбачені законом.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Люботинської міської ради Харківської області (вул. Слобожанська, буд. 26,м. Люботин,Харківський район, Харківська область,62433), третя особа - Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області (вул. Слобожанська, буд. 151-А,м. Люботин,Харківський район, Харківська область,62433) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.