Рішення № 95406760, 09.03.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2021
Номер справи
520/19369/2020
Номер документу
95406760
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2021 р. № 520/19369/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Торговий дім "Золота миля" (проспект Московський, буд. 135-А, м. Харків, 61001, код ЄДРПОУ 34470937) до Дніпровської митниці Держмитслужби (вул. Княгині Ольги, буд. 22, м. Дніпро, 49038, код ЄДРПОУ 43350935) про скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд: скасувати рішення Дніпровської митниці Держмитслужби від 24.07.2020 року про визначення коду товару по митній декларації №КТ-UA110000-0114-2020 від 24.07.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що не погоджується з оскаржуваним рішенням про визначення коду товару по митній декларації №КТ-UA110000-0114-2020 від 24.07.2020 року, оскільки вважає, що митним органом безпідставно змінено кодування замінника какао-масла «HISOMEL TF-37» на код 1517909919. При цьому, позивач вважає, що ним правомірно визначено код товару з наданням переваги більш детальнішому опису товарної позиції, враховуючи основні властивості товару, а також міжнародну та судову практику.

По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана ним.

Відповідач надав відзив на позов, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що у спірних правовідносинах діяв правомірно. При цьому, відповідач посилається на те, що за результатами здійснення митних формальностей в частині перевірки правильності класифікації товару заявленого позивачем до митного контролю та проведеного дослідження проб товару замінника какао-масла «HISOMEL TF-37» з врахуванням підходу інших митниць при класифікації подібних товарів вказаний товар класифіковано в товарній під категорії 1517909919 згідно УКТ ЗЕД та прийнято рішення про визначення коду товару по митній декларації №КТ-UA110000-0114-2020 від 24.07.2020 року. Отже, відповідач вважає, що при прийнятті спірного рішення він діяв в межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

У відповіді на відзив позивач підтримав свою правову позицію, викладену в позовній заяві.

Відповідач надав свої заперечення, в яких посилався на помилковість тверджень позивача про безпідставність використання ДСТУ 5005-2014 під час проведення досліджень проб товару замінника какао-масла «HISOMEL TF-37» та на правомірність позиції митного органу щодо визначення коду товару - 1517909919 згідно УКТ ЗЕД.

Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що 16.07.2020 р. декларантом було здійснено декларування імпортованого товару та Контрактом №ВО-145-131118 віл 13.11.2018 р. укладеним між Іntercontinental Speciality Fats SDN. BHD Малайзія (Продавець) та ПП «Торговий дім «Золота миля» (Покупець) Україна.

Товаром, що поставлявся був замінник какао-масла «HISOMEL TF-37», який являє собою суміш цальмоядрової олії 55,2% та пальмової олії 43,3% та містить добавки сорбітам тристеарат 1,5%, лецитину та вміст вільних жирних кислот до 0,1%, призначений для виготовлення харчових продуктів, в картонному коробі масою 20 кг. Не в первинній упаковці. Вага нетто товару без урахування упаковки 42800 кг. Без вмісту тваринних жирів. Дата виробництва - травень 2020 р. Кінцевий термін використання травень 2021 р. Виробник «Іntercontinental Speciality Fats SDN. BHD», Малайзія. Торгівельна марка: «НІSOMEL» Іntercontinental Speciality Fats SDN. BHD Малайзія.

Декларантом, було подано електронну митну декларацію IM 40 ДЕ UA110280/2020/006808 від 16.07.2020 р.. у якій код товару визначено як 1517909911

(харчові суміші або продукти з рослинних жирів або олій, або фракцій різних жирів або олій цієї групи, крім харчових жирів або олій, або їх фракцій товарної позиції 1516, для виробництва харчових продуктів для додання в тісто (шортенінги); замінники, еквіваленти та аналоги какао-масла).

До митної декларації також було надано Контракт №ВО-145-131118 віл 13.11.2018 р., додаткова угода від 12.01.2019 р. №2, Специфікація від 09.04.2020 р. № 6, комерційний інвойс від 11.06.2020 р. № С2006012, коносамент від 11.06.2020 № MEDUPМ368205, лист виробника щодо складу та використання від 07.07.2020 р. б/н (з перекладом), експортна декларація від 06.06.2020 р. № В18206007356, сертифікат аналізу від 11.06.2020 б/н (з перекладом), сертифікат про походження товару від 12.06.2020 р. КL/2020 №020225, декларація виробника від 11.06.2020 № МD-DKL-20F11-04.

Рішенням Дніпровської митниці Держмитслужби від 24.07.2020 р. про визначення коду товару по митній декларації № КТ-UA110000-0114-2020 від 24.07.2020 р. було визначено код товару як 1517 90 99 19.

Позивачем зазначене рішення було оскаржене до Державної митної служби. Держмитслужбою розглянуто заяву позивача та листом від 03.09.2020 №29-1/16- 02/13/10989 повідомлено про відсутність підстав для відкликання Дніпровською митницею рішення про визначення коду товару по митній декларації з посиланням на висновок № 1420003700-0350 від 24.07.2020 р. Дніпропетровського відділу з питань експертиз та досліджень Держмитслужби України про не відповідність жирно-кислотному складу еквівалентів какао-масла (ЕКМ), поліпшувачів какао-масла (ПКМ), замінників какао-масла (ЗКМ) та сурогатів какао-масла (СКМ) згідно ДСТУ 5005:2014; ДСТУ 5005:2014 «Жири рослинні. Еквіваленти, поліпшувачі, замінники та сурогати какао-масла» відповідає вимогам директиви Європейського Парламенту №2000/36 від 23 червня 2000 року.

Не погоджуючись з вказаним рішенням про визначення коду товару, позивач звернувся до суду з даним позовом за його оскарженням.

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Главою 11 Митного кодексу України (далі - МКУ) врегульовано питання ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), її структури та класифікації товарів.

Частиною першою статті 67 МКУ встановлено, що УКТ ЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.

Крім того, згідно зі статтею 68 МКУ ведення УКТ ЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст 69 товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.

Постановою КМУ від 21.05.2012 № 428 затверджено Порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Ведення УКТ ЗЕД передбачає: відстеження та облік змін і доповнень до Гармонізованої системи опису та кодування товарів, пояснень та інших рішень щодо її тлумачення, що приймаються Всесвітньою митною організацією; підготовку пропозицій щодо внесення змін до УКТ ЗЕД; деталізацію УКТ ЗЕД на національному рівні та введення додаткових одиниць виміру; забезпечення однакового застосування всіма органами доходів і зборів правил класифікації товарів; прийняття рішень щодо класифікації та кодування товарів в УКТ ЗЕД у складних випадках; розроблення пояснень І рекомендацій до УКТ ЗЕД та забезпечення їх опублікування; своєчасне ознайомлення суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності з рішеннями та інформацією (крім тих, що є конфіденційними) щодо питань класифікації товарів та про застосування УКТ ЗЕД; здійснення інших функцій, необхідних для ведення УКТ ЗЕД.

З метою приведення класифікаційної роботи органів доходів і зборів у відповідність до МКУ, удосконалення здійснення контролю правильності класифікації товарів відповідно до вимог УКТ ЗЕД під час проведення процедур митного контролю та митного оформлення, упорядкування процедури класифікації товарів і запобігання випадкам ухилення підприємствами та громадянами від сплати митних платежів у повному обсязі та від установлених заходів нетарифного регулювання наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 650, зареєстрованим в Мінюсті України 02.07.2012 за № 1085/21397, затверджено Порядок роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України (далі - Порядок № 650).

Відповідно до пункту 1 розділу III Порядку № 650 декларант або уповноважена ним особа класифікує товари згідно з УКТ ЗЕД при їх декларуванні відповідно до статті 69 МКУ.

Пунктом 2 розділу III Порядку № 650 передбачено, що посадові особи митниці здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час проведення митних формальностей при митному оформленні товарів. Обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів при митному оформленні, визначається на основі результатів застосування системи управління ризиками.

Згідно п. 4 Порядку № 650 контроль правильності класифікації товарів здійснюється шляхом перевірки відповідності: опису товару в митній декларації процедурі декларування згідно з вимогами статті 257 МКУ; відомостей про товар та коду товару згідно з УКТ ЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, з врахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи відповідно до вимог статті 68 Кодексу; заявленого коду товару відомостям, наведеним у базі даних "Класифікаційні рішення" програми "Інспектор 2006" ЄАІС.

У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари.

Рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов`язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням органу доходів і зборів щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення у порядку, встановленому главою 4 МКУ.

Відповідно до пункту 14 Порядку № 650 рішення приймається посадовими особами митниці на підставі встановлених характеристик товару, які є визначальними для класифікації товару, згідно з Основними правилами інтерпретації УКТ ЗЕД.

Відповідно до Указу Президента України від 17.05.2002 №466/2002 Україна приєдналася до Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів від 14.06.1983 (зі змінами, внесеними Протоколом від 24.06.1986), а відтак в силу вимог статті 3 зазначеної Конвенції зобов`язується дотримуватися порядку кодування, прийнятого у Гармонізованій системі, застосовувати Основні правила для тлумачення Гармонізованої системи та усі примітки до розділів, груп і товарних позицій, не змінювати їх об`єм, та може створювати у своїй номенклатурі митних тарифів або статистичній номенклатурі підрозділи для класифікації товарів із більшою кількісно знаків, ніж у Гармонізованій системі, за умови, що ці підрозділи будуть додані і кодовані понад шестизначний цифровий код. наведений у додатку до цієї Конвенції.

Як вбачається з матеріалів справи, кодування товару за кодом УКТ ЗЕД 1517 90 99 11 здійснювалось декларантом, на підставі наданих виробником відомостей, а саме декларації виробника від 11.06.2020р. №MD-DKL-20F11-04 та інших товаросупровідних документів. Згідно декларації виробника Товар переважно складається з двох видів рослинних олій: пальмоядрової олії 55,2% та пальмової олії 43,3%.

Відповідно до Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами:

1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:

2. (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;

(b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.

3. У разі коли згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:

(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;

(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;

(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.

Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.

Для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.

Поясненнями до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженими Наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.01.2014 р. № 15 встановлено, що до товарної позиції 1517 включаються: жири, масла або олії які моїли були попередньо гідрогенізовані, можуть бути піддані емульгуванню (наприклад, знежиреним молоком), збиванню, текстуруванню (зміні текстури або кристалічної структури) і т.п. і можуть містити добавки в невеликих кількостях лецитину, крохмалю, харчових барвників, смакових речовин, вітамінів, вершкового масла або інших молочних жирів (відповідно до обмежень, викладеними в Примітці 1(с) до цієї групи).

До цієї товарної позиції включаються також придатні для вживання в їжу готові продукти, приготовлені з окремого жиру або олії (чи їхніх фракцій), гідрогенізованих чи негідрогенізованих, які були піддані емульгуванню, збиванню, текстурованню і і.д.

Основними продуктами цієї товарної позиції є: а) Маргарин (крім рідкого), пластична маса, зазвичай жовтувата, одержувана з жирів або олій тваринного чи рослинного походження, або з сумішей цих жирів чи олій. Це водно-масляна емульсія, зазвичай приготовлена таким чином, що нагадує вершкове масло за зовнішнім виглядом, консистенцією, кольором і т.п.; в) Придатні для вживання в їжу суміші або готові продукти з тваринних та рослинних жирів, масел чи олій або фракцій різних жирів, масел чи олій цієї групи, крім харчових жирів, масел, олій або їхніх фракцій товарної позиції 1516: наприклад, замінники лярду, рідкий маргарин та шортенінг (комбіжир для хлібопекарської промисловості) (вироблені з текстурованих жирів або олій).

До цієї товарної позиції далі включаються придатні для вживання в їжу суміші або готові продукти з тваринних та рослинних жирів, масел чи олій, або фракцій різних жирів, масел чи олій цієї групи, використовувані для змащення форм.

Пояснення до товарних під позицій 1517 10 і 1517 00: в товарних нідпозиціях 1517 10 і 1517 90 ізичні властивості маргарину повинні визначатися за допомогою візуального огляду при температурі 10гр.С.

Інших посилань в Українському класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності щодо порядку визначення немає.

Так, посилаючись па основні правила інтерпретації УКТ ЗЕД, декларант визначив код УКТ ЗЕД з перевагою тій товарній позиції, в якій товар описується детальніше порівняно з товарними позиціями, де надається більш загальний його опис. При цьому, декларантом враховано, що порівняно з товарними категоріями 1517 90 99 19 та 1517 90 99 99, які мають опис «інші», товарна категорія 1517 90 99 11 мала більш конкретний зміст, а саме «для додання в тісто (шортенінги); замінники, еквіваленти та аналоги какао-масла», який відповідає наданим виробником документам на товар, а саме листу виробника б/н від 07.07.2020 р., листу Виробника б/н від 15.06.2020 р., а також даним Специфікації від 09.04.2020 р. № 6 до Контракту ВО-145-131118 від 13.11.2018 р.

Також, якщо б декларантом для вибору коду для декларування було застосовано норми п. 3 (b). Товар мав би класифікуватись за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати. Так основним компонентом, який визначає основні властивості товару є пальмова олія, та пальмоядрова олія, але в цій товарній позиції немає кодів які б виділяли такі олії в окремий код товару. Втім, в описі товару міститься дані про те, що він і є замінником какао-масла.

На підставі вищевикладеного, найточнішим є тлумачення його для декларування до коду 1517 90 99 11, оскільки у примітках до товарної підкатегорії 1517 90 99 11 зазначено «замінники, еквіваленти та аналоги какао-масла».

Згідно листа виробника Товару Іntercontinental Speciality Fats SDN. BHD б/н від 07.07.2020 р. (з перекладом) в товарі, окрім пальмоядрової та пальмової олії також міститься домішок (Е492 Сорбітан тристеарат) та Е322 (Лецитин).

Згідно даних офіційного класифікатору бази даних «Харчові добавки (окрім ароматизаторів) затвердженого Об`єднаним комітет експертів ФАО/ВООЗ з харчових добавок (JECFA): Сорбітан тристеарат код Є492 - це поверхнево-активна речовина, яка належить до групи емульгаторів. Основна область застосування - виробництво шоколаду і цукерок на основі замінників какао з наповнювачем. Добавка підвищує плинність маси, захищає поверхню від жирового посивіння, покращує зовнішній вигляд і смакові якості. Лецитин код Е322 - це поверхнево-активна речовина, яка дозволяє отримувати стійкі емульсії в системах масло-вода. Ця харчова добавка знаходить широке застосування в харчовій промисловості при виготовленні шоколаду, шоколадної глазурі, вафель та інших кондитерських виробів, а також при виготовленні жіроводних емульсій для змащення хлібопекарських форм і листів.

Згідно листа виробника товару Іntercontinental Speciality Fats SDN. BHD б/н від 07.07.2020 р. (з перекладом) товар використовується для виготовлення харчових продуктів та додавання в тісто, що виключає змащування ним форм та листів, а також декларування товару за кодом УКТ ЗЕД 1517 90 93 00.

При цьому, суд враховує, що чинним законодавством України не встановлено, що сировина (товар), яка ввозиться на територію України має відповідати нормам ДСТУ.

Спеціальним комітетом із питань сертифікації Міжнародної організації зі стандартизації (ІSО) було визначено, то сертифікацій продукції - це процедура підтвердження відповідності якісних характеристик продукції, яка виробляється або ввозиться на митну територію, завдяки якій незалежна від виробника і споживача організація засвідчує документально, що продукція відповідає встановленим вимогам.

Проведення сертифікації здійснюється з метою підтвердити відповідність надання певних послуг чи товарів технічним регламентам, стандартам ДСТУ, ІSО та іншим нормативам, встановленим та імплементованим українським законодавством.

В свою чергу, на підставі Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 93 від 26.01.2018 р. обов`язкова сертифікація в Україні була скасована.

Згідно ч. 2 ст. 7 МК України, митна справа здійснюється з додержанням прийнятих у міжнародній практиці форм декларування товарів, методів визначення митної вартості товарів, систем класифікації та кодування товарів та системи митної статистики, інших загальновизнаних у світі норм і стандартів.

В країні виробника (Малайзія), в якій безпосередньо виготовляються пальмова та пальмоядрова олії, товар підпадає під норми державних стандартів, які встановлюються для замінників какао-масла (що підтверджується сертифікатом здоров`я FSQD 0647657 від 09.07.2020 р. виданим Міністерством Здоров`я Малайзії ).

Даний товар також успішно використовується вітчизняним виробником АТ «Виробниче об`єднання «КОНТІ» для виготовлення харчових продуктів саме як замінник какао-масла (що підтверджується листом б/н від 07.07.2020 р.).

Щодо посилань відповідача на норми директиви Європейського Парламенту № 2000/36 від 23 червня 2000 року стосовно какао та шоколаду, призначених для споживання людиною, які містять наступну інформацію: 1) Деякі вертикальні директиви, що стосуються харчових продуктів, повинні бути спрощені, щоб враховувати лише основні вимоги, яким повинні відповідати продукти, на які вони поширюються, щоб ці товари могли вільно переміщуватися на внутрішньому ринку, відповідно до висновків Європейської ради, що відбулася в Единбурзі 11 та 12 грудня 1992 р., підтверджена Засіданнями Європейської ради в Брюсселі 10 та 11 грудня 1993 р. (2) Директива Ради 73/241/ЄЕС від 24 липня 1973 р. про наближення законодавства держав-членів, що стосується какао та шоколадних виробів, призначених дія споживання людиною (4) була виправдана тим фактом, що різниця між національним законодавством у декількох видах какао та шоколаду може перешкодити вільному переміщенню цього продукту і тим самим мати прямий вплив на створення та функціонування спільного ринку. (3) Вищезазначена Директива була розроблена таким чином, щоб встановити визначення та загальні правила щодо складу, виробничих специфікацій, упаковки та маркування продуктів з какао та шоколаду, щоб забезпечити їх вільне переміщення в межах Співтовариства. (6) Додавання певних рослинних жирів, крім какао-масла, до шоколадних виробів, максимум до 5%, має бути дозволено у всіх державах-членах; ці рослинні жири повинні бути еквівалентами какао-масла і, отже, визначатись відповідно до технічних та наукових критеріїв. (17) Щоб уникнути створення нових бар`єрів для вільного обігу, держави-члени повинні дотримуватися від прийняття щодо даної продукції національних положень, не передбачених цією Директивою.

Додаток ІІ вказаної Директиви містить критерії, відповідно до яких можуть використовуватися такі рослинні жири, отримані з рослин, зокрема, як пальмова олія.

Таким чином, директива Європейського Парламенту № 2000/36 регламентує лише склад еквівалентів какао-масла, а не замінників какао-масла, що є нетотожнім поняттям, оскільки такі продукти виробляються з різних олій, різних частин пальми та мають різних фізико-хімічний, органолептичні та технологічні властивості.

Отже, посилання митного органу на директиву Європейською Парламенту №2000/36 як на доказ, який підтверджує той факт, що вищевказаний товар має підлягати розмитненню за кодом УКТ ЗЕД 1517 90 99 19, є безпідставним.

Суд критично відноситься до посилань відповідача на проведенні дослідження згідно висновку Дніпропетровського відділу з питань експертиз та досліджень Держмитслужби України, яким під час дослідження проби було застосовано норми ДСТУ 5005-2014, оскільки ним зроблені висновки про те, що проба товару, що ввозиться не є ЗКМ, при цьому, не визначено чим вона є. Тоді як, норми ДСТУ 5005-2014 розрізняють лише жирну кислоту в ЗКМ (замінниках како-масла) від 0% до 0,07% та в СКМ (сурогатах какао-масла) від 40,0% до 60,0%, а проміжну фракцію від 0,8% до 39,9% не описано.

В свою чергу, позивач звернувся до Асоціації «Укркондпром» листом № 20.02/306 від 17.08.2020 р., на який листом від 18.11.20р. №27/6-152 Асоціація «Укркондпром» повідомила позивача про те, що не має заперечень стосовно внесення зміни до ДСТУ 5005 та включення до національного стандарту нового виду сировини замінників какао-масла змішаного типу.

Судом також враховано, що до прийняття оскаржуваного вішення про визначення коду товару від 24.07.2020р. позивач ввозив товар замінник какао-масла «HISOMEL TF-37» за контрактом №ВО-145-131118 віл 13.11.2018 р., укладеним з Іntercontinental Speciality Fats SDN. BHD Малайзія, та декларував його за кодом 1517 90 99 11, що підтверджується наступними митними деклараціями: UА807190/2019/006237 від 19.02.19р., UА807190/2019/020834 від 25.09.19р., UА807200/2019/801409 від 26.12.19р., UА807200/2020/002986 від 24.02.20р., UА807200/2020/006568 від 24.04.20р., UА807200/2020/009490 від 22.06.20р., UА110280/2020/006497 від 06.07.20р.

Під час проходження митних формальностей і процедур щодо зазначених декларацій митним органом було проведено перевірку задекларованого позивачем товару, його характеристики та відповідність задекларованих даних вимогам чинного законодавства і супроводжувальній документації, будь-яких зауважень чи коригувань у відношенні заявлених даних до митного оформлення митним органом не встановлювалось та випущено товар за вказаними деклараціями у вільний обіг, що свідчить про погодження митним органом із правильністю визначення декларантом митних платежів, в тому числі, з обраним кодом товару замінник какао-масла «HISOMEL TF-37» за кодом 1517 90 99 11.

На час прийняття оскаржуваного рішення Дніпровської митниці жодних змін до Гармонізованої системи кодування товарів внесено не було.

Протилежного відповідачем не доведено.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач оскаржуваним рішенням безпідставно змінив кодування товару замінник какао-масла «HISOMEL TF-37» на код 1517 90 99 19.

Як вбачається з матеріалів справи, у зв`язку з прийняттям спірного рішення Дніпровською митницею Держмитслужби від 24.07.2020 р. про визначення коду товару по митній декларації вся партія товару «замінник какао-масла «HISOMEL TF-37», який імпортувався за Контрактом №ВО-145-131118 віл 13.11.2018 р., позивачем була задекларована за кодом УКТ ЗЕД 1517 90 99 19, внаслідок чого позивачем було безпідставно нараховано ввізне мито за ставкою 10% за наступними митними деклараціями: UА807200/2020/011710 від 03.08.2020 р., UА10280/2020/007572 від 06.08.2020 р., UА10280/2020/007813 від 13.08.2020 р., UА807200/2020/012844 від 25.08.2020 р., UА807200/2020/01 3185 від 31.08.2020 р., UА807200/2020/014468 від 21.09.2020 р., UА807200/2020/014862 від 28.09.2020р.

З огляду на викладене, суд вважає оскаржуване рішення Дніпровської митниці Держмитслужби про визначення коду товару №КТ-UA110000-0114-2020 від 24.07.2020 року необґрунтованим та приходить до висновку про його протиправність та скасування.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, відповідачем не доведено правомірності рішення про визначення коду товару по митній декларації, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Торговий дім "Золота миля" (проспект Московський, буд. 135-А, м. Харків, 61001, код ЄДРПОУ 34470937) до Дніпровської митниці Держмитслужби (вул. Княгині Ольги, буд. 22, м. Дніпро, 49038, код ЄДРПОУ 43350935) про скасування рішення - задовольнити.

Скасувати рішення Дніпровської митниці Держмитслужби про визначення коду товару №КТ-UA110000-0114-2020 від 24.07.2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці Держмитслужби (вул. Княгині Ольги, буд. 22, м. Дніпро, 49038, код ЄДРПОУ 43350935) на користь Приватного підприємства "Торговий дім "Золота миля" (проспект Московський, буд. 135-А, м. Харків, 61001, код ЄДРПОУ 34470937) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 09 березня 2021 року.

Суддя Заічко О.В.