
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2021 р. № 520/18789/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення до 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії за вислугу років виходячи з 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач на дату звільнення із служби, що визначена станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Харківській області та отримує пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". При проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, відповідач зменшив розмір пенсійного забезпечення позивача з 70% до 65%. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового рівня грошового забезпечення із 70%, з яких позивачу було призначено основний розмір пенсії за вислугу років як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 65% при проведенні перерахунку йому пенсії. Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позов, в якому він просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 2 категорія. На момент призначення пенсії у ОСОБА_1 розмір пенсії становив 70% від грошового забезпеченім за вислугу 25 років (календарна вислуга 22 роки). До 01.01.2008 основний розмір пенсії позивача складав 70% грошового забезпечення. Законом України №3591-IV від 04.04.2006 внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема, викладено в іншій редакції пункт "в" частини першої та частину другу статті 13. Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Таким чином, норма про збільшення розміру пенсії за вислугу років учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 10 процентів (1 кат.) та на 5 процентів (2, 3 кат.) втратила чинність. На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2008 і з цієї дати основний розмір пенсії позивача складає 65% грошового забезпечення. Виходячи з вищевикладеного, головне управління вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необгрунтованими та безпідставними.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
У період з 01.03.2021 по 05.03.2021 суддя перебувала у відпустці.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віноситься до 2 категорії.
На момент призначення пенсії розмір пенсії позивача становив 70% грошового забезпечення (вислуга років - 25, з урахуванням участі на ЧАЕС).
Відповідно до перерахунку пенсії позивача встановлено, що відповідачем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" перераховано пенсію позивача з 01.01.2008, при цьому застосовано основний розмір пенсії 65% грошового забезпечення.
Не погоджуючись із таким розрахунком пенсії та розміром її виплати, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262).
Згідно з п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону №2262, у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до п "в" ч. 1 ст. 13 Закону №2262, у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною 2 статті 13 Закону №2262, у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, встановлювалося, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорій 2 - 95 процентів.
Таким чином, на час призначення позивачу пенсії, ст. 13 Закону №2262 визначався розмір пенсії за вислугою строків служби, натомість надбавки до пенсії за вислугою строків служби встановлювалися ст. 16 Закону №2262.
Отже, збільшення пенсії на 5% відповідно до п. "в" ч. 1 ст. 13 Закону №2262, при обчисленні пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2, не є підвищенням пенсії, чи надбавкою до неї, а становило складову розміру пенсії.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовця" від 04.04.2006 №3591-IV викладено в новій редакції пункт "в" частини 1 статті 13 Закону №2262. Нова редакція п. "в" ч. 1 ст. 13 Закону №2262 не передбачала 5-процентного збільшення розміру пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2.
Статтею 63 Закону №2262 врегульоване питання перерахунку раніше призначених пенсій. При цьому суд враховує, що положення ст. 63 Закону №2262 у жодній редакції не містили приписів щодо зменшення відсоткового розміру пенсії, обчисленої від грошового забезпечення, який встановлювався під час призначення пенсії відповідно до ст. 13 Закону №2262.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262, у редакції чинній на час проведення перерахунку пенсії 01.01.2008, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру пенсії, обчислене відповідно до ст. 13 Закону №2262 під час призначення пенсії, є незмінним.
Судом встановлено, що на час призначення пенсії позивача, її розраховано у розмірі 70% грошового забезпечення.
Верховний Суд неодноразово висловлював свою правову позицію щодо відсутності правових підстав для зменшення відсоткового значення розміру вже призначеної пенсії у випадках, коли до законів були внесені зміни, що стосувалися порядку та підстав встановлення відсоткового значення розміру під час призначення пенсії та при цьому нові закони не передбачали механізму зміни відсоткового значення розміру вже призначеної пенсії (постанова Верховного Суду від 15.04.2019 у справі №522/16973/17, рішення Верховного Суду від 04.02.2019 та постанова Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у справі №240/5401/18).
Суд враховує, що фактичне збільшення пенсії у її грошовому виразі при проведенні перерахунку, під час якого пенсійним органом зменшене відсоткове значення розміру вже призначеної пенсії, за відсутності прямої вказівки закону на наявність такого права, не свідчить про правомірність дій пенсійного органу та не може розцінюватися як відсутність порушених прав пенсіонера, який має правомірні очікування на отримання пенсії у тому відсотковому значенні, яке йому було встановлене під час призначення пенсії.
Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що у відповідача не було правових підстав для зменшення позивачу відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області діяло не на підставі Конституції та законів України.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення відсоткового рівня грошового забезпечення з 70%, з яких ОСОБА_1 було призначено основний розмір пенсії за вислугу років як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена в установленому законом порядку до категорії 2, до 65% при проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області провести перерахунок та виплату основного розміру пенсії позивача як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена в установленому законом порядку до категорії 2, з урахуванням загального розміру призначеної йому пенсії за вислугу років із розрахунку 70% від його грошового забезпечення, підлягають задоволенню з конкретизацією їх змісту.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
У зв`язку зі звільненням позивача від сплати судового збору, розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 70% до 65% сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати з 01.01.2018 року пенсію ОСОБА_1 , виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач на дату звільнення зі служби, що визначена станом на 01.03.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Шляхова