Рішення № 95406566, 26.01.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2021
Номер справи
500/3728/20
Номер документу
95406566
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3728/20

26 січня 2021 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області до Тернопільського обласного комунального підприємства "Фірма "Тернопільавіаавтотранс" про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Тернопільській області до Тернопільського обласного комунального підприємства "Фірма "Тернопільавіаавтотранс" про стягнення з рахунків у банках Тернопільського обласного комунального підприємства "Фірма "Тернопільавіаавтотранс", що обслуговують такого платника та за рахунок готівки, що належить Тернопільському обласному комунальному підприємству "Фірма "Тернопільавіаавтотранс" кошти у розмірі податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб в сумі 52234 гривні 31 коп.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскільки відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував самостійно узгоджені суми податкового зобов`язання з земельного податку з юридичних осіб, то у нього виникла заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами на загальну суму 52234,31 грн, з огляду на що податковий орган просить стягнути її в судовому порядку.

Ухвалою суду від 23.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 23.12.2020.

У встановлений судом строк відповідач не надав суду відзиву на позов.

Через відділ документального забезпечення суду, надійшла заява представника позивача в якій просить, розгляд справи проводити без участі уповноваженого представника, в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідач у судове засідання, призначене на 21.01.2021 року, повторно не прибув, про причини неявки суду не повідомив.

У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть учать у справі, суд, керуючись частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV (далі - КАС) не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу та перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до частини третьої статті 194 КАС.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

З матеріалів справи слідує, що Тернопільське обласне комунальне підприємство "Фірма "Тернопільавіаавтотранс" зареєстровано як юридична особа 26.12.2002 року з основним видом економічної діяльності « 62.20.1 Авіаційні нерегулярні пасажирські перевезення» та перебуває на обліку в Головному управління ДПС у Тернопільській області, як платник податків та платник єдиного соціального внеску, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (арк. справи 7-11).

Судом встановлено, а відповідачем не спростовано, що останній станом на 26.10.2020 року несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував узгоджені суми податкового зобов`язання з земельного податку з юридичних осіб, внаслідок чого у нього виникла заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами на загальну суму 52234,31 грн.

Заявлена в позовних вимогах сума податкового боргу Тернопільського обласного комунального підприємства "Фірма "Тернопільавіаавтотранс" підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, зокрема: довідкою про наявність податкового боргу від 28.10.2020 (арк. справи 12), розрахунком суми податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб (арк. справи 13), розрахунком суми пені по земельному податку з юридичних осіб (арк. справи 14), податковою декларацією з плати за землю (земельний податок) за 2020 рік (арк. справи 19-20), податковою декларацією з плати за землю (земельний податок) за 2019 рік (арк. справи 23-24), уточнюючою податковою декларацією з плати за землю (земельний податок) за 2019 рік (арк. справи 21-22) та світлокопією інтегрованої картки платника податку Тернопільського обласного комунального підприємства "Фірма "Тернопільавіаавтотранс" по платежу «земельний податок з юридичних осіб» за період з 31.12.2018 по 31.10.2020 (арк. справи 25-31).

13.02.2019 року Тернопільським обласним комунальним підприємством "Фірма "Тернопільавіаавтотранс" подано до контролюючого органу податкову звітну декларацію з плати за землю (земельний податок) за 2019 рік, у додатку до якої, в розділі І «Розрахунок суми земельного податку» задекларував п`ять земельних ділянок на загальну площу 156,8893 га.

У розділі «Розрахунок податкового зобов`язання» відповідачем задекларовано річну суму податку за землю за 2019 рік у розмірі 27430,71 гривень.

12.06.2019 року Тернопільським обласним комунальним підприємством "Фірма "Тернопільавіаавтотранс" подано до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) за 2019 рік, у додатку до якої, в розділі І «Розрахунок суми земельного податку» уточнено кількість земельних ділянок, які належать відповідачу на праві приватної власності з п`яти земельних ділянок – на сім, загальною площею 163,8415 га.

У розділі «Розрахунок податкового зобов`язання» відповідачем уточнено річну суму податку за землю за 2019 рік та задекларовано у розмірі 29449,28 гривень.

20.02.2020 року Тернопільським обласним комунальним підприємством "Фірма "Тернопільавіаавтотранс" подано до контролюючого органу податкову звітну декларацію з плати за землю (земельний податок) за 2020 рік, у додатку до якої, в розділі І «Розрахунок суми земельного податку» задекларував сім земельних ділянок на загальну площу 163,8415 га.

У розділі «Розрахунок податкового зобов`язання» відповідачем задекларовано річну суму податку за землю за 2020 рік у розмірі 27430,71 гривень.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.

Пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України встановлено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до статті 16.1.4 Податкового кодексу України до обов`язків платника податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.

Статтею 31 Податкового кодексу України встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк. вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Статтею 36 Податкового кодексу України визначено обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1). Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором (пункт 36.2).

Статтею 49 Податкового кодексу України визначено порядок та строки подання платниками податків податкових декларацій до контролюючих органів.

В пункті 49.1 статті 49 Податкового кодексу України зазначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (пункт 49.2 статті 49 Податкового кодексу України).

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктами 287.3 та 287.4 статті 287 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов`язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.

Згідно з пунктом 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Пунктом 129.3 статті 129 Податкового кодексу України встановлено, що нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань; у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов`язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини). У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

Згідно з пунктом 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження. Пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб.

Статтею 131 Податкового кодексу України (в редакції, діючій на момент нарахування пені) встановлено, що нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків. При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов`язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені. Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом. Суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання набуває статусу податкового боргу.

Пунктами 59.1 та 59.5 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Факт самостійного визначення відповідачем грошового зобов`язання з земельного податку з юридичних осіб підтверджується наявними в матеріалах справи копіями декларацій з плати за землю (земельний податок) за 2019 та 2020 роки, з урахуванням уточнюючої декларації за 2019 рік.

Як підтверджується матеріалами справи, у зв`язку з несплатою податкового боргу згідно статті 59 Податкового кодексу України, відповідачу надсилались податкові вимоги №2/268 від 26.08.2004 року (арк. справи 17) та №1/189 від 08.06.2004 року (арк. справи 18), з часу виставлення яких податковий борг платника не переривався, а отже, відповідно до статті 60 Податкового кодексу України зазначена податкова вимога не відкликалася.

На час розгляду справи судом, доказів погашення податкового боргу в сумі 52234,31 грн відповідач не надав, а суд не здобув.

Пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Відповідно до пунктів 95.3, 95.4 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи зазначене, а також те, що відповідач визнає позовні вимоги, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Таким чином за відсутності понесених судових витрат у даній справі, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з відповідача на користь суб`єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДПС у Тернопільській області до Тернопільського обласного комунального підприємства "Фірма "Тернопільавіаавтотранс" про стягнення з податкового боргу, - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з рахунків у банках Тернопільського обласного комунального підприємства "Фірма "Тернопільавіаавтотранс" (код ЄДРПОУ 31299719), що його обслуговують та за рахунок готівки, що належить Тернопільському обласному комунальному підприємству "Фірма "Тернопільавіаавтотранс" кошти у розмірі податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб в сумі 52234 (п`ятдесят дві тисячі двісті тридцять чотири) грн 31 коп. на р/р UA36899998033412981100009547, код банку одержувача 38038156, МФО 899998, код бюджетної класифікації платежу 18050400, банк одержувача Казначейство України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 26 січня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: - Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ: 43142763);

відповідач: - Тернопільське обласне комунальне підприємство "Фірма "Тернопільавіаавтотранс" (місцезнаходження: вул. Загорішня, 1, с. Дичків, Тернопільський район, Тернопільська область, 47736, код ЄДРПОУ: 31299719).

Головуючий суддя Мірінович У.А.