
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2021 року справа № 480/9143/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Демченко К.І.
відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/9143/20 за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Сумській області звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в загальній сумі 38500,58 грн, в тому числі: з орендної плати з фізичних осіб в сумі 38423,09 грн; з земельного податку з фізичних осіб в сумі 77,49 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Головному управління ДПС у Сумській області та відповідно до вимог статті 15 Податкового кодексу України є платником податків. Відповідач, всупереч вимог Податкового кодексу України, порушив строки сплати узгодженого податкового зобов`язання, у зв`язку з чим за ним утворилася заборгованість в сумі 38500,58 грн.
ОСОБА_1 у відзиві на позовну заяву проти позову заперечує та зазначає, що земельний податок на земельну ділянку, на якій розташовано об`єкт нерухомості, ним сплачений. Що стосується суми орендної плати, відповідач зауважує, що договір оренди він не укладав, земельну ділянку не використовував. Також відповідач зазначив, що не отримував податкове повідомлення-рішення.
Ухвалою суду від 21.12.2020 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Згідно з ухвалою від 18.01.2021 суд призначив справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 02.02.2021 замінено позивача у справі - Головне управління ДПС у Сумській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43995469) як територіальний орган на правах відокремленого підрозділу.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечував проти позову.
Суд, заслухавши пояснення відповідача, вивчивши письмові матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Головному управлінні ДПС у Сумській області та відповідно до вимог статті 15 Податкового кодексу України (далі - ПК України) є платником податків.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.
Відповідач є платником податків і зборів, передбачених ПК України.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За приписами ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Станом на день розгляду справи за відповідачем рахується заборгованість зі сплати земельного податку з фізичних осіб у сумі 77,49 грн., та з орендної плати з фізичних осіб в сумі 38423,09 грн
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст. 285 ПК України).
Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу (п.286.5 ст. 286 ПК України).
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня (п. 287.2 ст. 287 ПК України).
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п. 287.5 ст. 287 ПК України).
Головним управлінням ДФС у Сумській області було визначено суму податкового зобов`язання по земельному податку з фізичних осіб згідно податкових повідомлень-рішень:
- від 30.12.2017 № 50134-0000, яким нараховане земельний податок з фізичних осіб в сумі 4,24 грн;
- від 30.10.2017 № 50133-0000, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб в сумі 21,59 грн;
- від 27.06.2018 № 18643-0000-1817, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб в сумі 21,59 грн;
- від 27.06.2018 № 18643-0000-1817, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб в сумі 4,24 грн;
- від 20.07.2019 № 63017-0000-1817, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб в сумі 21,59 грн;
- від 20.07.2019 № 63018-0000-1817, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб в сумі 4,24 грн.
Зазначені вище податкові повідомлення-рішення платником не оскаржувались ні в адміністративному, ні в судовому порядку.
Вказані вище суми податкового зобов`язання не були сплачені у строк визначений Податковим кодексом України і тому згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України суми податкового зобов`язання визначені контролюючим органом набули статусу податкового боргу.
Щодо податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб, суд зазначає наступне.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку (пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України).
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу (п.288.7 ст. 288 ПК України).
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст. 285 ПК України).
Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу (п.286.5 ст. 286 ПК України).
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня (п.287.2 ст. 287 ПК України).
Суд зазначає, що в силу положень пункту 269.1 ст. 269 ПК України платниками податку за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Об`єктами оподаткування (ст. 270 Податкового кодексу України) є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Згідно із пунктом 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
За приписами частини першої - другої ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Судом встановлено, що між Глухівською міською радою (орендодавець) та ОСОБА_2 (орендар) було укладено додаткову угоду про зміну Договору оренди землі від 02.08.2010, згідно якого ОСОБА_2 , як користувач нерухомого майна, отримав в оренду земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до договору дарування нежитлової будівлі від 28.04.2016 ОСОБА_2 подарував, а ОСОБА_1 прийняв у дар складське приміщення, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 650 кв.м., на земельній ділянці Глухівської міської ради, відповідно до додаткової угоди про зміну Договору оренди землі від 02.08.2010. Договір дарування посвідчений приватним нотаріусом Глухівського міського нотаріального округу Сумської області, зміст статті 120 Земельного кодексу України роз`яснено сторонам (а.с.65).
Тобто, до ОСОБА_1 , який набув право власності на нежитлову будівлю, перейшло право користування (оренди) земельної ділянки, на якій розміщена будівля, а саме земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , на якій розміщено придбане відповідачем нерухоме майно. При цьому, відповідач не сплачував орендну плату з фізичних осіб. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п. 287.5 ст. 287 ПК України). Контролюючим органом було направлено відповідачу податкове повідомлення-рішення від 12.06.2019 №33065-5313-1817, яким нараховано орендну плату з фізичних осіб: за 2016 рік - 6075,50 грн., за 2017 рік - 10782,53 грн., за 2018 рік - 10782,53 грн., за 2019 рік - 10782,53 грн (а.с.16). Зазначене вище податкове повідомлення-рішення платником не оскаржувалось ні в адміністративному, ні в судовому порядку.
З метою погашення податкового боргу позивачем було сформовано податкову вимогу від 12.12.2019 № 84285-53, яка була надіслана за місцем реєстрації платника податків рекомендованим листом та вручена платнику (а.с.12). З урахуванням приписів пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання набуло статусу податкового боргу, є узгодженим, вимога про сплату боргу відповідачем не оскаржувалась.
Податковий борг відповідача з часу направлення податкової вимоги не переривався, податкова заборгованість не погашалася. Таким чином, станом на момент розгляду справи, за відповідачем рахується заборгованість зі сплати узгодженого грошового зобов`язання в загальному розмірі 38500,58грн.
Згідно із пп. 20.1.34 п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
За приписами п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Відповідно до п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи, що узгоджена сума податкового зобов`язання, всупереч вимог податкового законодавства своєчасно та в повному обсязі не була сплачена, заборгованість перед позивачем на час розгляду справи відповідачем не погашена та складає 38500,58 грн., доказів погашення боргу чи заперечення проти позову відповідач не надсилав, а тому суд, приходить до висновку, що вимоги Головного управління ДПС у Сумській області про стягнення податкового боргу в сумі 38500,58 грн., є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) податковий борг у в загальній сумі 38500,58 грн, в тому числі:
- з орендної плати з фізичних осіб в сумі 38423.09 грн. на р/р UA178999980334129815000018007, одержувач Глухівське УК/м.Глухів/18010900, код одержувача 37437431, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998;
- з земельного податку з фізичних осіб в сумі 77,49 грн. на р/р UA098999980334129813000018122, одержувач Глухівське УК/с.Перемога/18010700, код одержувача 37437431, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення складений 09.03.2021.