
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2021 року справа № 480/2238/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши у спрощеному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2238/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - ГУ ПФУ в Сумській області, Управління), у якому просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо не здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2020;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2020 відповідно до довідки Прокуратури Сумської області № 18-369 від 13.03.2020 та виплатити з урахуванням виплаченого розміру пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 4 жовтня 2006 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як пенсіонер за вислугою років. Пенсію було призначено згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 № 2663-111, що діяла станом на жовтень 2006 року) у розмірі 90% від місячного заробітку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 було підвищено заробітну плату працівникам прокуратури. На підставі цієї постанови у позивача виникло право на перерахунок пенсії. Однак реалізувати його не було можливості із-за не визначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури та відмовою з цих підстав у видачі довідки Прокуратурою Сумської області.
18 березня 2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років, на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18- 369 від 13.03.2020, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7 (ІІ)/19 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657.
Проте, ГУ ПФУ в Сумській області своїм листом № 1800-0303-8/11656 від 23.03.2020 повідомило позивача про відмову в перерахунку пенсії у зв`язку з що відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1155 зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». Окрім того в листі зазначено, що додана до заяви про перерахунок пенсії довідка, за змістом не відповідає Додатку 1 листа Офісу Генерального Прокурора від 18.02.2020 №21-698.
На думку позивача, такі дії ГУ ПФУ в Сумській області є протиправними з тих підстав, що з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 30.08.2017 № 7-р(ІІ)/19 та положень ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ в первинній редакції, він має право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, що відбулося згідно з Постановою КМУ № 505 від 31.05.2012 «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» в редакції постанови КМУ № 657 від 30.08.2017.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надало суду відзив на позовну заяву, де зазначає, що позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії у зв`язку з підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року за№7-р(ІІ)/2019. Управлінням відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з тих підстав, що у рішенні Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 вказано, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом. Разом з тим, ані рішенням Конституційного Суду України, ані Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ не визначено, які саме складові заробітної плати слід враховувати при видачі довідок для проведення перерахунку пенсій.
Після 13.12.2019 нормативно-правові акти про підвищення заробітної праці прокурорським працівникам не приймалися. Також, форма довідки, яка видана прокуратурою та надана позивачем разом із заявою про перерахунок не затверджена та не підтверджена жодним нормативно правовим актом.
Ухвалою суду від 16.04.2021 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Згідно з ухвалою від 01.06.2020 суд зупинив провадження у справі до розгляду зразкової справи №560/2120/20, провадження № Пз/9901/9/20.
Ухвалою суду від 04.03.3021 суд поновив провадження у справі.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 з 4 жовтня 2006 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як пенсіонер за вислугою років.
Пенсію позивачу було призначено згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII (в редакції чинній на час виникнення права позивача на пенсію) у розмірі 90% від місячного заробітку.
18 березня 2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років, на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18- 369 від 13.03.2020, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7 (ІІ)/19 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657.
Проте, ГУ ПФУ в Сумській області своїм листом № 1800-0303-8/1 1656 від 23.03.2020 повідомило позивача про відмову в перерахунку пенсії у зв`язку з що відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». Окрім того, в листі зазначено, що додана до заяви про перерахунок пенсії довідка, за змістом не відповідає Додатку 1 листа Офісу Генерального Прокурора від 18.02.2020 №21-698.
Уважаючи вказані дії відповідача незаконними, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
На час призначення позивачу пенсії (2006 рік) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі по тексту - Закон №1789-ХІІ): прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1); обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);
призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).
До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14.10.2014 ухвалено новий акон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (далі по тексту - Закон №1697-VІІ).
Частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";
частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: " 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Тобто, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру", оскільки законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Проте, Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Верховний Суд у постанові від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на уряд, що у свою чергу, призвело до неможливості проведення органами ПФУ перерахунку пенсій працівникам прокуратури, а також численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України. Суд у зазначеній справі визнав протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" та зобов`язав Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.
Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до чисельних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру" та Пенсійним фондом України.
Рішенням від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
-частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
-частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
" 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Вказане рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру", за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії.
Не зважаючи на рішення Конституційного Суду України, ГУ ПФУ в Сумській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії.
У листі № 1800-0303-8/11656 від 23.03.2020 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідач посилається на положення п.7 постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 №1155, за змістом якого, зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Натомість позивач просить здійснити перерахунок пенсії з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".
Вказана постанова є чинною та підлягає застосуванню. Таке рішення уряду є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".
Крім того, частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.
Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з`явилася (набрала чинності) норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України "Про прокуратуру".
Такою умовою перерахунку пенсії за вислугу років є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Тому, позивач має право на перерахунок пенсії за умови підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Як вбачається з довідки прокуратури Сумської області № 18- 369 від 13.03.2020 таке підвищення заробітної плати прокурорським працівникам мало місце.
Таким чином, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18- 369 від 13.03.2020.
Суд, вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, враховує, що:
-перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;
-відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Враховуючи, що частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII набрала чинності з 13.12.2019, суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019.
Даний висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладений у рішенні Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №560/2120/20.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму сплаченого судового збору в розмірі 1681,60 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Сумській області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2020.
Зобов`язати Головне управління ПФУ в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) відповідно до довідки Прокуратури Сумської області № 18-369 від 13.03.2020, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ПФУ в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати в сумі 1681 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар