Рішення № 95405387, 02.03.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2021
Номер справи
380/5295/20
Номер документу
95405387
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/5295/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 березня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Грень Н.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Фостяк Р.О.,

представника позивача Мицак Б.І.,

представника відповідача Омелян Є.О.; Мандій А.І.,

представника третьої особи Афанасьєв О.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Моріон +» до Державної екологічної інспекції у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Колективне підприємство Центр інженерних та науково технічних послуг «АУМ» про визнання протиправним та скасування припису, -

встановив:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю “Моріон +” до Державної екологічної інспекції у Львівській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними та скасувати пункти 1,3,6,7 припису №124-08/02/05 від 10.03.2020, виданого ТзОВ “Моріон+” Державною екологічною інспекцією у Львівській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Згідно Наказу Державної екологічної інспекції у Львівській області №74-і/п від 20.02.2020р. та направлення на перевірку від 20.02.2020 року № 184 в період з 03.03.2020 по 10.03.2020, посадовими особами Державної екологічної інспекції у Львівської області проводилася планова перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Моріон+» з питань дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. За результатами перевірки був складений акт від 10.03.2020 №184/08/221 (далі Акт) та позивачу направлено поштою припис від 10.03.2020р. №124-08/02/05 щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства. ТзОВ «Моріон+» не погоджується з деякими висновками вищевказаного акта перевірки №184/08/221, вважає їх помилковими та безпідставними, а пункти 1, 3, 6, 7 припису N 124-08/02/05 від 10.03.2020, складеного на підставі вищезгаданого акту, незаконними та такими, що підлягають скасуванню.

Щодо п. 1 Припису «Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами в межах Верчанського родовища та на земельній ділянці із кадастровим № 4625385200:07:000:0111 за межами с. Верчани Стрийського району Львівської області» товариство зазначило, що при перевірці посадовими особами Державної екологічної інспекції у Львівської області на ділянці із кадастровим № 4625385200:07:000:0111 виявлена купа валунно-гравійно-піщаної суміші (далі- ВГПС), яку видобуває ТзОВ «Моріон+», згідно спеціального дозволу на користування надрами Верчанського родовища №5181 від 05.07.2010, і яка була підготовлена для реалізації покупцям. Перевіряючі назвали вказану купу "неорганізованим стаціонарним джерелом викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря- складом сипучих матеріалів (складом гравію)". Частиною п`ятою ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 № 2707-ХІІ із змінами і доповненнями (далі — Закон № 2707) передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Стаціонарне джерело забруднення - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об`єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об`єкти. Позивач зазначив, що при видобуванні деяка частина ВГПС з кар`єру (яка видобувається частково з-під води і є досить вологою) вивозиться транспортом ТзОВ «Моріон+» у східну частину родовища до автодороги на ділянку із кадастровим № 4625385200:07:000:01 11 і скидається на землю перед продажем споживачам. Однак, купи вологої породи (не мають пиления) скидаються в різних місцях (не зберігають свої просторові координати) по мірі зміни місць видобування у кар`єрі. Тому назвати ці купи ВГПС стаціонарним джерелом викидів забруднюючих речрвип у атмосферу не можна. В межах Верчанського родовища взагалі немає стаціонарних (тих, що не змінюють просторових координат) джерел викидів у атмосферу.

Щодо пункту 3 Припису «Здійснити заходи щодо запобігання шкідливій дії вод від затоплення і підтоплення кар`єру, а саме: звести протиповеневий вал (захисну дамбу) відповідно до «Корегування робочого проекту розробки і рекультивації Верчанського родовища...» товариство зазначило, що Верчанське родовище розробляється ТзОВ «Моріон+» згідно матеріалів «Корегування проекту розробки і рекультивації земель Верчанського родовища, в т.ч. Південно-Західної ділянки, валунно-гравійно-піщаних порід у Стрийському районі Львівської області», що погоджений у встановленому порядку. Позивач зазначив, що в проекті не вказано терміну спорудження протиповеневого захисного валу, а у приписі вказаний термін спорудження - вересень 2020року. Проект розроблено на весь термін відробки родовища від 25 до 40 років в залежності від річної кількості видобування і ТзОВ «Моріон+» повинно вирішувати, коли необхідно споруджувати протиповеневий вал. Встановлювати термін виконання заходів згідно Проекту не входить у функціональні обовязки посадових осіб Державної екологічної інспекції у Львівської області.

Щодо пункту 6 припису «Вжити заходи щодо раціонального використання земель (щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків такого впливу, щодо консервації земель) щодо зведення протиповиневого валу (захисної дамби) відповідно до «Корегування робочого проекту розробки і рекультивації Верчанського родовища в т.ч. Південно-Західної ділянки, валунно гравійно-піщаних порід у Стрийському районі Львівської області» з дотриманням вимог водного, земельного кодексів України та Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», не здійснювати діяльність у руслі річки Стрий та прибережній смузі річки, позивач зазначив, що Верчанське родовище розробляється ТзОВ «Моріон+» виключно у межах родовища згідно з Проектом і щорічними погодженими у Держохоронпраці Львівської області планами розвитку гірничих робіт. Діяльність у руслі річки Стрий та прибережній смузі річки не проводиться. У акті перевірки такі факти не зафіксовані. Щодо затоплення родовища повеневими водами - такі випадки штатні і були передбачені при геолого-розвідувальних роботах до одержання спеціального дозволу на користування надрами Верчанського родовища №5181 від 05.07.2010 і у Проекті перед початком експлуатації родовища. Згідно Проекту територія після відробки буде являти собою водойму. Позивач повторно зауважив, що в проекті не вказано терміну спорудження протиповеневого захисного валу, окрім того, встановлювати термін виконання заходів згідно Проекту не входить у функціональні обов`язки посадових осіб Державної екологічної інспекції у Львівської області.

Щодо пункту 7 Припису «Розробити в установленому законодавством порядку проект землеустрою щодо встановлення меж водоохоронних зон (в т.ч. прибережної смуги р.Стрий) що поширюється на територію Верчанського родовища в т.ч. Південно- Західної ділянки та дотримуватись режиму діяльності визначеному у проекті Проведення робіт щодо берегоукріплення, зміни і стабілізації стану русла річки Стрий: будівництво гідротехнічних споруд (дамб, каналів, валів та ін.), видобуванням піщано-гравійних порід на землях водного фонду проводити згідно оцінки впливу на довкілля та рішення про провадження планової діяльності, оскільки вплив на навколишнє середовище при проведенні даних робіт не визначено у висновку державної екологічної експертизи на робочий проект «Розробка і рекультивації Верчанського родовища в т.ч. Південно-Західної ділянки, гравійно-піщаних порід у Стрийському районі Львівської області...» №11-3770 від 10.06.2011р», позивач зазначив, що Верчанське родовище розробляється ТзОВ «Моріон+» виключно у межах родовища на основі спеціального дозволу на користування надрами Верчанського родовища №5181 від 05.07.2010р. Перед одержанням спецдозволу матеріали на одержання погоджувалися у Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в Львівській області. Держуправлінням була надана Екологічна картка №59/10 від 11.11.2010. В спецдозволі №5181 від 05.07.2010 пунктом 1 особливих умов вимагається виконання умов Екологічної картки №59/10. В свою чергу пунктом 1 Екологічної картки №59/10 визначено, що родовище не знаходиться на землях природоохоронного призначення, пунктом 4 Екологічної картки №59/10 визначено, що родовище не знаходиться у водоохоронній зоні або водному об`єкті. Вимога посадових осіб Державної екологічної інспекції Львівської області до ТзОВ "Моріон +" щодо розробки проекту землеустрою щодо встановлення меж водоохоронних зон (в т.ч. прибережної смуги р.Стрий), що поширюється на територію Верчанського родовища в т.ч. Південно-Західної ділянки.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву в якому щодо пункту 1 припису зазначив, що згідно Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10 лютого 1995 р. N7. Інвентаризація викидів забруднюючих речовин може проводитись як в повному обсязі, так і вибірково по визначенню параметрів окремих джерел утворення або викидів, визначенню якісних і кількісних характеристик окремих забруднюючих речовин, що відводяться в атмосферне повітря при експлуатації технологічного обладнання. Інвентаризацію викидів забруднюючих речовин підприємство проводить в строки, встановлені Кабінетом Міністрів України, рішеннями місцевих органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, Мінприроди. В даному випадку позивач не провів інвентаризацію джерел викидів а відтак стверджувати, що вони не є стаціонарним джерелом забруднення неможливо.

Щодо пункту 3 припису відповідач зазначив, що Згідно ст.7 п. 8. Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Таким чином закон надає право посадовим особам встановлювати визначені строки у приписі, а вимога п. З припису Інспекції є законною і обґрунтованою.

Щодо пункту 6 припису відповідач зазначив, що ТзОВ «Моріон +» не вжито заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному звпливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків такого впливу, не вжито заходів щодо зведення протиповиневого валу (захисної дамби) відповідно до Корегування робочого проекту розробки і рекультивації Верчанського родовища в т.ч. Південно-Західної ділянки, валунно-гравійно-піщаних порід у Стрийському районі Львівської області», що під час повені на р. Стрий призвело до затоплення кар`єру та зміни русла річки Стрий (на даний час один із рукавів русла річки Стрий проходить через земельні ділянки що перебувають у користуванні ТзОВ «Моріон+» (через ділянки за кадастровими номерами 4625385200:07:000:0118, 4625385200:07:000:0119, 4625385200:07:000:0120) та суміжні ділянки що примикають до вищевказаних ділянок та через земельну ділянку за кадастровми номером 4625385200:07:000:0104 що входить у межі Верчанського родовища в т.ч. Південно- Західної ділянки.

Щодо пункту 7 припису відповідач зазначив, що З 2016 року ТзОВ «Моріон+» здійснювалось використання родовища (видобуток хорисних копалин та інші роботи), яке розташоване у водоохоронній зоні за відсутності спеціально розробленого проекту землеустрою щодо встановлення меж водоохоронних зон та визначення режиму діяльності в межах водоохоронної зони.

З урахуванням наведеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивач подав до суду відповідь на відзив у якій вказав, що Акт перевірки, складений за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктами господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного седовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, на основі якого зроблений оскаржуваний Припис, не містить відомостей про інструментально- лабораторні вимірювали показників складу та властивостей викидів саме об`єкту, щодо якого вимагається одержати дозвіл на викиди. Також, позивач зазначив, що ТзОВ «Моріон+» не заперечує щодо виконання заходів з спорудження протиповеневого валу згідно Проекту розробки і рекультивації земель Верчанського родовища, в т.ч. Південно-Західної ділянки, валунно-піщаних порід у Стрийському районі Львівської області. Вал буде споруджено, у термін, який вибере надрокористувач. Невиконання цих заходів на момент перевірки не є порушенням вимог законодавства, адже у Проекті не вказаний термін спорудження валу. Окрім того, позивач вказав, що товариство відпрацьовує родовище згідно Спецдозволу на користування надрами, згідне дозвільних документів на землю, згідно Проекту та за щорічними, погодженими планами розвитку гірничих робіт, (відсутність дозвільних документів у Акті перевірки не зазначена, у Приписі не вказана), виключно в межах території Верчанського родовишх (всі вищезгадані документи при одержанні погоджувались з відповідними інстанціями). Також, вказав, що родовище не знаходиться на землях природоохоронного призначення а також у водоохоронній зоні.

Відповідач подав до суду заперечення в яких вказав, що необхідність щодо отримання дозволу виникає у ТзОВ «Моріон+», оскільки підприємством здійснюється господарська діяльність на території родовища, внаслідок якої здійснюються викиди в атмосферне повітря. Позивач не заперечує, що користується технікою, а така техніка призводить до викидів в атмосферне повітря твердих суспендованих частин недиференційованих за складом. Таким чином, необхідність отримати дозвіл є обов`язковою. Також вказав, що з 2016 року ТзОВ «Моріон+» здійснювалось використання родовища (видобуток корисних копалин та інші роботи), яке розташоване у водоохоронній зоні за відсутності спеціально розробленого проекту землеустрою щодо встановлення меж водоохоронних зон та визначення режиму діяльності в межах водоохоронної зони.

Представник третьої особи письмових пояснень по суті спору не надав.

Ухвалою від 14.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою від 01.09.2020 призначено судове засідання у справі та допущено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Колективне підприємство Центр інженерних та науково технічних послуг «АУМ».

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні такого відмовити.

Представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Згідно Наказу Державної екологічної інспекції у Львівській області №74-і/п від 20.02.2020 та направлення на перевірку від 20.02.2020 № 184 в період з 03.03.2020 по 10.03.2020, посадовими особами Державної екологічної інспекції у Львівської області проведено планову перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Моріон+» з питань дотримання вимог суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

За результатами перевірки складений акт від 10.03.2020 №184/08/221.

Перевіркою встановлено порушення, серед іншого:

- п. 2 акту: порушення ч.чю5,6 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», "ТзОВ «Моріон+» порушується порядок здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферу, а саме: здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від неорганізованого стаціонарного джерела складу сипучих матеріалів (склад гравію) розміщених на земельній ділянці із кадастровим № 4625385200:07:000:0111 за межами с. Верчани Стрийського району Львівської області без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади ". Опис негативних наслідків, що настали в результаті порушення вимог законодавства - відсутні;

- п 3 акту: порушення пункту 2 ч. 2 ст. 107 ВКУ, "Не здійснюються заходи під час здійснення господарської діяльності щодо запобігання шкідливій дії вод, а саме: не зведено протиповиневий вал (захисну дамбу) відповідно до «Корегування робочого проекте розробки і рекультивації Верчанського родовища...», що під час повені на р. Стрий 03.02.2020 року призвело до затоплення і підтоплення кар`єру (земельної ділянки, що перебуває у користуванні ТзОВ «Моріон+») ". Опис негативних наслідків, що настали в результаті порушення вимог законодавства – затоплення кар`єру;

- п. 8 акту: порушення абзацу 12 ч. 1 ст. 35 Закону України № 962, ч. 1 ст. 172 ЗКУ, "ТзОВ «Моріон+» не вжито заходи щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків такого впливу, не вжито заходів щодо зведення протиповиневого валу (захисної дамби) відповідно до «Корегування робочого проекту розробки і рекультивації Верчанського родовища в т.ч. Південно-Західної ділянки, валунно-гравійно-піщаних порід у Стрийському районі Львівської області», що під час повені на р. Стрий призвело до затоплення кар`єру та зміни русла річки Стрий (на даний час один із рукавів русла річки Стрий проходить через земельні ділянки що перебувають у користуванні ТзОВ «Моріон + » (через ділянки за кадастровими номерами 4625385200:07:000:0118, 4625385200:07-000:0119, 4625385200:07:000:0120) та суміжні ділянки що примикають до вищевказаних ділянок та через земельну ділянку за кадастровими номером 4625385200:07:000:0104 що входить у межі Верчанського родовища в т.ч. Південно-Західної ділянки. Речові права на земельну ділянку необхідну для спорудження протиповиневого валу не розроблялись. На даний час зміна русла річки призводить до деградації земель на межі із земельною ділянкою за кадастровми номером 4625385200.07:000:0116 на території Підгірцівської сільської ради Стрийського району (що також розташована у межах родовища), відбувається водна ерозія, під впливом течії річки підмивається правий берег річки, що призводить до змивання не лише верхнього шару ґрунту, а й корисних копалин по всій глибині залягання. На території з координатами 49°16'12.2"N 23°53’ 49.3"Е внаслідок розмивання берегу та обсипання ґрунтово-піщано-гравійної суміші наявний крутий уступ (з кутом 90 градусів) висотою від 5 до 8 метрів від берега (верхньої відмітки) до водного плеса на орієнтовній відстані 20-30м вздовж русла річки, що свідчить про руйнівну дію води та створює небезпеку для перебування людей в даному місці. Заходи щодо консервації земель, що зазнали впливу внаслідок зсувів також не вживались.";

- п. 9 акту: порушення абзацу 7 ч. 1 ст. 7 Закону України № 963, абзац 8 ст. 14-2 ЗКУ, "ТзОВ «Моріон+» не дотримується режим використання територій, що підлягають особливій охороні, порушується режим використання водоохоронної зони річки Стрий. Згідно екологічної картки N959/10 від 11.10.2010р. (п.4) з врахуванням якої видано спецдозвіл на користування надрами №5181 від 05.07.2010 висновку державної екологічної експертизи на робочий проект «Розробка і рекультивації Верчанського родовища в т.ч. Південно-Західної ділянки, гравійно-піщаних порід у Стрийському районі Львівської області...» №11-3770 від 10.06.2011р. та технічних умов (щодо відведення земельних ділянок ТзОВ «Моріон+» в межах Верчанського родовища) виданих Львівським обласним управлінням водних ресурсів від 02.09.2013 р. за №05/2968 територія Верчанського родовища в т.ч. Південно-Західної ділянки не знаходиться у водоохоронній зоні та розташована у межах II та III надзаплавної тераси р.Стрий. В подальшому згідно «Корегування робочого проекту розробки і рекультивації Верчанського родовища в т.ч. Південно-Західної ділянки, валунно-гравійно-піщаних порід у Стрийському районі Львівської області» виготовленому у 2018 році (стор.11.12). Експертного висновку №73.1-12-416.19 ТЕ-05 проектної документації «Корегування робочого проекту розробки і рекультивації Верчанського родовища в т.ч. Південно-Західної ділянки, валунно-гравійно-піщаних порід у Стрийському районі Львівської області» (стор.4), Інформаційного звіту про виконані у 2016 році моніторингові роботи за станом навколишнього середовища на Верчанському родовищі в т.ч. Південно-Західній ділянці, гравійно-піщаних порід у Стрийському районі (ст.8), щорічних звітів про експлуатаційну розвідку 2018-2020років (стор.47,48 якою визначено також що прибережна смуга від річки повинна становити 100м) та Інформаційного звіту про виконані у 2020 році моніторингові роботи за станом навколишнього середовища на Верчанському родовищі в т.ч. Південно-Західній ділянці, валунно-гравійно-піщаних порід у Стрийському районі (стр.4,6,12) визначено, що родовище з 2016 року і поданий час знаходиться у межах заплави та І надзаплавної тераси р. Стрий (в межах водоохоронної зони.).Згідно ПКМУ від 08.05.96р. №486 до складу водоохоронних зон обов`язково входять заплава річки, перша надзаплавна тераса, бровки і круті схили берегів, а також прилеглі балки та яри. У межах водоохоронних зон виділяються землі прибережних захисних смуг та смуги відведення з особливим режимом їх використання (п.п.3,4). Згідно ч.2 cm. 58 ЗКУ для створення сприятливого режиму водних об`єктів уздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водойм встановлюються водоохоронні зони, розміри яких визначаються за проектами землеустрою. Порядок виготовлення проектів землеустрою щодо встановлення меж водоохоронних зон визначено cm.cm 186,186-1 ЗКУ. Відповідно до cm.87 ВКУ водоохоронна зона є природоохоронною територією господарської діяльності, що регулюється. Зовнішні межі водоохоронних зон визначаються за спеціально розробленими проектами. Порядок визначення розмірів і межі водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них встановлюються Кабінетом Міністрів України. З 2016 року ТзОВ «Моріон+» здійснювалось використання родовища (видобуток корисних копалин та інші роботи), яке розташоване у водоохоронній зоні за відсутності спеціально розробленого проекту землеустрою щодо встановлення меж водоохоронних зон та визначення режиму діяльності в межах водоохоронної зони ".

На підставі акта перевірки старшими державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Львівської області складено припис від 10.03.2020 №124-08/02/05 пунктами 1,3,6 та 7 якого зобов`язано усунути наступні порушення:

- п. 1 припису: порушення абзацу 7 ч. 1 ст. 10,29 Закону України №2707 "Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами в межах Верчанського родовища та на земельній ділянці із кадастровим № 4625385200:07:000:0111 за межами с. Верчани Стрийського району Львівської області. Дотримуватись екологічних вимог, визначених у висновку державної екологічної експертизи - висновку з оцінки впливу на довкілля". Термін виконання до 01.07.2020;

- п. 3 припису: порушення п. 2 ч. 2 ст. 107 ВКУ «Здійснити заходи щодо запобігання шкідливій дії вод від затоплення і підтоплення кар`єру, а саме: звести протиповеневий вал (захисну дамбу) відповідно до «Корегування робочого проекту розробки і рекультивації Верчанського родовища...». Термін виконання до 01.09.2020;

- п. 6 припису: порушення абзацу 12 ч. 1 ст. 35 Закону України №962, ч. 1 ст. 172 ЗКУ «Вжити заходи щодо раціонального використання земель (щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків такого впливу, щодо консервації земель) щодо зведення протиповиневого валу (захисної дамби) відповідно до «Корегування робочого проекту розробки і рекультивації Верчанського родовища в т.ч. Південно-Західної ділянки, валунно гравійно-піщаних порід у Стрийському районі Львівської області» з дотриманням вимог водного, земельного кодексів України та Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», не здійснювати діяльність у руслі річки Стрий та прибережній смузі річки. Термін виконання до 01.09.2020.

- п. 7 припису: порушення абзацу 7 ч. 1 ст. 7 Закону України №963, абзацу 8 ст. 14-2 ЗКУ «Розробити в установленому законодавством порядку проект землеустрою щодо встановлення меж водоохоронних зон (в т.ч. прибережної смуги р.Стрий), що поширюється на територію Верчанського родовища в т.ч. Південно- Західної ділянки та дотримуватись режиму діяльності визначеному у проекті Проведення робіт щодо берегоукріплення, зміни і стабілізації стану русла річки Стрий: будівництво гідротехнічних споруд (дамб, каналів, валів та ін.), видобуванням піщано-гравійних порід на землях водного фонду проводити згідно оцінки впливу на довкілля та рішення про провадження планової діяльності, оскільки вплив на навколишнє середовище при проведенні даних робіт не визначено у висновку державної екологічної експертизи на робочий проект «Розробка і рекультивації Верчанського родовища в т.ч. Південно-Західної ділянки, гравійно-піщаних порід у Стрийському районі Львівської області...» №11-3770 від 10.06.2011р». Термін виконання до 01.07.2020.

Позивач не погоджуючись із пунктами 1,3,6 та 7 Припису звернувся із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам судом враховано наступне.

Згідно з частиною першою статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища, до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про оцінку впливу на довкілля.

Відповідно до Постанови КМ України від 19.04.2017 року №275 «Про затвердження положення про державну екологічну інспекцію України» (далі по тексту - Положення) Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з пунктами 4 Положення, Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про екологічну та радіаційну безпеку, зокрема: щодо виконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля.

Відповідно зі статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно частиною першою та другою статті 2 дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Частиною шостою статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Державна екологічна інспекція у Львівській області діє на підставі Положення про Державну екологічну інспекцію у Львівській області (далі - Положення), затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України №122 від 22 квітня 2020 року на момент здійснення перевірки. На даний Момент Інспекція діє на підставі Положення Наказом Державної екологічної інспекції України №51 від 02лютого 2021 року.

Відповідно до Положення Інспекція здійснює державний нагляд контроль за додержанням підприємствами, установами , організаціями вимог законодавства:

3. Основними завданнями Інспекції є:

1) реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів;

2) здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо:

охорони земель, надр:

-консервації деградованих і малопродуктивних земель;

-збереження водно-болотних угідь;

-виконання екологічних вимог під час надання у власність і користування, зокрема в оренду, земельних ділянок;

-здійснення заходів із запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами;

-додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні;

-додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель;

-ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду;

-установлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також додержання режиму використання їх територій;

-використання та охорони надр;

екологічної та радіаційної безпеки;

охорони і використання територій та об`єктів природно-заповідного фонду;

охорони, захисту, використання і відтворення лісів;

збереження, відтворення і невиснажливого використання біологічного та ландшафтного різноманіття;

раціонального використання, відтворення і охорони об`єктів тваринного та рослинного світу;

ведення мисливського господарства та здійснення полювання;

охорони, раціонального використання та відтворення вод і відтворення водних ресурсів;

охорони атмосферного повітря;

формування, збереження і використання екологічної мережі;

стану навколишнього природного середовища;

поводження з відходами, небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами;

здійснення заходів біологічної і генетичної безпеки стосовно біологічних об`єктів природного середовища під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритій системі;

Згідно п.14 Положення Державна екологічна інспекція у Львівській області вносить у встановленому порядку Голові Держекоінспекції пропозиції щодо видачі, зупинення дії чи анулювання в установленому законодавством порядку дозволів, ліцензій, сертифікатів, висновків, рішень, лімітів, квот, погоджень, свідоцтв на спеціальне використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, поводження з небезпечними хімічними речовинами, транскордонне переміщення об`єктів рослинного і тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), а також щодо встановлення нормативів допустимих рівнів шкідливого впливу на стан навколишнього природного середовища.

Судом встановлено, що на підставі акта перевірки старшими державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Львівської області складено припис від 10.03.2020 №124-08/02/05 пунктами 1,3,6 та 7 якого зобов`язано усунути порушення.

Щодо оскаржуваного пунку 1 Припису суд зазначає наступне.

За змістом ст. 1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що отримувати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами необхідно суб`єктам господарювання, що здійснюють викиди забруднюючих речовин, які справляють негативний вплив на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища.

Єдиний механізм проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами встановлює Порядок проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 N 302. Відповідно до даного Порядку, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям (далі - суб`єкт господарювання) експлуатувати об`єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Отже, законодавець встановив обов`язок отримувати даний дозвіл тим підприємствам, які експлуатують об`єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші.

Слід зазначити, що Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 року № 1780 затверджено Порядок розроблення та затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, у якому зазначено, що перелік типів устаткування, за якими розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, визначається Мінприроди. На виконання вказаного Порядку Міністерством охорони навколишнього природного середовища України було видано наказ від 16.08.2004 року № 317, яким затверджено Перелік типів устаткування для яких розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел.

Державною екологічною інспекцією у Львівській області під час судового розгляду не надано належного документального підтвердження того, що під час проведення перевірки ТзОВ «Моріон +» на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства, за наслідками якого складено акт та припис, було вчинено ряд відповідних дій щодо відбору проб та інструментально-лабораторних вимірювань для з`ясування чи дійсно позивачем здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

З урахуванням наведено, суд дійшов висновку, що пункт 1 оскаржуваного припису підлягає скасуванню.

Щодо п.3 та 6 оскаржуваного припису Інспекції суд зазначає наступне.

Пунктом 2 частини 2 статті 107 Водного кодексу України визначено, що під час проектування водогосподарських та інших об`єктів повинна враховуватися можлива шкідлива дія вод, а під час експлуатації цих об`єктів - вживатися заходи щодо її запобігання, а саме: 2) будівництво протиерозійних гідротехнічних споруд, земляних валів, водоскидів, захисних дамб, водосховищ-регуляторів.

Абзацом 12 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про охорону земель» №962-ІV визначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані серед іншого уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Частиною 1 ст. 172 Земельного кодексу України визначено, що консервації підлягають деградовані і малопродуктивні землі, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним. Консервації підлягають також техногенно забруднені земельні ділянки, на яких неможливо одержати екологічно чисту продукцію, а перебування людей на цих земельних ділянках є небезпечним для їх здоров`я.

Судом встановлено, що позивач не заперечує щодо змісту пункту 3 Припису Інспекції, а лише стверджує, що припис посадових осіб Інспекції не може встановлювати термін виконання заходів згідно Проекту розробки і рекультивації земель Верчанського родовища, в т.ч. Південно-Західної ділянки , валунно-піщаних порід у Стрийському районі Львівської області.

Суд зазначає, що згідно ст.7 п. 8. Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Таким чином закон надає право посадовим особам встановлювати визначені строки у приписі, а вимога п. 3 припису Інспекції є законною і обґрунтованою.

Вал, передбачений для захисту території від негативних наслідків, в тому числі підтоплена територія, що встановлено інспекційною перевіркою. Дана обставина підтверджується нормами вказаними у п.1.2.3 «Корегування робочого проекту розробки і рекультивації Верчанського родовища, в т.ч. Південнно-Західної ділянки, валунно-гравійно-піщаних порід у Стрийському районі Львівської області», затвердженого директором ТзОВ «Моріон+».

Зазначається, можливе затоплення повеневими водами площ розвіданих ділянок, і роль наявних тут протиповіневих дамб до запобігання змін положення русла річки, підмиванню берега. Вказано про необхідність дотримуватися розмірів, передбачених Водним Кодексом України захисної прибережної смуги.

Також Проектом передбачено, що Гідрогеологічні умови родовища характеризуються наявністю водоносного горизонту в гравійно-галечникових відкладах, який залягає на неогенованих глинах і гідравлічно зв`язаний з поверхневими водами р. Стрий. Верчанське родовище розташоване в межах заплави і I надзаплавної тераси річки і в періоди значених повеней може заливатися водою. А у періоди повеней активізується ерозійна діяльність річки, що призводить до переміщення русла, утворення стариць.

Дані твердження передбачені Проектом та підтверджують правомірність законність та обґрунтованість п. 3,6 Припису інспекції.

Згідно п. 6 Проекту передбачено, що після закінчення розробки родовища кар`єру можуть бути використані для ведення рибного господарства та розвитку водних видів спорту. Отже, у ТзОВ Моріон+ є необхідність здійснити рекультивацію ділянки під ставок, оскільки під час перевірки утворилося нове русло річки, відбувається підливання берегів. Частина ділянки внаслідок таких дій є розмитою. А відтак твердження позивача щодо необґрунтованості Припису є безпідставними.

З урахуванням наведеного, позовні вимоги в частині скасування пунктів 3 та 6 припису Інспекції задоволенню не підлягають.

Щодо пункту 7 Припису, суд зазначає наступне.

Так, пунктом 7 Припису зобов`язано "Розробити в установленому законодавством порядку проект землеустрою щодо встановлення меж водоохоронних зон (в т.ч. прибережної смуги р.Стрий) що поширюється на територію Верчанського родовища в т.ч. Південно- Західної ділянки та дотримуватись режиму діяльності визначеному у проекті Проведення робіт щодо берегоукріплення, зміни і стабілізації стану русла річки Стрий: будівництво гідротехнічних споруд (дамб, каналів, валів та ін.), видобуванням піщано-гравійних порід на землях водного фонду проводити згідно оцінки впливу на довкілля та рішення про провадження планової діяльності, оскільки вплив на навколишнє середовище при проведенні даних робіт не визначено у висновку державної екологічної експертизи на робочий проект «Розробка і рекультивації Верчанського родовища в т.ч. Південно-Західної ділянки, гравійно-піщаних порід у Стрийському районі Львівської області...» №11-3770 від 10.06.2011.

Згідно ч.1 ст. 58 ЗКУ та ст. 4 Водного Кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами, прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами.

Відповідно до ст. 60 Земельного Кодексу України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги…Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою. Межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються в документації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації.

Згідно ч.1 ст. 81 Водного Кодексу України до комплексу заходів щодо збереження водності річок і охорони їх від забруднення належить створення прибережних захисних смуг.

Відповідно до ст. 61 Земельного Кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.

Статтями 85-89 Водного Кодексу України визначено порядок використання водних об`єктів та проведення робіт у межах водоохоронних зон та на землях водного фонду, так згідно абз.І ст.86 видобування гравію у руслах гірських річок заборонено, згідно абз4 ст.87 в окремих випадках у водоохоронній зоні може бути дозволено добування піску і гравію за межами земель водного фонду на сухій частині заплави, у праруслах річок за погодженням з обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Судом встановлено, що Верчанське родовище розробляється ТзОВ «Моріон+» на основі спеціального дозволу на користування надрами Верчанського родовища №5181 від 05.07.2010. Перед одержанням спецдозволу матеріали на одержання погоджувалися у Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в Львівській області. Держуправлінням надана Екологічна картка №59/10 від 11.11.2010.

В спецдозволі №5181 від 05.07.2010р. пунктом 1 особливих умов вимагається виконання умов Екологічної картки №59/10.

Пунктом 1 Екологічної картки №59/10 визначено, що родовище не знаходиться на землях природоохоронного призначення. Пунктом 4 Екологічної картки №59/10 визначено, що родовище не знаходиться у водоохоронній зоні або водному об`єкті.

З урахуванням наведеного, оскільки ТзОВ «Моріон+» здійснює використання родовища, яке не знаходиться на землях природоохоронного призначення та не знаходиться у водоохоронній зоні, пункт 7 Припису Інспекції є необґрунтованим та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору..

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 241-246, 255,262, 293, 295 підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд –

в и р і ш и в :

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати пункти 1 та пункт 7 припису №124-08/02/05 від 10.03.2020, виданого ТзОВ «Моріон+» Державною екологічною інспекцією у Львівській області. В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державної екологічної інспекції у Львівській області місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Стрийська, 98, ЄДРПОУ 38057086 за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Моріон +» 82441, Львівська обл., Стрийський р-н, с. Верчани, вул. 24-серпня, буд. 30-2, 26 судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог в сумі 1098 (одна тисяча дев`яносто вісім) грн. 50 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Грень Н.М.

Повний текст рішення складено та підписано 09.03.2021.