
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2021 року справа №380/12628/20
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сакалоша В.М.,
секретаря судового засідання Ізьо О.М.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Яцик Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій та рішень протиправними та зобов`язання до вчинення дій,-
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУПФУ у Львівській області, відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправним рішення Головного Управління ПФУ у Львівській області. Галицького об`єднаного управління ПФУ м. Львова №913210172155 від 04.12.2020 у частині встановлення ОСОБА_1 максимального розміру пенсії обчисленого згідно з довідкою Прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-716 вих-20;
- визнати протиправним рішення Головного Управління ПФУ у Львівській області. Галицького об`єднаного управління ПФУ м. Львова №913210172155 від 08.12.2020 у частині встановлення ОСОБА_1 максимального розміру пенсії обчисленого згідно з довідкою Львівської обласної прокуратури від 30.10.2020 № 21-1329вих-20;
- зобов`язати Головне управління ПФУ у Львівській області. Галицьке об`єднане управління ПФУ м. Львова здійснити з 13 грудня 2019 року виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПК 27467158, без обмеження максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум, пенсію, обчислену згідно з довідкою Прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-716 вих-20;
- зобов`язати Головне управління ПФУ у Львівській області. Галицьке об`єднане управління ПФУ м. Львова здійснити з 1 жовтня 2020 року виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПК 27467158, без обмеження максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум, пенсію обчислену згідно з довідкою Львівської обласної прокуратури від 30.10.2020 № 21-1329 ВИХ-20.
Заявлені вимоги, обґрунтовані тим, що на переконання ОСОБА_1 дії відповідача щодо відмови у забезпеченні належним пенсійним забезпеченням (встановлення обмеження щодо максимального розміру виплати пенсії) є протиправними та незаконними, такими що порушують гарантії незалежності прокурора, передбачені Законом України «Про прокуратуру».
Провадження у справі суд відкрив ухвалою від 05.01.2021.
ГУ ПФУ у Львівській області надало відзив на позов, який вважає необґрунтованим та безпідставним. Звертає увагу на той факт, що як на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, так і на час здійснення такого перерахунку, чинна редакція ч. 15 ст. 86 Закону №1697-VІІ передбачала, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
В судовому засіданні по розгляду справи, позивач заявлені вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечила, з підстав викладених у відзиві, просила у його задоволенні відмовити повністю.
Заслухавши доводи сторін, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 отримує пенсію у зв`язку із інвалідністю відповідно до Закону України “Про прокуратуру”.
Прокуратурою Львівської області видано позивачу довідку від 28.02.2020 № 18-716 вих-20 про розмір заробітньої плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7- (ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
06.03.2020 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-716 вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7- (ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
Рішенням від 10.03.2020 Головного управляння Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі поданої ним 06.03.2020 заяви. Вказане рішення мотивоване тим, що відповідно до Рішення Конституційного Суду № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 проводити перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 згідно з довідкою від 28.02.2020 № 18-716 вих-20 немає підстав, оскільки призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, а право на перерахунок виникає з 13.12.2019, за умови підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після цієї дати. Однак у довідці про розмір заробітної плази (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 28.02.2020 № 18-716 вих-20, яка видана прокуратурою Львівської області наведені складові заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, тобто підвищення заробітної плати після 13.12.2019 не відбулись.
ОСОБА_1 вказане рішення оскаржив в судовому порядку.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 у справі № №380/3487/20 позов ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перерахунок та виплату, з врахуванням виплачених сум, з 13.12.2019 пенсію по інвалідності у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 28.02.2020 № 18-716 вих-20.
У зв`язку із зміною окладу ОСОБА_1 , знову, 02.12.2020 звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області. Галицького об`єднаного управління ПФ`У м. Львова із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». До заяви долучив довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 30.10.2020 № 21-1329 вих-20, яка видана Львівською обласною прокуратурою.
08.12.2020 на електронну адресу позивача надійшло повідомлення, що за його зверненням пенсію призначено з 01.10.2020.
З інформації наявної в електронному кабінеті, як зазначає позивач він встановив, що на виконання рішень судів Головним управлінням Органом ПФУ у Львівській області прийнято рішення № 913210172155 від 04.12.2020, а за результатами розгляду звернення від 02.12.2020 № 913210172155 від 08.12.2020.
Відповідно до даних рішень ОСОБА_1 дійсно зроблено перерахунок пенсії та зазначено, що основний розмір пенсії від середнього заробітку з надбавками становить 34430 грн. Також встановлено обмеження граничного розміру пенсії, та визначено суму до виплати в розмірі 17 690 грн.
Вважаючи означені дії ГУ ПФУ у Львівській області протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір суд керувався таким.
Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі також Закон №1789-ХІІ).
Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України з 01.04.2015 як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру» ст. 50-1.
Отже на дату призначення позивачу пенсії питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури було врегульоване положеннями статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, частина перша якої (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) встановлювала, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам визначались частиною дванадцятою цієї статті, відповідно до якої обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Крім того, 15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII та на цій підставі втратила чинність частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.
Разом з цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, відповідно до частини двадцятої якої (у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
При цьому, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Постановою Верховного Суду від 24.04.2019 у справі № 826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
При цьому, Верховний Суд звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом покладено саме на Уряд.
Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.
Більш того, рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
У своєму рішенні від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.
Частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.
Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в ч.2 ст. 2 КАС України.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення ГУ ПФУ у Львівській області, відповідно до яких проведено перерахунок пенсії позивача із встановлення граничного її розміру не відповідають критеріям встановленим КАС України.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до частини 1статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене та враховуючи визнаннч протиправними прийнятті пенсійним органом рішення в частині встановлення ОСОБА_1 максимального розміру пенсії, з метою належного захисту та поновлення його прав, необхідно зобов`язати відповідача здійснити з 13 грудня 2019 року виплату ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум пенсію, обчисленого згідно з довідкою Прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-716 вих-20, а також зобов`язати відповідача здійснити з 1 жовтня 2020 року виплату ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум, обчислених згідно з довідкою Львівської обласної прокуратури від 30.10.2020 № 21-1329 вих-20.
За наведених обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
Підстав для розподілу судових витрат не встановлено.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295, п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення Головного Управління ПФУ у Львівській області. Галицького об`єднаного управління ПФУ м. Львова №913210172155 від 04.12.2020 у частині встановлення ОСОБА_1 максимального розміру пенсії обчисленого згідно з довідкою Прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-716 вих-20.
Визнати протиправним рішення Головного Управління ПФУ у Львівській області. Галицького об`єднаного управління ПФУ м. Львова №913210172155 від 08.12.2020 у частині встановлення ОСОБА_1 максимального розміру пенсії обчисленого згідно з довідкою Львівської обласної прокуратури від 30.10.2020 № 21-1329вих-20.
Зобов`язати Головне управління ПФУ у Львівській області. Галицьке об`єднане управління ПФУ м. Львова здійснити з 13 грудня 2019 року виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПК 27467158, без обмеження максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум, пенсію, обчислену згідно з довідкою Прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-716 вих-20.
Зобов`язати Головне управління ПФУ у Львівській області. Галицьке об`єднане управління ПФУ м. Львова здійснити з 1 жовтня 2020 року виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПК 27467158, без обмеження максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум, пенсію обчислену згідно з довідкою Львівської обласної прокуратури від 30.10.2020 № 21-1329 ВИХ-20.
. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 10.03.2021.
Суддя В.М. Сакалош