
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2021 року справа №380/10527/20
Львівськийокружнийадміністративний суд:
в складіголовуючої - судді Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання - Олійник Л.В.,
за участі:
позивача–не з`явився ,
представникавідповідача 1- Стасина Р.З., згідно наказу,
представника відповідача 2 – не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львова за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій,-
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУПФ України у Львівській області, відповідач 1), Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України, відповідач) з такими вимогами:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії протиправними;
- зобов`язати ГУПФ України у Львівській області перерахувати призначену ОСОБА_1 до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсію у розмірі 76% грошового забезпечення та виплатити перераховану пенсію у розмірі 100% суми підвищення пенсії (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії), починаючи з 1 січня 2018 року з урахуванням вже виплачених сум;
- визнати дії МВС України щодо відмови надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними
- зобов`язати МВС України надати до ГУПФ України у Львівській області довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з її основного розміру - 76% грошового забезпечення, яка буде включати: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, 50% надбавку за особливо важливі завдання, 20% надбавку за роботу в умовах режимних обмежень та премію у середньому розмірі, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) в МВС України за березень 2019 року (місяць, у якомувиникло право на перерахунокпенсії з урахуваннямРішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18) для проведенняперерахункупенсії.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що з серпня 2013 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області позивачу виплачується пенсія на підставі Закону України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб». Пенсію позивачу призначено у розмірі 76% грошового забезпечення з врахуванням наступних складових: -посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років (40%); надбавка за особливо важливі завдання (50%); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (20%); премія (100%).Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, внаслідок чого розмір її зменшено з 76% на 70% грошового забезпечення, а також зі складу пенсії після її перерахунку виключено надбавку за особливо важливі завдання, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, а також премію. У вересні 2020 року позивач звернувся до ГУПФ України у Львівській області із заявою щодо проведення перерахунку його пенсії з основного розміру 76 % грошового забезпечення,а також з врахуванням посадового окладу -8320 грн,окладу за військовим званням -1480 грн, надбавки за особливо важливі завдання та премії у середньому розмірі, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою в МВС України та виплатити перераховану пенсію в розмірі 100% суми її підвищення (включаючи поетапність виплат перерахованої пенсії), починаючи з 01.01.2018 з врахування вже виплачених сум. Окрім того, у вересні 2020 року позивач також звертався до МВС України із заявою про надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018 з врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) для перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року. Рішенням ГУПФ України у Львівській області від 01.10.2020 №6737-6759/С-02/8-1300/20 та МВС України від 10.10.2020 № С-17626/22 відмовлено у перерахунку пенсії та наданні довідки для перерахунку пенсії. Вказані рішення позивач вважає протиправними, оскільки вони грунтуються на неправильному застосуванні норм матеріального права, та такими, що порушують право позивача на отримання належного пенсійного забезпечення у розмірі, встановленому законодавством України. Відтак, звернувся до суду за захистом своїх прав
Ухвалоюсуддівід 24.11.2020 відкритопровадження у справі та призначено справу до розглядув порядкузагальногопозовногопровадження.
22.12.2020 (вх.№69317) від Міністерства внутрішніх справ України надійшов відзив на позовну заяву.
24.12.2020 (вх.№70038) від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов відзив.
28.12.2020 ( вх.№11777) від представника позивача надійшла відповідь на відзив .
04.02.2021 (вх.№183) від представника позивача надійшла відповідь на відзив.
13.01.2021 ( вх.№ 1676) від представника позивача надійшли пояснення.
Протокольною ухвалою суду від 13.01.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
26.01.2021 ( вх.574 ел.) від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі позивача та представника.
Представник відповідача – ГУПФ України у Львівськійобласті - в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві. Зазначив, що ГУПФ України у Львівськійобласті на виконання постанов КабінетуМіністрівУкраїнивід 21.02.2018 №103 та від 30.08.2017 №704 проведено позивачуперерахунокпенсіїпро розмір грошового забезпечення, щовраховується для перерахунку. Таким чином, відповідачзазначив, що ГУПФ України у Львівській області правомірно провело перерахунок пенсії позивача, виходячи із 70% розміру грошового забезпечення, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунокпенсії з 01.01.2018, встановлений максимальний розмір пенсії 70% відповідних сум грошового забезпечення. Щодо вимоги про здійснення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 100% суми підвищення (включаючи поетапність виплат перерахованої пенсії), починаючи з 01.01.2018, з врахуванням вже виплачених сум та Постанови № 103, то встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у такцх розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018. Представник відповідача 1 наголосив, що ГУПФ України у Львівській області при проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу не мало правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм частини четвертої статті 63 Закону - 2262, в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови порядку виплати пенсії, зокрема як передбачено Постановою-103, та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії. Окрім цього, зазначив, що на час виникнення спірних правовідносин Постанова № 103 була діючою та такою, що підлягала обов`язковому застосуванню. Скасування Окружним адміністративним судом м. Києва пунктів 1, 2 Постанови № 103, а також змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку - 45, не доводить протиправності дій відповідача, що стосуються встановлення поетапності виплати перерахованої пенсії позивача. Крім того, вимога позивача про зобов`язання видати оновлену довідку Міністерством внутрішніх справ України та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, виходячи з її основного розміру - 76% грошового забезпечення, яка буде включати: посадовий оклад, оклад за військовимзванням, надбавку за вислугу років, 50% надбавку за особливо важливізавдання, 20% надбавку за роботу в умовах режимних обмежень та премію у середньомурозмірі, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) в МВС України за березень 2019 року, є безпідставного з огляду на наступне. На виконання Постанови №103 від 21.02.2018, з 01.01.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки від25.03.2028 № 91-02715 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням КабінетуМіністрівУкраїни. ГУПФ України у Львівській області при проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу не мало правових підстав для неврахування та незастосування положень норм ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб» в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови порядку виплати пенсії, зокрема як передбачено Постановою №103, та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії. Враховуючи наведене, просив у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача Міністерства внутрішніх справ України в судове засідання не прибув. Свою позицію щодо позову виклав у відзиві (вх.№69317), згідно з яким не підлягає застосуванню до даних правовідносин постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка регулює питання грошового забезпечення військовослужбовців. Положення пунктів 1 та 2 постанови Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та втрата ними чинності у зв`язку з набранням чинності рішення суду у справі № 826/3858/18 є незастосованими відносно позивача, оскільки стосуються виключно пенсіонерів за лінією Міністерства оборони України, а позивач є пенсіонером за лінією Міністерства внутрішніх справ України. На позивача поширювалась дія п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, котра не містила жодних обмежень стосовно розрахункової бази обчислення грошового забезпечення діючого публічного службовця у цілях перерахунку розміру раніше призначених пенсій. Тому і втрата чинності п.1, п.2 Постанови № 103 у зв`язку з набранням чинності рішення суду у справі № 826/3858/18 не мають юридичного значення для позивача, адже не спричиняють виникнення нової (збільшеної) розрахункової бази для перерахунку пенсії. Також відповідач 2 зазначив, що відповідно до положень Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію уповноваженим особам, які готують довідки про розмір грошового забезпечення. На підставі списків уповноважені особи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Відповідач звертає увагу, що жодних списків від органів Пенсійного фонду України до нього не надходило, у зв`язки з чим у МВС України відсутні підстави для виготовлення та направлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача. Крім того, вказав, що після визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 Кабінетом Міністрів України не прийнято іншої постанови, яка б стосувалась перерахунку пенсій.. На підставі викладеного, просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача ГУПФ України у Львівській області, дослідивши матеріали справи, з`ясувався дійсні обставини справи, дійшов до наступних висновків.
Згідно протоколу за пенсійною справою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.08.2013 у справі № 1303009552 позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років (вислуга 27 календарних років) у розмірі 76% грошового забезпечення, з врахуванням наступних складових грошового забезпечення : посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років (40%) та додаткові види грошового забезпечення: надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (20%), надбавка за особливо важливі завдання (50%), премія (100%).
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).
Згідно перерахунку пенсії за пенсійною справою № 1303009552, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі Постанови №103, проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, виходячи з таких сум грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років (50 %), та основого розміру пенсї, який становить 70 % грошового забезпечення.
Листом від 01.10.2020 №6736-6759/С-02/8-1300/20 ГУПФ України у Львівській області повідомило позивача, що під час призначення (перерахунку) пенсії застосовуються нормативно-правові акти, які діють на дату, з якої призначається (перераховується) пенсія. Законом Українивід 27.03.2014 №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створенняпередумов для економічногозростання в Україні» внесено зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ, якими передбачено, щомаксимальнийрозмірпенсії за вислугуроків з 01.05.2014 не повинен перевищувати 70% відповідних сум. Тому після 01.05.2014 при призначенні (перерахунку) пенсії за вислугуроківрозмірпенсіїобчислюється з урахуваннямвнесенихзмін. Отже, з 01.01.2018 позивачу проведено перерахунокранішепризначеноїпенсії, відповідно до постанови КабінетуМіністрівУкраїнивід 21.02.2018 №103 «Про перерахунокпенсій особам, якізвільнені з військовоїслужби, та деякиміншимкатегоріямосіб» за нормами законодавства, щодіє на момент перерахункупенсії, виходячи із 70% сум грошового забезпечення та оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу роківвизначеноговідповідно до постанови №704. Виплату перерахованої підвищеної пенсії проведено в 2018 році у розмірі 50 % суми підвищення пенсії, визначеногостаном на 01.03.2018. У 2019 році-75% зазначеної суми підвищення пенсії, в т.ч. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих громадян». З 1 січня 2020 виплата перерахованих пенсій здійснюється згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 2.12.2019 №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» з урахуванням 100 відотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києвавід 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке 05.03.2019 Шостим апеляційним адміністративним судом залишене без змін, вирішеновизнатипротиправними та нечиннимиа.а. 1, 2 Постанови №103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №704.
Після цього інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.
Окрім того, Департамент персоналу, організаціїосвітньої та науковоїдіяльності МВС України листом від 10.10.2020 № С-17626/22 повідомив позивача про відсутністьпідстав для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахункупенсії. Зазначає, що з моменту прийняття Постанови № 704 і до моменту розгляду звернення позивача, Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення щодо змін розміру в грошовому забезпеченні військовослужбовців. Розмір окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років , які визначені постановою №704 не збільшувалися. Після визнання судами окремих положень Постанови № 103 протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій. З огляду на викладене, для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на будь-яку іншу дату підстави відсутні.
Вважаючи дії відповідачів протиправними, з метою відновлення порушених прав, позивач звернувся до суду за їх захистом.
Щодо позовної вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зменшення відсоткового розміру пенсії грошового забезпечення позивача при її перерахунку з 01.01.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 76% до 70%, суд зазначає таке.
Згідно із ст. 46 Конституції України громадянимають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежнихвід них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватнихзакладівдля догляду за непрацездатними. Пенсії, іншівидисоціальнихвиплат та допомоги, що є основним джерелом існування, маютьзабезпечуватирівеньжиття, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, Національнійполіції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально - виконавчій службі України, та деякихіншихосіб, якімають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб» від 09.04.1992 №2262-XII.
Відповідно до ст.1 вищезазначеного Закону, в редакції на час призначення позивачу пенсії, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовійслужбі, службі в органах внутрішніх справ і в державнійпожежнійохоронімають право на довічнупенсію за вислугуроків.
Згідно з п.ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час звільненняпозивачазіслужби та призначенняйомупенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, якімають право на пенсію за цим Законом, якімають вислугу 20 років і більше (п. а ст. 12) пенсії за вислугуроківпризначаються в таких розмірах: за вислугу 20 років 50 процентів, а звільненим у відставку за вікомабо за станом здоров`я 55 процентіввідповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожнийріквислугипонад 20 років 3 процентивідповідних сум грошового забезпечення. Частиною 2 цієїстаттівизначено, щозагальнийрозмірпенсії, обчисленийвідповідно до цієїстатті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 %, до категорії 2, - 95 %.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011, внесені зміни у ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», цифри 90 замінено цифрами 80 (п.п. 8 п. 6 розділу ІІ Прикінцеві та перехідніположення Закону № 3668-VI). Пунктом 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи визначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII, який набрав чинності з 01.04.2014, внесенізміни у ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб» і цифри 80 замінено цифрами 70 (пунктом 23 розділу II Закону №1166-VII).
Статтею 63 ЗаконуУкраїни «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деяких інших осіб» визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій.
Так, відповідно до ч. 4 цієї статті, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим з служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсійв становлений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів Українивід 17.07.1992 № 393 від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок № 45, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1, 2 Порядку № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, якімають право на пенсіюзгідноіз Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом МіністрівУкраїни. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення Мінсоцполітики повідомляє своїм головнимуправлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національнійполіції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службізовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подаютьїх органам, якіуповноваженірішеннямикерівниківдержавнихорганів (далі уповноваженіоргани) видаватидовідки про розмір грошового забезпечення для перерахункупенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахункупенсій, для кожної особи, зазначеноїв списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт третій Порядку №45).
Відповідно до п. 4 Порядку №45 перерахунокпенсіїздійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.2 і 3 ст. 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, якізвільнені з військовоїслужби, та деяким іншим категоріям осіб». Цією постановою на виконання ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено з 1 січня 2016 року перерахувати особам начальницького і рядового складу органіввнутрішніх справ (міліції) пенсії, призначені на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського відповідно до Постанови №988, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальнимзванням, відсоткову надбавку за вислугуроків, щомісячнідодатковівиди грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року. При цьомурозмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуваннінорми права до спірнихправовідносин суд враховуєвисновкищодозастосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
04.02.2019 Верховний Суд прийняврішення в зразковійадміністративнійсправі №240/5401/18 (№ Пз/9901/58/18) за позовом Особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії. У вказаній постанові Верховний Суд зазначив, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до ст. 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, якімають право на пенсію за цим Законом у разіреалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. У цій зразковій справі Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103, відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовуєтьсясаме при призначенніпенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Верховний Суд визначив, щоцерішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом №2262-ХІІ, при здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям Постанови КМУ №704 відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 залишено без змін вищевказане судове рішення Верховного Суду.
При вирішенніпитання про визнанняцієїсправи типовою, суд врахувавнаступне.
Верховний Суд, відкриваючи провадження у зразковій справі №240/5401/18 (№Пз/9901/58/18), виділив такі ознаки типової справи: позивачами у них є особи, яким призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону № 2262-ХІІ; відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку зі зменшенням територіальним органом Пенсійного фонду України основного розмірупенсії до 70 відсотків відповідно до ч. 2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, чинній на момент здійснення перерахунку); позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті - визнати протиправними дії та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплатупенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення у відсотках, якібуливизначені на момент призначенняпенсії). В рішенні від 04.02.2019 у цій зразковій справі Верховний Суд звузив предмет спору в зразковій справі до такого: предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі Постанови КМУ №103 у зв`язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до Постанови КМУ №704. Отже, типовими є справи щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії колишнім військовослужбовцям при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 у зв`язку з підвищенням сум грошового забезпечення, щовизначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови КМУ Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деякихіншихосіб від 20.08.2017 №704.
Предмет спору у цій справі стосується фактичного зменшення відсоткового значення розміру раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ, при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі Постанови КМУ №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Отже, вказана справа є типовою щодо зразкової справи №240/5401/18 (№ Пз/9901/58/18).
Тому, при прийнятті рішення суд враховує викладені в постанові №240/5401/18 (№ Пз/9901/58/18) Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 висновки щодо застосування ст.ст. 13, 63 Закону № 2262-ХІІ, а також Порядку №45 та Постанови №103 до правовідносин, що виникають в процесі перерахунку пенсій за вислугу років, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Аналізуючи наведені вище норми Закону України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військової служби, та деякихінших осіб» та Порядку № 45, суд дійшов висновку, що при призначенні пенсії за вислугу років її відсотковий розмір визначається чинною на момент прийняття відповідного рішення редакцією ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб".
Як уже зазначалося, ОСОБА_1 з 14.08.2013 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деяких інших осіб» як особа, що має достатній для призначення цього виду пенсії стаж. При прийнятті в 2013 році рішення про призначення пенсії за вислугу років її основний розмір визначено в розмірі 76% суми грошового забезпечення заявника.
Чинна на той момент редакція ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовоїслужби, та деяких інших осіб» обмежувала основний розмір пенсії максимальною величиною, що складала 90 процентів, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1,- 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів.
Стаття 13 Закону України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деяких інших осіб» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (перерахунку пенсії), визначала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієїстатті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Однак, суд звертає увагу, що порядок перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців урегульований не ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпеченняосіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а іншими нормами права, а саме ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовоїслужби, та деяких іншихосіб», орядком №45 (з урахуванням змін, внесенихПостановою №103).
Таким чином, процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення, регламентуються різними нормами права. При цьому норми, що регламентують порядок проведення перерахунку пенсії за вислугу років, не передбачають зміни (зменшення) відсоткового розміру основного розміру пенсії при проведенні її перерахунку. Отже, відсотковий розмір грошового забезпечення при перерахунку пенсії залишається сталим (не змінюється) та застосовується у розмірі, визначеному на момент призначення пенсії.
Оскільки норма ч.2 ст.13 ЗаконуУкраїни «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деяких інших осіб» врегульовує правовідносини щодо призначення нових, а не здійснення перерахунку раніше призначених пенсій за вислугу років, то застосування відповідачем цієї норми при перерахункупенсії ОСОБА_1 2018 році є помилковим.
Таким чином, суд вважає неправомірною позицію відповідача, викладену у відзиві на позов (вх. 70038 від 24.12.2020) про те, що перерахунок пенсії позивача проведено за нормами Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб в редакції чинній на момент перерахунку пенсії, тобто максимальний граничний розмір обчислений відповідно до ч. 2 ст. 13 вказаного Закону у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Звідси, помилкове правозастосування свідчить про протиправність дій відповідача, оскільки спричинило отриманняпозивачемпенсії у розмірі, значноменшому за визначений Законом. Оскільки при перерахункупенсії ОСОБА_1 період з 01.01.2018 відповідач невірно визначив (занизив) її основний розмір (70% від суми грошового забезпеченнязамість 76%), суд дійшоввисновку про порушення права позивача на належнесоціальнезабезпечення (у розмірі, визначеному Законом України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб»).
Крім того, суд наголошує, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасневирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективногозахисту прав, свобод та інтересівфізичнихосіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до положень ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може, зокрема, прийнятирішення про визнаннядійсуб`єктавладнихповноваженьпротиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій, визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною і зобов`язання вчинити дії.
Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правовихвідносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених протиправними діями ГУПФ України у Львівськійобласті прав позивача є зобов`язання відповідача 1 здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 76% від відповідних сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше проведених виплат.
Щодо позовної вимоги виплатити перераховану пенсію позивачу у розмірі 100% суми підвищення пенсії (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії), починаючи з 1 січня 2018 року з урахуванням вже виплачених сум, то суд зазначає наступне.
Поетапність виплат підвищення перерахованої пенсії була передбачена п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103, відповідно до якого виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Суд зазначає, щорішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі №826/3858/18 Верховний Суд у постановівід 12.11.2019, серед іншого вказав на те, що зміст статей 51, 52, 55, 63 Закону України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб» свідчить про наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахункупенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Отже, із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановівід 15.07.2020 у справі № 520/3360/19, у рішеннівід 06.08.2019 у справі №160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 та в постанові від 09.04.2020 у справі № 640/19928/18.
У зв`язку з цим це рішення суду, як і втрата чинності постановою КМ України № 103, не потребує будь-якогододатковогоузгодження та підтвердження, - у т.ч. в рамках п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019, який (п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019), в силу прийнятихсудовихрішень, взагалі не має ніякого правового значення, відповідні пункти постанови КМ України № 103 не можуть втрачати чинність пізніше, ніж визначено судовими рішеннями.
Відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення виплатипо зивачу перерахованої відповідно до пункту 1 Постанови № 103 підвищеної пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року у розмірі 50% та з 01 січня 2019 року по 05 березня 2019 року у розмірі 75% сумипідвищенняпенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року не можуть вважатися протиправними, оскільки здійсненнятакоївиплати за вказанийперіод проведено відповідачем на виконання пункту 2 Постанови № 103, який був чинним та не скасованим до 05 березня 2019 року. Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо виплати позивачу з 05 березня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.
При цьому, суд враховує, що КабінетомМіністрівУкраїни 14.08.2019 прийнято постанову №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка набрала чинності 04.09.2019.
Згідно з даноюпостановою установлено, щовиплатапенсій, призначенихзгідноіз Законом України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб"» до 01.03.2018 (крімпенсій, призначенихзгідноіззазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органіввнутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуваннямрозміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугуроків за відповідноюабоаналогічноюпосадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деякихіншихосіб"», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Отже, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, у відповідача, починаючи з 05.03.2019 виник обов`язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100% сумипідвищення. Проте, з 04.09.2019 набрала чинності Постанова № 804 від 14.08.2019, яка підлягалаобов`язковому застосуванню відповідачем у справі.
Таким чином, позов у цій частині підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 по 04.09.2019 75% суми підвищення пенсії, станом на 01.03.2018 та зобов`язаання ГУПФ України у Львівськійобласті провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 04.09.2019, з врахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та з врахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовної вимоги про визнання дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними та зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України надати до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи з її основного розміру - 76% грошового забезпечення, яка буде включати: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, 50% надбавку за особливо важливі завдання, 20% надбавку за роботу в умовах режимних обмежень та премію у середньому розмірі, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) в МВС України за березень 2019 року (місяць, у якомувиникло право на перерахунокпенсії з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду містаКиєва у справі №826/3858/18) для проведенняперерахункупенсії, то суд зазнчає наступне.
Частиною 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких іншх осіб" встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зокрема, ст. 63 передбачає, що перерахунок раніше призначених пенсійвій ськовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їхсімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами вказаного Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня поданнядодатковихдокументів і не раніше, ніж з дня введення в діюцього Закону.
Отже, перерахунок пенсії за цим Законом провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, якізвільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до п. 1 якої встановлено необхідність перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихінших осіб до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених, згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органіввнутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищінавчальнізаклади), щовизначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови КабінетуМіністрівУкраїнивід 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деякихіншихосіб.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб» затверджений постановоюКабінетуМіністрівУкраїнивід 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 встановлено, щопенсії, призначенівідповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякихінших осіб у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, якімають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбаченихКабінетом Міністрів України.
Постановою №103 внесенізміни до Порядку №45, зокрема, у п. 5 відповідно до якогопід час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугуроків на момент виникнення права на перерахунокпенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Крім того, додаток 2 до Порядку №45 викладено у новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавка, доплати, підвищення) та премії.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 (далі - Постанова №704), яка набрала чинності з 01.01.2018 та відповідно до якої було збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду Українивід 30.01.2007 №3-1 визначено, що про виникненняпідстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк післяприйняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержаннясписків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначенихпенсій і в п`ятиденний строк післянадходженняпередаютьїх до відповіднихорганів, щопризначаютьпенсії.
Аналогічногозмістунорми права містяться у п. 2-3 Порядку №45 щодопроцедуриперерахункуранішепризначенихпенсійвійськовослужбовців у разізмінирозміруїх грошового забезпечення.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі (далі – головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі – списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національнійполіції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службізовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішення ми керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахункупенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З наведеного слідує, що за правилами ч.18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб но ві щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
При цьому, згідно висновку Верховного Суду України (постанова від 22.04.2014 у справі № 21-484а13) про правильне застосування статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійнезабезпеченняосібзвільнених з військової служби та деяких інших осіб», перерахунок ранішепризначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, у разі відсутності у пенсійній справіне обхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
Аналізнаведених норм законодавства України дозволяє суду дійти висновку про те, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється органами Пенсійного фонду України лише після отримання повідомлення про підвищення грошового забезпечення та отримання довідок про розмір грошового забезпечення, складених відповідними уповноваженими структурними підрозділами або на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
При цьому, суд наголошує, що Закон України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деяких іншихосіб» не позбавляє позивача права на самостійне звернення до органів Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії.
Окрім цього, право на перерахунокпенсії є об`єктомзахисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи вищенаведені положення законодавства, позивач має право на отримання довідки про розмірйого грошового забезпечення, тому суд доводи відповідача 2 про те, що вінготує та подає довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ГУПФ у Львівській області виключно на підставі списків, складених ГУПФ України у Львівськійобласті, є, на переконання суду, безпідставними.
Зокрема, Конституційний Суд України у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб №4-рп/2015 від 13.05.2015 вказано, що аналіз положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Натомість, запровадження різних правил проведення перерахунку розміру пенсії, що не засновані на Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не узгоджується з його спрямуванням на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпеченняосіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
З огляду на вказане, Конституційний Суд України дійшов висновку, що встановлення різних правил проведення перерахунку розмірів пенсій для осіб, які мають право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихінших осіб”, не відповідають положенням статті 1 Протоколу №12 до Конвенції та статті 24 КонституціїУкраїни.
Отже, відмова відповідача 2 сформувати довідку про розмір грошового забезпечення позивача, щовраховується для перерахунку пенсії, обмежує надані державою права соціального захисту позивача.
Суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів Українивід 21.02.2018 № 103 «Про перерахунокпенсій особам, якізвільнені з військовоїслужби, та деяким іншимкатегоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахункупенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військслужби, та деяких інших осіб, затвердженого постановоюКабінетуМіністрівУкраїнивід 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовоїслужби, та деяких інших осіб”.
Таким чином, з 05.03.2019, тобто з дня набраннячинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахункупенсій, призначенихзгідноіз Законом України «Про пенсійне абезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб», з урахуванням розмірупосадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовийзахиствійськовослужбовців та членівїхсімей».
Суд зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змінпостановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень КабінетуМіністрівУкраїни не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено судом, на звернення позивача до Міністерства внутрішніх справ України листом від 10.10.2020 №С-17626/22 повідомило позивача про відсутність підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення.
Суд вважає, зазначені доводи відповідача помилковими та необґрунтованими, оскільки з дня набраннячинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 наявні підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб» , саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тобто до внесенняПостановою №103 змін до пункту 5 Порядку №45.
При цьому, суд відхиляє доводи відповідача 2 про те, що позивач не був військовослужбовцем, а проходив службу в органах внутрішніх справ (міліції) України, у зв`язку з чим на нього не розповсюджуються норми Постанови №704, та висновки Верховного Суду у зразковійсправі №160/8324/19.
Так, у листі відповідача 2 від 10.10.2020 № С-17626/22, яким відмовлено у видачі позивачу оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, МВС України посилається на Постанову №704 та на пункти 1 та 2 Постанови №103, які стосуються колишніх військовослужбовців, а не осіб начальницького і рядового складу органіввнутрішніх справ (міліції) та поліцейських.
Суд зазначає, що позивач проходив службу хоча і в органах внутрішніх справ, водночас, на офіцерських посадах внутрішніх військ ПСВ України, відтак, на нього розповсюджуються норми норми Постанови №704 та висновки Верховного Суду у зразковійсправі №160/8324/19.
Таким чином, з відновленням редакції додатку 2 до Порядку №45 у відповідача були відсутні підстави для відмови у оформленніоновленоїдовідки для реалізаціїзаконних прав та інтересівпозивача.
Вищенаведене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановівід 16.04.2018 року (справа №825/506/18).
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідноіз Законом «Про пенсійнезабезпеченняосіб, звільнених з військовоїслужби, та деякихіншихосіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугуроків, а також додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовоїслужби, та деяких іншихосіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Суд зазначає, що вказана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19, провадження №Пз/9901/20/19 від 17.12.2019, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Як встановлено ч.3ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розглядузразковоїсправи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Враховуючи все наведене вище, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача 2 щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії відповідної форми та зобов`язання підготувати та направити до ГУПФ України у Львівській області оновлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 , із врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку його пенсії.
Щодо висловленого клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд вказує таке.
Визначаючись щодо вказаноївимоги, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до змісту статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судоверішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктомвладних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов`язком суду. Отже, судовий контроль за виконаннямсудовихрішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.
Встановлення судового контролю щодо виконання судового рішення є правом суду і відноситься до процесуальних питань, пов`язаних із виконанням судового рішення, а тому не є аніпо зовною вимогою, що не була вирішена судом, ані способом виконання судового рішення, ані стосується судових витрат.
Позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що саме дане рішення суду буде відповідачем не виконане, в зв`язку з чим своєчасно у межах розумних строків не будуть поновлені його права.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згіднозі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`активному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, щовизначені Конституцією та законами України; 2) з використаннямповноваження з метою, з якоюцеповноваженнянадано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуваннямусіхобставин, щомаютьзначення для прийняттярішення (вчиненнядії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючивсім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманнямнеобхідного балансу між будь-якиминесприятливиминаслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягненняякихспрямованецерішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесіприйняттярішення; 10) своєчасно, тобтопротягомрозумного строку.
Підсумовуючинаведене, суд дійшо ввисновку, що відповідні критерії відповідачами не було дотримано в повному обсязі, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересівдо суду.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Щодо судового збору, то суд зазначає, що оскільки суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, за правилами, визначеними ст. 139 КАС України, судові витрати позивача у вигляді судового збору компенсуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п.15 розділу VII Перехідніположення КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії ОСОБА_1 з 76% до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 1 січня 2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) пенсії за вислугу років у розмірі 76% від відповідних сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше проведених виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 по 04.09.2019 75% суми підвищення пенсії станом на 01.03.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з 05.03.2019 по 04.09.2019 з врахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та з врахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідної форми.
Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), із врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку його пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. судових витрат у вигляді судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (01601, м.Київ, вул. Богомольця,10, код ЄДРПОУ: 00032684) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлений 09.03.2021.
Суддя Потабенко В.А.