
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/3448/20
У Х В А Л А
з питань встановлення судового контролю
05 березня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Гулкевич В.О.,
представника позивача Присяжнюк Г.Г.,
представника відповідача Кожухар І.І.,
розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження заяву про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В :
На розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про:
визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 08.04.2020 щодо повторного проведення перерахунку раніше призначеної йому пенсії за вислугою років, виходячи із розміру грошового забезпечення визначеного довідкою Головного управління ДСНС України у Львівській області від 06.04.2020 № 5804- 2287/5807;
зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.04.2020 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення щодо проведення з 05 березня 2019 року перерахунку раніше призначеної йому пенсії за вислугою років, виходячи із грошового забезпечення зазначеного в оновленій довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 06.04.2020 № 5804-2287/5807 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії;
виплату оновленого розміру пенсії, з врахуванням уже виплачених сум без обмеження її максимальним розміром та виплатити недоплачену частину пенсійного забезпечення однією сумою, у порядку та терміни визначених чинним законодавством.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 08.04.2020 щодо повторного проведення перерахунку раніше призначеної йому пенсії за вислугою років, виходячи із розміру грошового забезпечення визначеного довідкою Головного управління ДСНС України у Львівській області від 06.04.2020 №5804- 2287/5807.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 08.04.2020, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного в довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 06.04.2020 №5804-2287/5807 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням уже виплачених сум, без обмеження її максимальним розміром.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.09.2020 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, скасовано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.04.2020 по справі №1340/5424/18 в частині дати, з якої необхідно провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та провести перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019, в решті рішення залишено без змін.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.11.2020 внесено виправлення у резолютивну частину постанови про виправлення описки в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.09.2020 по справі №380/3448/20 вказавши номер справи «№380/4448/20» замість «№1340/5424/18».
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.02.2021 внесено виправлення у резолютивну частину постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.09.2020 по справі №380/3448/20 вказавши лату рішення суду першої інстанції « 09 липня 2020 року» замість « 08 квітня 2020 року».
Рішення набрало законної сили 28.09.2020.
17.12.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за рішенням суду.
Відповіді від відповідача не ОСОБА_1 не отримано.
30.12.2020 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Литвиненко Х.А. розглянуто заяву стягувача про примусове виконання виконавчого листа №380/3448/20 виданого 23.12.2020 Львівським окружним адміністративним судом та прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№64014623 від 30.12.2020.
02.02.2021 позивач звернувся до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) з листом про надання інформації про хід виконавчого провадження ВП №64014623.
Листом від 16.02.2021 Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) повідомив позивача, що рішення суду за виконавчим листом №380/3448/20 від 23.12.2020 не виконано, виконавче провадження відкрито. 20.01.2021 державним виконавцем винесено вимогу, якою зобов`язано виконати рішення суду. Головне управління відповіддю від 27.01.2021 №1300-5308-8/7604 просило відкласти провадження виконавчих дій.
19.02.2021 позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з заявою про встановлення судового контролю.
Заяву обгрунтовує тим, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 у справі №380/3448/20 набрало законної сили 28.09.2020, станом на день подання заяви про встановлення судового контролю, рішення суду залишається не виконаним у зв`язку з свідомою бездіяльністю відповідача та неефективністю дій державного виконавця. На думку позивача більш ефективним способом виконання рішення суд може бути встановлення судового контролю, оскільки суд має відповідне право щодо накладення штрафу безпосередньо на керівника уповноваженого органу, що може сприяти виконанню рішення
При вирішенні заяви про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 09.07.2020 у справі №380/3448/20, суд виходив із такого.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачено статтею 382 КАС України, відповідно до частини першої якої суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення КАС України не містять обмеження щодо стадій процесу, на яких може бути вирішено питання про застосування заходів судового контролю, передбачених частиною першою статті 382 КАС України.
Таким чином, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення за наслідком розгляду клопотання позивача.
Суд зазначає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.
Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов`язань у межах відповідної справи.
Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.12.2019 у справі № 812/333/17 (адміністративне провадження № К/9901/12313/19).
Відповідно до ч. 3 ст. 129-1 Конституції України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Крім того, в Рішенні від 30.06.2009 у справі № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 у справі №380/3448/20 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 08.04.2020, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного в довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 06.04.2020 №5804-2287/5807 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням уже виплачених сум, без обмеження її максимальним розміром. Постановою Восьмого апеляційного суду від 28.09.2020 скасовано рішення Львівського окружного адміністративного суду в частині дати, з якої необхідно провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, 08.04.2020. та провести перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019. в решті рішення залишено без змін.
Судом встановлено, що постановою державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 30.12.2020 за заявою позивача розпочалося примусове виконання судового рішення на підставі виконавчого листа №380/3448/20, виданого 23.12.2020 Львівським окружним адміністративним судом.
Представник відповідача в засіданні суду вказала, що оскільки ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.11.2020 внесено виправлення у резолютивну частину постанови про виправлення описки в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.09.2020 по справі №380/3448/20 вказавши номер справи «№380/4448/20» замість «№1340/5424/18» та ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.02.2021 внесено виправлення у резолютивну частину постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.09.2020 по справі №380/3448/20 вказавши дату рішення суду першої інстанції « 09 липня 2020 року» замість « 08 квітня 2020 року», перерахунок пенсії позивача проведена у лютому 2021 року, доплата буде виплачена позивачу.
Однак, як встановлено судом, вказана сума на даний час не виплачена, та доказів протилежного відповідач не надав.
Таким чином, рішення суду від 09.07.2020 в частині виплати пенсії ОСОБА_2 відповідачем не виконано.
Відповідно до частини першої ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 КАС України).
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
З огляду на вищенаведене, суд розцінює заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 року у справі № 380/3448/20 підставною в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.04.2020 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення щодо проведення з 05 березня 2019 року перерахунку раніше призначеної йому пенсії за вислугою років, виходячи із грошового забезпечення зазначеного в оновленій довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 06.04.2020 № 5804-2287/5807 та про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 08.04.2020, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного в довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 06.04.2020 №5804-2287/5807 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням уже виплачених сум, без обмеження її максимальним розміром з врахуванням постанови Восьмого апеляційного суду від 28.09.2020.
Зважаючи на те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду 28.09.2020 набрало законної сили, однак на дату розгляду клопотання про встановлення судового контролю виконане не було, суд вважає, що наявні достатні правові підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про його виконання.
При цьому суд враховує, що оскільки положення ч. 1 ст. 382 КАС України надають суду право власного розсуду щодо визначення тривалості встановленого строку для подання звіту, суд вважає, що необхідним і достатнім буде встановлення відповідачу строку для подання звіту протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.
Водночас, суд звертає увагу на те, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суд своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 382 КАС України, суд –
У Х В А Л И В:
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 09.07.2020 у справі № 380/3348/20 з врахуванням постанови Восьмого апеляційного суду від 28.09.2020.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текс ухвали виготовлено 09.03.2021
Суддя Сподарик Н.І.