
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/8125/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 березня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кузана Р.І., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини 4114 Національної гвардії України про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Військової частини 4114 Національної гвардії України (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 146, код ЄДРПОУ 14323385) (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу у день виключення зі списків особового складу 17.07.2019 грошової компенсації вартості за неотримане речове майно;
- визнати протиправними дії відповідача щодо повторного розрахунку вартості речового майна, що належить до видачі позивачу, оформленого довідкою №183 від 12.05.2020;
- зобов`язати відповідача виплатити позивачу грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно у сумі 53345,80 грн. відповідно до довідки про вартість речового майна, що належить до видачі від 02.08.2019 №49.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що станом на день прийняття наказу про виключення зі списків особового складу з ОСОБА_1 не проведено розрахунків щодо нарахування та виплати йому грошової компенсації за недоотримане ним під час служби речове майно. Проте, позивач звертає увагу, що до дати виключення зі списків особового складу військової частини він звернувся з рапортом щодо виплати грошової компенсації, за результатами розгляду якого відповідач надав відповідь, яка оформлена листом від 05.08.2019 №50/14/27/3-825, про нарахування за неотримане речове майно згідно з довідкою №49 від 02.08.2019 в сумі 53345,80 грн. Позивач звертає увагу на те, що ним отримано нову довідку про вартість речового майна, що належить до видачі №183 від 12.05.2020 на меншу суму 13636,01 грн. З врахуванням наведеного позивач вважає, що позивач допустив протиправною бездіяльність щодо невиплати йому у день виключення зі списків особового складу 17.07.2019 грошової компенсації вартості за неотримане речове майно. Просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді від 06.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що позивач не оскаржував наказ №154 від 17.07.2019 про виключення його зі списків особового складу військової частини 4114 станом на день виключення його зі списків особового складу, з рапортом (заявою) про не виключення його зі списків особового складу військової частини 4114 не звертався. Крім цього зазначає, що на підставі розпорядження Головного управління Національної гвардії України від 23.10.2019 №27/27/3-7676 Військовою частиною 4114 відповідно до вимог розпорядження було здійснено перерахунок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно. Просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою від 05.03.2021 суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.
Розгляд справи неодноразово відкладався для з`ясування судом додаткових обставин, для повного та всебічного розгляду даної справи.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Витягом з наказу командира військової частини 4114 Західного оперативно-територіального об`єднання Національної гвардії України від 17.07.2019 №154 (по стройовій частині) позивача виключено зі списків, усіх видів забезпечення.
Згідно з листом відповідача від 05.08.2019 №50/14/27/3-825 позивачу проведено нарахування за неотримане речове майно відповідно до довідки-розрахунку №49 від 02.08.2019 на суму 53345,80 грн. Крім цього, вказаним листом повідомлено, що при надходженні коштів з довольчого органу ОСОБА_1 буде повідомлено додатково.
Згідно з розпорядженням Головного управління Національної гвардії України від 23.10.2019 №27/27/3-7676 у військовій частині проведено перерахунок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно та сума до виплати вартості речового майна з урахуванням податку з доходів фізичних осіб становить 13636,01 грн. відповідно до довідки №183 від 12.05.2020.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача яка полягає в непроведенні повного розрахунку при звільненні в частині виплати грошової компенсації за недоотримане речове майно та оспорюючи розрахунок такої компенсації позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи, повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку бездіяльності відповідача щодо не проведення розрахунку при звільненні в запас Збройних Сил України та виплати позивачу у день виключення зі списків військової частини (17.07.2019) грошової компенсації за неотримане речове майно, суд вказує таке.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначаються Законом України № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 (далі – Закон України № 2011-ХІІ).
Згідно з ч.1 ст.9 Закону України № 2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до ст. 9-1 Закону України №2011-ХІІ продовольче забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України. Речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №178 від 16.03.2016 затверджено Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно (далі – Порядок № 178), який визначає механізм виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв`язку і Управління державної охорони (далі - військовослужбовці) грошової компенсації вартості за неотримане речове майно (далі - грошова компенсація).
Відповідно до пп.3-5 Порядку № 178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації. Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
Пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 №232 (далі - Інструкція №232), встановлено, що військовослужбовці, які звільняються в запас або відставку, за їх бажанням отримують речове майно, яке не було отримане під час проходження служби, або грошову компенсацію за нього, виходячи із закупівельної вартості такого майна. Порядок виплати грошової компенсації здійснюється відповідно до вимог Порядку №178. Грошова компенсація замість речового майна, що підлягає видачі, виплачується на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, форма якої наведена у додатку до Порядку №178, яка видається речовою службою військової частини, виходячи із заготівельної вартості цих предметів.
Відповідно до п.242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання.
Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.
Суд встановив, що начальником речової служби відповідача здійснено розрахунок вартості речового майна, що належить до видачі позивачу, та видано довідку №49 від 02.08.2019 про вартість речового майна, що належить до видачі на загальну суму 53345,80 грн. Відповідач доказів протилежного суду не надав.
Відповідно до розпорядження заступника командувача Національної гвардії України (з тилу-начальника логістики) від 23.10.2019 №27/27/3-7676 організовано перерахунок вартості речового майна, що належить до видачі.
На виконання вказаного розпорядження заступника командувача Національної гвардії України (з тилу-начальника логістики) від 23.10.2019 №27/27/3-7676 начальник речової служби здійснив перерахунок вартості речового майна, що належить до видачі позивачу, та сформував нову довідку-розрахунок №183 від 12.05.2020 на суму 13636,01 грн.
Суд зазначає, що право позивача на компенсацію за неотримане речове майно виникло під час звільнення його з військової служби та виключення зі списків особового складу військової частини і всіх видів забезпечення (17.07.2019).
Довідка-розрахунок №49 від 02.08.2019 на суму 53345,80 грн. складена за нормами, чинними на час виключення позивача зі списків особового складу військової частини і всіх видів забезпечення, що сторонами визнається.
Суд зазначає, що подальша зміна порядку обрахунку компенсації за неотримане речове майно відповідно до розпорядження заступника командувача Національної гвардії України (з тилу-начальника логістики) від 23.10.2019 №27/27/3-7676 не повинна спричиняти негативні насліди для позивача у вигляді зменшення розміру належних йому виплат.
Крім цього, відповідач листом від 05.08.2019 №50/14/27/3-825 підтвердив нарахування позивачу компенсації вартості речового майна на суму 53345,80 грн, а відтак, позивач мав правомірні очікування на отримання компенсації саме в такій сумі.
З огляду на наведене, суд вважає, що відповідач безпідставно здійснив перерахунок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно та видав довідку-розрахунок про вартість речового майна від 12.05.2020 №183 на суму 13636,01 грн.
За сукупністю наведених обставин, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу у день виключення зі списків особового складу 17.07.2019 грошової компенсації вартості за неотримане речове майно.
Водночас суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. За таких обставин, суд вважає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов`язання відповідача виплатити позивачу грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно у сумі 53345,80 грн. відповідно до довідки про вартість речового майна, що належить до видачі від 02.08.2019 №49.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Щодо судових витрат, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір позивачу не відшкодовується, оскільки позивач звільнений від сплати такого.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 4114 Національної гвардії України щодо невиплати ОСОБА_1 у день виключення зі списків особового складу 17.07.2019 грошової компенсації вартості за неотримане речове майно.
Визнати протиправними дії Військової частини 4114 Національної гвардії України щодо повторного розрахунку вартості речового майна, що належить до видачі ОСОБА_1 , оформленого довідкою №183 від 12.05.2020.
Зобов`язати Військову частину 4114 Національної гвардії України виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно у сумі 53345,80 грн. відповідно до довідки про вартість речового майна, що належить до видачі від 02.08.2019 №49.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.І. Кузан