
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗМІНИ СПОСОБУ І ПОРЯДКУ ВИКОНАННЯ СУДОВОГО
РІШЕННЯ
09 березня 2021 рокуСправа № 280/1112/20 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Садовий І.В., розглянувши заяву старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі
за позовною заявою: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012)
про: визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
20.02.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку позивачу пенсії з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку позивачу пенсії з урахуванням довідки про фактичний заробіток для обчислення пенсії за період його роботи на територіях радіоактивного забруднення, як це передбачено ч.ч.1-3 ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
- зобов`язати відповідача виплатити позивачу пенсію шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою ч.1 ст.27 “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, збільшивши пенсію на 19 відсотків заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, починаючи з 25.11.2019;
- зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію з урахуванням довідки про фактичний заробіток для обчислення пенсії за період його роботи на територіях радіоактивного забруднення, як це передбачено ч.ч.1-3 ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та виплатити різницю між фактично виплаченою та недоотриманою пенсією, починаючи з 20.11.2019.
Рішенням суду від 26.03.2020, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15.07.2020, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням довідки про фактичний заробіток для обчислення пенсії за період його роботи на територіях радіоактивного забруднення, як це передбачено ч.ч.1-3 ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплатити ОСОБА_1 пенсію шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою ч.1 ст.27 “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, збільшивши пенсію на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, починаючи з 01.12.2019.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням довідки про фактичний заробіток для обчислення пенсії за період його роботи на територіях радіоактивного забруднення, як це передбачено ч.ч.1-3 ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та виплатити різницю між фактично виплаченою та недоотриманою пенсією, починаючи з 01.12.2019.
15.07.2020 рішення по справі набрало законної сили.
15.09.2020 видано виконавчий лист по справі.
Ухвалою суду від 24.09.2020 повернуто без розгляду заяву ОСОБА_1 про визнання нечинним виконавчого листа у справі №280/1112/20.
Ухвалою суду від 05.10.2020 заяву ОСОБА_1 про виправлення описки у виконавчому документі по справі №280/1112/20 залишено без розгляду.
Ухвалою суду від 15.10.2020 визнано таким, що не підлягає виконанню повністю виконавчий лист, виданий 15.09.2020 Запорізьким окружним адміністративним судом на виконання рішення по справі №280/1112/20 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплатити ОСОБА_1 пенсію шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою ч.1 ст.27 “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, збільшивши пенсію на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, починаючи з 01.12.2019; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням довідки про фактичний заробіток для обчислення пенсії за період його роботи на територіях радіоактивного забруднення, як це передбачено ч.ч.1-3 ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та виплатити різницю між фактично виплаченою та недоотриманою пенсією, починаючи з 01.12.2019.
12.11.2020 видано виконавчі листи по справі.
Ухвалою суду від 04.02.2021 повернуто без розгляду заяву старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/1112/20.
01.03.2021 на адресу суду надійшла повторна заява старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/1112/20 від 27.01.2021 (вх.№11951).
В обґрунтування заяви заявник посилається на часткове виконання боржником рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії, сума донарахування за період з 01.12.2019 склала – 5228,32 грн. Проте виплату вказаних сум боржником не здійснено з посиланням на відсутність відповідного фінансування коштів із державного бюджету. Оскільки станом на теперішній час, жодних змін у законодавстві про пенсійне забезпечення військовослужбовців з приводу особливостей виплати перерахованої пенсії пенсіонерам, Верховною Радою не приймалось, заявник вказує, що для подальшого виконання рішення суду по справі №280/1112/20 наявні, передбачені законодавством, обставини, що ускладнюють виконання судового рішення. Враховуючи викладене, просить суд задовольнити заяву та у відповідності до ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) змінити спосіб виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.03.2020 по справі №280/1112/20 з «зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням довідки про фактичний заробіток для обчислення пенсії за період його роботи на територіях радіоактивного забруднення, як це передбачено ч.ч.1-3 ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та виплатити різницю між фактично виплаченою та недоотриманою пенсією, починаючи з 01.12.2019» на «стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 перерахунок пенсії, з урахуванням довідки про фактичний заробіток для обчислення пенсії за період його роботи на територіях радіоактивного забруднення, як це передбачено ч.ч.1-3 ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та виплатити різницю між фактично виплаченою та недоотриманою пенсією, починаючи з 01.12.2019 у розмірі 5228,32 грн.».
Ухвалою суду від 02.03.2021 заяву призначено до судового розгляду на 09.03.2021, про що учасники справи повідомлені належним чином.
Представники сторін, належним чином повідомлені про дату, місце та час судового розгляду, в судове засідання не прибули, про причини неявки суд не повідомили.
Частиною 2 ст.378 КАС України визначено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляд.
На підставі приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглядаючи заяву старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/1112/20, суд не знайшов підстави для її задоволення, виходячи з наступного.
Як зазначено у ч.3 ст.33 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст.378 КАС України).
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.
Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
При цьому, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.
В поданій до суду заяві заявник просить суд встановити спосіб виконання судового рішення шляхом зміни резолютивної частини рішення, зазначивши замість «зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням довідки про фактичний заробіток для обчислення пенсії за період його роботи на територіях радіоактивного забруднення, як це передбачено ч.ч.1-3 ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та виплатити різницю між фактично виплаченою та недоотриманою пенсією, починаючи з 01.12.2019» - «стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 перерахунок пенсії, з урахуванням довідки про фактичний заробіток для обчислення пенсії за період його роботи на територіях радіоактивного забруднення, як це передбачено ч.ч.1-3 ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та виплатити різницю між фактично виплаченою та недоотриманою пенсією, починаючи з 01.12.2019 у розмірі 5228,32 грн.».
Суд зауважує, що приписи ст.378 КАС України передбачають зміну чи встановлення порядку чи способу виконання рішення, яке було ухвалено судом у справі, а саме резолютивної частини рішення, яке містить висновки суду по суті позовних вимог, у зв`язку з чим, суд, здійснюючи зміну порядку чи способу виконання рішення, не змінює змісту резолютивної частини та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні справи.
Обставини викладені у заяві старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/1112/20 не обґрунтовують доцільність і необхідність встановлення чи зміни способу та порядку виконання рішення суду.
Судом встановлено, що частина судового рішення по справі №280/1112/20 виконана, а інша буде виконана після відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Невиконання відповідачем судового зобов`язання в частині виплати коштів через відсутність у нього відповідних бюджетних призначень в розумінні ч. 3 ст. 378 КАС України не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки ця виплата буде виконана при надходженні коштів із Державного бюджету України.
Відповідно до ст.23 та ст.116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з пп.20, 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Отже, заява старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/1112/20 не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 241-243, 248, 378 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/1112/20, - відмовити.
Копію ухвали направити заявнику та учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення ухвали у повному обсязі.
Ухвала виготовлена у повному обсязі та підписана 09.03.2021.
Суддя І.В. Садовий