
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09 березня 2021 року (15 год. 40 хв.)Справа № 280/91/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовною заявою до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій просить суд:
визнати протиправним дії відповідача щодо самостійного нарахування в інтегрованій картці платника суми ЄСВ;
зобов`язати відповідача здійснити коригування даних в інтегрованій картці ОСОБА_1 «Єдиний соціальний внесок, що сплачується фізичними особами підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність» шляхом виключення сум самостійно нарахованих Головним управлінням ДПС у Запорізькій області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 31 липня 2020 року у справі № 280/2967/20 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено та визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу недоїмки від 19.11.2018 № Ф-84452-51 на суму 15819,54 грн. При скасуванні вимоги про сплату боргу відповідач повинен самостійно скорегувати інтегровану картку платника податків. Однак, відповідач ухилився від вчинення зазначених дій та діяв не в спосіб та не в порядок визначений спеціальним законом. 27.10.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про повернення утриманих коштів за весь час оскарження вимоги від 19.11.2018 № Ф-84452-51, на яку листом від 27.11.2020 № 28463 відповідач повідомив, що рішення щодо скасування нарахування з єдиного соціального внеску, на підставі чого було сформовано вимогу, судом не винесено. Таким чином відповідач не провів жодних коригувань в КОР. Таким чином, позивач просить суд зобов`язати відповідача здійснити коригування даних в інтегрованій картці шляхом виключення самостійно нарахованої відповідачем суми ЄСВ.
Ухвалою суду від 11.01.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
04.02.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 7096), в якому зазначає, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 31.07.2020 по справі № 280/2967/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування вимоги від 19.11.2018 № Ф-84452-51 у розмірі 15819.54 грн. задоволено. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.10.2020 апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 31.07.2020 по справі № 280/2967/20 повернуто скаржнику, у зв`язку з чим рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 31.07.2020 по справі № 280/2967/20 набрало законної сили 23.10.2020. Резолютивна частина рішення суду скасовує вимогу про сплату боргу (недоїмки). Водночас, рішення щодо скасування нарахувань з єдиного соціального внеску, на підставі чого було сформовано вимогу, судом не винесено. Відповідно до абзаців 1, 4 пункту 6 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України № 449 від 20.04.2015 року, вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо: вимога органу доходів і зборів про сплату боргу (недоїмки) скасовується судом - у день набрання судовим рішенням законної сили. Так, вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 19.11.2018 №Ф-84452-51-У у розмірі 15819,54 грн. відкликано з Приморського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). Результативна частина рішення суду скасовує вимогу про сплату боргу (недоїмки). Водночас, рішення щодо скасування нарахувань з єдиного соціального внеску, на підставі чого була сформована вимога, судом не винесено. Станом 28.01.2021 в інтегрованій картці (далі - ІКП) по єдиному соціальному внеску ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) рахується заборгованість у сумі 3459,27 грн. Отже, зазначає, що контролюючий орган діяв законно, відповідно до норм чинного законодавства та в рамках своїх повноважень, у зв`язку із чим просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Так, судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 31.07.2020 у справі № 280/2967/20, яке набрало законної сили 23.10.2020 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, зокрема: визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДФС у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) від 19.11.2018 №Ф-84452-51 (а.с.11-20).
27.10.2020 позивач звернувся із заявою, в кій просив відкликати виконавчий документ та звернутись із заявою про закриття виконавчого провадження, повідомити про утримані суми за виконавчим провадженням, повернути незаконно утримані кошти (а.с.6-7).
Листом ГУ ДПС у Запорізькій області від 27.11.2020 № 28463/14/08-01-13-05 позивача повідомлено, що Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 31.07.2020 по справі № 280/2967/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування вимоги від 19.11.2018 № Ф-84452-51 у розмірі 15819,54 грн. задоволено. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.10.2020 апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 31.07.2020 по справі № 280/2967/20 повернуто скаржнику, у зв`язку з чим рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 31.07.2020 по справі № 280/2967/20 набрало законної сили 23.10.2020. Статтею 129 1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Резолютивна частина рішення суду скасовує вимогу про сплату боргу (недоїмки). Водночас, рішення щодо скасування нарахувань з єдиного соціального внеску, на підставі чого було сформовано вимогу, судом не винесено. Відповідно до абзаців 1, 4 пункту 6 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України № 449 від 20.04.2015, вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо: вимога органу доходів і зборів про сплату боргу (недоїмки) скасовується судом - у день набрання судовим рішенням законної сили. Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 19.11.2018 № Ф-84452-51-У у розмірі 15819,54 грн. відкликано з Приморського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). Водночас, скасування вищезазначеної вимоги про сплату боргу (недоїмки) не скасовує суму недоїмки по суті. Утримана сума за виконавчим провадженням в рахунок погашення недоїмки складає 23079,99 грн. Станом 27.11.2020 в інтегрованій картці (ІКП) по єдиному соціальному внеску ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) рахується заборгованість у сумі 3459,27 грн. (а.с.9-10).
Оскільки, відповідач не провів жодних коригувань в КОР, у зв`язку із скасуванням вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 19.11.2018 № Ф-84452-51-У, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України №422 від 07.04.2016 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України за №751/28881 від 20.05.2016 (далі - Порядок №422).
Згідно з положенням пункту 1 Розділу І вказаного Порядку інтегрована картка платника (далі - ІКП) це - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.
Відповідно до пункту 1 Розділу ІІ Порядку №422, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу. Облікові та звітні показники включаються до еталонних довідників з подальшим обов`язковим внесенням відповідних змін до реєстрів операцій та показників, які формуються ДФС за погодженням Міністерства фінансів України. Зміни до реєстрів операцій та показників вносяться не пізніше 15 числа місяця, наступного за місяцем впровадження нових операцій та/або показників. Спеціальне кодування всіх операцій, що використовуються для відображення в ІКП облікових показників, забезпечує автоматизоване ведення ІКП. Усі вартісні облікові операції та облікові показники в ІКП проводяться у гривнях з двома десятковими знаками. Облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення. Інформаційна система органів ДФС після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій. В ІКП на дату проведення кожної облікової операції підбиваються підсумки за всіма її графами.
Згідно з пунктом 5 розділу І Порядку №422 контроль достовірності первинних показників за єдиним внеском здійснюється керівниками структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи. Загальний контроль за достовірністю відображення в ІКП облікових показників забезпечується підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень. Дії працівників органів ДФС під час відображення в інформаційній системі органів ДФС первинних показників фіксуються із зазначенням ідентифікатора користувача, дати та часу дії. При виявленні некоректних базових записів структурними підрозділами за напрямами роботи готується коригуючий документ з обов`язковим посиланням на первинний документ, показники якого виправляються. Коригування даних в інформаційній системі органів ДФС здійснюється підрозділами, відповідальними за введення таких даних з первинних документів, за поточною датою. У разі необхідності коригування облікових показників ІКП у ручному режимі таке коригування здійснюється виключно за рішенням керівника (заступника керівника) органу ДФС, підготовленим відповідним структурним підрозділом за напрямом роботи.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу 2 Порядку №422 з метою забезпечення контролю за коректністю відображення інформації в інформаційній системі органів ДФС при відкритті/закритті ІКП підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень, проводиться щоденний контроль шляхом формування реєстрів перевірки записів за напрямами: відповідність форм відкритих ІКП затвердженому переліку форм ІКП; відповідність відкритої ІКП за видами бюджетів та платежів як для юридичних, так і для фізичних осіб відповідно до затвердженого переліку форм ІКП; наявність нарахованих сум, сум податкового боргу, заборгованості з єдиного внеску та переплати за платежами, за якими не передбачено подання платником податкової звітності до органу ДФС (крім платежів, які контролюються органами ДФС в частині актів перевірок); наявність відкритої ІКП за платником, який знятий з обліку в органі ДФС; наявність у платника, якого виключено з реєстру платників певного податку, відкритої ІКП без ознаки «платник відсутній в реєстрі»; наявність нарахованих сум, сум податкового боргу, заборгованості з єдиного внеску в ІКП зі спеціальним кодом «платежі до з`ясування»; одночасна наявність показника переплати та невиділеного (незафіксованого) податкового боргу з грошового зобов`язання (заборгованості (без пені)) в ІКП; від`ємне значення переплати та/або боргу (заборгованості) в ІКП.
Аналіз зазначених положень Порядку №422 свідчить, що відображення контролюючим органом в інтегрованій картці платника податків відомостей щодо своєчасного нарахування та сплати податкових зобов`язань створює наявність матеріально - правового інтересу, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом, відповідно належним способом захисту порушеного права позивача є вимога про зобов`язання відповідача здійснити дії з відображення/коригування у інтегрованій картці позивача дійсного стану зобов`язань перед бюджетом.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26.02.2019 у справі №805/4374/15-а.
При цьому, суд зазначає, що саме у разі скасування вимоги про сплату боргу, контролюючий орган повинен вчинити дії щодо відображення/коригування в інтегрованій картці позивача дійсного стану зобов`язань перед бюджетом.
Як вже встановлено судом, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 31.07.2020 у справі № 280/2967/20, яке набрало законної сили 23.10.2020 визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 19.11.2018 №Ф-84452-51 зі сплати єдиного внеску на суму 15819,54 грн. (а.с.11-20).
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, суд зазначає, що наявними у справі №280/2967/20 доказами підтверджено, що норми пункту 9-2 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», які звільняють фізичних-осіб підприємців призваних в порядку мобілізації, на особливий період від сплати єдиного внеску на весь строк служби, поширюють свою дію на позивача.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України). Суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.9, 139, 243-246 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо самостійного нарахування в інтегрованій картці платника податків ОСОБА_1 суми недоїмки з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 15819,54 грн.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Запорізькій області здійснити коригування даних в інтегрованій картці платника податків ОСОБА_1 з єдиного соціального внеску, що сплачується фізичними особами підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами які провадять незалежну професійну діяльність, шляхом виключення самостійно нарахованої недоїмки у розмірі 15819,54 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 09.03.2021.
Суддя Ю.В. Калашник