
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2021 р. Справа№200/51/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85323, Донецька область, місто Мирноград, вул. Центральна, 13, код ЄДРПОУ 42169323) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
В с т а н о в и в:
04 січня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач), в якій просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №3501 від 17.11.2020р. про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
-зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області у відповідності до частини 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зарахувати до пільгового стажу періоди роботи:
-з 16.06.1987 року по 25.08.1987 року на Шахті імені Максима Горького Донецького виробничого об`єднання «Донецьквугілля», в якості гірничого робітника з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем у шахті;
-з 09.08.1988 року по 24.09.1988 року на Шахті імені Калініна Донецького виробничого об`єднання «Макеєввугілля», в якості прохідника підземного з повним робочим днем у шахті;
-з 21.08.1989 року по 15.11.1990 року на Третьому Шахтопрохідницькому будівельному управлінні тресту «Донецькшахтопроходка», в якості учня прохідника з повним робочим днем у шахті;
-з 22.11.1990 року по 01.10.1994 року на Шахтобудівельному управлінні №1 тресту «Макіївшахтобуд», в якості змінного гірничого інженера з повним робочим днем у шахті;
-зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до страхового стажу період навчання:
- з 01.09.1982 року по 16.10.1983 року та з 24.10.1985 року по 31.07.1989 року у Донецькому Політехнічному інституті;
-зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.11.2020р. про призначення пенсії з урахуванням зарахованих до пільгового та страхового стажу періодів роботи.
В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що маючи достатньо трудового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", звернувся за призначенням пенсії до відповідача. До заяви позивачем були надані документи, а саме: копію військового квитка, копію трудової книжки, копію диплому, довідки про підтвердження пільгового стажу, копії наказів про атестацію та інші документи.
Рішенням відповідача №3501 від 17 листопада 2020 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через недостатність спеціального стажу роботи, який дає право на вихід на пенсію за віком на пільгових умовах за ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Відповідачем зараховано до загального страхового стажу позивача 23 роки 04 місяці 00днів, пільговий стаж - відсутній. До страхового стажу не враховано період навчання з 01.09.1982 по 16.10.1983 та з 24.10.1985 по 31.07.1989 у Донецькому Політехнічному інституті. До пільгового стажу не враховано періоди роботи: з 16.06.1987 по 25.08.1987 на Шахті імені Максима Горького Донецького виробничого об`єднання «Донецьквугілля» в якості гірничого робітника з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем у шахті;з 09.08.1988 по 24.09.1988 на Шахті імені Калініна Донецького виробничого об`єднання «Донецьквугілля» в якості прохідника підземного з повним робочим днем у шахті; з 21.08.1989 по 15.11.1990 на Третьому Шахтопрохідницькому будівельному управлінні тресту «Донецькшахтопроходка», в якості учня прохідника з повним робочим днем у шахті; з 22.11.1990 по 01.10.1994 на Шахтобудівельному управлінні №1 тресту «Макіївшахтобуд» в якості змінного гірничого інженера з повним робочим днем у шахті. Вважає зазначене рішення таким, що порушує його права, а тому звернувся до суду із цим позовом, просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 січня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В межах встановленого судом строку через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідачем надано відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р визначено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Крім того, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2016 №1207-УІІ визначено особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на тимчасово окупованій території. Відповідно до зазначеного Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку не передбаченому Законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та або посадовими особами, передбаченими частиною третьою статті 9 зазначеного Закону, є недійсний і не створює правових наслідків.
Враховуючи вищевикладене, довідку з місця навчання №397/19-15 від 03.10.2020 видану Донецьким національним технічним університетом, де зазначено, що заявник навчався з 01.09.1982 по 16.10.1983 та з 24.10.1985 по 31.07.1989 на гірничо-геологічному факультеті Донецького національного технічного університету, довідки про пільговий характер праці №01/128 від 21.07.2020 за період роботи з 21.08.1989 по 15.11.1990 учнем прохідника, прохідником видану ВАТ «Донецькшахтопроходка» видану в м. Донецьк), №02/02-134, №02/02-135 від 13.11.2020 за період роботи з 22.11.1990 по 01.10.1994 змінним інженером підземним видану ПАТ «Донбасшахтбуд» (видану в м. Макіївка), №321 від 24.08.2020 за період роботи з 16.06.1987 по 25.08.1987 гірничим робітником з ремонту гірничих виробоквидану «ВОК ПШ імені Максима Горького» (видану з непідконтрольної території), №93 від 03.08.2020 за період роботи з 09.08.1988 по 24.09.1988 прохідником видану ОП «Шахта імені Михайла Івановича Калініна» (видану в м. Донецьк), довідку №01/127 від 21.07.2020 про заробітну плату за період з 01.08.1989 по 30.11.1990 видану ВАТ «Донецькшахтопроходка» неможливо врахувати при призначені пенсії.
У трудовій книжці НОМЕР_2 від 25.08.1989 є записи №2-4 про роботу учнем прохідника, прохідником з 21.08.1989 по 15.11.1990 на тресті «Шахтобудівельне управління трест «Донецькшахтопроходка». Записи про роботу внесено не коректно: є виправлення, яке не завірено підписом відповідальної особи та печаткою підприємства, тобто внесені записи не відповідають «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників». Тому періоди роботи з 21.08.1989 по 15.11.1990 не зараховано до страхового стажу.
Таким чином, згідно наданих документів заявник фактично має 23 роки 04 місяці 00 днів страхового стажу, пільговий стаж, який дає право на призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов 'язкове державне пенсійне страхування» відсутній.
Вважає, що управлінням не порушено вимог діючого законодавства України при відмові позивачу при призначенні пенсії, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь - якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 та довідкою ВПО (арк. справи 9-13).
16 листопада 2020 року позивач звернуся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідачем - Покровським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області за результатами розгляду заяви прийнято рішення № 3501 від 17 листопада 2020 року, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії у зв`язку з не підтвердженням трудового стажу за період роботи на пільгових умовах. Зазначивши, що фактично заявник на день звернення має 23 роки 04 місяці 00 днів страхового стажу, пільговий стаж, який дає право на призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов 'язкове державне пенсійне страхування» відсутній.(арк. справи 22-24).
Отже,спірною обставиною у справі є обґрунтованість винесеного рішення Покровським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області № 3501 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд виходив з наступного.
Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов`язком держави.
На підставі статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 1058-IV).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон 1058-IV).
Частиною 1 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Відповідно до частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" працівникам зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць - пенсія призначається після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу: з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року N 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
На виконання вимог статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 31.03.1994 року № 202, якою затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (додається).
Згідно до п. I вищезазначеного Списку підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Суд зазначає, що з метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 N 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що у разі вперше проведеної до 21.08.1997 року атестації робочого місця до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками.
Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 4 (який набрав чинності 21 серпня 1992 року) встановлено, що атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Згідно із зазначеним нормативним актами основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України.
Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п`ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.
Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Отже, з аналізу норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах незалежно від віку є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку за умови безпосередньої зайнятості повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
За приписами статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 48 КЗпП України встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12 серпня 1993 року у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Так, з трудової книжки позивача вбачається наступні записи:
- запис за № 2 від 21.08.1989 прийнятий учнем прохідника з повним робочим днем у шахті(наказ № 93-к від 21.08.1989);
-запис № 3 від 15.11.1989 присвоєно 5 розряд прохідника з повним робочим днем у шахті (наказ № 113-к від 15.11.1989);
- запис за № 4 від 15.11.1990 звільнений на підставі ст. 36 КЗпП України (наказ № 146-к від 15.11.1990). Запис про звільнення посвідчений печаткою та засвідчений підписом відповідальної посадової особи.
- запис за № 5 від 22.11.1990 прийнятий за переведеннямна Шахтобудівельне управління №1 тресту «Макіївшахтобуд» в якості змінного гірничого інженера з повним робочим днем у шахті (наказ № 121-к від 21.11.1990 ).
- запис № 6 від 01.10.1994 звільнений за власним бажанням (наказ № 112-к від 01.10.1994).
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у разі коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати уточнюючі довідки.
Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що посилання відповідача на неможливість включення до пільгового стажу спірних періодів праці позивача у зв`язку з невідповідністю уточнюючих довідок є безпідставними, оскільки наявний трудовий стаж позивача - підтверджено записами в трудовій книжці, яка є основним документом.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 14 квітня 2018 року у справі № 164/1993/14-а, від 19 червня 2018 року у справі № 592/5846/17, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17.
Також в матеріалах справи містяться: копія наказу ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» від 13 липня 1994 року № 64, за результатами атестації робочих місць всім працівникам, професії яких передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1, серед іншого, й за професією «прохідник», що вбачається з відповідного переліку, затвердженого цим наказом (арк. справи 32).
Таким чином, суд вважає, що періоди роботи позивача з 21.08.1989 по 15.11.1990 учнем прохідника, прохідником на ВАТ «Донецькшахтопроходка`та з 22.11.1990 по 01.10.1994 на Шахтобудівельному управлінні №1 тресту «Макіївшахтобуд» підлягають зарахуванню до пільгового стажу роботи позивача у повному обсязі.
Щодо не зарахування позивачу до пільгового стажу періодів роботи з 16.06.1987 по 25.08.1987 на Шахті імені Максима Горького Донецького виробничого об`єднання «Донецьквугілля» в якості гірничого робітника з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем у шахті та з 09.08.1988 по 24.09.1988 на Шахті імені Калініна ГП «Макеєввугілля» в якості прохідника підземного з повним робочим днем у шахті, суд зазначає наступне.
Як вже зазначалося судом вище, пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у разі коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати уточнюючі довідки.
Щодо не прийняття до уваги органами пенсійного фонду довідок про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії №321 від 24.08.2020 за період роботи з 16.06.1987 по 25.08.1987 гірничим робітником з ремонту гірничих виробок видану «ВОК ПШ імені Максима Горького» (видану з непідконтрольної території), №93 від 03.08.2020 за період роботи з 09.08.1988 по 24.09.1988 прохідником видану ОП «Шахта імені Михайла Івановича Калініна (видану в м. Донецьк) (арк. справи 26-28), суд зазначає наступне.
Суд бере до уваги, що відомості, які зазначені у вказаних довідках не спростовані відповідачем. При цьому, суд враховує, що позивач не має фактичної можливості в інший спосіб отримати відомості, зазначені в них.
За таких обставин, суд вважає, що у розглядуваному випадку у відповідача відсутні підстави для неврахування відомостей про підтвердження пільгового стажу позивача, які містяться в довідках про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії №321 від 24.08.2020 за період роботи з 16.06.1987 по 25.08.1987 гірничим робітником з ремонту гірничих виробок видану «ВОК ПШ імені Максима Горького», №93 від 03.08.2020 за період роботи з 09.08.1988 по 24.09.1988 прохідником видану ОП «Шахта імені ОСОБА_2 , та суд приходить до висновку, що спірні періоди роботи підлягають до зарахування до пільгового стажу роботи, за відсутності обґрунтованих підстав вважати, що означені відомості не відповідають дійсності.
З приводу не зарахування позивачу до страхового стажу періоду навчання з 01.09.1982 по 16.10.1983 та з 24.10.1985 по 31.07.1989 у Донецькому політехнічному інституті, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.2 ст.24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" обчислення страхового стажу покладено на територіальні органи Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. До 01.01.2004 питання щодо визначення періодів, які враховуються до страхового стажу, було врегульовано Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п."д" та "ж" ч.3 ст.56 Законом України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі, а також час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.8 вказаного Порядку час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується, зокрема, дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Згідно довідки Донецького національного технічного університету від 03.10.2020 в архівних документах Донецького національного технічного університету значиться, що позивач дійсно навчався у 01.09.1982 року по 16.10.1983 року (вибув на службу в лави Радянської армії, наказ №05-1858 від 15.10.1983)та з 24.10.1985 року ( зарахований на 2 курс після служби в Лавах Радянської армії, наказ № 2067-03 від 04.11.1985) по 31.07.1989 року у Донецькому політехнічному інституті за спеціальністю будівництво підземних споруд і шахт. В 1989 році згідно наказу №1036-03 від 06.06.1989 закінчив навчання (арк. справи 18).
Зазначена інформація також наявна у дипломі серії НОМЕР_4 від 06.06.1989 та підтверджується записами у військовому квитку серія НОМЕР_5 31.01.1990, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 17, 19-21).
Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі "Ковач проти України" від 07.02.2008, пункт 59 рішення у справі "Мельниченко проти України" від 19.10.2004, пункт 50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" від 13.01.2011, пункт 54 рішення у справі "Швидка проти України" від 30.10.2014 тощо).
Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав, а тому спірні періоди навчання також підлягають зарахування до страхового стажу позивача, з урахуванням висновків суду.
Слід зауважити, що відповідач як орган, що призначає пенсії, має право самостійно вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі (пункт 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1).
Втім, означеним правом відповідач не скористався, будь-які документи від підприємств, установ та організацій не вимагав, так само як і дооформлення документів позивачем.
Відповідно до пункту 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З урахуванням встановлених судом обставин, суд дійшов до висновку, що рішення № 3501 від 17 листопада 2020 року прийнято не обґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Отже, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Згідно частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при пред`явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн., що підтверджується наявною в матеріалах адміністративної справи квитанцією про сплату від 23 грудня 2020 року (арк. справи 44).
Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь позивача.
Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 133, 134, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85323, Донецька область, місто Мирноград, вул. Центральна, 13, код ЄДРПОУ 42169323) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 17 листопада 2020 року № 3501 про відмову у призначенні пенсії.
Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85323, Донецька обл., місто Мирноград, вулиця Центральна, будинок 13, код ЄДРПОУ 42169323) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 листопада 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85323, Донецька обл., місто Мирноград, вулиця Центральна, будинок 13, код ЄДРПОУ 42169323) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Рішення прийнято в порядку письмового провадження 09 березня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.В. Зінченко