Рішення № 95403647, 10.03.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2021
Номер справи
200/4282/20-а
Номер документу
95403647
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 березня 2021 р. Справа№200/4282/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити певні дії

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 (надалі за текстом рішення позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років № 60 від 16.04.2020; зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2017 на підставі довідки прокуратури Донецької області від 17.03.2020 № 18-85-503, виходячи з розміру 88% від заробітку та виплатити пенсію без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що делегування Кабінету Міністрів України повноважень щодо встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури призвели до того, що колишні працівники прокуратури фактично втратили право на перерахунок пенсії. Так, Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років так і не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) зауважив на ухиленні Кабінету Міністрів України протягом тривалого часу від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на уряд, що у свою чергу, призвело до неможливості проведення органами ПФУ перерахунку пенсій працівникам прокуратури, а також численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.

Позивач зазначив, що Постановою КМУ «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» № 657 від 30.08.2017 внесено зміни до постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 та збільшено посадові оклади та надбавки за класні чини працівникам прокуратури всіх рівнів, що є підставою перерахунку пенсії з 01.10.2017 пенсіонерам органів прокуратури.

13.12.2019 Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення №7-р(II)/2019, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, якою передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та встановив, що ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» підлягає застосуванню в первинній редакції. Отже, на переконання позивача, на час його звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії були наявні всі законодавчо визначені підстави для проведення перерахунку призначеної йому пенсії.

Посилаючись на постанову Верховного суду (Касаційний адміністративний суд) у справі 240/5401/18 від 04.02.2019 позивач зазначив, що під час перерахунку пенсії розмір пенсії у відсотках має залишитися незмінним від того, який передбачався положеннями законодавства, чинними на час призначення йому пенсії. Крім цього, посилаючись на п. 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668 - VI від 08.07.2011 наполягав на тому, що обмеження пенсії максимальним розміром не може поширюватися на пенсіонерів, яким пенсію призначено на до набрання чинності цим Законом.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що посилання пенсійного органу в рішеннях про відмову в перерахунку пенсії на п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 №1155 є неправомірними, оскільки позивач підставою перерахунку призначеної йому пенсії визначив норми постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка жодних обмежень, подібних до тих, що зазначені в п. 7 цього Постанови КМУ № 1155 від 11.12.2019 не містить.

Відповідачем подано відзив на адміністративний позов, у якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав. В обґрунтування незгоди із позовом відповідач зазначив, що незважаючи на те, що рішенням Конституційного суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 визнано невідповідними Конституції України положення частини 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», неприйняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо встановлення порядку та умов перерахунку пенсії працівникам прокуратури призвело до неможливості проведення такого перерахунку пенсійними органами. Постановою КМУ № 1155 від 11.12.2019 «Про умови оплати праці прокурорів» затверджені схеми посадових окладів працівників Офісу Генерального прокурору, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур, водночас згідно з пунктом 7 цієї постанови зміна розмірів посадових окладів працівників прокуратури не є підставою перерахунку пенсій, призначених відповідно до положень Закону України «Про прокуратуру».

Відповідач наполягав на тому, що на час звернення позивача та час розгляду справи підстави перерахунку пенсій працівникам прокуратури відсутні.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою суду від 04.05.2020 відкрито провадження по справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Ухвалою від 04.06.2020 провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного суду у зразковій справі № 560/2120/20. Ухвалою від 16.02.2021 провадження у справі поновлено, справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 04.03.2021.

Через нявку сторін до судового засідання, призначеного на 04.03.2021 подальший розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років, перебуває на обліку в Слов`янському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, що є відповідачем у справі. Згідно з наявним в матеріалах справи протоколом про призначення пенсії від 27.07.2004 позивачу призначено пенсію на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, розмір пенсії під час призначення становив 90 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати.

17.03.2020 Прокуратурою Донецької області позивачу видано довідку від №18-85-503 про розмір заробітної плати станом на 01.09.2017, що враховується для перерахунку пенсії. Довідка видана на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

13.04.2020 позивач звернувся до відповідача - Слов`янського об`єднаного Управління пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок призначеної пенсії за вислугу років у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури. Згідно розписки-повідомлення до заяви про перерахунок пенсії позивачем додано довіку про заробітну плату № 18-85-503 від 17.03.2020.

Рішенням № 60 від 16.04.2020 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії. За змістом викладеного в рішенні ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697 - VII від 14.10.2014 в редакції, чинній до внесення змін до цього пункту Законом № 76-VIII від 28.12.2014 передбачає перерахунок призначеної працівникам прокуратури пенсії у разі підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Втім, після прийняття Конституційним судом рішення від 13.12.2019 № 7-р (ІІ)/2019 у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підвищень заробітної плати прокурорським працівникам не відбувалось, через що відсутні підстави перерахунку пенсії позивача.

В рішенні зазначено, що станом на 13.12.2019 постановою КМУ «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 затверджено схему посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. Втім, пунктом 7 цієї постанови передбачено, що зміна розмірів посадових окладів прокурорів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Встановлені під час розгляду даної справи обставини відповідають ознакам типової справи, визначеним в рішенні Верховного суду у зразковій справі №560/2120/20 від 14.09.2020 (зразкова справа про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019).

Згідно викладеного в цьому рішенні висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України з вимогами перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019.

Частиною 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

За результатом розгляду справи №560/2120/20 як зразкової Верховний Суд дійшов наступних правових висновків:

з 13.12.2019 особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657);

такі пенсії перераховуються з 13.12.2019;

вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).

В постанові Верховного суду зазначено, що в період з 01.01.2015 до 13.12.2019 в Україні не було жодного Закону чи іншого нормативно-правового акту, що визначав би умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру». Водночас особи, яким пенсія цього виду була вже призначена, продовжували її отримувати в призначеному розмірі (сума виплати не була зменшена), а також мали право змінити вид пенсійного забезпечення (наприклад, звернутися про призначення їм пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV). Усталена практика Верховного Суду свідчить про безпідставність вимог заявників до органів ПФУ про перерахунок їм після 01.01.2015 пенсії на умовах та в порядку, що був визначений частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції до 01.01.2015) та редакції частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII, яка фактично набрала чинності лише 13.12.2019.

Таким чином, із врахуванням правових висновків суду у зразковій справі, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню в частині вимог про визнання протиправним рішення про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років № 60 від 16.04.2020 та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 13.12.2019 на підставі довідки прокуратури Донецької області від 17.03.2020 № 18-85-503. Вимоги щодо застосування під час перерахунку відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, із врахуванням висновків зразкової справи задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).

У зразковій справі №560/2120/20 відсутні правові висновки стосовно вимог про зобов`язання сплатити пенсію після перерахунку із врахуванням виплачених сум, а тому при їх вирішенні суд виходить із наступного.

Заявлені позивачем вимоги про зобов`язання виплатити пенсію після перерахунку із врахуванням виплачених сум є похідними від вимог про зобов`язання провести перерахунок та мають вирішуватись після проведення перерахунку. Оскільки відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, відсутні підстави вважати, що право позивача на отримання пенсії після перерахунку буде порушено в майбутньому. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог про зобов`язання виплатити пенсію після перерахунку із врахуванням фактично виплачених сум слід відмовити, як передчасних.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 8 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе покласти здійснені позивачем витрати у вигляді сплаченого ним судового збору в розмірі 840,80 грн на відповідача.

З огляду на наведене, на підставі положень Закону України "Про прокуратуру", та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років № 60 від 16.04.2020; зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2017 на підставі довідки прокуратури Донецької області від 17.03.2020 № 18-85-503, виходячи з розміру 88% від заробітку та виплатити пенсію без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 60 від 16.04.2020.

Зобов`язати Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 13.12.2019 на підставі довідки прокуратури Донецької області від 17.03.2020 № 18-85-503.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Слов`янського об`єднаного управління пенсійного фонду України суму понесених позивачем судових витрат у вигляді сплаченого судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Відомості про сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2

Відповідач: Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України: ЄДРПОУ 37803258, адреса: м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 3.

Суддя А.С. Михайлик