Рішення № 95403630, 09.03.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2021
Номер справи
200/10137/20-а
Номер документу
95403630
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДОНЕЦЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2021 р. Справа№200/10137/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку загального позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

2 листопада 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Донецького обласного військового комісаріату про визнання протиправними дії щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлених довідок про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням (за період з лютого 2017 року по лютий 2018 року та за період з березня 2018 року по січень 2019 року) із обов`язковим зазначенням в них відомостей про суми нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, для здійснення обчислення та перерахунку з 19 лютого 2019 року основного розміру пенсії позивача; зобов`язання підготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлені довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням (за період з лютого 2017 року по лютий 2018 року та за період з березня 2018 року по січень 2019 року) із обов`язковим зазначенням в них відомостей про суми нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, для здійснення обчислення та перерахунку з 19 лютого 2019 року основного розміру пенсії позивача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відмова відповідача у наданні довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення із включенням відомостей про індексацію грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням та не направлення такої до пенсійного органу, призводить до заниження розміру пенсії позивача та порушує його конституційні права на соціальний захист.

Відповідач позов не визнав, 4 грудня 2020 року подав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказав, що індексація грошових доходів населення не має постійного характеру для її нарахування, а вимагає настання певних обставин для здійснення відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому, оскільки індексація не входить до грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, підставі для включення останньої у довідку для перерахунку пенсії позивача відсутні.

Ухвалою суду від 9 листопада 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та витребувано у відповідача докази у справі.

Ухвалою суду від 11 січня 2021 року вирішено витребувати докази у відповідача, перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 9 лютого 2021 року.

Ухвалою суду від 9 лютого 2021 року вирішено замінити відповідача у справі Донецький обласний військовий комісаріат на Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

Ухвалою суду від 9 лютого 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 9 березня 2021 року.

У судове засідання сторони не з`явилися, докази належного повідомлення про розгляд справи, наявні в матеріалах справи.

Позивач, засобами електронного зв`язку, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

На підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу в Збройних силах України, є учасником бойових дій, 19 лютого 2019 року звільнений з військової служби в запас (офіцер запасу) та виключений зі списків особового складу.

У період проходження служби позивачем з 2016-2018 роки індексація грошового забезпечення не нараховувалася та не виплачувалась.

Вказані обставини встановлені рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2020 року у справі №200/1657/20-а, яке набрало законної сили відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року.

Відповідно до положень статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2020 року вирішено визнати протиправною бездіяльність Донецького обласного військового комісаріату щодо не проведення розрахунку, нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 2016 року по 2018 рік. Зобов`язати Донецький обласний військовий комісаріату провести розрахунок ОСОБА_1 розрахунок індексації грошового забезпечення за період з 2016 року по 2018 рік та виплатити суму нарахованої індексації.

Вказане вище рішення суду виконано відповідачем, що підтверджується розрахунком індексації грошового забезпечення від 2 жовтня 2020 року №10/220, листом відповідача від 2 жовтня 2020 року №10/921 та не заперечується сторонами.

Так, у вересні 2020 року позивач звернувся до Донецького обласного військового комісаріату із заявою, зокрема щодо внесення в довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням, суми індексації грошового забезпечення, надання такої довідки особисто ОСОБА_1 та направлення довідки до Головного управління Пенсійного фонду Донецької області для подальшого проведення перерахунку пенсії.

Листом від 2 жовтня 2020 року №10/921 Донецький обласний військовий комісаріат повідомив про відсутність підстав для включення індексації грошового забезпечення в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, оскільки пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, проте Донецький обласний військовий комісаріат не проводив сплату єдиного соціального внеску на суми нарахованої (сплаченої) індексації грошового забезпечення військовослужбовцям.

При цьому, згідно з розрахунком індексації грошового забезпечення від 2 жовтня 2020 року №10/220 за період з січня 2016 року по лютий 2019 року позивачу щомісячно нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення, у загальній сумі 33540,91 грн.

Вважаючи, протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні до пенсійного органу оновленої довідки про розміри щорічних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням із зазначенням відомостей про суми нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Положеннями статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зазначена норма статті 43 Закону № 2262-XII міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок зазначений у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ (далі - Закон № 2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін. Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 Закону № 2017-ІІІ).

Статтею 9 Закону № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ).

Відповідно до статтей 1, 2 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Ураховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011-ХІІ містить відсилочну норму, суд вважає, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до положень статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, Верховний Суд у складі суддів Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, розглянувши справу № 638/9697/17 при вирішенні питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої військовослужбовцем індексації грошового забезпечення, у постанові від 3 квітня 2019 року відступив від раніше висловленої з цього питання правової позиції Верховного Суду у справах № 522/11262/16-а та № 522/7855/17 та сформулював наступний правовий висновок.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, вони не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Тому при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Таким чином, оскільки суми індексації грошового забезпечення входять до структури доходу військовослужбовця, який має бути врахований при обчисленні пенсії, суд погоджується з твердженнями позивача, що, бездіяльність відповідача щодо не включення сум індексації до складових грошового забезпечення, яке враховується при призначенні та перерахунку пенсії є протиправною.

На підставі зазначеного вище, позовні вимоги в частині зобов`язання включити в довідку про грошове забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, індексацію грошового забезпечення, підлягають задоволенню.

При цьому, суд ураховує, що перерахунок пенсії органами Пенсійного фонду України провадиться на підставі відповідних довідок із зазначенням складових грошового забезпечення, надісланих відповідними органами.

Таким чином, з метою відновлення порушеного права позивача, ураховуючи, що пенсія позивачу призначена на підставі довідки, яка не містила усіх необхідних складових, суд вважає за необхідне, зобов`язати відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області нову довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням із обов`язковим зазначенням відомостей про суми нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії.

При цьому суд вважає передчасними позовні вимоги в частині визначення дати здійснення перерахунку пенсії, оскільки довідка про додаткові види грошового забезпечення, на підставі якої необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії ще не направлена до пенсійного органу, також в матеріалах справи відсутні відомості щодо дати призначення пенсії позивачу, що унеможливлює визначення дати здійснення перерахунку пенсії.

На підставі викладеного вище, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до закону, тому виходячи з положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Донецького обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлених довідок про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням із обов`язковим зазначенням в них відомостей про суми нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення.

Зобов`язати Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Громової, б.67, код ЄДРПОУ 08301764) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області оновлені довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за останні 24 місяці перед звільненням із обов`язковим зазначенням в них відомостей про суми нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, для подальшого здійснення обчислення та перерахунку пенсії.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу VІ "Прикінцевих положень" Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв