
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
05 березня 2021 року Справа №160/17346/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхно І.В. розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Петриківської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,–
ВСТАНОВИВ:
28.12.2020 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Петриківської селищної ради, у якому позивач просить суд:
- визнати бездіяльність Виконавчого комітету Петриківської селищної ради та зобов`язати Виконавчий комітет Петриківської селищної ради затвердити ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером 1223755100:03027:0006 сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,25 га для ведення особистого селянського господарства яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та передати земельну ділянку у власність.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі №160/17346/20; встановлено відповідачу 15-денний строк на подання
Копію вищевказаної ухвали направлено учасникам справи, відповідачеві – разом із адміністративного позову, засобами телекомунікаційного зв`язку на адреси електронної пошти 16.01.2021, що підтверджується матеріалами справи. Тобто, строк на подання відзиву на позов до 01.02.2021.
Станом на 05.03.2021 від відповідача відзиву на позов до суду не надходило.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, судом ініційовано питання про заміну первісного відповідача належним відповідачем або залучення співвідповідача у справі.
Вирішуючи вказане питання, суд виходить із наступного.
Згідно з ч.3 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави (ч.4 ст.48 КАС України).
В силу положень ч.7 ст.48 КАС України заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач оскаржує бездіяльність Виконавчого комітету Петриківської селищної ради та просить суд зобов`язати останній затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати земельну ділянку у власність.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ст.3 Земельного Кодексу України; далі – ЗК України).
Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності визначені у статті 116 ЗУ України, відповідно до ч.1 якої громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частиною 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Поряд із цим, систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі – Закон №280/97-ВР).
Положення ч.1 ст.122 ЗК України узгоджуються із приписами п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР, відповідно до яких виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 57 Закону №280/97-ВР виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.
У статті 52 Закону №280/97-ВР визначені повноваження виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради.
Так, частиною 1 статті 52 Закону №280/97-ВР передбачено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою (пп. 9 п. б) ч.1 ст. 33 Закону №280/97-ВР).
З аналізу вищенаведених норм суд приходить до висновку, що розпорядження землями комунальної власності є виключним повноваженням, зокрема, селищної ради, як представницького органу місцевого самоврядування, і питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передача земельних ділянок у власність громадян вирішуються на пленарних засіданнях ради.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність залучення Петриківської селищної ради як другого відповідача у справі.
Відповідно до ч.6 ст.48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Розгляд даної адміністративної справи за правилами ст. 262 КАС України мав відбутись до 05.03.2021.
Враховуючи необхідність забезпечення права залученого співвідповідача у справі надати відзив на позов та додаткові докази до матеріалів справи, у суду відсутня можливість розглянути справу в передбачені строки.
Враховуючи вищевикладене, судом ініційовано питання щодо продовження розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Частиною 3 статті 196 КАС України передбачено, що головуючий у судовому засіданні відповідно до завдання адміністративного судочинства керує ходом судового засідання, забезпечує додержання послідовності та порядку вчинення процесуальних дій, здійснення учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав і виконання ними обов`язків, спрямовує судовий розгляд на забезпечення повного, всебічного та об`єктивного з`ясування обставин у справі, усуваючи із судового розгляду все, що не має значення для вирішення справи.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За приписами частини 3 статті 242 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Частиною 1 статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи вищенаведені приписи, з метою повного, всебічного та об`єктивного з`ясування обставин в адміністративній справі та забезпечення можливості учасниками судового процесу здійснити їхні процесуальні права, суд приходить до висновку про необхідність здійснення подальшого розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до частини 6 статті 260 КАС України якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 1 статті 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
На виконання наведених норм, суд вважає за необхідне призначити підготовче судове засідання у справі.
В той же час, за положеннями частин 1-3 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Зважаючи на вищезазначене, суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати у відповідача додаткові докази у справі.
Керуючись статтями 2, 48, 77, 179, 180, 196, 242, 243, 248, 256, 258, 260 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Залучити Петриківську селищну раду (код ЄДРПОУ 04339698; місцезнаходження: 51800, Дніпропетровська область, Петриківський район, смт. Петриківка, пр. Калнишевського Петра, буд. 69) у якості співвідповідача в адміністративній справі №160/17346/20 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Петриківської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Встановити відповідачу 2 15-денний строк з дня отримання копії ухвали на подання відзиву на позов та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем. Відзив на позов повинен відповідати вимогам встановленим статтею 162 КАС України. Відповідно до частини 3 статті 162 КАС України копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Попередити відповідача 2, що відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частини 4 статті 159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Розгляд адміністративної справи №160/17346/20 здійснювати спочатку за правилами загального позовного провадження суддею Юхно І.В. одноособово.
Призначити справу до розгляду у підготовчому судовому засіданні 29 березня 2021 року о 13:15 год. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49005, м. Дніпро, вул. Академіка Чекмарьова, 5, зала судового засідання №1.
Витребувати від Петриківської селищної ради:
- інформацію чи відбувались пленарні засідання Петриківської селищної ради з 04.12.2020 року по день судового розгляду, а в разі якщо відбувались – чи виносилось на них питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки та передачу її у власність, а також належним чином засвідчені копії рішень, прийнятих за результатами такого розгляду.
Витребувані документи надати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (м. Дніпро, вул. Академіка Чекмарьова, буд. 5) до 26 березня 2021 року, у тому числі на електронну адресу суду: inbox@adm.dp.court.gov.ua.
Попередити відповідача, що відповідно до частин 8-9 статті 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом. У разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.
Крім того, роз`яснити що, відповідно до абзацу 2 частини 3 Прикінцевих положень КАС України суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Копію ухвали надіслати учасникам справи, відповідачу 2 – разом із копією адміністративного позову.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та в самостійному порядку оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Юхно