
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
04 березня 2021 року Справа №160/697/21 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Дєєв М.В., розглянувши клопотання Міністерства соціальної політики України про залучення третьої особи по справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
18.01.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України, Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо зменшення розміру щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік учаснику бойових дій ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Міністерство соціальної політики України, Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити учаснику бойових дій ОСОБА_1 , недоплачену суму 6 800 грн. щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік (з урахуванням раніше виплаченої суми).
21.01.2021 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду було відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.
23.02.2021 року від Міністерства соціальної політики України надійшов відзив на позовну заяву, в прохальній частині якого заявлено клопотання про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Національну соціальну сервісну службу України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Отже, необхідною умовою для залучення третіх осіб до участі у справі є те, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки осіб, які не є учасниками справи.
Так, відповідно до п.3 Положення про Національну соціальну сервісну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2020 року №783 (далі – Положення) національна соціальна сервісна служба України (Нацсоцслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики і який реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, захисту прав дітей, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей.
Згідно ч.1 п.3 Положення основними завданнями Нацсоцслужби є реалізація державної політики у сфері соціального захисту населення з питань, зокрема, соціального захисту ветеранів війни, осіб, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в частині організації виплати їм разової грошової допомоги.
Відповідно до ч.10 п.4 Положення Нацсоцслужба для виконання визначених для неї завдань з питань соціального захисту осіб з інвалідністю, осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранів праці, ветеранів військової служби, жертв нацистських переслідувань, дітей війни та жертв політичних репресій, соціального захисту ветеранів війни, осіб, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, зокрема, організовує виплату щороку до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Оскільки, у даному випадку, спір між сторонами виник у зв`язку з недоплаченою щорічною разовою грошовою допомогою до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, судом встановлено, що рішення у даній справі може вплинути на права та інтереси Національної соціальної сервісної служби України.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку про задоволення клопотання Міністерства соціальної політики України про залучення третьої особи.
Також, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч. 3 ст. 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Відповідно до ч.6 ст.80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Згідно з частинами 7, 8, 9 статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
У разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 Міністерство соціальної політики виплати організовує шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Згідно ч.3 п.3 Положення основними завданнями Нацсоцслужби є реалізація державної політики у сфері здійснення державного контролю, зокрема, за використанням коштів державного бюджету, виділених для надання соціальної підтримки, зокрема, під час проведення перерахунку її розмірів у разі встановлення фактів надмірної виплати коштів або надання її з порушенням законодавства.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази, на підтвердження того в якому саме районному органі соціального захисту населення, або центрі по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перебуває на обліку позивач, як учасник бойових дій.
На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне витребувати у Національної соціальної сервісної служби України докази із зазначенням інформації щодо районного органу соціального захисту населення, або центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, на обліку якого перебуває позивач, як учасник бойових дій.
Враховуючи відсутність фінансування суду на поштові витрати, з метою дотримання процесуальних строків розгляду адміністративних справ, відповідно до положень ч. 5 ст. 251 КАС України, надіслати копію цієї ухвали суду для виконання на електронні адреси сторін, які зазначені у позовній заяві та роз`яснити сторонам що строк встановлений цією ухвалою суду у даному випадку буде обраховано виходячи з положень ч. 6 ст. 251 КАС України.
Керуючись ст.ст. 49, 80, 248 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання Міністерства соціальної політики України про залучення третьої особи на стороні відповідача – задовольнити.
Залучити в якості третьої особи на стороні відповідачів по справі № 160/697/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - Національну соціальну сервісну службу України (01601, місто Київ, вул.Еспланадна, будинок 8/10, код ЄДРПОУ – 43902987).
Витребувати у Національної соціальної сервісної служби України докази із зазначенням інформації щодо районного органу соціального захисту населення, або центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, на обліку якого перебуває позивач, як учасник бойових дій.
Встановити третій особі 10 денний строк для надання пояснень щодо позову або відзиву на позов, доказів, які підтверджують обставини, на яких вони ґрунтуються та витребуваних доказів.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі, третій особі, також, копію позову з додатками.
Відповідно до статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо оскарженню не підлягає.
Суддя М.В. Дєєв