Рішення № 95403185, 19.02.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2021
Номер справи
160/15995/20
Номер документу
95403185
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2021 року Справа № 160/15995/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Крафт - Фудс" до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

01 грудня 2020 року товариство з обмеженою відповідальністю "Крафт - Фудс" звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України, в якій просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код за ЄДРПОУ 43145015) від 21.10.2020 року №2054014/42153670 про відмову у реєстрації податкової накладної ТОВ "Крафт-Фудс" (код за ЄДРПОУ 42153670) від 18.09.2020 року №187 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

зобов`язати Державну податкову службу України (код за ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну ТОВ "Крафт-Фудс" (код за ЄДРПОУ 42153670) від 18.09.2020 року №187 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що підприємством було складено податкову накладну №187 від 18 вересня 2020 року та 28.09.2020 р. направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Однак, реєстрацію податкової накладної було спочатку зупинено, а потім прийнято рішення №2054014/42153670 про відмову у реєстрації податкової накладної №187, в якому зазначено про ненадання позивачем копії документів (щодо прав власності (оренди) обладнання, договори на право використання торгівельної марки, ТТН та інше).

Позивач вважає, що рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області є необгрунтованим, передчасним та таким, що прийняте без належного дослідження обставин справи та первинних документів, оскільки позивачем надано договори, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, інформація щодо основних засобів товариства та інші документи, які підтверджують можливість та реальність здійснених господарських операцій в рамках чинного законодавства.

Ухвалою суду від 17 грудня 2020 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.

11 січня 2021 року на адресу суду від представника відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, враховуючи наступне.

Порядком № 1165 передбачено автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3) (п. 5 Порядку 1165).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН реєстрація здійснюється відповідно до «Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН», який затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216 (далі - Порядок №520) шляхом подання копій документів та письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Рішенням комісії № 2054014/42153670 від 21.10.2020 року відмовлено у реєстрації податкової накладної № 187 від 18.09.2020 року у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме: без підтвердження обґрунтованості оформлення ПН даними бухгалтерського обліку, відсутні документи щодо прав власності (оренди) обладнання, договори на право використання торгівельної марки, ТТН та інше.

Станом на 04.01.2021 року ТОВ «Крафт - Фудс» (код ЄДРПОУ 24599467) не віднесено до переліку ризикових.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №187 від 18.09.2020 р. представник відповідача-1 наголосив, що відповідно до норм чинного законодавства повноваження ДПС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному державному органу та особам уповноваженим на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення, а отже позовні вимоги ТОВ «Крафт - Фудс» про зобов`язання ДПС України зареєструвати вищезазначені податкові накладні є необгрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенню комісії регіонального рівня, зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні є передчасним.

25 січня 2021 року на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній додав, що у відзиві на позовну заяву відсутні будь-які посилання, які б підтвердили, що відповідачем-1 було вчинено дії щодо перевірки кількості та якості надісланих документів позивачем для реєстрації зупиненої податкової накладної №187 від 18.09.2020 року та співставлення даної інформації з підставами прийняття оспорюваного рішення.

Зазначене підтверджується тим, що у відзиві відсутні будь-які посилання на те, які ж саме відповідач-1 отримав документи від позивача для реєстрації зупиненої податкової накладної №187 від 18.09.2020 року.

Відповідач-2 відзив на позов не надав, про розгляд справи судом був повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи вищезазначене, суд вирішив розглянути справи за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Крафт-Фудс» - позивач (код ЄДРПОУ 42153670) створене у 2018 році: дата реєстрації 23.05.2018 р., номер запису в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи 1 224 102 0000 085461.

Позивач є платником податку на прибуток на загальних підставах та платником ПДВ (ІПН 421536704651).

Юридична адреса: 49000, місто Дніпро, проспект Сергія Нігояна, будинок 100.

Видами діяльності товариства є: Виробництво чаю та кави (Код КВЕД - 10.83, основний); Виробництво інших харчових продуктів, не віднесених до інших угруповань (Код КВЕД - 10.89); Пакування (Код КВЕД - 82.92); Неспеціалізована оптова торгівля (Код КВЕД - 46.90); Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами (Код КВЕД - 47.99).

В рамках вказаних видів діяльності позивач спеціалізується на реалізації товарів власного виробництва, а саме: кави.

Для здійснення господарської діяльності позивач орендує приміщення цілісного майнового комплексу (212 кв.м.), розташованого за адресою: місто Дніпро, проспект Сергія Нігояна, будинок 100.

У товариства на праві власності та користуванні (оренді) знаходяться основні засоби, що необхідні у виробничому процесі, а саме: лінія фасування розчинної кави, установка фасувально-пакувальна ЗФМ модель 13 для харчових продуктів.

Між товариством з обмеженою відповідальністю «Гведеон» (далі - покупець) та ТОВ "Крафт - Фудс" (далі - постачальник) укладено договір поставки №746/20 від 12 травня 2020 року.

Відповідно п.1.1. договору, постачальник поставляє і передає, а покупець приймає і отримує товари за заявками покупця на умовах цього договору.

Пунктом 1.2. договору передбачено, що кількість, ціна, вартість та асортимент товару, що постачається зазначаються у видаткових накладних на товар, складених на підставі заявок на поставку товару покупця.

Згідно пункту 1.3. загальна вартість цього договору визначається на підставі всього обсягу видаткових накладних на товар, які є невід`ємною частиною цього договору.

Відповідно до пункту 2.1. постачальник зобов`язаний здійснити поставку товару на умовах доставки за адресою складу покупця: 93400, Луганська обл. м. Севередонецьк, вул. Механізаторів. 7А. Згідно пункту 6.2. покупець зобов`язаний оплачувати товар не пізніше 30 (тридцяти) календарних днів з моменту його отримання, але, в будь-якому випадку, не раніше моменту надання постачальником всіх необхідних документів.

18 вересня 2020 року на підставі договору та згідно видаткової накладній №187 ТОВ "Крафт - Фудс" в адресу ТОВ «Гведеон» відвантажено товар.

На підставі видаткової накладної №187 від 18.09.2020 р., на суму реалізованого товару, у розмірі 43 948,80 грн. (в т.ч. ПДВ 7 324,80 грн.) позивачем було складено податкову накладну від 18.09.2020 р. №187, яку 28.09.2020 р. направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Однак, реєстрація податкової накладної №187 була зупинена, про що відповідачем-1 було складено та направлено на адресу позивача квитанцію від 28.09.2020 р. щодо зупинення реєстрації податкової накладної №187 від 18.09.2020 року.

У вищенаведеній квитанції зазначено, що документ прийнято, реєстрація зупинена.

Також у квитанції зазначено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1806 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Також відповідач-1 запропонував надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У зв`язку з цим товариством на адресу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області було направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено від 19.10.2020 р. №1, з доданням пояснення та належним чином оформлених копій документів щодо виникнення податкового зобов`язання, а саме: видаткову накладну №187 від 18.09.2020 року, договір поставки №746/20 від 15.05.2020 р. з протоколом розбіжностей до нього, платіжне доручення №36634 від 25.09.2020 р., в рамках якої і була складена податкова накладна №187 від 18.09.2020 року.

За результатами розгляду наданих позивачем пояснень, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС та/або Відповідач-1) прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.10.2020р. №2054014/42153670, відповідно до якого позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної від 18.09.2020 р. №187 у Єдиному реєстрі податкових накладних.

У вищенаведеному рішенні зазначено, що платником податку ТОВ "Крафт - Фудс" не надані документи щодо прав власності (оренди) обладнання, договори на право використання торгівельної марки, ТТН та інше.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (пункт 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Станом на дату виникнення спірних правовідносин є чинним "Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, яка набрала чинності 01.02.2020 (далі Порядок № 1165), порядком визначено механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.

Порядком № 1165 передбачено здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків.

Згідно із пунктом 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).

Пунктом 10 Порядку № 1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно із пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (абзац другий пункту 25 Порядку №1165).

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).

Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (пункт 44 Порядку № 1165).

Згідно із пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку № 1165) відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

"Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/342216 (далі Порядок № 520) визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня) (пункт 2 Порядку № 520).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку № 520).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4 Порядку № 520).

Згідно пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

1) договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

2) договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

3) первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

4) розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

5) документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7 Порядку № 520).

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9 Порядку № 520).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку (пункт 10 Порядку № 520).

Згідно пункту 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

1) ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

2) та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

3) та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

"Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246), згідно пункту 17 якого у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Згідно пункту 18 Порядку № 1246 на момент прийняття у встановленому порядку рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування щодо таких податкової накладної та/або розрахунку коригування проводяться перевірки, визначені пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого).

За результатами таких перевірок формується квитанція про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням.

Квитанція про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, щодо яких прийнято рішення про їх реєстрацію, одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Пунктом 19 Порядку № 1246 визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

1) прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

2) набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

3) неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).

Судом встановлено, що відповідач-1 зупинив реєстрацію податкової накладної згідно пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1806 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що одним із способів здійснення податкового контролю є ведення обліку платників податків та інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів, яке є комплексом заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій (статті 62, 71 ПК України).

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Ризик, відповідно до підпункту 14.1.221 пункту 14.1 статті 14 ПК України це ймовірність недекларування (неповного декларування) платником податків податкових зобов`язань, невиконання платником податків іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Процедура зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування впроваджена з метою виконання функції податкового контролю, який здійснюється за діяльністю платників податку в цілому, та з метою перевірки додержання податкового законодавства при реєстрації в ЄРПН певно визначеної податкової накладної / розрахунку коригування.

При цьому, згідно із пунктом 2 Порядку № 1165 ризик порушення норм податкового законодавства це ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником ПДВ виконання свого податкового обов`язку.

Відповідач, зупинивши реєстрацію податкової накладної запропонував платнику податків надати документи, необхідні для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних у Реєстрі, без визначення переліку документів.

При цьому, перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Що стосується твердження відповідача-1 про те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1806 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, суд має зазначити, що відповідно до пункту 12 Порядку 1165 зупинення реєстрації ПН/РК, платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

Згідно пункту 13 Порядку 1165 зупинення реєстрації ПН/РК, у таблиці даних платника податку зазначаються:

види економічної діяльності відповідно до КВЕД;

коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України;

коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Відповідно до пункту 14 Порядку 1165 зупинення реєстрації ПН/РК, таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Тобто, у платника податку є право, а не обов`язок на подання таблиці.

Як встановлено судом, позивач неодноразово подавав Таблицю даних платника податку на додану вартість, яка податковою службою була прийнята.

До таблиці додавались пояснення стосовно ведення фінансово-господарської діяльності та копії документів, які підтверджують виготовляння продукції за кодом 1806.

Крім цього, при поданні повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено від 19.10.2020 р. №1, позивачем разом з зазначеним повідомленням були надані копії документів, які підтверджують достатню кількість основних засобів та запасів для виробництва продукції власними силами, та документів, які підтверджують закупівлю інгредієнтів та матеріалів для виготовлення продукції у постачальників, їх транспортування та розрахунки, про що зазначено вище, які також підтверджують реальність здійснення фінансового-господарської діяльності товариства та можливість виготовляння продукції за кодом 1806.

Як вже зазначалося, у рішенні про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.10.2020 р. №2054014/42153670 зазначено про те, що позивачем не надано копії документів щодо права власності (оренди) обладнання, договори на право використання торгівельної марки, ТТН та інше.

Однак, суд не погоджується із такими висновками відповідача, оскільки після отримання квитанції про зупинення податкової накладної, позивачем було направлено до відповідача повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено від 19.10.2020 р. №1, з доданням пояснення та належним чином оформлених копій документів щодо виникнення податкового зобов`язання, а саме: видаткову накладну №187 від 18.09.2020 року, договір поставки №746/20 від 15.05.2020 р. з протоколом розбіжностей до нього, платіжне доручення №36634 від 25.09.2020 р., в рамках якої і була складена податкова накладна №187 від 18.09.2020 року.

Крім цього, у зв`язку з тим, що на момент подання повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено від 19.10.2020 р. №1 здійснена реалізація товару власного виробництва, позивачем разом із зазначеним повідомлення Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області були надані також копії документів, що підтверджують факт перевезення реалізованого товару, а саме: товарно-транспортну накладну №106900915738680 від 18.09.2020 р., договір транспортного експедирування №24/2020-69 від 01.07.2020 р., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №0006909065 від 30.09.2020 р., платіжне доручення №286 від 11.10.2020 р. Також були надані документи, які підтверджують достатню кількість основних засобів та запасів для виробництва продукції власними силами, а саме: договір оренди №10/19 нежитлових приміщень від 01.10.2019р., акт приймання-передачі нежитлових приміщень від 01.10.2019 р., додаткову угоду від 01.10.2020 р. до договору оренди №10/19, договір оренди обладнання від 01.06.2020 р., акт прийому-передачі обладнання від 01.06.2020 р., оборотно-сальдову відомість запасів станом на 17.09.2020 р., калькуляцію вартості виробництва продукції «Гарячий шоколад розчинний Kinder 250гр. Україна/Bokertov» від 04.04.2020 р., калькуляцію вартості виробництва продукції «Гарячий шоколад розчинний Shokolad 250гр. Україна/Bokertov» від 04.04.2020р., а також документів, які підтверджують закупівлю інгредієнтів та матеріалів для виготовлення продукції у постачальників, їх транспортування та розрахунки, а саме: договір поставки від 11.09.2019 р. укладеного з ТОВ «Бреннтаг Україна», видаткову накладну №ПП-3911047275, товарно - транспортну накладну №106900731461340 від 03.08.2020р., платіжне доручення №220 від 30.07.2020 р. (постачання какао порошку - 500 кг.), договір поставки №011119-ВКФ від 11.11.2019 укладеного з ТОВ «Віці», видаткову накладну №02/09-1 від 02.09.2020 р., товарно-транспортну накладну №0209-1 від 02.09.2020 р., платіжне доручення №251 від 04.09.2020 р. (постачання цукру- піску в мішках - 700 кг.), договір поставки №Д-1880 від 01.06.2020 укладеного з ТОВ «Компанія ЛЕВ-Україна», видаткову накладну №3102 від 08.09.2020 р., платіжне доручення №253 від 07.09.2020 р. (постачання ароматизатора ваніль - 50 кг.), договір №03/05/2020-1 на виготовлення поліграфічної продукції від 03.05.2020 укладеного з ТОВ з II «Типографія України», видаткову накладну №2407/5/933 від 29.07.2020 р., платіжне доручення №206 від 13.07.2020р. (виготовлення поліграфічної продукції - 9 тис. шт.), договір поставки №22/10/18 від 22.10.2018 укладеного з ТОВ Міжгалузеве науково-виробниче підприємство «АРІС» ЛТД, видаткову накладну №А-00004669 від 18.09.2020, платіжне доручення №259 від 10.09.2020р. (поставка пакетів), договір №212/ф від 01.09.2020 укладеного з ФОП ОСОБА_1 , видаткову накладну №2059 від 18.09.2020 (постачання кави меленої - 150кг.), договір №172Р-19 від 29.10.2019 р. укладеного з ТОВ «Геліус ЛТД», видаткову накладну №РН-0005351 від 16.09.2020 р., товарно-транспортну накладу №РН-0005351 від 16.09.2020 р., платіжне доручення №255 від 09.09.2020 р. (постачання гофро-пакетів - 700 шт.), договір купівлі-продажу №051018 від 24.10.2018р. укладеного з ТОВ «Грандос», накладну №1816 від 11.09.2020р., товарно-транспортну накладну №106900910268050 від 11.09.2020р. (постачання сухих вершків).

Однак, відповідачем-1 не були прийняті до уваги пояснення та документи надані позивачем.

Крім того, позивач має договір на право використання торгівельної марки від 04.05.2020 р., який неодноразово надавався Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області, але він не має ніякого відношення до моменту виникнення податкового зобов`язання.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення відповідача-1.

Також суд вважає за необхідне зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 187 від 18.09.2020 року, що складена ТОВ "Крафт-Фудс», так як саме на відповідача-2 покладено обов`язок щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до вимог ст. 139 КАС України судові витрати у розмірі 4204,00 грн. підлягають стягненню з відповідача-1 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) від 21.10.2020 року №2054014/42153670 про відмову у реєстрації податкової накладної ТОВ "Крафт-Фудс" (код ЄДРПОУ 42153670) від 18.09.2020 року №187 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну ТОВ "Крафт-Фудс" (код ЄДРПОУ 42153670) від 18.09.2020 року №187 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.

Присудити на користь товариства з обмеженою відповідальністю Крафт-Фудс» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 4204,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.М. Олійник