Рішення № 95389709, 02.03.2021, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
02.03.2021
Номер справи
334/7500/20
Номер документу
95389709
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дата документу 02.03.2021

Справа № 334/7500/20

Провадження № 2/334/1232/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2021 року м. Запоріжжя

Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі

судді Бредіхіна Ю.Ю.,

за участю секретаря Турленко К.С.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

відповідача - не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_2 про стягнення суми,

установив

І. Зміст позовних вимог та заперечень сторін.

Позивач звернувся до суду із позов до ОСОБА_2 про стягнення 6 744,87 грн. суми надміру перерахованої субсидії.

В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що відповідач звернувся 08.10.2018 року до позивача із заявою про призначення житлової субсидії. Разом із заявою відповідач надав декларацію про доходи, витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, де зазначив, що до складу осіб, які зареєстровані у будинку, входять - ОСОБА_2 (відповідач), ОСОБА_3 (син), ОСОБА_4 (невістка) та ОСОБА_5 (онука). Відповідачем було зазначено, що ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за вказаною адресою тільки зареєстровані, а не мешкають.

Відповідними рішеннями відповідачу призначено житлову субсидію.

21.10.2019р. ОСОБА_2 повторно звернувся до Управління із заявою про призначення житлової субсидії.

22.10.2019 соціальним працівником був складений акт обстеження матеріально-побутових поз сім`ї №3343 в якому зазначено, що ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 вже 18 років мешкають в Празі, Чеська республіка. Також зазначено, що син відповідача ОСОБА_3 та ОСОБА_5 працюють в Празі.

У зв`язку з цим рішенням комісії від 24.12.2019 протокол №74 відмінено нарахування субсидії з жовтня 2019 року. Та вирішено утримати субсидію з 01.10.2018р. по 30.04.2019р. з підстав надання недостовірних даних, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру.

Відповідач відзиву на позовну заяву не надав.

ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні рішення у справі.

Ухвалою суду від 30.12.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач належним чином повідомлений про час, місце і дату проведення судових засідань. Проте, у судові засідання, які відбулись 28.01.2021 та 02.03.2021 не з`явився, клопотань чи заяв з цього приводу суду не надав.

Частиною восьмою статті 178 Цивільного процесуального кодексу України (далі за текстом - ЦПК України) встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

ІІІ. Фактичні обставини встановлені судом.

Відповідач - ОСОБА_2 звернувся 08.10.2018 року до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району із заявою про призначення житлової субсидії.

Разом із цією заявою, позивачем подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 08.10.2018 року. У вказаній декларації відповідач вказав, що у житловому приміщенні крім нього також зареєстровані, але не проживають: ОСОБА_3 (син), ОСОБА_4 (невістка) та ОСОБА_5 (онука).

Рішенням комісії про призначення субсидії від 01.10.2018 року, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, які фактично в ньому проживають, на підставі отриманих довідок, відповідачу зроблено розрахунок на одну особу.

Рішенням про призначення субсидії від 17.11.2018 розраховано та призначено субсидію на жовтень 2018р. в сумі 140,73грн.

Рішенням про призначення субсидії від 22.11.2018 розраховано та призначено субсидію на листопад 2018р. в сумі 1040,57грн.

Рішенням про призначення субсидії від 19.12.2018 розраховано та призначено субсидію на грудень 2018р. в сумі 1140,04грн.

Рішенням про призначення субсидії від 24.01.2019 розраховано та призначено субсидію на з січня 2019р. по березень 2019р. в сумі 1353,48грн.

Рішенням про призначення субсидії від 12.04.2019 розраховано та призначено субсидію на квітень 2019р. в сумі 363,09грн.

21.10.2019 відповідач повторно звернувся до позивача із заявою про призначення житлової субсидії та подав відповідну декларацію у якій так само вказав, що його син, невістка та онука зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні.

22.10.2019 соціальним працівником складений акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї №3343 в якому зазначено, що ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 вже 18 років мешкають в Празі. Також зазначено, що син відповідача ОСОБА_3 та ОСОБА_5 працюють в Празі.

Рішенням комісії від 24.12.2019 протокол №74 відмінено нарахування субсидії з жовтня 2019 року. Та вирішено утримати субсидію з 01.10.2018р. по 30.04.2019р. з підстав надання недостовірних даних, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру.

Спеціалістом управління зроблено перерозрахунок субсидії, сума якого склала 6744,87 грн.

IV. Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду щодо оцінки аргументів наведених учасниками справи.

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Постановою Кабінету міністрів України від 21.10.1995 року №848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій.

Пунктом 2 названого Положення (в редакції чинній на момент первісного звернення відповідача) встановлено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно із пунктом 13 Положення про порядок призначення житлових субсидій для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);

декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

З аналізу вищевказаних норм законодавства, суд дійшов до висновку, що для прийняття рішення про призначення особі житлової субсидії та обрахунку її розміру ключовими є кількість членів домогосподарства та рівень їх сукупного доходу.

Відповідно до пункту 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій до складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Позивач, звертаючись до суду із позовом, вважав, що відповідачем порушено вимоги пункту 7 Положення, відповідно до якого житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 цього Положення). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

При цьому позивач вважає, що відповідач ввів його в оману, не повідомивши про факт перебування його сина, невістки та онуки протягом останніх 18 років за межами країни.

Однак із таким твердженням позивача суд не погоджується. Як вже вказувалось вище чинне законодавство визначає членами домогосподарства осіб, які обов`язково відповідають критерію фактичного проживання у житловому приміщенні (будинку), тобто ці особи обов`язково мають споживати відповідні комунальні послуги на компенсацію яких й призначається субсидія.

ОСОБА_3 (син), ОСОБА_4 (невістка) та ОСОБА_5 (онука) не є членами домогосподарства відповідача, адже вони не споживають жодних комунальних послуг у помешканні відповідача.

І відповідач не вводив в оману державу, коли звертався із заявою про призначення субсидії, оскільки і в перший, і в другий раз вказав на те, що названі особи не проживають із ним.

Акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї №3343 від 22.10.2019 року фактично підтвердив цю обставину.

Більш того, відповідно до рішень про призначення субсидії відповідачу зроблено розрахунок на одну особу, що так само відповідає дійсним обставинам, адже користувачем відповідних комунальних послуг виступав одноособово відповідач.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що син, невістка та онука відповідача не є членами домогосподарства відповідача, адже не відповідають найважливішому критерію цього визначення - фактичне проживання у приміщенні (будинку).

Позивач, приймаючи рішення про відміну нарахування субсидії та звернення до суду із позовом, не врахував вище зазначене, а обмежився лише формальною оцінкою обставин.

Частиною першою статті 141 ЦПК України визначено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 18, 76, 81, 83, 89, 141, 206, 247, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд -

вирішив

Відмовити у задоволені позову Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (69096, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, буд. 14, код ЄДРПОУ 37573796) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення 6 744,87 суми надмірно перерахованої субсидії у повному обсязі

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Запорізького апеляційного суду або через Ленінський районний суд м. Запоріжжя.

Повний текст рішення складено та підписано 05.03.2021 року.

Суддя: Бредіхін Ю. Ю.