
125/2055/20
2-о/125/100/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.03.2021 року м. Бар
Барський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді: Хитрука В.М.
за участі секретаря судового засідання Шарапанівської І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління Державної Міграційної Служби України у Вінницькій області, про встановлення факту, що має юридичне значення -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до Барського районного суду Вінницької області з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. Свої вимоги мотивувала тим, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Киштим Челябинської області Російської РСР. З 1963 року по 1990 рік заявник проживала у місті Бендери, Молдовська РСР. З травня 1991 року по 2013 рік вона проживала у селі Біличин Барського району Вінницької області. З 2013 року по теперішній час заявник проживає у селі Ялтушків Барського району Вінницької області. За межі України з травня 1991 року не виїжджала, громадянства не змінювала та не приймала громадянства інших країн. Для отримання паспорта громадянина України звернулася до Управління Державної Міграційної служби України у Вінницькій області. Однак, у видачі паспорта їй відмовили та рекомендували звернутися до суду. Заявник просила суд встановити факт її постійного проживання на території України станом на 24.08.1991 та 13.11.1991.
У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_2 вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити з підстав, що викладені у заяві.
Представник заінтересованої особи Управління державної Міграційної служби України у Вінницькій області Заїка О.В. у судовому засіданні проти задоволення заяви заперечив. Вказав, що ОСОБА_1 не надала достатньо належних та допустимих доказів, які б підтверджували постійне її проживання на території України на момент проголошення незалежності України з 24.08.1991 по 13.11.1991. Тому просив відмовити у задоволенні заяви.
У судовому засіданні свідок ОСОБА_3 суду пояснила, що вона працювала у Ялтушківській дільничній лікарні медсестрою, та добре пам`ятає, як у травні 1991 року на лікування поступила ОСОБА_1 , яка в подальшому часто лікувалася. ОСОБА_1 приїхала у травні 1991 року з сім`єю з Молдавської РСР на постійне місце проживання у с. Біличин Барського району Вінницької області. З того часу вони підтримують стосунки. З 2013 року проживає в Ялтушків Барського району Вінницької області та є її сусідкою. ОСОБА_1 запам`яталася тим, що гарно вишивала. З травня 1991 року ОСОБА_1 постійно проживала на території України.
У судовому засіданні свідок ОСОБА_4 суду пояснив, що сім`я ОСОБА_1 приїхала у травні 1991 року з Молдавської РСР на постійне місце проживання у с. Біличин Барського району Вінницької області. Він разом працював з чоловіком ОСОБА_1 , який був зварювальником. З того часу вони підтримують стосунки. З 2013 року ОСОБА_1 проживає в Ялтушків Барського району Вінницької області та є його сусідкою. З травня 1991 року ОСОБА_1 постійно проживала на території України.
У судовому засіданні свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що вона працювала в магазині продавцем, а тому добре знала жителів невеличкого селища. Часто продукти купувала ОСОБА_1 , яка приїхала у травні 1991 року з сім`єю з Молдавської РСР на постійне місце проживання у с. Біличин Барського району Вінницької області. На даний час вона проживає в Ялтушків Барського району Вінницької області.
Заслухавши пояснення представника заявника, представника заінтересованої особи, свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заявлену вимогу необхідно задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до даних копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Киштим Челябинської області Російська РСР.
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 ОСОБА_7 11.10.1967 року зареєструвала шлюб із ОСОБА_8 , та отримала прізвище « ОСОБА_1 ».
Відповідно до довідки №083 від 18.01.2017 року виданої Посольством Республіки Молдова в Україні ОСОБА_1 громадянство Республіки Молдова не отримувала і з питанням оформлення документів Національної паспортної системи не зверталася, паспортом громадянина Республіки Молдова не документована.
Відповідно до Акту обстеження матеріально-побутових умов № 35 від 31.05.2018 року, комісія Ялтушківської сільської ради Барського району Вінницької області встановила, що ОСОБА_1 разом зі своєю донькою ОСОБА_10 , з 02 травня 1991 року по 2013 рік без реєстрації проживали за адресою: с. Біличин Барського району Вінницької області.
Відповідно до Акту обстеження матеріально-побутових умов № 31 комісія Ялтушківської сільської ради Барського району Вінницької області встановила, що ОСОБА_1 з 2013 року проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно довідки Ялтушківської сільської ради Барського району Вінницької області № 769 від 25.11.2020 року ОСОБА_1 проживає без реєстрації по АДРЕСА_1 .
Встановлення факту постійного проживання на території України має для заявника юридичне значення та необхідне її для отримання громадянства України.
Згідно ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Наведений у ст.315 ЦПК України перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним.
Відповідно до ч 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Листом Верховного суду України від 01.01.2012 про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення роз`яснено, що суди встановлюють факти, що породжують право особи на набуття громадянства України, зокрема постійного проживання на території України. Для встановлення факту належності до громадянства України та залежно від підстав цього встановлення предметом розгляду в суді можуть бути зокрема, заяви про встановлення таких фактів: постійного проживання на території України станом на 24 серпня 1991 р.
Отже, реалізація права на набуття громадянства України залежить від встановлення судом факту постійного проживання на території України станом на 24.08.1991 року, який має юридичне значення.
Належність та набуття громадянства України встановлюється на підставі Закону України «Про громадянство України» і може пов`язуватися із фактом постійного проживання на території України в певний час.
У пункті 44 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215, встановлено, що у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.
В силу ст. 17 Цивільного кодексу Української РСР від 18 липня 1963 року місцем проживання визнається те місце, де громадянин постійно або переважно проживає.
Стаття 1 ЗУ «Про громадянство» дає чітке визначення поняття «безперервне проживання на території України» та «проживання на території України на законних підставах». Безперервне проживання на території України - проживання в Україні особи, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік - 180 днів. Проживання на території України на законних підставах - проживання в Україні іноземця чи особи без громадянства, які мають у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року відмітку про постійну чи тимчасову прописку на території України, або зареєстрували на території України свій національний паспорт, або мають посвідку на постійне чи тимчасове проживання на території України, або їм надано статус біженця чи притулок в Україні. Розширене тлумачення цих понять та переліку умов, за яких можливе встановлення факту безперервного проживання та прийняття до громадянства України, Законом не передбачено.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про громадянство України» особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Підстави та порядок встановлення належності до громадянства, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади урегульовані Законом України "Про громадянство України" від 18.01.2001 р. № 2235-ПІ (далі закон), Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 р. № 215 "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України" (із змінами).
За положеннями ч. 1 ст. 8 Закону та п. п. 25,44 Порядку для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка постійно проживала до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили під час постійного проживання особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УPCP) (частина перша статті 8 Закону, подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 24 цього Порядку, а також документ, що підтверджує факт постійного проживання особи на зазначених територіях. У разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання чи народження особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент її народження чи під час її постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), або документів, що підтверджують відповідні родинні стосунки, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.
Таким чином, надані заявником докази суд визнає належними і допустимими, оскільки ці докази містять у собі інформацію щодо предмета доказування, вони логічно пов`язані з тими обставинами, які підтверджують факт проживання заявника на території України.
Приймаючи до уваги те, що встановлення факту постійного проживання на території України має для заявника юридичне значення та необхідне її для отримання паспорту громадянина України, враховуючи наявність доказів на підтвердження постійного проживання на території України до 24.08.1991, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 10, 13, 315, 319, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України - по АДРЕСА_2 станом на 24.08.1991 та 13.11.1991.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через Барський районний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення (ч.1 ст.354, ст.355 ЦПК України).
Суддя:
Повне судове рішення складено 09.03.2021